PDA

Επιστροφή στο Forum : Είναι προσωρινό;



TheThing
26-01-11, 20:39
Παιδιά καλησπέρα. Έκανα μεταφορά από 4νετ σε HOL και το μεσημέρι έγινε η ενεργοποίηση. Το θέμα έιναι ότι ενώ φαίνεται ότι κλειδώνω στα 884/15822 kbps στην πραγματικότητα η ταχύτητα μου δεν ξεπερνάει τα 2 Mbps. Πριν το μεσημέρι που ήμουν ακόμα 4νετ κλείδωνα 16500 πραγματικά. ΤΟ ρουτεράκι που μου έδωσαν είναι το NetFaster WLAN. Να τονίσω ότι δεν μου έχει έρθει ακόμα κάποιος κωδικός ενεργοποίησης σε μνμ. Ξέρει κανείς τι συμβαίνει; Μήπως πρέπει να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις μου στην HOL ή να περιμένω τους κωδικούς;

Θενξ ;)

momo
26-01-11, 20:45
οχι δεν ειναι προσωρινο.
Κωδικους δεν θελει η HOL αφου εχεις νετ και εχεις ip Hol χωρις αυτα
Η Hol εχει πολλα προβληματα για περιπου 3 μηνες τωρα και δεν ενδιαφερονται να τα λυσουν.
Στα τορρεντσ πλεον εχουμε traffic shaping περιπου απο της 4 μεχρι 12 το βραδυ δεν θα βλεπεις σε τορρεντ ανω 200κβ\σ
Φυγε τωρα που μπορεις χωρις να φας προστιμο

TheThing
26-01-11, 20:57
WTF? μα το θέμα δεν είναι μόνο στα τορρεντς... εδώ http://www.speedtest.net/ μου βγάζει ping 284ms Dlspeed 1.63 και upspeed 0.60!!! To ρούτερ μου δείχνει οτι κλειδώνω στα 15822... δεν μπορει τετοια διαφορα ρε παιδιά!! ή μπορεί... γκλουπ :cry:

momo
26-01-11, 21:02
Εμμμμ ναι βασικα ειπα να μην σε χαλασω αποτομα
Πινγκς - αισχος
Download - αισχος
Τορρεντς - αισχος
Online gaming - ε? τι ? πως? υπαρχει ε? με τη hol ξεχνα το.
Αν εισαι απο forthnet να σου πω οτι φιλος με forthnet εχει τα ιδια η καλυτερα πινγκς απο εμενα σε ιδιο σερβερ την ιδια στιγμη

YΓ Βεβαια πλεον εχεις μια μεγαλη χαρα , να νιωθεις κοροιδο

NikosGR7
26-01-11, 22:29
Εμμμμ ναι βασικα ειπα να μην σε χαλασω αποτομα
Πινγκς - αισχος
Download - αισχος
Τορρεντς - αισχος
Online gaming - ε? τι ? πως? υπαρχει ε? με τη hol ξεχνα το.
Αν εισαι απο forthnet να σου πω οτι φιλος με forthnet εχει τα ιδια η καλυτερα πινγκς απο εμενα σε ιδιο σερβερ την ιδια στιγμη

YΓ Βεβαια πλεον εχεις μια μεγαλη χαρα , να νιωθεις κοροιδο

Συγνώμη αλλά διαβάζοντας όλα αυτά που γράφεις έβγαλα συμπέρασμα ότι κάνεις ΤΕΡΑΣΤΙΟ λάθος σε αυτά που λες. Σε εμένα και σε 10 φίλους που έχουμε HOL τα πάντα δουλεύουν κανονικότατα. Εγώ έχω 6 και βγάζω 5,4 ενώ οι φίλοι μου έως 24 και βγάζουν 19,2. Και αν κάποτε είχα πρόβλημα η τεχνική υποστήριξη το έλυνε.

momo
26-01-11, 22:38
Συγνώμη αλλά διαβάζοντας όλα αυτά που γράφεις έβγαλα συμπέρασμα ότι κάνεις ΤΕΡΑΣΤΙΟ λάθος σε αυτά που λες. Σε εμένα και σε 10 φίλους που έχουμε HOL τα πάντα δουλεύουν κανονικότατα. Εγώ έχω 6 και βγάζω 5,4 ενώ οι φίλοι μου έως 24 και βγάζουν 19,2. Και αν κάποτε είχα πρόβλημα η τεχνική υποστήριξη το έλυνε.

τα παντα κανονικοτατα?
Καλα δεν ειμαι ο μονος που εχω προβλημα
Υπαρχουν 10αδες αν οχι 100αδες χρηστες του φορουμ που λενε οτι η κατασταση ειναι χαλια μαυρα .
Δηλαδη σε tracert στο www.k-play.de τη ping εχεις μετα τις 6μμ?
Traffic shaping στα τορρεντς δεν εχεις απο 4-12 μμ ?
τα ποστ εδω
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=342248
και εδω
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=447628
δεν τα εχεις δει?

TheThing
26-01-11, 22:54
Συγνώμη αλλά διαβάζοντας όλα αυτά που γράφεις έβγαλα συμπέρασμα ότι κάνεις ΤΕΡΑΣΤΙΟ λάθος σε αυτά που λες. Σε εμένα και σε 10 φίλους που έχουμε HOL τα πάντα δουλεύουν κανονικότατα. Εγώ έχω 6 και βγάζω 5,4 ενώ οι φίλοι μου έως 24 και βγάζουν 19,2. Και αν κάποτε είχα πρόβλημα η τεχνική υποστήριξη το έλυνε.

