PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβάθμιση σε Alcatel Dslam.Υπάρχει κανείς;



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

skyman
25-08-06, 18:09
Ως γνωστόν όσοι βρίσκονται σε Alcatel Dslam θα αργήσουν να αναβαθμιστούν. Οπότε όποιος, όποιοι αναβαθμιστούν πρώτοι ας κάνουν εδώ ένα post αν μπορούν για να ξέρουμε καθώς και την περιοχή και τα πρώτα ψηφία του τηλεφώνου.

JAs0nX
26-08-06, 17:00
Γιατι θα αργησουν??
εγω ειμαι στο alcatel απ.παυλου θεσσαλονικης.
εννοειται δεν εχω δει ακομα αναβαθμιση (δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα) αλλα οταν λες θα αργησουν τι εννοεις? στα πλαισια της τωρινης αναβαθμισης ή περιμενουμε για επομενη?

euri
26-08-06, 18:00
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=726619&postcount=561

skyman
26-08-06, 18:30
Εννοώ για τα Alcatel που είναι εκτός πιλοτικού ότι θα αργήσουν στα πλαίσια της αναβάθμισης αυτό το καιρό. Τώρα ο λόγος που θα αργήσουν δεν τον ξέρω. Αν ξέρει κανείς κάτι ας κάνει ένα post. Πάντως μια εικασία δικιά μου είναι ότι ίσως χρειάζεται νέο software.

sdikr
26-08-06, 18:35
Εννοώ για τα Alcatel που είναι εκτός πιλοτικού ότι θα αργήσουν στα πλαίσια της αναβάθμισης αυτό το καιρό. Τώρα ο λόγος που θα αργήσουν δεν τον ξέρω. Αν ξέρει κανείς κάτι ας κάνει ένα post. Πάντως μια εικασία δικιά μου είναι ότι ίσως χρειάζεται νέο software.


Κατί που ακουσά εγώ εχει να κάνει με το οτι τις αναβαθμίσεις τις κάνουν συνεργεία της κάθε εταίριας (alcatel, intracom, siemens) και υπάρχει μια καθηστέρηση εκεί

Φυσικά απλά το άκουσα, δεν είμαι 100% σίγουρος

chilli21
26-08-06, 22:29
@sdkir:
Άμα υπάρξει νέο ¨άκουσμα¨ ενημέρωσε και εμάς please!!!
Είναι που είναι ψιλοχάλια τα Alcatel,μας έχουν και στο περίμενε! :(

skyman
27-08-06, 10:50
Πάντως άσχετα με το ότι τα Alcatel λένε ότι δίνουν το 80-85% στους άλλους χρήστες λένε ότι είναι τα καλύτερα σε ότι αφορά την παραμετροποίηση τους σε σχέση με όλα τα άλλα.

kadronarxis
11-09-06, 14:08
Φτιάχνω αυτό το thread, με την ελπίδα να πείτε αν έχετε αναβαθμιστεί στις νέες ταχύτητες ή όχι, έτσι ώστε να πάρουμε μια ιδέα για το πως κινούνται οι αναβαθμίσεις στα συγκεκριμένα dslams.

Να γράψετε αν έχετε αναβαθμιστεί ή όχι, μόνο αν είστε σίγουροι ότι ανήκετε σε alcatel dslam(μερικά intracom dslams, έχουν και αυτά ALCB chipsets).

Για τα speedtouch 530/536/546/585 μπορούμε να κάνουμε ένα telnet στον ρούτερ, telnet 192.168.1.254 και αφού δώσουμε τους κωδικούς, να δώσουμε την εντολή adsl (πατώντας enter) και κατόπιν την εντολή info(πατώντας επίσης enter).

Αν παρατηρήσετε ότι τα Remote settings έχουνε chipset ΤΜΜΒ, τότε σίγουρα ανήκετε σε alcatel dslam.

Άντε γερά!

Akoulis
11-09-06, 14:26
Vendor Id (local/remote) = ALCB / BDCM
Εμενα αυτο μου βγαζει...Θα παρω τηλ να μαθω σιγουρα..
Δεν αναβαθμιστικα..

kadronarxis
11-09-06, 14:28
Αkoulis, ναι και σε BDCM αν είσαι τότε ανήκεις σε Alcatel dslam.

