PDA

Επιστροφή στο Forum : Eρωτηση για φοιτητικο internet



george smith
10-09-06, 22:33
Παιδες,
αν καποιος βαλει φοιτητικο ιντερνετ(142€, 12 μηνες, 512-->1024) μεσα στη τιμη ειναι και το μηνιαιο παγιο, ή αυτο πληρωνεται οπωσδηποτε χωριστα στο λογ/σμο του ΟΤΕ?

142€ για 1 χρονο ειναι καλα?

Crosstalk
10-09-06, 22:49
Γνωμη μου να μην μπλεκεσαι με προπληρωμενα/δεσμευσεις για 12 μηνες κλπ!

george smith
10-09-06, 22:52
δηλ. οι φοιτητες εμπαιζονται? μονο 12μηνα τους δινουν.

Τελοσπαντων, η απαντηση ειναι που με ενδιαφερει.

Crosstalk
10-09-06, 22:58
εχει και 3μηνα απο altec, αοριστου απο Τελλας and HOL

http://diodos.gsrt.gr/Packages.aspx

STARJOHN
10-09-06, 22:59
δηλ. οι φοιτητες εμπαιζονται? μονο 12μηνα τους δινουν.

Τελοσπαντων, η απαντηση ειναι που με ενδιαφερει.


Ειναι ολα πληρωμενα και η Γραμμη και ο PROVIDER.

george smith
10-09-06, 23:00
Εισαι σιγουρος? Δεν θα υπαρχει καποιο μηνιαιο παγιο στο λογ/σμο?

MoSKY-7-
10-09-06, 23:03
Στο τρίμηνο της Altec πληρώνεις το πάγιο της γραμμής στον ΟΤΕ..

george smith
10-09-06, 23:34
ρε παιδια, πληρωνουμε ή δε πληρωνουμε???.....
στο site που διαβασα δε λεει οτι δε πληρωνουμε.
Μαλιστα λεει οτι δεν ειναι 1024 αλλα 768!

djsolid
10-09-06, 23:37
Δεν ερχεται κανενας επιπλεον λογαριασμος... οτι λεφτα δωσεις αυτα ειναι και τπτ αλλο...

george smith
10-09-06, 23:40
Ετσι εγινε σε σενα ή το ακουσες μονο? Δε λεω για καποιον επιπλεον λογ/σμο, για τον στανταρ 2μηνιαιο λογ/σμο του ΟΤΕ μιλαω.
Στο λογ/σμο του ΟΤΕ δεν θα υπαρχει το παγιο, οπως υπαρχει και το παγιο του τηλέφωνου?

djsolid
10-09-06, 23:44
εχω διοδος με vivodi... τα λεφτα που θα δωσω για 1 χρονο ναι 130... και σε αυτα περιλαμβανεται και το παγιο της γραμμης dsl.. οριστε και απο το site του διοδος...
Τι περιλαμβάνει η τιμή του πακέτου;
Στην τιμή των πακέτων που προσφέρονται μέσω του ΔΙΟΔΟΣ περιλαμβάνεται η συνδρομή για τη παροχή υπηρεσίας πρόσβασης στο Διαδίκτυο, το τέλος ενεργοποίησης καθώς επίσης και το πάγιο της γραμμής aDSL.

Αν πας στις συχνες ερωτησεις θα το βρεις...

Crosstalk
10-09-06, 23:44
Στο τρίμηνο της Altec πληρώνεις το πάγιο της γραμμής στον ΟΤΕ..

Μαλλον λαθος κανεις ....... http://diodos.gsrt.gr/Package.aspx?package=31

Ολα τα πακετα στο φοιτητικο περιλαμβανουν και κυκλωμα/γραμμη και Ιντερνετ!

george smith
10-09-06, 23:46
Που στην ευχη, στο λινκ που εδωσες γραφει οτι δεν θα πληρωνεις το μηνιαιο παγιο της γραμμης?

djsolid, μπορεις να βαλεις vivodi σε γραμμη ΟΤΕ???

Crosstalk
10-09-06, 23:50
Που στην ευχη, στο λινκ που εδωσες γραφει οτι δεν θα πληρωνεις το μηνιαιο παγιο της γραμμης?

Εφοσον λεει οτι συμπεριλαμβανει τελος ενεργοποιηση γραμμης σημαινει οτι η Αλτεκ παιρνει την γαμμη απο ΟΤΕ και σε χρεωνει συνολικα για την υπηρεσια (39 το 1ο τριμηνο και απο 33 τα επομενα)

djsolid
10-09-06, 23:50
Πηγαινε εδω... http://diodos.gsrt.gr/FAQ.aspx
επελεξε την δευτερη απο τις γενικες ερωτησεις...

