PDA

Επιστροφή στο Forum : windows 7 προβλημα με κοινη χρηση



djhorhe69
27-01-11, 16:18
Καλησπερα παιδια,
χρειαζομαι επειγώντως τα φώτα σας.
Στα windows 7 (32 bit) προσπαθω να κανω κοινη χρηση τον c και απο αλλο pc στο δικτυο windows 7 (64bit)
τον βλέπω αλλα δεν έχω πρόσβαση.

* 3
το UAC ειναι κλειστο
εχω βαλει την μεταβλητh dword LocalAccountTokenFilterPolicy with the Value of 1
εχω απενεργοποιηση την προστασια κωδικου για αρχεια κοινης χρησης

* 3


Οποιοε ξερει κατι ας βοηθησει
ευχαριστω εκ των πρωτερων!!

akis1009
27-01-11, 16:27
Ότι έχεις πειράξει να το ξαναβάλεις ως είχε.
Είναι τεράστια κενά ασφαλείας αυτά που έχεις κάνει και θα αρπάξεις σίγουρα κάποιο trojan.
Μην κάνεις ΠΟΤΕ κοινή χρήση όλο τον δίσκο ειδικά εκεί που έχεις κάνει εγκατάσταση τα Windows.
Χρησιμοποίησε το HomeGroup (http://www.howtogeek.com/howto/windows-7/share-files-and-printers-in-windows-7-with-homegroup/) και βάζε ότι θες σε συγκεκριμένους φακέλους.

Seitman
27-01-11, 16:32
Χρησιμοποίησε την δυνατότητα της "Οικιακής Ομάδας" που έχουν τα 7άρια

djhorhe69
27-01-11, 16:33
Πρεπει να γίνει απαραιτητα ο c για τον λόγο οτι πρεπει να συνδεσω ενα συμβολαιγραφικο προγραμμα κανοντασ mapp drive τον δισκο για να επικοινωνουν δικτυακα

........Auto merged post: djhorhe69 πρόσθεσε 0 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Χρησιμοποίησε την δυνατότητα της "Οικιακής Ομάδας" που έχουν τα 7άρια

το εχω κανει και αυτο αλλα δεν μου δινει προσβαση

Seitman
27-01-11, 16:35
Τα δικαιώματα πρόσβασης τα έχεις αλλάξει?

MichaelSE
27-01-11, 16:55
Πρεπει να γίνει απαραιτητα ο c για τον λόγο οτι πρεπει να συνδεσω ενα συμβολαιγραφικο προγραμμα κανοντασ mapp drive τον δισκο για να επικοινωνουν δικτυακα


Μπορείς να κάνεις map και ένα shared folder του δίσκου, δεν χρειάζεται να είναι ολόκληρος ο δίσκος. Ο client θα βλέπει το shared folder σαν δίσκο.

Για την πρόσβαση, μάλλον δες αυτό που είπε ο seitman, τα access rights. Πρόσεξε, όχι τα shared access rights, αλλά τα access rights στο folder που θέλεις να κάνεις share (που όπως είπαμε παραπάνω δεν χρειάζεται να είναι όλος ο δίσκος). Δηλαδή δεξί κλικ στο folder > Properties > Security (όχι μόνο το Sharing)

Τα υπόλοιπα που έχεις κάνει, καλύτερα να τα γυρίσεις όπως ήταν. Εισάγουν πολλά κενά ασφάλειας.

ChangeAllNow
27-01-11, 17:43
Καλησπερα παιδια,
χρειαζομαι επειγώντως τα φώτα σας.
Στα windows 7 (32 bit) προσπαθω να κανω κοινη χρηση τον c και απο αλλο pc στο δικτυο windows 7 (64bit)
τον βλέπω αλλα δεν έχω πρόσβαση.

Αν θέλεις να γίνει, πρέπει φάκελοι-δίσκος που επιθυμείς :

1. Να γίνουν κοινόχρηστοι στον Everyone με πλήρη έλεγχο,
2. Ο χρήστης που υπάρχει στον υπολογιστή στόχο να γίνει Κάτοχος φακέλων-δίσκου,
3. Στην Ασφάλεια να προστεθεί ο Everyone με πλήρη έλεγχο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.