PDA

Επιστροφή στο Forum : Netfaster IAD και splitter



gk1892
27-01-11, 01:15
Καλησπερα παιδια....Εχω double-play απο την hol και εχω ενα προβλημα....
Βαζω το splitter οπως ακριβως λεει στις οδηγιες και δεν λειτουργει τιποτα....ουτε το τηλεφωνο χτυπαει ουτε το ιντερνετ δουλευει...γι αυτο εχω βαλει το καλοδιο απο την πριζα του τηλεφωνου κατευθειαν στο ρουτερ και απο εκει για το τηλεφωνο χρησιμοποιω την ενδηξη phone1...Το προβλημα ειναι η ταχυτητα του ιντερνετ και το οτι δεν λειτουργει καποια αλλη πριζα του σπιτιου μου για να βαλω αλλο τηλεφωνο..Επισεις οταν μιλαω στο τηλ οποιος με καλει δεν ακουει το μυνημα οτι ειναι σε αναμονη αλλα καλει κανονικα....
Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει και δεν συνδεεται το spliter?? Ευχαριστω

trac3rt
28-01-11, 20:45
Έχεις voip τηλεφωνία...Δηλαδή το τηλεφωνικό σήμα έρχεται από τις υποδοχές phone1/phone2 tou router.
Στο phone1 λειτουργεί ο αριθμός σου(π.χ. 210......) Υπάρχει πιθανότητα να είναι ενεργοποιημένη και η phone2 με έναν εξτρά αριθμό (π.χ. 213......)

Τώρα για να επιστρέψεις το τηλεφωνικό σήμα στις υπόλοιπες πρίζες θα πρέπει από το phone1 (ή από το phone2 - αναλόγως πως είναι ρυθμισμένο στον εξοπλισμό σου) να συνδέσεις την άκρη ενός τηλεφωνικού καλωδίου το οποίο θα καταλήγει στην υποδοχή phone του σπλίτερ.


Επισεις οταν μιλαω στο τηλ οποιος με καλει δεν ακουει το μυνημα οτι ειναι σε αναμονη αλλα καλει κανονικα.... Αυτό συμβαίνει γιατί γίνεται δρομολόγηση της κλήσης στο phone2. Αυτό ρυθμίζεται από τη σελίδα του ρούτερ σου.

ZackLaffit
29-01-11, 17:19
Να σου κάνε ένα reset στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και ρυθμισέ το απο την αρχή!

@ ADSLgr.com All rights reserved.