ΔΕΝ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΟ ΠΑΓΙΟ ΤΗΣ DSL ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΤΩΝ ΠΑΡΟΧΩΝ

george smith
10-09-06, 23:59
Οk ok, αρα ο 2μηνος λογ/σμος δεν θα περιλαμβανει αυτο το εξοδο μεσα.

Μπορεις ακομα να μου πεις τι σημανει αυτο που λεει παρακατω?:

Αν αποκτήσω πρόσβαση aDSL μέσω του ΔΙΟΔΟΣ θα υπάρχει κανένας περιορισμός στο τι θα κατεβάζω ή σε ποιες σελίδες θα μπαίνω;
Η πολιτική πρόσβασης στο διαδίκτυο εξαρτάται από το ίδρυμα στο οποίο είστε φοιτητές. Ισχύουν οι ίδιοι κανόνες που ισχύουν κατά την πρόσβασή σας από υπολογιστές του ιδρύματός σας.

Το ιδρυμα θα ελεγχει το τι κατεβαζουμε???!!!:clap:

[Crosstalk, το εξοδο ενεργοποιησης γραμμης ειναι κατι εντελως διαφορετικο απο το μηνιαιο παγιο γραμμης adsl]

djsolid
11-09-06, 00:09
Σε ποιο πανεπιστημιο εισαι? Σου προσφερει dial-up συνδεση? Αν ναι τοτε μπες με αυτη και οτι μπορεις να κανεις με αυτη θα μπορεις και με την dsl, αν οχι τοτε θα πρεπει να μαθεις απο καποιον που εχει ήδη διοδος και ειναι στο ιδιο πανεπιστημιο με εσενα... το ιδρυμα θα "ελεγχει" γιατι θα παιρνεις ip απο το παν/μιο και οχι απο τον provider σου...

george smith
11-09-06, 00:21
Δεν εχει σημασια που ειμαι εγω. Ας μενουμε στο θεμα.

Ωστε οσοι βαζουν φοιτητικο ιντερνετ θα ελεγχονται απ το αναλογο Πανεπιστημιο τους??!! Αυτο το γνωριζουν οι φοιτητες?? (οτι θα ειναι υπο παρακολουθηση)

djsolid
11-09-06, 00:24
Μονος σου δεν το διαβασες? το γνωριζουν... Βρβαια σε καθε περιπτωση οταν συνδεεσαι στο internet εισαι υπο παρακολουθηση... Το προβλημα ποιο ακριβως ειναι?

george smith
11-09-06, 00:28
οχι βεβαια, εγω οταν συνδεομαι δεν ειμαι υπο παρακολουθηση.

Παντως πολυ αμφιβαλλω εαν οι φοιτητες γνωριζουν οτι θα ειναι υπο την "κηδεμονια" του ιδρυματος τους (οι περισσοτεροι δε γνωριζουν καν σε τι συνισταται το adsl:) )

nktrs
11-09-06, 00:32
Δεν εχει σημασια που ειμαι εγω. Ας μενουμε στο θεμα.

Ωστε οσοι βαζουν φοιτητικο ιντερνετ θα ελεγχονται απ το αναλογο Πανεπιστημιο τους??!! Αυτο το γνωριζουν οι φοιτητες?? (οτι θα ειναι υπο παρακολουθηση)

Το πανεπιστήμιό σου δεν μπορεί έτσι κι αλλιώς να παρακολουθήσει τίποτα (η κίνηση δεν περνάει από το πανεπιστήμιο). Το μόνο που μπορεί να κάνει (αλλά δεν έχω δει μέχρι στιγμής να γίνεται εφαρμογή) είναι να βάζουν περιορισμούς στα επιτρεπτά ports...

Πρακτικά, δεν βλέπω να αποτελεί αυτό πρόβλημα.

djsolid
11-09-06, 00:33
Και ομως παρακολουθησες απο τον isp σου...Τα παντα καταγράφονται αλλο αν δεν χρησιμοποιούνται... Τελος παντων ο καθε ενας εχει δικαιωμα επιλογης... και καθετι που κανει οφελιει να το ερευνα πρωτα.... Αυτα γιατι ειμαιστε και :offtopic:

george smith
11-09-06, 00:34
Πωως?? θα βαζουν περιορισμους σε ports??!!
Δηλαδη δεν θα μπορουμε να κατεβαζουμε οτι θελουμε? Αυτο ειναι απαραδεκτο.

djsolid, το ξερω οτι καταγραφονται για τυπικους λογους, αλλο ομως αυτο και αλλο να σε ελεγχουν πατρωνες και να σου βαζουν και περιοριοσμους!
Υπαρχει και η netkey 512(10€/μηνα) που ειναι ανωνυμη και δε σου καταγραφουν τιποτα!:oneup:

FFGR
11-09-06, 02:03
Υπαρχει και η netkey 512(10€/μηνα) που ειναι ανωνυμη και δε σου καταγραφουν τιποτα!

