PDA

Επιστροφή στο Forum : Emule optimization - TBH



BeholderX
25-02-04, 05:43
Ρε παιδιά... μερικές ερωτήσεις. Δοκίμασα το TBH και πιάνει ταχύτητες max περίπου 22 dl : 8 upload (256/128 line), με 1.5 download: 1.0 upload ratio. Γενικώς, κατεβάζει περίπου 1.0 GB/ημέρα. Νωρίτερα είχα το Sivka, μου φαίνεται ότι έπιανε καλύτερες ταχύτητες.

1. Ομως δεν ενεργοποίησα το 'upload full chunks' ουτε το 'minimize upload slots'. Επειδή χανω τα queues κλείνοντας και ανοίγοντας τα 2 mod, μπορεί κάποιος να μου πει αν θα είναι καλύτερα τα αποτελέσματα με αυτά ON ? Βασικά τα αφησα off γιατί είδα οτι ανοιγαν μόνο 2 upload slots και μπαινουν και LowID clients, οπότε θεώρησα ότι χάνετε αρκετός χρόνος και bandwidth προς αυτούς.

2. Το ταυτόχρονο browsing ειναι καλύτερο με το TBH (από ότι με το Sivka), αν και αναγκαστηκα να αλλάξω τα max connections/5 secs = 10 , max connections = 100 , Zyxel's 650H TCP idle timeout = 900 secs (από το 3800 default) .
Τελικώς τα max connections παίζουν κανένα ρόλο στις ελληνικές γραμμές εδώ (384/128 , 256/128). Δεν μιλάω για τις τρελλές γραμμές του εξωτερικού όπου οι άνθρωποι έχουν καλό bandwidth και στο uploading, όπου σίγουρα παίζει ρόλο για τα ταυτόχρονα downloads. Για μια γραμμή δηλαδή 384/128 έχει πρακτική διαφορά στο downloading αν θα βάλεις max connections 100 ή 200 ή 300 ή 400 ή 400+ ???

3. Επίσης για το Wondershaper που διαβασα στο άλλο post είναι για WinXP ή Linux ? Εψαξα στο δίκτυο, εκδόσεις για linux βρήκα. Aν ειναι για winxp μπορεί κάποιος να δώσει ενα download link παρακαλώ ?





PS. άσχετο, αλλά μου φαίνεται κάπως τραγικό να γράφoνται αγγλικές λέξεις με ελληνικούς χαρακτήρες. Είπαμε, οχι στα greeklish, αλλά και το αντίστροφο τους είναι υπερβολή.

cosmos
25-02-04, 08:30
Ρε παιδιά... μερικές ερωτήσεις. Δοκίμασα το TBH και πιάνει ταχύτητες max περίπου 22 dl : 8 upload (256/128 line), με 1.5 download: 1.0 upload ratio. Γενικώς, κατεβάζει περίπου 1.0 GB/ημέρα. Νωρίτερα είχα το Sivka, μου φαίνεται ότι έπιανε καλύτερες ταχύτητες.

Δε βλέπω να έχεις καλό share ratio... Με forthnet είσαι ή με acn;


1. Ομως δεν ενεργοποίησα το 'upload full chunks' ουτε το 'minimize upload slots'. Επειδή χανω τα queues κλείνοντας και ανοίγοντας τα 2 mod, μπορεί κάποιος να μου πει αν θα είναι καλύτερα τα αποτελέσματα με αυτά ON ? Βασικά τα αφησα off γιατί είδα οτι ανοιγαν μόνο 2 upload slots και μπαινουν και LowID clients, οπότε θεώρησα ότι χάνετε αρκετός χρόνος και bandwidth προς αυτούς.
ΙΜΗΟ θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα (και οφελείς και το δίκτυο περισσότερο) με αυτά τα 2 options ενεργά. Τα LowID δεν είναι "σατανικά" ΒΤW. Αν σου έχει τύχει να μπεις σε ουρά από LowID μπορείς μάλλον να καταλάβεις τι εννοώ,