To 1242 νομίζω λέει σε τι dslam ανήκουμε.

gloec
11-09-06, 15:15
Αkoulis, ναι και σε BDCM αν είσαι τότε ανήκεις σε Alcatel dslam.

To 1242 νομίζω λέει σε τι dslam ανήκουμε.

Μετά από αναμονή 28 λεπτά στο 1242, μου είπαν ότι είμαι σε Alcatel. Το ήξερα, αλλά ήλπιζα να κάνω λάθος, οπότε καλό Οκτώβρη η "θεωρητική" αναβάθμιση...

ogenikos
11-09-06, 15:57
Εμένα στο 1242 μπου είπαν ότι δεν επιτρέπεται να μου δώσουν αυτή την πληροφορία (σε τι μάρκα dslam πέφτω), γιατί είναι απόρρητη.... ήμαρτον ρε παιδιά τί άλλο θα ακούσουμε.
Πάντως λίγο που μίλησα με τον υπάλληλο αναφέροντας του ότι το modem μου βγάζει μάρκα broadcom μου είπε ότι είναι ξεχωριστή μάρκα.
Παλιότερα ήμουν σίγουρα σε Alcatel γιατί το modem μου έβγαζε ANKO ή ALCB, δεν θυμάμαι καλά, αλλά τώρα μου βγάζει Broadcom.
Το ότι τα τσιπάκια BDCM = Broadcom είναι σε Alcatel, είναι σίγουρο;
Πάντως κάπου διάβασα ότι η Alcatel συγχωνεύτηκε με μιά άλλη εταιρεία και πλέον γίνεται απο τις μεγαλύτερες στον χώρο, ίσως αυτή η συγχώνευση παίζει ρόλο και στο ότι ακόμη δεν έχουν διπλασιαστεί τα Alcatel.

Valandil
11-09-06, 15:59
Μετά από αναμονή 28 λεπτά στο 1242, μου είπαν ότι είμαι σε Alcatel. Το ήξερα, αλλά ήλπιζα να κάνω λάθος, οπότε καλό Οκτώβρη η "θεωρητική" αναβάθμιση...

Κι εγω που ειμαι σε Siemens μου ειπαν απο 1242 πως θα αναβαθμιστω 2 Οκτωβριου :down: :down:

gloec
11-09-06, 16:32
Εμένα στο 1242 μπου είπαν ότι δεν επιτρέπεται να μου δώσουν αυτή την πληροφορία (σε τι μάρκα dslam πέφτω), γιατί είναι απόρρητη.... ήμαρτον ρε παιδιά τί άλλο θα ακούσουμε.
Πάντως λίγο που μίλησα με τον υπάλληλο αναφέροντας του ότι το modem μου βγάζει μάρκα broadcom μου είπε ότι είναι ξεχωριστή μάρκα.
Παλιότερα ήμουν σίγουρα σε Alcatel γιατί το modem μου έβγαζε ANKO ή ALCB, δεν θυμάμαι καλά, αλλά τώρα μου βγάζει Broadcom.
Το ότι τα τσιπάκια BDCM = Broadcom είναι σε Alcatel, είναι σίγουρο;
Πάντως κάπου διάβασα ότι η Alcatel συγχωνεύτηκε με μιά άλλη εταιρεία και πλέον γίνεται απο τις μεγαλύτερες στον χώρο, ίσως αυτή η συγχώνευση παίζει ρόλο και στο ότι ακόμη δεν έχουν διπλασιαστεί τα Alcatel.

Τους είπα ότι με παρέπεμψαν σε αυτούς από το 134 και δεν τους άφησα περιθώριο να το αμφισβητήσουν. Μάλιστα πρώτα μου έδωσαν τον αριθμό του DSLAM (1207 μου φαίνεται) και μετά όταν τους ζήτησα την μάρκα τότε μου την έδωσαν αμέσως...

chilli21
11-09-06, 18:42
Alcatel και αναβάθμιση δεν παίζει φαίνεται για τους υπερτεχνικούς του ΟΤΕ
Παράξενο βέβαια γιατι τις 512 τουλάχιστον δεν νομίζω να είναι και ΤΟΣΟ δύσκολο να τις πάνε σε 1024,δλδ. σε μια κλάση που υπάρχει!Ότι να'ναι...