:whistle:

Το σήμα μέσα από αυτούς δεν περνάει ;
Το σήμα δεν ξεκινάει από κάπου και τερματίζει κάπού ;


Πωως?? θα βαζουν περιορισμους σε ports??!!
Δηλαδη δεν θα μπορουμε να κατεβαζουμε οτι θελουμε? Αυτο ειναι απαραδεκτο.

Δεν υπάρχει νόμος που να λέει ότι πρέπει να σε αφήσουν να χρησιμοποιήσεις ότι θέλεις.
Υπάρχει ένα συμβόλαιο (ΠΡΟΣΟΧΗ, ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣ ΑΥΤΟ) το οποίο λέει τους όρους χρήσης/προσφοράς υπηρεσίας.
Απαράδεκτο άμα αρχίσουν να μπλοκάρουν ports ναι, παράνομο ΟΧΙ.

GeorgeH
11-09-06, 02:10
Κοιτάξτε βασικά τα πακέτα με τα δεδομένα που θα κατεβάζεις δεν τα ελέγχουν (αν κ υπάρχει η δυνατότητα, δεν μπαίνουν στον κόπο), οπότε υπάρχει τρόπος να κατεβάζεις ότι θέλεις άσχετα από πιθανούς περιορισμούς. Αν κ κατά την προσωπική μου άποψη δε νομίζω να κόβουν ports.

george smith
11-09-06, 02:15
Βεβαιως και δεν ειναι τυποις παρανομο αλλα ποιος λογικος ανθρωπος δεχεται να ειναι υπο επιτηρηση και περιορισμους? Αν αυτο ειναι το αντιτιμο ενος λιγο φτηνοτερου φοιτητικου adsl τοτε ειναι απολυτως απαραδεκτο και απορω γιατι δεν διαμαρτυρονται οι φοιτητες(εκτος αν ηδη το κανουν και δε το ξερω).
Για το θεμα της καρτας, εφοσον δε δηλώνεις πουθενα τα στοιχεια σου ειναι αυτονοητο οτι εισαι ανωνυμος και δε σε παρακολουθει κανενας κερατας:)
Το σήμα μέσα από αυτούς δεν περνάει ;Το σήμα δεν ξεκινάει από κάπου και τερματίζει κάπού ;To σημα μεσα απ αυτους περναει, τερματιζει και καταληγει, μονο που δε ξερουν ποιος εισαι.

FFGR
11-09-06, 02:31
To σημα μεσα απ αυτους περναει, τερματιζει και καταληγει, μονο που δε ξερουν ποιος εισαι.

Τηλεφωνικός αριθμός ;)


Αν αυτο ειναι το αντιτιμο ενος λιγο φτηνοτερου φοιτητικου adsl τοτε ειναι απολυτως απαραδεκτο και απορω γιατι δεν διαμαρτυρονται οι φοιτητες

Δεν νομίζω να έχει μπει ακόμη κάποιος περιορισμός σε ports ή τίποτα άλλο.
Φυσικά επίσης η γραμμή σου προσφέρεται για να μπορέσεις να μορφωθείς και να βοηθηθείς στην εκπαίδευση σου σαν φοιτητής, όχι για να κατεβάσεις warez και να παίζεις παιχνίδια. Στο εξωτερικό σε αρκετά πανεπιστήμια πέφτει ΤΟ κόψιμο στις ports για αυτούς τους λόγους (πέραν των νομικών).