2. Το ταυτόχρονο browsing ειναι καλύτερο με το TBH (από ότι με το Sivka), αν και αναγκαστηκα να αλλάξω τα max connections/5 secs = 10 , max connections = 100 , Zyxel's 650H TCP idle timeout = 900 secs (από το 3800 default) .
Τελικώς τα max connections παίζουν κανένα ρόλο στις ελληνικές γραμμές εδώ (384/128 , 256/128). Δεν μιλάω για τις τρελλές γραμμές του εξωτερικού όπου οι άνθρωποι έχουν καλό bandwidth και στο uploading, όπου σίγουρα παίζει ρόλο για τα ταυτόχρονα downloads. Για μια γραμμή δηλαδή 384/128 έχει πρακτική διαφορά στο downloading αν θα βάλεις max connections 100 ή 200 ή 300 ή 400 ή 400+ ???
Είμαι στο 400, με Zyxel 650H, χωρίς κανένα άλλο πείραγμα είτε στο modem, είτε στο ΤΒΗ. Κανένα προβλημα so far :)


3. Επίσης για το Wondershaper που διαβασα στο άλλο post είναι για WinXP ή Linux ? Εψαξα στο δίκτυο, εκδόσεις για linux βρήκα. Aν ειναι για winxp μπορεί κάποιος να δώσει ενα download link παρακαλώ ?
Το wondershaper είναι front-end ας πούμε για το htb scheduler, o οποίος από όσο ξέρω παίζει μόνο σε Linux...

BeholderX
25-02-04, 08:53
Δε βλέπω να έχεις καλό share ratio... Με forthnet είσαι ή με acn;


'Οπα, τι ειναι τούτο ??? Αθήνα, με ACN ειμαι, 256/128... Γιατί, τι συμβαίνει με ACN και Forthnet ??? Kαι αν εχουν καποιο γνωστό πρόβλημα, ποιό είναι αυτό, και ποιον ISP προτείνεις ? (Αν αναβαθμίσω σε 384/128 ACN θα είναι καλύτερα ?) Και πόσο είναι το ratio που πιάνεις cosmos ?




Είμαι στο 400, με Zyxel 650H, χωρίς κανένα άλλο πείραγμα είτε στο modem, είτε στο ΤΒΗ


Απίστευτο μου φαίνεται !!! Εγώ το έχω σκήσει σε τροποποιήσεις, και πάλι κουλό είναι... ! Παρεπιπτώντος, είμαι με HighID πάντα στο emule, και το CPU usage του router είναι στο 10%.
Λες τελικά να φταίει ο ISP ? Ειμαι έτοιμος να πάρω νέο router (μάλλον το Cisco 837 ~ 400$) εξαιτίας των παραπάνω προβλημάτων, για αυτό παρακαλώ ότι γνωρίζετε πείτε το, καθώς το μαλλί πάει πολύ...

cosmos
25-02-04, 09:11
Δε βλέπω να έχεις καλό share ratio... Με forthnet είσαι ή με acn;

'Οπα, τι ειναι τούτο ??? Αθήνα, με ACN ειμαι, 256/128... Γιατί, τι συμβαίνει με ACN και Forthnet ??? Kαι αν εχουν καποιο γνωστό πρόβλημα, ποιό είναι αυτό, και ποιον ISP προτείνεις ? (Αν αναβαθμίσω σε 384/128 ACN θα είναι καλύτερα ?) Και πόσο είναι το ratio που πιάνεις cosmos ?
Μην ανησυχείς, μια χαρά είναι και οι 2. Απλά αν ήσουν σε Forthnet, θα έπρεπε να ενεργοποιήσεις το UDP ping στα Preferences -> BW Management, πράγμα που δε χρειάζεται στην προκειμένη περίπτωση. Από setup του TBH σε φίλο με ένα Zyxel 650R και ACN 256/128 όλα ήταν μέλι πάντως. Το share ratio που έχω είναι μόνιμα 1:1+ (λ.χ. 1:1,5 έως 1:3,4).