Δυστυχώς έτσι είναι...το μεσημέρι κατέβαζα με 1.7 και τώρα είναι σαν να έχω 2αρα συνδεση!!

pz106r
27-01-11, 01:52
Παιδιά καλησπέρα. Έκανα μεταφορά από 4νετ σε HOL και το μεσημέρι έγινε η ενεργοποίηση. Το θέμα έιναι ότι ενώ φαίνεται ότι κλειδώνω στα 884/15822 kbps στην πραγματικότητα η ταχύτητα μου δεν ξεπερνάει τα 2 Mbps. Πριν το μεσημέρι που ήμουν ακόμα 4νετ κλείδωνα 16500 πραγματικά. ΤΟ ρουτεράκι που μου έδωσαν είναι το NetFaster WLAN. Να τονίσω ότι δεν μου έχει έρθει ακόμα κάποιος κωδικός ενεργοποίησης σε μνμ. Ξέρει κανείς τι συμβαίνει; Μήπως πρέπει να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις μου στην HOL ή να περιμένω τους κωδικούς;

Θενξ ;)

ΦΥΓΕ! Μην κουράζεσαι, ψάχνεσαι και τσαντίζεσαι. Κακώς ήρθες στη ΧΟΛ αλλά εφόσον ήρθες, κάτσε μέχρι να φύγεις. Σήμερα το πρωί κάνε αίτηση αλλού, είναι η μόνη λύση στο προβλημά σου.

alex24
27-01-11, 01:58
Τα πραγματα ειναι καπως χαλια μπορεις απλα να κανεις υπομονη ή να κανεις την αιτηση καπου αλλου...Οπως εκαναν και αλλοι συνδρομητες και ενας απ αυτους ειμαι και γω....

TheThing
27-01-11, 02:06
Τα πραγματα ειναι καπως χαλια μπορεις απλα να κανεις υπομονη ή να κανεις την αιτηση καπου αλλου...Οπως εκαναν και αλλοι συνδρομητες και ενας απ αυτους ειμαι και γω....

ναι αλλα δεν θα χρειαστεί να πληρώσω στη hol ένα αντιτιμο αν κάνω διακοπή τώρα που ενεργοποιηθηκε η συνδεση μου και δεν έχει περάσει ένα συγκεκριμενο χρονικο διάστημα;

alex24
27-01-11, 02:10
Νομιζω οτι εχεις 14 ημερες δικαιωμα υπαναχωρησης αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος εαν αφορα 14 μερες απο την αιτηση ή 14 απο την ενεργοποιηση :respekt:

vasileios13
27-01-11, 02:29
Συγνώμη αλλά διαβάζοντας όλα αυτά που γράφεις έβγαλα συμπέρασμα ότι κάνεις ΤΕΡΑΣΤΙΟ λάθος σε αυτά που λες. Σε εμένα και σε 10 φίλους που έχουμε HOL τα πάντα δουλεύουν κανονικότατα. Εγώ έχω 6 και βγάζω 5,4 ενώ οι φίλοι μου έως 24 και βγάζουν 19,2. Και αν κάποτε είχα πρόβλημα η τεχνική υποστήριξη το έλυνε.

Είσαι τυχερός,μάλλον.....ή δεν έχεις ψαχτεί κατά την διάρκεια της ημέρας...να δεις με πόσο κατεβάζεις.... Το πόσο κλειδώνεις,δεν έχει σχέση με το πόσο κατεβάζεις...πλέον στην HOL..........

NikosGR7
27-01-11, 08:35
Εγώ κάθε μέρα και κάθε ώρα ελέγχω την ταχύτητα και είναι η ίδια. Τα torrents κατεβάζουν οποιαδήποτε ώρα της ημέρας με 600-620. Και τα pings είναι όπως θα έπρεπε να είναι.

vasileios13
27-01-11, 11:00
Εγώ κάθε μέρα και κάθε ώρα ελέγχω την ταχύτητα και είναι η ίδια. Τα torrents κατεβάζουν οποιαδήποτε ώρα της ημέρας με 600-620. Και τα pings είναι όπως θα έπρεπε να είναι.

Μας το είπες και πιο πάνω.....οκ...... Αλλά και πάλι λίγο είναι.....

NikosGR7
27-01-11, 15:52
Το DP Lite έχω.

vasileios13
27-01-11, 18:09
Το DP Lite έχω.

Παίζει να είσαι και στο 1%......των τυχερών....τι να πω.... Έχεις κολλητό τον Γκαστόνε http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%BA%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%8C%CE%BD%CE%B5_%CE%93%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%81 ...???

Seitman
27-01-11, 21:40
Ουδέν μονιμότερο του προσωρινού...
Δεν ξέρουν τι τους γίνεται. :evil:

TheThing
27-01-11, 22:12
εντωμεταξυ πήρα σήμερα τηλ το πρωι στην hol και μου είπαν ότι θα προωθησουν την αναφορά μου και θα με ξαναπαρουν τηλ το απογευμα, πράγμα που όντως έκαναν. Με πήραν λοιπον και όταν τους είπα την περίπτωση μου τους φάνηκε παράξενο το πως αφου κλειδώνω στα 16.000 κατεβαζω απο nvidia με 100 kb/s. Μου είπαν μάλιστα ότι θα ξανακοιτάξουν τη γραμμη μου και θα με πάρουν αύριο!!!

jkoukos
27-01-11, 22:41
Πάντως και 'γώ με DP Lite δεν έχω κανένα πρόβλημα, όλο αυτό το διάστημα που πολλοί αναφέρουν χαμηλά κατεβάσματα. Σε μένα παίζει από 640-650Kbps.

TheThing
27-01-11, 23:08
άρα να βγάλουμε το συμπερασμα ότι η HOL μπορεί να δώσει μέχρι 6 mbps;;

vasileios13
27-01-11, 23:42
Πάντως και 'γώ με DP Lite δεν έχω κανένα πρόβλημα, όλο αυτό το διάστημα που πολλοί αναφέρουν χαμηλά κατεβάσματα. Σε μένα παίζει από 640-650Kbps.

Τα ping σου τα έχεις δει κατά την διάρκεια της ημέρας.............???

jkoukos
27-01-11, 23:53
Τα ping σου τα έχεις δει κατά την διάρκεια της ημέρας.............???
Δεν μ' ενδιαφέρουν τα pings.

Ακόμα περιμένω απάντησή σου, στο ερώτημά μου σχετικό με τα pings, εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3905135&postcount=56).

vasileios13
28-01-11, 02:52
Δεν μ' ενδιαφέρουν τα pings.

Ακόμα περιμένω απάντησή σου, στο ερώτημά μου σχετικό με τα pings, εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3905135&postcount=56).