Gila1899
11-09-06, 02:34
Βεβαιως και δεν ειναι τυποις παρανομο αλλα ποιος λογικος ανθρωπος δεχεται να ειναι υπο επιτηρηση και περιορισμους? Αν αυτο ειναι το αντιτιμο ενος λιγο φτηνοτερου φοιτητικου adsl τοτε ειναι απολυτως απαραδεκτο και απορω γιατι δεν διαμαρτυρονται οι φοιτητες(εκτος αν ηδη το κανουν και δε το ξερω).
Για το θεμα της καρτας, εφοσον δε δηλώνεις πουθενα τα στοιχεια σου ειναι αυτονοητο οτι εισαι ανωνυμος και δε σε παρακολουθει κανενας κερατας:)To σημα μεσα απ αυτους περναει, τερματιζει και καταληγει, μονο που δε ξερουν ποιος εισαι.
Aν πιστεύεις οτι υπάρχει ανωνυμία στο internet, σου εύχομαι να μην χρειαστεί να το διαπιστώσεις στην πράξη.Εάν θέλει κάποιος να βρεί ποιός είσαι, μπορεί.Σε διαφορετική περίπτωση όλοι οι "περίεργοι" με netkey θα την έβγαζαν, και δεν θα μπορούσε να τους ελέγξει κανείς.

Οσον αφορά πάτρωνες και περιορισμούς, οι φοιτητές απολαμβάνουν το συγκεκριμένο προνόμιο για έναν πολύ συγκεκριμένο λόγο.Την προώθηση της ευρυζωνικότητας και της χρήσης του διαδικτύου στην ακαδημαική έρευνα και όχι για την προώθηση της πειρατείας.Παρ' όλα αυτά στην πράξη δεν έχει αναφερθεί οτι ελέγχει κανείς οτιδήποτε.

george smith
11-09-06, 02:54
Δεν εχετε καταλαβει, το θεμα ειναι να μην ενοχλουμαστε ή να παρακολουθουμαστε απο διαφορους "ξυπνιους" οχι να κρυβωμαστε απ τον...εισαγγελεα.
Γιατι συνδιαζετε τη καρτα με τον τηλεφωνικο αριθμο? Που δηλωνεται ο τηλ.αριθμος?
Φυσικα ολοι μπορουν να βρεθουν, στο 2006 ειμαστε αλλα δε μιλαμε τωρα για αστυνομικες ταινιες και παιχνιδια κατασκοπειας...:)

Gila1899, μπορεις να μου εξηγησεις γιατι πρεπει οι φοιτητες να ειναι υπο παρακολουθηση και υπο περιορισμο?? Που κολλαει η πειρατεια?πως σου ηρθε?...

george smith
11-09-06, 02:59
το διαβασα αλλα τι νομιζεις, οτι ο επιδοξος απατεωνας να ψαρεψει τον αριθμο μου απο την εταιρεια??...

Gila1899
11-09-06, 03:05
Gila1899, μπορεις να μου εξηγησεις γιατι πρεπει οι φοιτητες να ειναι υπο παρακολουθηση και υπο περιορισμο?? Που κολλαει η πειρατεια?πως σου ηρθε?...
Το diodos αναφέρει οτι για την πρόσβαση μέσω του προγράμματος ισχύει η πολιτική πρόσβασης του εκάστοτε πανεπιστημίου.Πώς ακριβώς έβγαλες το συμπέρασμα για παρακολούθηση;Προφανώς αναφέρεται σε κλείσιμο των θυρών που χρησιμοποιούν τα p2p προγράμματα, και οχι σε παρακολούθηση των φοιτητών.Εκεί κολλάει και η πειρατεία.

GeorgeH
11-09-06, 03:06
Βασικά μέσω των καλωδίων χαλκού, αφού μιλάμε για adsl, όταν κάνεις authentication στον isp φαίνεται το τηλεφωνικό νούμερο? Γιατί πάντα νόμιζα οτι o standard τρόπος για να σε εντοπίσουν είναι η ip, η οποία και συνοδεύεται από ένα όνομα, το οποίο φυσικά δε μπορεί να είναι fake μιας κ εκεί στέλνει τους λογαριασμούς για τις υπηρεσίες που του προσφέρει ο εκάστοτε isp. Και προχωρώντας το συλλογισμό μου είχα την υποψία ότι o provider τσεκάρει αν το τάδε ή δείνα username p.e. είναι στο δίκτυό του αλλά δε βλέπει από ποιον τηλεφωνικό αριθμό. Τεσπά, ας μου απαντήσει κάποιος πιο καταρτισμένος.

george smith
11-09-06, 03:06
sikr,
κοιταξε... αλλο να δινεις τα στοιχεια σου χαρτι και καλαμαρι, αλλο απλως να δηλωνεται αυτοματως ενας αντιστοιχος τηλ.αριθμος που μπορει να ανηκει σε αλλον.
789
gila, τα ειπαμε, μη τα ξαναλεμε.
Αν τα p2p ειναι για πειρατεια τοτε γιατι ειναι σ αυτο το φορουμ!
Σημαντικη ερωτηση: Οσοι εχουν φοιτητικο θα πρεπει να πουν αντιο στα p2p ?!!

