PDA

Επιστροφή στο Forum : Γίνεται ADSL για 40 ημέρες;



ctouris
11-09-06, 09:04
Καλημέρα φίλοι συνφορουμίτες.

Όπως θα καταλάβατε και από τον τίτλο του θέματος χρειάζομαι άμεσα σύνδεση στο internet με adsl για τις επόμενες 40 ημέρες και μόνον.
Δεν έχω κάνει ενεργοποίηση γραμμής ούτε καποια άλλη κίνηση.

Υπάρχει κάποια λύση;

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω, π.χ. δοκιμαστικές κάρτες ή οτιδήποτε άλλο; :hmm:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ermis333
11-09-06, 10:38
Μόνο και μόνο για να ενεργοποιηθεί η ADSL θελει γύρω στις 15 μέρες φίλε μου πολύ δύσκολο αυτό που θές.

ctouris
11-09-06, 10:48
Άρα δεν υπάρχει κάποια λύση για αυτό το ζήτημα;

:(

nik0span
11-09-06, 10:56
Αν πάρεις γραμμή απευθείας από τον ΟΤΕ , πιστεύω ενεργοποιείται σε 2,3 μέρες!

ermis333
11-09-06, 11:44
Αν πάρεις γραμμή απευθείας από τον ΟΤΕ , πιστεύω ενεργοποιείται σε 2,3 μέρες!

Άμα έμενε στην Άνω ραχούλα ίσως, στην Αθήνα θέλει 12 ημέρες, αν συνυπολογίσεις 35Ε ενεργοποίηση, 60Ε ADSL modem και 30Ε συνδρομή+γραμμή για 1 μήνα...αφού αναγκαστηκά δεν θα πάρει κάποιο πακέτο....τότε φτάνειο τα 130Ε μόνο για 25 ημέρες...απλά δεν αξίζει...

Ερώτηση γιατί θες ADSL μόνο για τόσο λίγο;;; (αν επιτρέπεται)

utumno
11-09-06, 14:36
Έχω και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα. Το adsl-in-a-box μου λήγει σήμερα! Το πρόβλημα είναι οτι θα μείνω στο σπίτι μου είμαι τώρα ένα μήνα ακόμα. Άντε δύο το πολύ. Μετά θα μετακομίσω μερικούς δρόμους παραπάνω, αλλά τότε θα βάλω σίγουρα diodos. Πήρα την forthnet και ρώτησα αν γίνεται να κάνω ανανέωση για ένα ή δύο μήνες, αλλά μου είπαν πως δε γίνεται κάτω από 4 μήνες. Δε ξέρω τι να κάνω για να μη μείνω χωρίς νετ για δυο μηνες. Σκέφτηκα το conn-x που δίνει ένα πακετάκι για δύο μήνες, αλλά σε υποψρεώνει να κάτσεις 4(!!!!?????) . Μετά σκέφτηκα να πάρω γραμμή από οτε και αορίστου από κάποιο provider. Αλλά είναι πολλά τα λεφτα(κοστος ενεργοποίησης και τα ρέστα. Εξοπλισμό έχω ευτυχώς). Έχει κανείς κάποια ιδέα να μου προτείνει? Ευχαριστώ

chrisyah
11-09-06, 14:48
Ναι. PSTN.

utumno
11-09-06, 14:51
lol lol

antonis_wrx
11-09-06, 17:17
σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις δεν γίνεται να μεταφέρεις το νούμερο του τηλεφώνου σου άρα και την dsl? ένας φίλος μου (δεν θυμάμαι τι είχε πακέτο κλπ), που μετακόμισε λίγο πιο κάτω από εκεί που έμενε δεν είχε πρόβλημα, αν εξαιρέσεις ότι έμεινε κάποιες μέρες χωρίς internet.

Gordito
11-09-06, 17:48
Ναι. PSTN.
Σωστος,σωστοτατος:oneup:
@Κωνσταντινος:Η ενεργοποιηση γραμμης μπορει να κανει μεχρι και ενα μηνα,δε προλαβαινεις;)