Το γνωρίζω...αλλά δεν θα σου απαντήσω...sorry.....λόγω του μην. του "akilleas" : "Πεθαίνω και εγώ να μάθω τέτοιες ιστορικές λεπτομέρειες".....

jkoukos
28-01-11, 02:58
Τότε μην το ξαναγράψεις-αναφέρεις (για τα pings) γιατί δημιουργείς λανθασμένα συμπεράσματα

vasileios13
28-01-11, 03:12
Τότε μην το ξαναγράψεις-αναφέρεις (για τα pings) γιατί δημιουργείς λανθασμένα συμπεράσματα

Γράψε μας γιατί πρέπει να μη μας ενδιαφέρουν...έτσι ώστε να μη δημιουργούμε λανθασμένα συμπεράσματα...τότε.... Ας δούμε και τι είναι το ping.... http://en.wikipedia.org/wiki/Ping

jkoukos
28-01-11, 03:23
Και στο λινκ που παραθέτεις, σε ποιο σημείο ακριβώς αναφέρεται ως πρόβλημα σε browsing, downloading, email (εκτός παιχνίδια όπως έγραψα και στο άλλο νήμα), οι μεγάλες τιμές ping;

TheThing
28-01-11, 04:13
Και στο λινκ που παραθέτεις, σε ποιο σημείο ακριβώς αναφέρεται ως πρόβλημα σε browsing, downloading, email (εκτός παιχνίδια όπως έγραψα και στο άλλο νήμα), οι μεγάλες τιμές ping;

πολλές σελίδες κάνουν ακόμα και 4 δευτερόλεπτα να ανοίξουν πράγμα για εμένα απαράδεκτο, παίζει να είναι τα pings;

jkoukos
28-01-11, 05:35
Πολλοί μπερδεύουν την εντολή ping, με τον όρο "ping" που χρησιμοποιείται σε πολλά παιχνίδια από τους κατασκευαστές για να μετρήσει την καθυστέρηση της απόκρισης στις εντολές του χρήστη. Μόνο που χρησιμοποιούν διαφορετικά πρωτόκολλα και τεχνικές μέτρησης.

Τα αποτελέσματα της εντολής δείχνονται σε milliseconds και είμαι σίγουρος ότι, αν χρησιμοποιήσεις την εντολή τη χρονική στιγμή που έχεις πρόβλημα με κάποια σελίδα, δεν θα δεις αποτέλεσμα 4000ms (4sec). Φυσικά μεγάλες τιμές έχουν μερίδιο στην γενική απόδοση, αλλά δεν αποτελούν πρόβλημα σε κοινή καθημερινή χρήση, όπως έγραψα και παραπάνω, εν αντιθέσει στο on-line gaming.

Στη δικιά μου περίπτωση (και όχι μόνο), αν και δεν έχω καλούς χρόνους ping, εντούτοις η γραμμή μου είναι σταθερή σε συγχρονισμό και ταχύτητα κατεβάσματος.

zaxosm
28-01-11, 06:15
Ενα θα πω εγω. Η HOL μας εχει τρελανει. Το απογευμα η γραμμη μου στη τριπολη σερνεται παρα τα 15 mbps Που συγχρονιζω. Πραγμα απαραδεκτο για μενα. Για youtube δεν το συζηταμε, ποσο μαλλον για ΗD..... Απεριγραπτη η κατασταση για μενα.

Αντιθετως στην αθηνα (παλι με 24αρα hol) και ενω κλειδωνω στα 4 mbps (παραβλεπω οτι η γραμμη μου σηκωνει 7) oι ταχυτητες κατεβασματος ειναι παντα στο μαξ και τα Pings ειναι φυσιολγικοτατα σε ολη τη διαρκεια της ημερας, και φυσικα βλεπω με σχετικη ανεση βιντεο απο το youtube.

Τελος, ευχομαι το προβλημα να ειναι προσωρινο!

momo
28-01-11, 12:07
@Jkoukos
Τα pings και το ανοιγμα μιας σελιδας εχουν σχεση.
To κατεβασμα το ιδιο.
Το γεγονος οτι ενα ping 300 (0,3s) δεν ειναι μεγαλο για να παρεις το πακετα επιβεβαιωσης (acks) σε ενα DL η σε μια σελιδα αυτο δεν σημαινει οτι στα games δεν υπαρχει προβλημα.
Οταν ομως το ping εινα (ΠΧ)ι 1000ms με εναν σερβερ και θεσ να κατεβασεις κατι απο εκει η διαδικασια εχει ως εξης
Σερβερ - πηρες το πρωτο πακετο ?
Μηχανιμα σου 1s μετα - ναι
Σερβερ - οκ στελνω το δευτερο Κτλ.
Εαν λοιπον το πινγ ειναι μεγαλο και με τη λογικη οτι οι ταχυτητα κατεβασματος ειναι ανα second
ειναι λογικο οτι εαν εχεις προβλημα με τα pings μπορει να εχει πχ gaps , κοινως κενα οπου η ταχυτητα θα ειναι αρκετα μικρη (για ενα χ χρονο) και μετα θα ξανα ανεβενει .
Η ΗΟΛ δεν εχει τοσο χοντρο προβλημα ακομα.
Ομως μια σφαιρα οπως στη ζωη ετσι και στα games εχει ταχυτητα που επηρεαζεται απο μια καθυστερηση 0,3 s (300ms) σε μεγαλο βαθμο
Το γεγονος οτι οι σελιδες στο ιντερνετ για τη σχεση browsing - DL - ping ειναι πλεον λιγες δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει προβλημα σημαινει οτι εχει πλεον σχεδον ανα τον κοσμο παψει να υπαρχει.

Παραδειγμα ειναι οι δορυφορικες συνδεσεις Οπου εκει υπαρχει ενα μινμουν πινγ 600-1000 ms και ολοι οι χρηστες εχουν παραπονο για το αργο browsing.
Τα μονα που βρηκα απο sites ειναι
http://answersnext.com/computer-help/tech-support/poor-latency-fix-slow-browsing-speed-ping-times-internet/
Εδω μαλιστα βλεπεις και τη διαφορετικοτητα των πακετων ΗΤΤP απο αυτα του CMD σε οτι αφορα το προβλημα που εχει το οποιο αναφερεται στο ανω λινκ απο wiki που εδωσε ο vasileios
http://www.techsupportforum.com/forums/f31/fast-ping-in-cmd-but-slow-in-browser-412007.html

vasileios13
28-01-11, 12:59
Πολλοί μπερδεύουν την εντολή ping, με τον όρο "ping" που χρησιμοποιείται σε πολλά παιχνίδια από τους κατασκευαστές για να μετρήσει την καθυστέρηση της απόκρισης στις εντολές του χρήστη. Μόνο που χρησιμοποιούν διαφορετικά πρωτόκολλα και τεχνικές μέτρησης.