Gila1899
11-09-06, 03:09
gila, τα ειπαμε, μη τα ξαναλεμε.
Αν τα p2p ειναι για πειρατεια τοτε γιατι ειναι σ αυτο το φορουμ!
Ετσι ακριβώς george smith.Γι αυτό ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας, ούτε να παριστάνουμε τις "παρθένες".;)

sdikr
11-09-06, 03:10
Βασικά μέσω των καλωδίων χαλκού, αφού μιλάμε για adsl, όταν κάνεις authentication στον isp φαίνεται το τηλεφωνικό νούμερο? Γιατί πάντα νόμιζα οτι o standard τρόπος για να σε εντοπίσουν είναι η ip, η οποία και συνοδεύεται από ένα όνομα, το οποίο φυσικά δε μπορεί να είναι fake μιας κ εκεί στέλνει τους λογαριασμούς για τις υπηρεσίες που του προσφέρει ο εκάστοτε isp. Και προχωρώντας το συλλογισμό μου είχα την υποψία ότι o provider τσεκάρει αν το τάδε ή δείνα username p.e. είναι στο δίκτυό του αλλά δε βλέπει από ποιον τηλεφωνικό αριθμό. Τεσπά, ας μου απαντήσει κάποιος πιο καταρτισμένος.

Αλλό το Ip, αυτό ειναι για να ξερει πχ κάποιος σε ποιον isp είσαι, μετα μεσω εισαγγελεά θα ρωτήσει τον πάροχο, την τάδε μέρα, τάδε ώρα, ποιος ήταν συνδεμενος;
Θα ψάξει ο πάροχος θα δεί πελάτη κάρτας με τάδε ατμ, θα στείλει τότε την αιτηση στον ΟΤΕ και θα ρωτήσει την τάδε μέρα την τάδε ώρα ποιος ήταν μέσα;
Το τηλέφωνικό νουμερο ακόμα και με αποκρυψη περνάει κανονικα




κοιταξε... αλλο να δινεις τα στοιχεια σου χαρτι και καλαμαρι, αλλο απλως να δηλωνεται αυτοματως ενας αντιστοιχος τηλ.αριθμος που μπορει να ανηκει σε αλλον.
789

Οπώς νομίζεις

GeorgeH
11-09-06, 03:23
Αλλό το Ip, αυτό ειναι για να ξερει πχ κάποιος σε ποιον isp είσαι, μετα μεσω εισαγγελεά θα ρωτήσει τον πάροχο, την τάδε μέρα, τάδε ώρα, ποιος ήταν συνδεμενος;
Θα ψάξει ο πάροχος θα δεί πελάτη κάρτας με τάδε ατμ, θα στείλει τότε την αιτηση στον ΟΤΕ και θα ρωτήσει την τάδε μέρα την τάδε ώρα ποιος ήταν μέσα;
Το τηλέφωνικό νουμερο ακόμα και με αποκρυψη περνάει κανονικα

Το αγνοούσα παντελώς αυτό sdikr. Αγνοούσα δηλαδή τη φάση επικοινωνίας του παρόχου με τον ΟΤΕ. Νόμιζα πως μετά ο πάροχος έχοντας τα στοιχεία του συνδρομητή του ενεργεί σύμφωνα με την πολιτική του και δια της νομίμου οδού. Γι'αυτό και είχα το κενό ως προς το τι γίνεται στην περίπτωση της netcard πχ, όπου τα στοιχεία μπορεί να είναι fake. Ευχαριστώ για την πληροφόρηση.

FFGR
11-09-06, 04:51
κοιταξε... αλλο να δινεις τα στοιχεια σου χαρτι και καλαμαρι, αλλο απλως να δηλωνεται αυτοματως ενας αντιστοιχος τηλ.αριθμος που μπορει να ανηκει σε αλλον.

Και όταν η αστυνομία θα πάει σε αυτόν τον άλλον/η, θα πει αυτός/ή (ο οποίος/α είναι φυσικα φίλος/η /συγγενής) ότι αυτός/ή έκανε την παράνομη πράξη ;



Αν τα p2p ειναι για πειρατεια τοτε γιατι ειναι σ αυτο το φορουμ!
Σημαντικη ερωτηση: Οσοι εχουν φοιτητικο θα πρεπει να πουν αντιο στα p2p ?!!