Akoulis
11-09-06, 19:13
Την αναβαθμιση την κανει η εκαστοτε εταιρια αν δεν κανω λαθος και οχι ο οτε...
Δηλαδη τεχνικοι της Αλκατελ θα την κανουν..Καποιος που ξερει σιγουρα ας απαντησει..

nakata
11-09-06, 20:35
Συνφωνα με ασφαλεις πληροφοριες οσοι απο σας ειναι συνδεδεμενοι πανω σε dslam της ζιμενες και της ιντρακομ θα εχετε διπλασιασμο μεχρι τις αρχες Οκτοβριου οι υπολοιποι σαν και μενα που ειστε συνδεδεμενοι πανω σε αλκατελ υπομονη μεχρι τα μεσα Νοεμβριου αναλογα με την περιοχη σας:sorry:

chilli21
11-09-06, 23:45
Είναι που επέλεξα Alcatel όταν εβαλα DSL!!!Μα γιατί δεν έβαλα Intracom/Siemens τότε;;;;;;
Αααααααααα ναι!!Επειδή δεν αποφασίζω εγώ γι'αυτό!Εγώ την νύφη πληρώνω απλά ο *beep*!!!
Άλλη έχουν διπλασιασμένες γραμμές με λιγότερα λεφτά από 'μένα και εγώ,όπως και όλοι οι φίλοι Alcatelόπλικτοι, μέχρι το Νοέμβρη και βάλε θα έχουμε κάθε μέρα και χειρώτερες ταχύτητες (σήμερα ο μέσος όρος δεν ξεπερνούσε τα 15kb/s κατά όλη τη διάρκεια της μέρας και της νύχτας).Έλεος πια!

sdikr
11-09-06, 23:51
Τελικά θα απαντήσει κάποιος ontopic;

πχ κάποιος χρήστης που ειναι σε alcatel και του έχει γίνει αναβάθμιση;
ή θα γίνει σαν τα υπόλοιπά νηματα αναβάθμισης (μα εμένα ακόμα δεν με κάναν, εγώ κατεβάζω με χχ αντί για χχ)

gatoulas
11-09-06, 23:55
Και το περίεργο ρε Σπύρο είναι ότι παρότι μεγάλος αριθμός αναβαθμισμένων έχουν πρόβλημα, όλοι ανυπομονούν...
Βρε περίεργος λαός που είμαστε.

RyDeR
11-09-06, 23:55
Τελικά θα απαντήσει κάποιος ontopic;

πχ κάποιος χρήστης που ειναι σε alcatel και του έχει γίνει αναβάθμιση;
ή θα γίνει σαν τα υπόλοιπά νηματα αναβάθμισης (μα εμένα ακόμα δεν με κάναν, εγώ κατεβάζω με χχ αντί για χχ)
Μπάαααα...
Μα εμένα ακόμα δεν με κάναν, και κατεβάζω με 53 αντί για 100+ (με 1 mbit).:p

sdikr
11-09-06, 23:58
Και το περίεργο ρε Σπύρο είναι ότι παρότι μεγάλος αριθμός αναβαθμισμένων έχουν πρόβλημα, όλοι ανυπομονούν...
Βρε περίεργος λαός που είμαστε.

Εσεις κύριες δεν έχετε καν γραμμη :p:p

kadronarxis
12-09-06, 00:01
Μέσα Νοέμβρη η αναβάθμιση;
Πωωωωω.....χάλια.

Λογικά κάποιος απο Αθήνα, πρέπει να έχει αναβαθμιστεί.

gatoulas
12-09-06, 00:06
Έχουμε, έχουμε. Και μάλιστα Δευτέρα η αίτηση, Τρίτη η γραμμή παρακαλώ.
Α ρε Παύλου Μελά αθάνατο :p
Να παίρναμε και τα MSN καμμια ώρα...

civil
12-09-06, 01:01
Εχω αναβαθμιστεί.
2048/256
:)

kadronarxis
12-09-06, 01:03
Πάει καλά;

civil
12-09-06, 01:08
Πάει καλά;

Το download εχει φτάσει απο 700Kbps-1,67Mbps
Tωρα ηταν 1,12Mbps.
Eχω 4θνετ.

kadronarxis
12-09-06, 01:11
Μια χαρά είσαι.Ωραίος!

civil
12-09-06, 01:16
Μια χαρά είσαι.Ωραίος!