Τα αποτελέσματα της εντολής δείχνονται σε milliseconds και είμαι σίγουρος ότι, αν χρησιμοποιήσεις την εντολή τη χρονική στιγμή που έχεις πρόβλημα με κάποια σελίδα, δεν θα δεις αποτέλεσμα 4000ms (4sec). Φυσικά μεγάλες τιμές έχουν μερίδιο στην γενική απόδοση, αλλά δεν αποτελούν πρόβλημα σε κοινή καθημερινή χρήση, όπως έγραψα και παραπάνω, εν αντιθέσει στο on-line gaming.

Στη δικιά μου περίπτωση (και όχι μόνο), αν και δεν έχω καλούς χρόνους ping, εντούτοις η γραμμή μου είναι σταθερή σε συγχρονισμό και ταχύτητα κατεβάσματος.

Δε μπερδεύουμε τίποτα.... Απλά εσύ είσαι ευχαριστημένος και εμείς όχι.... Ελπίζω να μην πάθεις πρόβλημα στο μέλλον,όπως ένα σωρό κόσμος...εδώ πέρα.... ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ και έχουμε πρόβλημα..... Ήθελα να σε έβλεπα αν σου έλεγαν στο τηλέφωνο,τις μπαρούφες που λένε σε εμάς τι θα'λεγες.......:rainy:

........Auto merged post: vasileios13 πρόσθεσε 3 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ενα θα πω εγω. Η HOL μας εχει τρελανει. Το απογευμα η γραμμη μου στη τριπολη σερνεται παρα τα 15 mbps Που συγχρονιζω. Πραγμα απαραδεκτο για μενα. Για youtube δεν το συζηταμε, ποσο μαλλον για ΗD..... Απεριγραπτη η κατασταση για μενα.

Αντιθετως στην αθηνα (παλι με 24αρα hol) και ενω κλειδωνω στα 4 mbps (παραβλεπω οτι η γραμμη μου σηκωνει 7) oι ταχυτητες κατεβασματος ειναι παντα στο μαξ και τα Pings ειναι φυσιολγικοτατα σε ολη τη διαρκεια της ημερας, και φυσικα βλεπω με σχετικη ανεση βιντεο απο το youtube.

Τελος, ευχομαι το προβλημα να ειναι προσωρινο!

Το πρόβλημα θα λυθεί το καλοκαιράκι που θα τελειώσουν πολλά συμβόλαια και θα την κοπανίσουν όλοι,για άλλες εταιρίες......:banjoplay

........Auto merged post: vasileios13 πρόσθεσε 3 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........


@Jkoukos
Τα pings και το ανοιγμα μιας σελιδας εχουν σχεση.
To κατεβασμα το ιδιο.
Το γεγονος οτι ενα ping 300 (0,3s) δεν ειναι μεγαλο για να παρεις το πακετα επιβεβαιωσης (acks) σε ενα DL η σε μια σελιδα αυτο δεν σημαινει οτι στα games δεν υπαρχει προβλημα.
Οταν ομως το ping εινα (ΠΧ)ι 1000ms με εναν σερβερ και θεσ να κατεβασεις κατι απο εκει η διαδικασια εχει ως εξης
Σερβερ - πηρες το πρωτο πακετο ?
Μηχανιμα σου 1s μετα - ναι
Σερβερ - οκ στελνω το δευτερο Κτλ.
Εαν λοιπον το πινγ ειναι μεγαλο και με τη λογικη οτι οι ταχυτητα κατεβασματος ειναι ανα second
ειναι λογικο οτι εαν εχεις προβλημα με τα pings μπορει να εχει πχ gaps , κοινως κενα οπου η ταχυτητα θα ειναι αρκετα μικρη (για ενα χ χρονο) και μετα θα ξανα ανεβενει .
Η ΗΟΛ δεν εχει τοσο χοντρο προβλημα ακομα.
Ομως μια σφαιρα οπως στη ζωη ετσι και στα games εχει ταχυτητα που επηρεαζεται απο μια καθυστερηση 0,3 s (300ms) σε μεγαλο βαθμο
Το γεγονος οτι οι σελιδες στο ιντερνετ για τη σχεση browsing - DL - ping ειναι πλεον λιγες δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει προβλημα σημαινει οτι εχει πλεον σχεδον ανα τον κοσμο παψει να υπαρχει.

Παραδειγμα ειναι οι δορυφορικες συνδεσεις Οπου εκει υπαρχει ενα μινμουν πινγ 600-1000 ms και ολοι οι χρηστες εχουν παραπονο για το αργο browsing.
Τα μονα που βρηκα απο sites ειναι
http://answersnext.com/computer-help/tech-support/poor-latency-fix-slow-browsing-speed-ping-times-internet/
Εδω μαλιστα βλεπεις και τη διαφορετικοτητα των πακετων ΗΤΤP απο αυτα του CMD σε οτι αφορα το προβλημα που εχει το οποιο αναφερεται στο ανω λινκ απο wiki που εδωσε ο vasileios
http://www.techsupportforum.com/forums/f31/fast-ping-in-cmd-but-slow-in-browser-412007.html

+1..............:hippy:

jdtech
28-01-11, 21:12
Παιδιά τα pings φαίνονται εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=383397)και είναι σαφές ότι έχουμε από τα χειρότερα. Είναι αριθμοί που δείχνουν χρόνο δεν είναι κάτι αμφισβητίσιμο.

skiabox
29-01-11, 01:47
Παιδιά υποψιάζεστε σωστά.Εξακριβομένα λοιπόν εδώ και αρκετά χρόνια η Hol δε δίνει ουσιαστικά πάνω από 6Mbps.Το έχω ξαναπάθει πριν 3 χρόνια με 'υποτιθέμενη 24αρα' μετά τον επόμενο χρόνο πήγα στα 6Mbps και ήταν όλα εντάξει και τώρα που 'υποτίθεται' ότι μου κάνανε μια προσφορά και κλειδώνω στα 14000+ πάντα βλέπω να κατεβάζω ίσως και χειρότερα απο την προηγούμενη 6Mbps σύνδεση που είχα(500-600kb/sec).