Vassilis1914
11-09-06, 17:53
Έχω και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα. Το adsl-in-a-box μου λήγει σήμερα! Το πρόβλημα είναι οτι θα μείνω στο σπίτι μου είμαι τώρα ένα μήνα ακόμα. Άντε δύο το πολύ. Μετά θα μετακομίσω μερικούς δρόμους παραπάνω, αλλά τότε θα βάλω σίγουρα diodos. Πήρα την forthnet και ρώτησα αν γίνεται να κάνω ανανέωση για ένα ή δύο μήνες, αλλά μου είπαν πως δε γίνεται κάτω από 4 μήνες. Δε ξέρω τι να κάνω για να μη μείνω χωρίς νετ για δυο μηνες. Σκέφτηκα το conn-x που δίνει ένα πακετάκι για δύο μήνες, αλλά σε υποψρεώνει να κάτσεις 4(!!!!?????) . Μετά σκέφτηκα να πάρω γραμμή από οτε και αορίστου από κάποιο provider. Αλλά είναι πολλά τα λεφτα(κοστος ενεργοποίησης και τα ρέστα. Εξοπλισμό έχω ευτυχώς). Έχει κανείς κάποια ιδέα να μου προτείνει? Ευχαριστώ

Η πιο φτηνη λυση που μπορώ να σκεφτώ ειναι 1bill απο φορθνετ για 2 μήνες δλδ αοριστου.Ετσι γλιτώνεις ενεργοποιηση.Αν θελεις παλι να αλλαξεις πάροχο σίγουρα τον θες τον μήνα για διακοπη απο φορθνετ κλπ κλπ..οποτε μαλλον 1bill εστω κ αν θα σε τσιμπησει λίγο η τσέπη...:(

ctouris
11-09-06, 18:20
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το κόστος είναι σίγουρα θέμα, αλλά όχι το πιο σημαντικό.

Το θέλω για να έχω σύνδεση internet σε εκλογικό κέντρο.
Καταλαβαίνετε πως είναι οι δουλειές σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις.
Πιο προσωρινές δε γίνεται.

Έχω ήδη 3 συνδέσεις ISDN και, απ' ότι μπορώ να συμπεράνω από τα λεγόμενά σας, θα επανέλθω πάλι σε σύνδεση ISDN, αναγκαστικά...

ΦΤΟΥ ΚΑΚΑ :down:

HellV1L
11-09-06, 18:23
Καλημέρα φίλοι συνφορουμίτες.

Όπως θα καταλάβατε και από τον τίτλο του θέματος χρειάζομαι άμεσα σύνδεση στο internet με adsl για τις επόμενες 40 ημέρες και μόνον.
Δεν έχω κάνει ενεργοποίηση γραμμής ούτε καποια άλλη κίνηση.

Υπάρχει κάποια λύση;

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω, π.χ. δοκιμαστικές κάρτες ή οτιδήποτε άλλο; :hmm:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

παρε το ram με 2 μηνες altec

ctouris
11-09-06, 19:19
Kαλή φάση αλλά δεν πρέπει να έχω ενεργοποιημένη γραμμή DSL;

manoulamou
11-09-06, 19:56
Kαλή φάση αλλά δεν πρέπει να έχω ενεργοποιημένη γραμμή DSL;

Ακριβως ετσι ειναι Κωνσταντινε μου δυστυχως,
το κουπονι του RAM προϋποθετει
να εχεις ηδη γραμμη στο ονομα σου!

thama
11-09-06, 20:09
Θα ήθελα να θυμίσω στους φίλους συνφορουμίτες,
ένα παρόμοιο περιστατικό, με έναν ξένο δημοσιογράφο
που ήθελε DSL για 20~30 ημέρες.......
Δεν μπόρεσα να βρω link, κάποιος που θυμάται ας το πεί...

nathlas
14-09-06, 01:14
στο εξωτερικο συνιθιζεται παντως

sdikr
14-09-06, 01:16
στο εξωτερικο συνιθιζεται παντως

Στο εξωτερικό;;;

Μπα εκεί το χαλαρό ειναι οι 12 μήνες, σύνηθες ακόμα ειναι το 24μηνο και το 36μηνο

diabibas
14-09-06, 01:55
Να προτείνω και εγώ κάτι.
Αφού μένεται σπίτια σας και πιθανώς να ξέρεται τους γείτονές σας, οπότε ίσως να ξέρεται και κάποιον που θα μοιραστεί τη σύνδεση (ενσύρματα ή ασύρματα) μαζί σας, πληρόνωντας βέβαια στον άνθρωπο κάποιο αντίτιμο. Τώρα με τον διπλασιασμό ΔΕΝ νομίζω να του φανεί ιδιαίτερα το bandwidth που καταναλώνεται.

Επίσης εάν βγήται με έναν φορητό στο μπαλκόνι όλο και μερικούς ασύρματους router θα πιάσεται, μένει μόνο να βρείτε ποιος τον έχει

@ ADSLgr.com All rights reserved.