Θελω ιντερνετ για browsing και download κανα προγραμματάκι, on line gaming κλπ δεν με ενδιαφέρουν. Πραγματική ταχύτητα 1Μbps ειναι ικανοποιητικότατη για αυτά.
Αλλά να μην φτάνω 1,4 - 1,6 σταθερά?Κρίμα κι άδικο!!
Τεσπα υπάρχουν και χειροτερα, αρχες του 2006 ημουν με 56Κ.:down:
:)

chilli21
12-09-06, 01:21
@civil:
Είσαι σίγουρα σε Alcatel ;

zafx
12-09-06, 09:06
Και στην Κοζάνη έχουν γίνει αναβαθμίσεις σε Alcatel DSLAM. :mad:

Σε γνωστό μου που το είδα, πήγαινε αρκετά καλα, 80-81 σε 768 γραμμη, δυστυχώς δεν είχα χρόνο να το δοκιμάσω διεξοδικά.

Απ' ότι έχω δει σε άλλο thread και ο φίλος teo_L20 από Κοζάνη έχει αναβαθμιστεί και δεν εχει προβλήματα (και αυτός Alcatel).

Εδώ Τερψιθέα (Ξε)Σταυρούπολης τίποτα :mad:

kadronarxis
14-09-06, 14:22
Και σήμερα τίποτα.

JAs0nX
15-09-06, 00:41
Στο αλλο τοπικ για τις αναβαθμισεις (αυτο στις ειδησεις ντε - τωρα το εκλεισα δεν εχω λινκ) ενα παιδι ειπε οτι φιλος του σε Αλκατελ αναβαθμιστηκε και ειναι γνωστης του χωρου οποτε μαλλον δεν κανει λαθος.!!

Ρε λετε???

aguila21
15-09-06, 00:47
Περιστέρι και Alcatel (αν δεν κάνω λάθος,πάντως σίγουρα όχι σε intracom) αναβαθμίστηκε απο 512->1024.Μέχρις στιγμής όχι διαφορά...

zafx
15-09-06, 10:18
Περιστέρι και Alcatel (αν δεν κάνω λάθος,πάντως σίγουρα όχι σε intracom) αναβαθμίστηκε απο 512->1024.Μέχρις στιγμής όχι διαφορά...

Σίγουρα υπάρχουν Alcatel στο Περιστέρι;

Γιατί από ότι είδα, στο Περιστέρι έχουν μονο Siemens. :hmm:

nikgr
20-09-06, 01:18
ο πρώτος που θα 2πλασιαστεί σε alcatel DSLAM στη Θεσ/νικη θα πάρει δώρο και ένα μπacatel modem! :p

Whiteyez
20-09-06, 01:28
Ελπίζω να είμαι εγώ ο πρώτος..:yahoo:

zafx
20-09-06, 13:46
ο πρώτος που θα 2πλασιαστεί σε alcatel DSLAM στη Θεσ/νικη θα πάρει δώρο και ένα μπacatel modem! :p

Να μας λείπει! Έχουμε ήδη DSLAM+splitter από δαύτους, και αμφότερα μας έχουν αλλάξει τα φώτα! :mad:

Άσχετο αλλά παρατήρησε κανείς από την τελευταία λίστα με τα DSLAM ότι πέφτει πολλή αβάντα στην Αλκατέλ εδω στα Βόρεια;

Για όνομα του Θεού:

- όλη η Θράκη (Κομοτηνή, Ξάνθη, Αλεξανδρούπολη και όχι μόνο) είναι σε Alcatel!
- το μεγαλύτερο μέρος του Ν. Θεσσαλονίκης πάλι Αλκατέλ
- σχεδόν όλη η δυτική Μακεδονία, Αλκατέλ
- το μεγαλύτερο μέρος της Ηπείρου, παλι Αλκατέλ.