Dark-Side
30-01-11, 16:09
Το πρόβλημα πλεον δεν βρίσκεται στην διασύνδεση με το εξωτερικό αλλά στην εγχώρια... Αυτήν την στιγμή όλα τα links με το εξωτερικό βρίσκονται σε πάρα πολύ καλή κατάσταση. Το πρόβλημα της hol αυτήν την στιγμή είναι μέσα στο δικό της δίκτυο!

vasileios13
30-01-11, 16:15
Παιδιά υποψιάζεστε σωστά.Εξακριβομένα λοιπόν εδώ και αρκετά χρόνια η Hol δε δίνει ουσιαστικά πάνω από 6Mbps.Το έχω ξαναπάθει πριν 3 χρόνια με 'υποτιθέμενη 24αρα' μετά τον επόμενο χρόνο πήγα στα 6Mbps και ήταν όλα εντάξει και τώρα που 'υποτίθεται' ότι μου κάνανε μια προσφορά και κλειδώνω στα 14000+ πάντα βλέπω να κατεβάζω ίσως και χειρότερα απο την προηγούμενη 6Mbps σύνδεση που είχα(500-600kb/sec).

Και εμένα με κλείδωσαν σε 6άρι προφίλ..... Όσο αντέξω...αλλιώς το καλοκαιράκι....bye-bye..HOL...for good...........

pupis
02-02-11, 19:22
Το πρόβλημα πλεον δεν βρίσκεται στην διασύνδεση με το εξωτερικό αλλά στην εγχώρια... Αυτήν την στιγμή όλα τα links με το εξωτερικό βρίσκονται σε πάρα πολύ καλή κατάσταση. Το πρόβλημα της hol αυτήν την στιγμή είναι μέσα στο δικό της δίκτυο!

+1 και από εμένα.

Και για να μην μείνω στα λόγια, πρόσφατα κάνοντας ενα tracert ανακάλυψα ότι η δρομολόγηση γινόταν μέσω του the-bras (Θεσσαλονίκη!!!) ενω μένω Αθήνα! Φίλος μου, πάλι από Αθηνα αλλά σε διαφορετική περιοχή έπαιζε μεσω του adr-bras και φυσικά δεν είχε κανένα πρόβλημα, με το συγχρονισμό στα ίδια επίπεδα περίπου με μένα, 9 - 10Μbps (μέχρι τότε τουλάχιστον).

Πέρα από αυτό, εφόσον η τηλεφωνία περνάει από τα ίδια κυκλώματα (να, στο backbone παίζει με voip), είναι αναμενόμενο να εφαρμοστεί QoS με πρωτεραιότητα στην φωνή.
Φανταστείτε λοιπόν ένα dslam τίνγκα σε συνδρομητές adsl και pots, πάνω σε μια gigabit σύνδεση τί έχει να αντιμετωπίσει. Που να δώσει πρωτεραιότητα το κακόμοιρο, στον μπάρμπα μήτσο που μιλάει με το παιδί του στην Αμερική ή σε εμένα που (σιγά τα λάχανα) παίζω ένα ελεϊνό online παιχνίδι??? Φανταστείτε το παππού τωρα να του κόβεται η γραμμή κάθε τρείς και λίγο :rant:

Είναι λοιπόν πάρα πολλοί οι παράγοντες που παίζουν σ'αυτό το θέμα και πιστέψτε με, όσο και να κραξετε τους τεχνικούς δεν πρόκειται να γίνει τίποτα απολύτως, όχι άμεσα τουλάχιστον γιατί απλά θα πρέπει η χολ να σκάσει κάτι εκατομμύρια παραπάνω σε νεα κυκλώματα και διασυνδέσεις για να παίζουμε και εμείς σαν άνθρωποι. Είναι η λεγόμενη economics of scale (επενδύουμε ανάλογα με τα έσοδα, όπου το πρώτο έρχεται δεύτερο φυσικά)

Όπως είπε και ο φίλος Seitman, oυδέν μονιμότερο του προσωρινού...

Τωρά αν κάποιος έχει την υπομονή...αυτό είναι άλλο θέμα

vasileios13
02-02-11, 19:45
+1 και από εμένα.

Και για να μην μείνω στα λόγια, πρόσφατα κάνοντας ενα tracert ανακάλυψα ότι η δρομολόγηση γινόταν μέσω του the-bras (Θεσσαλονίκη!!!) ενω μένω Αθήνα! Φίλος μου, πάλι από Αθηνα αλλά σε διαφορετική περιοχή έπαιζε μεσω του adr-bras και φυσικά δεν είχε κανένα πρόβλημα, με το συγχρονισμό στα ίδια επίπεδα περίπου με μένα, 9 - 10Μbps (μέχρι τότε τουλάχιστον).

Πέρα από αυτό, εφόσον η τηλεφωνία περνάει από τα ίδια κυκλώματα (να, στο backbone παίζει με voip), είναι αναμενόμενο να εφαρμοστεί QoS με πρωτεραιότητα στην φωνή.
Φανταστείτε λοιπόν ένα dslam τίνγκα σε συνδρομητές adsl και pots, πάνω σε μια gigabit σύνδεση τί έχει να αντιμετωπίσει. Που να δώσει πρωτεραιότητα το κακόμοιρο, στον μπάρμπα μήτσο που μιλάει με το παιδί του στην Αμερική ή σε εμένα που (σιγά τα λάχανα) παίζω ένα ελεϊνό online παιχνίδι??? Φανταστείτε το παππού τωρα να του κόβεται η γραμμή κάθε τρείς και λίγο :rant:

Είναι λοιπόν πάρα πολλοί οι παράγοντες που παίζουν σ'αυτό το θέμα και πιστέψτε με, όσο και να κραξετε τους τεχνικούς δεν πρόκειται να γίνει τίποτα απολύτως, όχι άμεσα τουλάχιστον γιατί απλά θα πρέπει η χολ να σκάσει κάτι εκατομμύρια παραπάνω σε νεα κυκλώματα και διασυνδέσεις για να παίζουμε και εμείς σαν άνθρωποι. Είναι η λεγόμενη economics of scale (επενδύουμε ανάλογα με τα έσοδα, όπου το πρώτο έρχεται δεύτερο φυσικά)

Όπως είπε και ο φίλος Seitman, oυδέν μονιμότερο του προσωρινού...