Τότε θα πρέπει να ξεχάσουμε υπηρεσίες και τύπους συνδέσεων από το Internet για πάντα. Τέρμα το FTP, υπηρεσίες τύπου rapidshare κτλ. Το ότι κάποιος χρησιμοποιεί κάτι για έναν σκοπό τον οποίο δεν δημιουργήθηκε με αυτήν την σκέψη δεν σημαίνει ότι είναι παράνομο.

Επίσης για το φοιτητικό, διάβασε το προηγούμενο μου μήνυμα γιατί δίνεται και υπάρχει η φοιτιτική σύνδεση.

Crosstalk
11-09-06, 09:40
[Crosstalk, το εξοδο ενεργοποιησης γραμμης ειναι κατι εντελως διαφορετικο απο το μηνιαιο παγιο γραμμης adsl]

To μηνιαιο παγιο γραμμης δεν θα υπηρχε αν δεν υπηρχε ενεργοποιηση γραμμης! Και ολοι οι παροχοι οι οποιοι προσφερουν δωρεαν το τελος ενεργοποιησης, αγοραζουν την γραμμη/κυκλωμα απο ΟΤΕ σε χονδρικη και πουλανε bundled με το Internet ................. μια συμβουλη: διαβαζε πρωτα καλυτερα ολα τα FAQs και topics και μετα αρχισε τις αποριες!

stillstill
11-09-06, 12:45
Το diodos αναφέρει οτι για την πρόσβαση μέσω του προγράμματος ισχύει η πολιτική πρόσβασης του εκάστοτε πανεπιστημίου.Πώς ακριβώς έβγαλες το συμπέρασμα για παρακολούθηση;Προφανώς αναφέρεται σε κλείσιμο των θυρών που χρησιμοποιούν τα p2p προγράμματα, και οχι σε παρακολούθηση των φοιτητών.Εκεί κολλάει και η πειρατεία.

Συμφωνώ απόλυτα. Άλλο πράγμα το δικαίωμα των πανεπιστημίων να θέσουν περιορισμό στις πόρτες που χρησιμοποιούν όλοι όσοι μπαίνουν στο internet με πανεπιστημιακά ΙΡ, και άλλο (τελείως άλλο) η "παρακολούθηση" των φοιτητών.

Το μόνο στοιχείο που έχουν οι ISP είναι ο χρόνος σύνδεσης και αποσύνδεσης και ο όγκος των δεδομένων που διακινήθηκαν. Αυτά τα στοιχεία τα έχουν για όλους τους πελάτες τους, είτε είναι με φοιτητικό είτε όχι. Τα περί παρακολουθήσεων είναι εντελώς παράνομα και δεν επιτρέπονται σε καμία περίπτωση και για κανέναν συνδρομητή. Μόνη εξαίρεση είναι οι εισαγγελικές αρχές, που μπορούν να ζητήσουν επιπρόσθετα στοιχεία ή και παρακολούθηση συνδέσεων οποιουδήποτε συνδρομητή. Όμως αυτό γίνεται πολύ σπάνια, με έγγραφα αιτήματα, και μόνο με την εγγύηση του νόμου...

Μέχρι τώρα δεν είδα κανένα παράπονο για κλειστά port σε φοιτητικό ADSL... Όποιος έχει αντίθετη εμπειρία, ας μας ενημερώσει.

george smith
11-09-06, 18:16
Πωπω παιδια, λιγο ελειψα και οργιασατε...:)
Αλλα ας τα παρουμε ενα-ενα

Τότε θα πρέπει να ξεχάσουμε υπηρεσίες και τύπους συνδέσεων από το Internet για πάντα. Τέρμα το FTP, υπηρεσίες τύπου rapidshare κτλ. Το ότι κάποιος χρησιμοποιεί κάτι για έναν σκοπό τον οποίο δεν δημιουργήθηκε με αυτήν την σκέψη δεν σημαίνει ότι είναι παράνομο.Μα αυτο ακριβως λεω κι εγω. Ας μας ακουσουν οι αμοδιοι.

Επίσης για το φοιτητικό, διάβασε το προηγούμενο μου μήνυμα γιατί δίνεται και υπάρχει η φοιτιτική σύνδεση.Kαλα τωρα, ναμαστε και λιγο σοβαροι...αυτη η ξυλινη γλωσσα και η φιλολογια περι "μεταδοση της ευρυζωνικοτητας κλπ κλπ" ειναι απλως για τους τυπους. Αλλο ειναι το θεμα που εθιξα εγω σχετικα.