Είμαι στο 400, με Zyxel 650H, χωρίς κανένα άλλο πείραγμα είτε στο modem, είτε στο ΤΒΗ


Απίστευτο μου φαίνεται !!! Εγώ το έχω σκήσει σε τροποποιήσεις, και πάλι κουλό είναι... ! Παρεπιπτώντος, είμαι με HighID πάντα στο emule, και το CPU usage του router είναι στο 10%.
Και εγώ μόνιμα είμαι HighID και συνεχώς στο Kademlia. Μοιράζω λίγα αρχεία όμως (< 50). Δεν έχω προσέξει το usage του router, αλλά δεν είχα και κανένα πρόβλημα για να το ψάξω. Έχω κλειστό το firewall του Zyxel, δεν έχω firewall στο pc και κάνω mapping μόνο όσα ports χρειάζομαι.


Λες τελικά να φταίει ο ISP ? Ειμαι έτοιμος να πάρω νέο router (μάλλον το Cisco 837 ~ 400$) εξαιτίας των παραπάνω προβλημάτων, για αυτό παρακαλώ ότι γνωρίζετε πείτε το, καθώς το μαλλί πάει πολύ...
O ISP δεν ξέρω αν φταίει. 99% δε φταίει το modem πάντως. Ίσως προβλήματα με φορτίο DSLAM;

BeholderX
25-02-04, 09:42
99% δε φταίει το modem πάντως


Δηλαδή εχεις το emule με 400 max connections, max new connections /5 secs = 20 και το Ζyxel 650H TCP idle timeout = 3600 secs (default), και δεν εχεις προβλήματα με το browsing εφόσον κατεβάζεις/ανεβάζεις εντός πχ 80% της δυνατότητας της γραμμής ?


Από το Knowledge Base της Zyxel βρήκα τα εξής:


Q: Which ADSL routers support NAT session more than 256?
A: The following ADSL routers support 1024 NAT sessions
P650-R11 1024 session
P652R-11 1024 session
P650HW-31 1024 session
P650R-31 1024 session

Q: Max. NAT Sessions that P650 Series Support
Due to the memory limitation, P650HW and P650H only can support
up to 256 sessions. So, you are right as what you observed.
While for rest P650 series such as P650R and P652R, they support
1024 sessions.
------------------------------------------------------------------------------------------


Δηλαδή το 650Η υποστηρίζει μέχρι 256 connections. Εχεις δώσει ποτέ από telnet την εντολή "ip nat iface wanif0" για να δεις πόσα active connections εχεις ?




Και εγώ μόνιμα είμαι HighID και συνεχώς στο Kademlia. Μοιράζω λίγα αρχεία όμως (< 50). Δεν έχω προσέξει το usage του router, αλλά δεν είχα και κανένα πρόβλημα για να το ψάξω. Έχω κλειστό το firewall του Zyxel, δεν έχω firewall στο pc και κάνω mapping μόνο όσα ports χρειάζομαι.


Παρομοίως και στο Kademlia και εγώ. Προσωπικά λόγω των προβλημάτων εχω αναγκαστεί να μοιράζω μόνο τα αρχεία που κατεβάζω, λιγότερα από 10 δηλαδή, για να έχω καλύτερη απόδοση.
Κανένα firewall δηλαδή ? Τίποτις από προστασία ?

Επίσης cosmos, με τι γραμμή είσαι αν επιτρέπεται και πόσα GB/ημέρα σου κατεβάζει το emule ?


PS. Ολίγον άσχετο με τα παραπάνω, αλλά υπάρχει μήπως κάποια ρύθμιση στο ΤΒΗ που να κάνει autostart στα windows , και ακόμα πιο σημαντικό, κάποιο setting για autoconnect σε server μολις φορτώσει, γιατί δεν τα βρίσκω.

panos72
25-02-04, 09:54
στην καρτέλα server τσεκαρε το autoconnect on startup.
Για να ξεκιναει μαζι με τα windowsxp βαλε απλα ενα shortcut στο startup σου

cosmos
25-02-04, 10:00
99% δε φταίει το modem πάντως


Δηλαδή εχεις το emule με 400 max connections, max new connections /5 secs = 20 και το Ζyxel 650H TCP idle timeout = 3600 secs (default), και δεν εχεις προβλήματα με το browsing εφόσον κατεβάζεις/ανεβάζεις εντός πχ 80% της δυνατότητας της γραμμής ?
Ακριβώς. Κανένα πρόβλημα, αλλά μόνο με το TBH. Με άλλα emule-oids, μπουκώνει η γραμμή. Βασικά με το TBH, απλά ρυθμίζεις αρχικά τα USS/DSS και από εκεί και πέρα το TBH φροντίζει να δίνει προτεραιότητα αν κάνει d/l από αλλού.