Τωρά αν κάποιος έχει την υπομονή...αυτό είναι άλλο θέμα

Η υπομονή έχει εξαντληθεί,από πριν τις γιορτές.... Ήταν η εποχή του: "Κάνουμε αναβαθμίσεις "..... Φυσικά δεν έγινε τίποτα,ότι και αν λένε αυτοί...................:hammered:

skiabox
02-02-11, 23:32
Τα disconnects ανά 10 λεπτά πώς δικαιoλογούνται?

vasileios13
03-02-11, 00:00
Τα disconnects ανά 10 λεπτά πώς δικαιoλογούνται?

Εγώ κάθε 1 ώρα έχω.................

litho
04-02-11, 20:55
Εγώ πάντως έκανα αίτηση για αλλαγή παρόχου, γιατί εδώ και 3 μήνες οι αποσυνδέσεις της HOL πάνε σύννεφο! Όπως και τα τηλεφωνήματά μου σε αυτούς τους δήθεν τεχνικούς της εταιρίας. Και εννοείται ότι δεν έχω βγάλει άκρη. Ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του.

Τσε
05-02-11, 06:11
Ωχχχχ.... Μολις ειχα την πρωτη μου αποσυνδεση απο τοτε που ηρθα στην HOL ελπιζω να ειναι η μονη και να μην συνεχιστει !!!!!!!!!!!!!

EDIT:
Παντως μετα την επανασυνδεση παρατηρησα πιο υψηλη ταχυτητα απο πριν.
Εκανα ενα speedtest και την βρηκα πραγματι πιο καλη.

|
Report by QSpeedTest r53 - Homepage (http://qspeedtest.sourceforge.net/) |
Test timestamp | 05/02/2011 05:24:08

Hostlist version |
201102040023 by Someonefromhell, v0.55 (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=1666) |
Host OS & no. of CPUs |
Windows 7 x86 - 2 CPU cores |

BBRAS |
loopback2004.med01.dsl.hol.gr [62.38.0.170] |
WAN IP |
91.138.xxx.xxx |

ISP & network |
Hellas OnLine Electronic Communications S.A. - 91.138.128.0/17 |
Advertised via |
[coming soon!] |

Test mode |
All tests |
Total test duration |
159.245 sec |

Pings per host |
4 |
Ping threads |
4 |

Hosts alive |
103 / 103 |
Avg. latency |
136.468 msec |

Downloads ran for |
10 sec each |
Max. speed |
10.24 Mbps or 1.28 MB/sec |


http://chart.apis.google.com/chart?chof=gif&chtt=Average+ping|(msec)&cht=bhs&chxt=x,y&chm=N++,000000,0,,11&chco=FF0000|CD8500|808080|00FF00|0000FF&chxl=1:|Game+Servers|International+Servers|Greek+Servers&chs=300x150&chd=t:36.23,162.26,105.04&chxr=0,0,280&chds=0,280 http://chart.apis.google.com/chart?chof=gif&chtt=Greek+Servers|(Mbps)&cht=bhs&chxt=x,y&chm=N++,000000,0,,11&chco=FF0000|CD8500|808080|00FF00|0000FF&chxl=1:|NTUA|UOC|HOL|FORTHNET|OTENET|Avg.+serial|Parallel&chs=280x260&chd=t:9.93,9.38,9.70,7.01,9.74,10.24,10.23&chxr=0,0,25,2&chds=0,25 http://chart.apis.google.com/chart?chof=gif&chtt=International+Servers|(Mbps)&cht=bhs&chxt=x,y&chm=N++,000000,0,,11&chco=FF0000|CD8500|808080|00FF00|0000FF&chxl=1:|DS+SE|FDCServers+US|Virgin+UK|GARR+IT|Surfnet+NL|HE+DE|Free+FR|Avg.+serial|Parallel&chs=280x320&chd=t:8.31,5.87,9.29,5.52,8.90,6.50,6.12,0.00,4.77&chxr=0,0,25,2&chds=0,25

Detailed ping results

Greek Servers


Host |
Ping average |
Packet loss |
Jitter | Rank
Forthnet |
25.75 msec |
0.00% |
+0.00 msec |
A |
OTE |
26.50 msec |
0.00% |
-0.25 msec |
A |
Hellas Online |
26.50 msec |
0.00% |
+0.75 msec |
A |
Orange Business Hellas |
26.50 msec |
0.00% |
+0.25 msec |
A |
On Telecoms |
26.75 msec |
0.00% |
+0.25 msec |
A |
NTUA@GRNET |
27.25 msec |
0.00% |
+0.50 msec |
A |
Cyta Hellas |
27.25 msec |
0.00% |
+0.25 msec |
A |
Wind |
27.25 msec |
0.00% |
+0.25 msec |
A |
Vivodi |
27.25 msec |
0.00% |
+0.00 msec |
A |
Vodafone |
28.00 msec |
0.00% |
+0.25 msec |
A |
Netone |
28.25 msec |
0.00% |
+0.25 msec |
A |
Verizon Hellas |
137.50 msec |
0.00% |
+0.25 msec |
D |
Group sum |
434.75 msec |
Group average |
36.23 msec |
0.00% | |
B