Και όταν η αστυνομία θα πάει σε αυτόν τον άλλον/η, θα πει αυτός/ή (ο οποίος/α είναι φυσικα φίλος/η /συγγενής) ότι αυτός/ή έκανε την παράνομη πράξη ;Δεν εχεις καταλαβει το νοημα αυτων που συζητουσαμε οποτε καλο ειναι να διαβασεις ολοκληρο το thread, οχι αποσπασματικα. Δε μιλαμε για... παρανομες πραξεις που θα κανουμε και την αστυνομια που θα μας κυνηγα, μιλαμε για το πως θα αποφυγουμε το Μεγαλο Αδελφο:)
Παντως, στη περιπτωση που καποιος θελει να σερφαρει εντελως ανωνυμα μπορει να χρησιμοποιησει ειδικα προγραμματα ή online sites που κρυβουν την ip ή βγαζουν μια τυχαια, ή να χρησιμοποησει proxy.

To μηνιαιο παγιο γραμμης δεν θα υπηρχε αν δεν υπηρχε ενεργοποιηση γραμμης! Και ολοι οι παροχοι οι οποιοι προσφερουν δωρεαν το τελος ενεργοποιησης, αγοραζουν την γραμμη/κυκλωμα απο ΟΤΕ σε χονδρικη και πουλανε bundled με το Internet ................. μια συμβουλη: διαβαζε πρωτα καλυτερα ολα τα FAQs και topics και μετα αρχισε τις αποριες!Tα εχεις μπερεψει μαλλον...Η ενεργοποιηση της γραμμης γινεται ΜΙΑ και μονο φορα. Ενεργοποιησες την adsl γραμη σου? τελειωσες. Δεν θα την ενεργοποιεις καθε φορα που βαζεις μια νεα συνδεση. Οποτε καταλαβαινεις οτι αλλο το τελος ενεργοποιησης και αλλο το μηνιαια παγιο που το πληρωνεις υποχρεωτικα βρεξει-χιονισει καθε μηνα αφοτου η γραμμη σου εγινε adsl.Οσο για την..."συμβουλη" σου, που κολλαει το να διαβαζω ολα τα faqs? και τα topics?! Δηλαδη κατα τη γνωμη σου πρωτου καποιος ποσταρει ερωτηση πρεπει προηγουμενως να ξοδεψει 100δες ωρες για να διαβασει ολα τα τοπικς αυτου του forum?! Θα σου δωσω κι εγω μια συμβουλη λοιπον, να μη δινεις τετοιες εμπρηστικες "συμβουλες" γιατι ακουγεται λιγο εξυπνακιστικο:respekt:

@stillstill, το θεμα δε νομιζω οτι ειναι η παρακολουθηση με τη στενη εννοια του ορου αλλα οι περιορισμοι που ενδεχομενως θα υποστουν οι φοιτητες, πχ. αν ειναι αληθες αυτο που γραφτηκε, οτι δεν θα υπαρχει προσβαση στα p2p, τοτε καλυτερα να τους το πεταξουν στα μουτρα...Για μερικα ευρα λιγοτερα θα ειναι σαν ευνουχοι σε χαρεμι!!:)

Gila1899
11-09-06, 18:45
@stillstill, το θεμα δε νομιζω οτι ειναι η παρακολουθηση με τη στενη εννοια του ορου αλλα οι περιορισμοι που ενδεχομενως θα υποστουν οι φοιτητες, πχ. αν ειναι αληθες αυτο που γραφτηκε, οτι δεν θα υπαρχει προσβαση στα p2p, τοτε καλυτερα να τους το πεταξουν στα μουτρα...Για μερικα ευρα λιγοτερα θα ειναι σαν ευνουχοι σε χαρεμι!!:)
Πώς ακριβώς ορίζεται η παρακολούθηση με την ευρεία έννοια του όρου;Εκανες μία εντελώς αυθαίρετη υπόθεση περί παρακολούθησης προφανώς για να εντυπωσιάσεις, επειδή το δίοδος ανέφερε οτι ισχύει η πολιτική πρόσβασης του εκάστοτε πανεπιστημίου, ενώ κάτι τέτοιο δεν συνάγεται απο πουθενά.