Έχουν να ρίξουν πολλή δουλειά τα παλικάρια της Αλκατελ :twisted:

chilli21
20-09-06, 15:38
Έχουν να ρίξουν πολλή δουλειά τα παλικάρια της Αλκατελ :twisted:

Αυτό κακό για μας είναι!Όσα περισσότρα Alcatel τόσο περισσότερο θα πρέπει να περιμένουμε για να αναβαθμιστούμε και εμείς οι τελευταίοι των Μοϊκανών!!!

zafx
20-09-06, 18:00
Αυτό κακό για μας είναι!Όσα περισσότρα Alcatel τόσο περισσότερο θα πρέπει να περιμένουμε για να αναβαθμιστούμε και εμείς οι τελευταίοι των Μοϊκανών!!!

Εμείς ίσως όχι τόσο πολυ (φαντάζομαι τουλαχιστο), γιατι λογικά :rofl: από Αθήνα/Θεσσαλονίκη

θα ξεκινήσουν.

Υπομονή, υπομονή... :)

RyDeR
20-09-06, 18:39
ο πρώτος που θα 2πλασιαστεί σε alcatel DSLAM στη Θεσ/νικη θα πάρει δώρο και ένα μπacatel modem! :p
Μοντέλο; :p

Θ'αργήσουμε βλέπω παίδες...

aspirin
20-09-06, 19:14
TMMB είμαι kadronarxis κ αναβαθμίστηκα πρίν από μια εβδομάδα. Όλα παίζουν τέλεια.

skyman
21-09-06, 09:40
Τουλάχιστον γνωρίζει κανείς το λόγο που τα συνεργεία της Alcatel άργησαν τόσο σε σχέση με τους άλλους;

zafx
21-09-06, 12:11
@aspirin: Δώσε λίγες λεπτομέρειες παραπάνω, περιοχή πχ.

kadronarxis
21-09-06, 16:51
Ασπιρίνε, ωραίος βρε!
Περίπου δώσε περιοχή για να δούμε μήπως φύγαν από Αθήνα τα συνεργεία.(αποκλείεται αλλά μπορεί.)

aspirin
21-09-06, 18:58
Είμαι Κορωπι(νοτιανατολική αττική αν δεν προσανατολιστήκατε). Από 384 πηγα 768. Τώρα κατεβάζω με 85kb/s και ανεβάζω με 18 περίπου. Η γραμμή μου ήταν ούτως ή άλλως καλή πρίν την αναβάθμιση οπότε πέρα ομαλά στα 768. Αν θέλετε να σας πώ κάτι παραπάνω εδώ έιμαι.

JAs0nX
22-09-06, 03:21
Βασικα μονο ενας χρηστης εχει αναβαθμιστει στα Αλκατελ στην Ελλαδα?
ουτε καν μια περιοχη?

Φιλε ασπιριν εισαι σιγουροςοτι εισαι σε αλκατελ?

sivadws2
22-09-06, 19:50
Μήπως το chipset μόνο της πόρτας του aspirin είναι alcatel?? Γιατί εγώ στο πρώτο dslam που ήμουν ήταν INTRACOM με ALCATEL chipset (IBAS48) ενώ αυτό που είμαι τώρα είναι και πάλι INTRACOM αλλά με GLOBESPAN chipset(και πάλι ΙΒΑS48)... Οπότε μήπως δεν υπάρχει ούτε ένας??

dfinikis
23-09-06, 04:42
Α ρε μπακα-ΤΕL τι μας κάνεις...!!!

:rofl:

mafiaboy
23-09-06, 05:18
οι αναβαθμισεις σε αλκατελ δεν εχουν αρχισει ακομα...προφανως λαθος κανει θα ειναι σε ιντρακομ... ο αναβαθμισμενος 'αλκατελας'...
το ποτε θα αρχισουν οι αναβαθμισεις σε αλκατελ μεχρι τωρα ειναι αγνωστο αλλα
μεσα στο επομενο 15ημερο πιστευω...(θελω να πιστευω) οτι θα εχουν αρχισει....
εν αναμονη λοιπον....

@ ADSLgr.com All rights reserved.