International Servers


Host |
Ping average |
Packet loss |
Jitter | Rank
Google CDN |
25.25 msec |
0.00% |
+0.25 msec |
A |
Akamai |
25.50 msec |
0.00% |
+0.50 msec |
A |
Telia Germany |
66.50 msec |
0.00% |
-0.25 msec |
B |
Host-Europe Germany |
69.75 msec |
0.00% |
+0.00 msec |
B |
Tata Communications Germany |
71.25 msec |
0.00% |
+0.00 msec |
B |
Cachefly |
71.50 msec |
0.00% |
+0.50 msec |
B |
PCCW Germany |
71.50 msec |
0.00% |
+0.50 msec |
B |
Hetzner Germany |
71.75 msec |
0.00% |
-0.25 msec |
B |
Level 3 Germany |
72.25 msec |
0.00% |
+0.50 msec |
B |
Serverloft Germany |
73.75 msec |
0.00% |
+0.50 msec |
B |
Global Crossing Germany |
75.50 msec |
0.00% |
+0.00 msec |
C |
Deutche Telecom Germany |
77.50 msec |
0.00% |
+0.25 msec |
C |
America Online Transit Data Network UK |
78.50 msec |
0.00% |
+0.25 msec |
C |
Tinet Netherlands |
80.50 msec |
0.00% |
-0.75 msec |
C |
Cable&Wireless Germany |
80.75 msec |
0.00% |
+0.00 msec |
C |
Opentransit France |
80.75 msec |
0.00% |
+0.00 msec |
C |
Verizon Chech |
81.25 msec |
0.00% |
+0.25 msec |
C |
Sprint Nextel France |
81.75 msec |
0.00% |
+0.00 msec |
C |
Leaseweb Netherlands |
82.50 msec |
0.00% |
+0.00 msec |
C |
DE-CIX |
83.00 msec |
0.00% |
-0.75 msec |
C |
NL-IX |
83.00 msec |
0.00% |
-0.25 msec |
C |
LINX |
83.25 msec |
0.00% |
+0.00 msec |
C |
Wanadoo Netherlands |
84.25 msec |
0.00% |
+0.00 msec |
C |
British Telecom UK |
85.25 msec |
0.00% |
+0.25 msec |
C |
Tinet UK |
85.25 msec |
0.00% |
+2.00 msec |
C |
AMS-IX |
88.00 msec |
0.00% |
+3.75 msec |
C |
GEANT UK |
89.00 msec |
0.00% |
+0.25 msec |
C |
OVH |
92.75 msec |
0.00% |
+0.00 msec |
C |
MIX |
96.00 msec |
0.00% |
+0.00 msec |
C |
Savvis Germany |
99.25 msec |
0.00% |
+0.50 msec |
C |
PANAP |
99.50 msec |
0.00% |
+0.00 msec |
C |
GEANT Netherlands |
100.00 msec |
0.00% |
+0.00 msec |
C |
NTT Communications UK |
100.25 msec |
0.00% |
-0.25 msec |
C |
ESPANIX |
102.25 msec |
0.00% |
+0.50 msec |
C |
Seabone Italy |
104.75 msec |
0.00% |
+0.25 msec |
C |
Infostrada Italy |
105.00 msec |
0.00% |
+0.00 msec |
C |
Hurricane Electric UK |
113.00 msec |
0.00% |
+7.25 msec |
C |
RIPN@MSK-IX |
137.50 msec |
0.00% |
+0.25 msec |
D |
Rackspace US |
153.25 msec |
0.00% |
-0.75 msec |
D |
Sprint Nextel US |
156.75 msec |
0.00% |
-0.25 msec |
D |
Yahoo US |
157.50 msec |
0.00% |
-0.75 msec |
D |
Telia US |
160.00 msec |
0.00% |
+0.50 msec |
D |
Verizon US |
178.50 msec |
0.00% |
+0.00 msec |
D |
Global Crossing US |
179.25 msec |
0.00% |
-0.75 msec |
D |
America Online Transit Data Network US |
180.00 msec |
0.00% |
+0.50 msec |
D |
Allstream US |
182.25 msec |
0.00% |
-0.25 msec |
D |
Bell Canada |
182.75 msec |
0.00% |
+0.25 msec |
D |
Cogent Germany |
185.00 msec |
0.00% |
+0.00 msec |
D |
Cogent Communications US |
186.50 msec |
0.00% |
-0.50 msec |
D |
AT&T US |
189.75 msec |
0.00% |
+0.25 msec |
D |
Savvis US |
192.25 msec |
0.00% |
+0.25 msec |
D |
Level 3 US |
192.75 msec |
0.00% |
-0.50 msec |
D |
The Planet US |
196.50 msec |
0.00% |
-0.25 msec |
D |
Qwest US |
201.00 msec |
0.00% |
+0.50 msec |
E |
TW Telecom US |
206.50 msec |
0.00% |
-0.50 msec |
E |
Tata Communications US |
221.75 msec |
0.00% |
+0.25 msec |
E |
XO Communications US |
222.50 msec |
0.00% |
+0.50 msec |
E |
Dreamhost US |
232.00 msec |
0.00% |
-0.25 msec |
E |
AboveNet Netherlands |
235.50 msec |
0.00% |
+0.00 msec |
E |
AboveNet US |
240.75 msec |
0.00% |
+0.25 msec |
E |
Hurricane Electric US |
242.00 msec |
0.00% |
+0.25 msec |
E |
Isnet South Africa |
298.00 msec |
0.00% |
-0.25 msec |
F |
PCCW Hong Kong |
321.75 msec |
0.00% |
+0.50 msec |
F |
Softlayer US |
334.25 msec |
0.00% |
-0.75 msec |
F |
NTT Communicatons Japan |
351.25 msec |
0.00% |
-1.25 msec |
F |
AboveNet Japan |
353.50 msec |
0.00% |
+0.00 msec |
F |
Pacnet Signapore |
387.50 msec |
0.00% |
+0.25 msec |
F |
Telstra Australia |
406.25 msec |
0.00% |
+0.75 msec |
F |
Optus Australia |
425.25 msec |
0.00% |
-0.25 msec |
F |
Maxnet New Zealand |
481.75 msec |
0.00% |
-16.50 msec |
F |
ChinaNet China |
517.00 msec |
0.00% |
+0.75 msec |
F |
Group sum |
11520.75 msec |
Group average |
162.26 msec |
0.00% | |
D