Από το Knowledge Base της Zyxel βρήκα τα εξής:

[...]

Δηλαδή το 650Η υποστηρίζει μέχρι 256 connections. Εχεις δώσει ποτέ από telnet την εντολή "ip nat iface wanif0" για να δεις πόσα active connections εχεις ?
Είχα 1024. Για αυτό είχα επικοινωνήσει με τη Ζyxel, οι οποίοι μου επιβεβαίωσαν ότι όντως το όριο για τα H-31 και Η-33 είναι 1024 και όχι 256. Ακόμα όμως από ότι βλέπω δεν το έχουν ξηλώσει το εσφαλμένο KB article.




Και εγώ μόνιμα είμαι HighID και συνεχώς στο Kademlia. Μοιράζω λίγα αρχεία όμως (< 50). Δεν έχω προσέξει το usage του router, αλλά δεν είχα και κανένα πρόβλημα για να το ψάξω. Έχω κλειστό το firewall του Zyxel, δεν έχω firewall στο pc και κάνω mapping μόνο όσα ports χρειάζομαι.


Παρομοίως και στο Kademlia και εγώ. Προσωπικά λόγω των προβλημάτων εχω αναγκαστεί να μοιράζω μόνο τα αρχεία που κατεβάζω, λιγότερα από 10 δηλαδή, για να έχω καλύτερη απόδοση.
Κανένα firewall δηλαδή ? Τίποτις από προστασία ?
Απόλυτη προστασία με kalgon! Η άποψή μου για τη ζωή, το σύμπαν και τα πάντα είναι, πέρα από "42", συνοψίζεται το 1ο link της υπογραφής μου. ;) (ok, δεν είναι για τα πάντα, αλλά κάπου ξεκινάει κανείς)


PS. Ολίγον άσχετο με τα παραπάνω, αλλά υπάρχει μήπως κάποια ρύθμιση στο ΤΒΗ που να κάνει autostart στα windows , και ακόμα πιο σημαντικό, κάποιο setting για autoconnect σε server μολις φορτώσει, γιατί δεν τα βρίσκω.Στο ΤΒΗ υπάρχει το connect at startup αν θυμάμαι καλά. Για να ξεκινάει με τα Windows, απλά κάνε ένα shortcut του ΤΒΗ στο Start -> Programs -> Startup.

cosmos
25-02-04, 10:05
Ειδικά για τα max sessions δες το post του DPCHippie στο http://forum.zyxel.com/viewtopic.php?p=5026 (προσοχή, διαβάζεται ανάποδα το thread!)

BeholderX
25-02-04, 10:35
Q: Which ADSL routers support NAT session more than 256?
A: The following ADSL routers support 1024 NAT sessions
P650R-11 & R-13 1024 session
P650R-31 & R-33 1024 session
P650H-31 & H-33 1024 session
P652R-11 & R-13 1024 session
P652H-31 & H-33 1024 session

Due to the memory limitation, P650HW-11 & 13 and P650H-11 and 13 only can support up to 256 sessions.


Αλλα λόγια να αγαπιόμαστε με τη Zyxel. Είχα δει το post που αναφέρεις, αλλά εμπιστεύτηκα περισσότερο τις πληροφορίες που είχαν στο Knowledge Base. Εξού και η αρχική πρόθεση να αλλάξω το 650Η με 652R+switch. Τώρα από ότι φαίνεται αν δεν λυθούν τα προβλήματα θα πάω σχεδόν σίγουρα για Cisco 837, αλλά θα το ψάξω για καμιά 10αρία μέρες πρώτα, μήπως και σωθεί η κατάσταση με το 650Η. Γιατί το μαλλί πάει πολύ...