Η σε προνομιακή τιμή πρόσβασης προσφέρεται στους φοιτητές για πολύ συγκεκριμένους λόγους.Μέχρι στιγμής δεν έχει αναφερθεί καμμία προσπάθεια παρεμπόδισης χρήσης της υπηρεσίας με οποιονδήποτε τρόπο.Εχουν κάθε δικαίωμα τα πανεπιστήμια όμως να το κάνουν.Αν θέλουν οι φοιτητές όμως να χρησιμοποιήσουν την υπηρεσία με τρόπους που πιθανώς στο μέλλον τα πανεπιστήμια ή το ΕΔΕΤ αποφασίσουν να τους απαγορεύσουν, ας τους το πετάξουν στα μούτρα και ας πληρώσουν τις ίδιες τιμές με όλους τους άλλους για να κάνουν και οτι θέλουν.

Προς το παρόν όμως όλα αυτά είναι θεωρίες.

FFGR
11-09-06, 19:10
Kαλα τωρα, ναμαστε και λιγο σοβαροι...αυτη η ξυλινη γλωσσα και η φιλολογια περι "μεταδοση της ευρυζωνικοτητας κλπ κλπ" ειναι απλως για τους τυπους. Αλλο ειναι το θεμα που εθιξα εγω σχετικα.

Η καταγραφή των στοιχείων είναι απαραίτητη για την ασφάλεια ΚΑΙ την δική σου και της εταιρίας.
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΣΚΟΠΕΥΟΥΝ. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΟΠΕΥΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΧΩΡΙΣ ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ.
Διάβασε ένα από τα συμβόλαια που έχεις υπογράψει στον ISP σου και θα καταλάβεις τι γίνεται με τα διάφορα στοιχεία που τους έχεις δώσει.


Δεν εχεις καταλαβει το νοημα αυτων που συζητουσαμε οποτε καλο ειναι να διαβασεις ολοκληρο το thread, οχι αποσπασματικα. Δε μιλαμε για... παρανομες πραξεις που θα κανουμε και την αστυνομια που θα μας κυνηγα, μιλαμε για το πως θα αποφυγουμε το Μεγαλο Αδελφο

Ο μόνος λόγος για να σε κατασκοπεύσει κάποιος είναι να έχεις κάνει μια παράνομη πράξη, κάτι στο οποίο θα παρέμβει η αστυνομία. Άμα πιστεύεις πραγματικά πως παρακολουθούν την κάθε σου κίνηση και δεν το αντέχεις θα σου συστήσω να πας στο δάσος του Αμαζονίου και να κάτσεις εκεί μέσα για την υπόλοιπη ζωή σου.


Tα εχεις μπερεψει μαλλον...Η ενεργοποιηση της γραμμης γινεται ΜΙΑ και μονο φορα. Ενεργοποιησες την adsl γραμη σου? τελειωσες. Δεν θα την ενεργοποιεις καθε φορα που βαζεις μια νεα συνδεση. Οποτε καταλαβαινεις οτι αλλο το τελος ενεργοποιησης και αλλο το μηνιαια παγιο που το πληρωνεις υποχρεωτικα βρεξει-χιονισει καθε μηνα αφοτου η γραμμη σου εγινε adsl.

Όταν ενεργοποιείς την υπηρεσία, τότε πληρώνεις ένα τέλος ενεργοποίησης. Άμα δεν πληρωθεί, τότε δεν σου παρέχεται η γραμμή.
Και κάθε φορά που κάνεις μια καινούργια σύνδεση (έληξε το πακέτο/κόβεις και ξαναενεργοποιείς την υπηρεσία) την πληρώνεις. Μόνο που στα πακέτα οι ίδιες οι εταιρίες πληρώνουν το τέλος στον ΟΤΕ (δηλαδή εσύ δεν πληρώνεις το τέλος).


Οσο για την..."συμβουλη" σου, που κολλαει το να διαβαζω ολα τα faqs? και τα topics?! Δηλαδη κατα τη γνωμη σου πρωτου καποιος ποσταρει ερωτηση πρεπει προηγουμενως να ξοδεψει 100δες ωρες για να διαβασει ολα τα τοπικς αυτου του forum?! Θα σου δωσω κι εγω μια συμβουλη λοιπον, να μη δινεις τετοιες εμπρηστικες "συμβουλες" γιατι ακουγεται λιγο εξυπνακιστικο

Σου είπε αυτό για να πας και να διαβάσεις κάτι το οποίο έχει ΗΔΗ απαντηθεί αρκετές φορές. Δεν είναι δυνατόν κάθε 1 ώρα να απαντάμε ξανά και ξανά την ίδια ερώτηση.

Josi
21-09-07, 23:49
Γνωρίζεται αν τρέχει κάποιο ανάλογο φοιτητικό πρόγραμμα για το ακαδημαϊκό έτος 07-08?

@ ADSLgr.com All rights reserved.