PDA

Επιστροφή στο Forum : Να βάλω φοιτητικό ή όχι;



pasxizeis
26-01-11, 18:49
Γειά σας παιδιά.

Έχω εδώ και πολύ καιρό otenet (όχι conn-x) 24άρα και είμαι αρκετά ευχαριστημένος (πιάνω τα 16 και κάποιες φορές 18-19). Η ερώτηση είναι: αν βάλω ένα απ'αυτά τα φοιτητικά που δίνει η otenet, θα έχω κάποια επίπτωση στη γραμμή μου; Η ταχύτητα είναι πάλι 24 αλλά δεν ξέρω αν δίνουν χαμηλότερης ποιότητας γραμμές επειδή πληρώνεις πιο λίγα....

Με άλλα λόγια, θ'αλλάξει κάτι εκτός απ'τα λεφτά που θα πληρώνω; (είναι τα μισά απ'όσο μου είπαν).


Ευχαριστώ προκαταβολικά

alex24
26-01-11, 19:57
Οχι δεν αλλαζει τιποτα απλα θα εχεις προσβαση στο ιντερνετ μεσω της σχολης σου και αναλογα με το ποσο βεβαρυμενο ειναι το δυκτιο της εκεινη την ωρα..Βαλε καποιο αλλο προγραμμα του ΟΤΕ που συμφαιρουνε πιο πολυ

johnsruro
31-01-11, 18:02
Βασικά δεν περνάς μέσα από το δίκτυο της σχολής σου αλλά από το δίκτυο του ΕΔΕΤ. Απλά παίρνεις και ΙΡ του πανεπιστημίου και έχει πρόσβαση σε ακαδημαικές βιβλιοθήκες. Τσέκαρες όλους τους παρόχους για τιμές στο φοιτητικό?

dfourt
31-01-11, 18:58
Κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις, όσο συγχρονίζεις τώρα θα συγχρονίζεις και εκεί.
Είναι φθηνότερη η τιμή γιατί πληρώνεις μόνο το "κόστος" σύνδεσης από το σπίτι σου μέχρι το DSLAM, ενώ τώρα στον ΟΤΕ πληρώνεις και το "κόστος" διασύνδεσης με το Internet.(To internet θα στο παρέχει δωρεάν το ΕΔΕΤ, του οποίου το δίκτυο δεν αντιμετωπίζει μπουκώματα κτλ. όπως πολλά δίκτυα παρόχων(κατά καιρούς).

Αυτό που θα αλλάξει είναι λίγο η δρομολόγηση.Πριν γινόταν μέσω ΟΤΕ ενώ αν βάλεις φοιτητικό θα γίνεται μέσω ΕΔΕΤ.

Στην πράξη καμία διαφορά, ίσως μικροδιαφορές στα pings (με κάποιους servers προς τα πάνω, με κάποιους άλλους προς τα κάτω)
Πάντως αν δεν είσαι heavy gamer και καίγεσαι για τα pings δεν θα καταλάβεις την διαφορά.

Έχω πάνω από 2 χρόνια Δίοδος.Το μόνο πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει είναι ότι κάποιες φορές(αρκετά σπάνια πάντως) δεν δουλεύει σωστά ο DNS.Το πρόβλημα λύνεται πανεύκολα, βάζοντας εσύ με τους DNS (πχ της google 8.8.8.8 και 8.8.4.4) στο router ή στο pc σου.Είναι κάτι πολύ εύκολο και χρειάζεται να γίνει μόνο μια φορά.

nio25
11-02-11, 00:10
Οι τιμές που αναφέρονται στο δίοδος και το oteshop φαντάζομαι είναι χωρίς το πάγιο της γραμμής έτσι;

dfourt
11-02-11, 00:15
Οι τιμές που αναφέρονται στο δίοδος και το oteshop φαντάζομαι είναι χωρίς το πάγιο της γραμμής έτσι;
Ναι, προϋποθέτουν ότι έχεις ήδη γραμμή ΟΤΕ(την οποία και θα συνεχίσεις να πληρώνεις)
Αυτό ισχύει για τις προσφορές όλων των παρόχων αυτή τη στιγμή στο ΔΙΟΔΟΣ.(normal και Shared LLU)
Εκτός βέβαια από τη Wind που δίνει ασύρματο internet και όχι adsl.

@ ADSLgr.com All rights reserved.