Ακριβώς. Κανένα πρόβλημα, αλλά μόνο με το TBH. Με άλλα emule-oids, μπουκώνει η γραμμή. Βασικά με το TBH, απλά ρυθμίζεις αρχικά τα USS/DSS και από εκεί και πέρα το TBH φροντίζει να δίνει προτεραιότητα αν κάνει d/l από αλλού.


Σίγουρο ότι δίνει προτεραιότητα 'αν' κατεβάζει από αλλού ? 'Η είναι σταθερό το ποσοστό που χρησιμοποιεί ? Αναφέρομαι στις δύο μπάρες faster-slower browsing που έχει.


Επίσης cosmos, με τι γραμμή είσαι αν επιτρέπεται και πόσα GB/ημέρα σου κατεβάζει το emule ? Επίσης, εκτιμάς ότι θα δω διαφορά αν αναβαθμίσω σε 384/128 από 256/128 ?

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και το χρόνο σου :)

cosmos
25-02-04, 10:50
Επίσης cosmos, με τι γραμμή είσαι αν επιτρέπεται και πόσα GB/ημέρα σου κατεβάζει το emule ? Σε ευχαριστώ πολύ για το feedback και το χρόνο σου :)
Θα στα δώσω αναλυτικά μήπως και σε βοηθήσουν. Έχω το Η-31, το οποίο είχε έρθει με παλιό flash (ΙS.2). To επανέφερα σε factory defaults και μετά τo flashαρα 3 φορές για να πάει στην ΙS.3 (η παράξενη διαδικασία, η οποία απαιτούσε 2 ανεβάσματα για το firmware): 2 για το firmware και 1 για το config. Για την αλλαγή από IS-3 σε IS-4 ευτυχώς ήθελε μόνο 2 uploads (1 firmware/1 config).

Έχω PPPoA Tellas 384/128 με VCMux. Connect on demand με timeout 1200. Ένα μόνο port mapping για μία περιοχή ports (λ.χ. 5000-5100) την οποία μοίρασα στις εφαρμογές μου (λ.χ. 5000-5002 στο TBH, 5003 στο Azureus κτλ). Πλεονέκτημα, το ελαφρύ lookup που πρέπει να κάνει η CPU όταν πρωτο-δημιουργεί ένα NAT session από incoming connection. Firewall disabled όπως ανέφερα. UPnP & bandwidth management disabled. Δεν έχω Dyndns.

Στα GB/ημέρα παίζει: 1,8-2,2+ προσεγγιστικά, γιατί δεν είμαι σπίτι....

saint240881
02-03-04, 12:45
παντως εγω παιδια εχω κανει μια πουστια να σας πω την αληθεια..
δεν ξερω αν οντως οφειλετε βασικα σε αυτο αλλα εχω ενα mod της εκδοσης sivka και εχω θεσει το upload μου στα 100 ενω απο την αλλη το εχω κανει λιμιτ απο το νετλιμιτερ στα 2
ετσι με το που μπαινω μου δινουν πολυ γρηγορα χωρις να περιμενω στο queue.

symplektis
02-03-04, 18:34
Να κανω και εγω μια ερωτηση? Εχω στησει το eMule TBH αλλα δεν εχω καταφερει να κατεβασω με ταχυτητα της προκοπης. Εξηγουμαι: Εχω βαλει καποια αρχεια τα οποια δεν εχουν αρκετα sources (12-15). Το queue σε ολα τα sources ειναι τεραστιο. Το εχω αφησει 5 μερες ολη την μερα ανοιχτο αλλα τα sources δεν πεφτουν. Αλλα και οταν αρχιζει το download μετα απο λιγο σταματαει και ξαναπαιρνω σειρα.. Καμια ιδεα του τι μπορει να φταιει? Απ' οτι ειδα δεν εχει επιλογη drop user η find more sources.. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω?

saint240881
02-03-04, 23:45
το emule γενικοτερα δεν ειναι τοσο δυνατο οσο αλλα προγραμματα οσο αφορα το download rate
τωρα αν θες καλυτερα rates κανε αυτο που γραφω επανω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.