Game Servers


Host |
Ping average |
Packet loss |
Jitter | Rank
Esport-Servers Germany |
66.50 msec |
0.00% |
-0.25 msec |
B |
G-Portal Germany |
69.25 msec |
0.00% |
+0.75 msec |
B |
K-Play Germany |
71.75 msec |
0.00% |
-0.50 msec |
B |
247CS Germany |
73.50 msec |
0.00% |
+0.00 msec |
B |
ServerFFS Netherlands |
74.25 msec |
0.00% |
+0.00 msec |
B |
Clanhost Netherlands |
80.00 msec |
0.00% |
+0.25 msec |
C |
NGZ-Server Germany |
81.00 msec |
0.00% |
+0.25 msec |
C |
GC-Server Germany |
81.00 msec |
0.00% |
+0.00 msec |
C |
LB-Server Germany |
81.25 msec |
0.00% |
+0.25 msec |
C |
Fastweb Italy |
82.50 msec |
0.00% |
+0.00 msec |
C |
GS-NET Netherlands |
83.25 msec |
0.00% |
+0.00 msec |
C |
NGI Italy |
86.00 msec |
0.00% |
+0.75 msec |
C |
Jolt UK |
89.50 msec |
0.00% |
-0.75 msec |
C |
Multiplay UK |
93.25 msec |
0.00% |
+0.00 msec |
C |
Bigpoint Germany |
95.50 msec |
0.00% |
-0.25 msec |
C |
RDSNET Romania |
104.25 msec |
0.00% |
+0.00 msec |
C |
Gameservers US |
153.00 msec |
0.00% |
+0.00 msec |
D |
Dataplex Hungary |
196.25 msec |
0.00% |
-0.50 msec |
D |
EA US |
198.00 msec |
0.00% |
-0.25 msec |
D |
Valve US |
240.75 msec |
0.00% |
+0.00 msec |
E |
Group sum |
2100.75 msec |
Group average |
105.04 msec |
0.00% | |
C

dkmaster
05-02-11, 13:33
Μου αρέσουν πολύ οι ισοπεδωτικές απόψεις και εκφράσεις. "οι δήθεν τεχνικοί", υποθέτω πως εδώ έχουν όλοι σπουδάσει δίκτυα όπως και οι τεχνικοί κάθε εταιρίας έτσι δεν είναι;
Και εγώ έχω προβλήματα με την hol, αλλά αν ήταν τόσο χοντρά όσο άλλων παιδιών στο νήμα, δεν θα καθόμουν πολύ απλά να ασχοληθώ και να σπάω τα νεύρα μου. Θα έδινα τα 70 ευρώ και θα σχόλαγε το παραμύθι.

Το ότι γίναμε όλοι επιστήμονες σε όλα στην Ελλάδα είναι πιο απαράδεκτο από τις κακές υπηρεσίες του κάθε παρόχου.

Στο topic τώρα, όπως είπε και ο συμφορουμίτης pupis, δυστυχώς οι επενδύσεις των εταιριών πάνε σύμφωνα με τα έσοδα και οι προσαυξήσεις των κυκλωμάτων κοστίζουν αρκετά εκατομμύρια ευρώ τον χρόνο στις εταιρίες που πολύ αμφιβάλω αν τα βγάζουν, όπως και να έχει όμως ως πελάτες είναι προφανές πως δεν θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει αυτό.
Πάντως εγώ στο browsing δεν έχω κάποιο θέμα και στα Pings των παιχνιδιών, wow 200ms call of duty 100ms. Στο downloading η αλήθεια είναι πως βλέπω κάποια μείωση αλλά επειδή δεν είμαι heavy τορρεντάκιας δεν με καίει και ιδιαίτερα.

vasileios13
05-02-11, 13:54
Μου αρέσουν πολύ οι ισοπεδωτικές απόψεις και εκφράσεις. "οι δήθεν τεχνικοί", υποθέτω πως εδώ έχουν όλοι σπουδάσει δίκτυα όπως και οι τεχνικοί κάθε εταιρίας έτσι δεν είναι;
Και εγώ έχω προβλήματα με την hol, αλλά αν ήταν τόσο χοντρά όσο άλλων παιδιών στο νήμα, δεν θα καθόμουν πολύ απλά να ασχοληθώ και να σπάω τα νεύρα μου. Θα έδινα τα 70 ευρώ και θα σχόλαγε το παραμύθι.

Το ότι γίναμε όλοι επιστήμονες σε όλα στην Ελλάδα είναι πιο απαράδεκτο από τις κακές υπηρεσίες του κάθε παρόχου.

Στο topic τώρα, όπως είπε και ο συμφορουμίτης pupis, δυστυχώς οι επενδύσεις των εταιριών πάνε σύμφωνα με τα έσοδα και οι προσαυξήσεις των κυκλωμάτων κοστίζουν αρκετά εκατομμύρια ευρώ τον χρόνο στις εταιρίες που πολύ αμφιβάλω αν τα βγάζουν, όπως και να έχει όμως ως πελάτες είναι προφανές πως δεν θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει αυτό.
Πάντως εγώ στο browsing δεν έχω κάποιο θέμα και στα Pings των παιχνιδιών, wow 200ms call of duty 100ms. Στο downloading η αλήθεια είναι πως βλέπω κάποια μείωση αλλά επειδή δεν είμαι heavy τορρεντάκιας δεν με καίει και ιδιαίτερα.
'Οποιος δε μπορεί να προσφέρει να κλείσει....απλά και μη μου πεις για ανταγωνισμό.... Ήδη είναι αρκετοί παίκτες στην αγορά... Βασικά για μένα η ελάχιστη σύμβαση πρέπει να είναι 6 μήνες,όπως παλιά με τον ΟΤΕ και ας μη μου δώσουν δωρεάν wi-fi Router... Αν είχαμε 70€ για πέταμα κάθε φορά που μπουκώνει ο πάροχος....θα είχαμε καταστραφεί........ Όσο για τους τεχνικούς δεν είπαμε ότι φταίνε τα παιδιά... Έχουμε πει ότι πληρώνονται πολύ λίγο και δεν είναι της HOL,αλλά εξωτερικοί συνεργάτες......... Τώρα για τα torrents,λίγοι "καμμένοι" (έχω ακούσει άτομο να λέει ότι δεν έχει κλείσει τον ΗΥ για 8 μήνες γιατί χαλάει...)!!!!!!!!!! έχουν κάνει τους ΗΥ "κατεβαστήρια",αλλά δε γίνεται ρε παλικάρι να μη μπορούμε ούτε να σερφάρουμε ορισμένοι.... Θα σου πω εγώ σε κάποια φάση που θα γίνουμε Αμερική....και θα σου λέει ο πάροχος για πακέτα με στάνταρ Gb bandwidth (δε μου αρέσει και μένα αλλά θα γίνει).....

Georgevtr
03-03-11, 10:00
Μια χαρά είσαι tse.Να εύχεσαι να μήν αλλάξει τίποτα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.