PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόγραμμα αναγνώρισης κλήσης



lazar
25-02-04, 14:09
ξέρει κανείς ένα πρόγραμμα για αναγνώριση κλήσης για pstn γραμμή, που να συνεργάζεται καλά με crypto 33 ή 56 εξωτερικό; Έχω κατεβάσει 3 από το tucows αλλά δεν βλέπουν το νούμερο. (Ο ΟΤΕ ορκίζεται ότι έχει ενεργοποιήσει την υπηρεσία εδώ και πολύ καιρό).

turboirc
25-02-04, 14:17
Δες αν το modem σου υποστηριζει Caller ID
AT#CID=1
AT#CID=2

Αν κανενα δεν βγαλει οκ, σημαινει οτι το μοντεμ σου δεν εχει τετοια δυνατοτητα.

lazar
25-02-04, 16:33
ok βγάζουν και τα 2
άρα φταίει ο ΟΤΕ;
Ή και τα 3 προγράμματα;

turboirc
25-02-04, 16:39
Ανοιξε το modem σου και δωσε το #CID=1
και μετα παρε τηλεφωνο απο ενα αλλο τηλεφωνο , στο τηλεφωνο που ειναι το modem σου
αν το modem σου στειλει κατω απο το πρωτο RING , το μυνημα της αναγνωρισης, τοτε φταινε τα προγραμματα, αλλιως φταιει ο ΟΤΕ.

Προσωπικα, επειδη στο σπιτι ελεγχω το τηλεφωνο και οποιος παιρνει τηλεφωνο το σηκωνει το PC μονο αν ειναι για μενα και δεν ειναι banned ο αριθμος, εχω φτιαξει προγραμμα ειδικο για αυτη τη δουλεια σε beta φαση, και πιθανως αργοτερα γινει release. Αν ασχολεισαι με programming μπορω να σε βοηθησω.

Painter64
25-02-04, 17:08
Αν μπορείς να δοκιμάσεις με κάποιο τηλέφωνο που είναι CalledID συμβατό για να βεβαιωθείς πως απο τον ΟΤΕ είναι εντάξει.

Το σύστημα που έχουμε είναι το MF ή το FSK, δέν είμαι σίγουρος... πάντως το πιθανότερο είναι πως το modem σου δέν το υποστηρίζει ενώ είναι συμβατό με CallerId συστήματα άλλων χωρών.

Σπίτι μου δούλεψε με ένα απο τα δύο USR (εξωτερικό λευκό) που δοκίμασα και ένα παλιό Micronet (εξωτερικό μαύρο) SP2000κάτι άν θυμάμαι καλά.
Δέν μου δούλεψε με άλλα 3-4 που δοκίμασα (Supra, USR Internal33k, Crypto USB).
Πάντως όπως σου είπαν και παραπάνω, κάνε τις δοκιμές σου πρώτα με το Hyperterminal για να βεβαιωθείς πως δέν έχει να κάνει με το πρόγραμμα.

lazar
25-02-04, 17:10
Αν ασχολεισαι με programming μπορω να σε βοηθησω.
σε τι γλώσσα το φτιάχνεις;

turboirc
25-02-04, 17:33
C/C++.

lazar
25-02-04, 18:45
οκ, τι βοήθεια εννοείς; Αν θέλω να ξεκινήσω κάτι δικό μου; Ή να μου στείλεις το δικό σου;

turboirc
25-02-04, 19:35
Μπορω να σου πω πως να παρεις δεδομενα απο το μοντεμ, πως να ενεργοποιησεις το message mode (δεν ειναι με AT commands) και πως να αναγνωρισεις DTMF toneς.

Ολα αυτα γινονται μονο σε C/C++ ομως.

xmic@freemail.gr

lazar
26-02-04, 03:21
πλατφόρμα και compiler;

turboirc
26-02-04, 10:29
Οι εντολες στο modem μπορουν να σταλουν με απλη aNSI C++.
Επειδη ομως οι απαντησεις του modem ειναι συγχρονες, πρεπει να υλοποιησεις multithreading environement (εκτος αν το κανεις σε κονσολα).
Οποτε μιλαμε για Win32/Linux.
Compiler οποιον και αν χρησιμοποιεις ειναι ενταξει, απλα πρεπει να ξερεις πως να χειριστεις συγχρονα δεδομενα με τα events (Win32) ή τα pthreads (Linux).

chat1978
26-02-04, 12:33
Πολύ καλό turboirc.
Μήπως δουλεύεις TAPI???? Το λέω αυτό γιατί ένα χρόνο πριν είχα προσπαθήσει να πάρω το CID από το netmod (ήταν η έκδοση με USB αλλά με τα 5 λαμπάκια και firmware έκδοση 20 νομίζω), και δεν δούλευε. Είχα καταλήξει στο γεγονός ότι το netmod εφταιγε γιατί και έτοιμα προγράμματα βασισμένα στο TAPI ούτε και αυτά δουλεύαν. Είχα και συσκευεί για την αναγνώριση κλήσεις συνεπώς ήξερα ότι δούλευα.
Πάντως γενικά το Netmod δεν έκανα και πολλά άλλα τα οποία υποστηρίζει το TAPI, και ας πρέπει όλα τα ISDN modem να είναι TAPI συμβατά (περίπου).
Πάντα σε CBuilder 6. και μιας και το ανέφερα. Έχει βρεί κανείς κανά σοβαρό forum για προβλήματα σε C++ σε Builder περιβάλλον, γιατί φοβερός και τρομερός αλλά κάποια πολύ low level APIs απλά δεν δουλεύουν όπως στην Visual C++.

turboirc
26-02-04, 16:09
Το *ταπι* ΔΕΝ δουλευει με ολα τα μοντεμ, και πρακτικα με τα ελληνικα δεδομενα δεν δουλευει ουτε με την αναγνωριση αλλα ουτε με το FAX.
Builder χρησιμοποιω και δουλευει πολυ καλυτερα απο οποιονδηποτε compiler της μ$ μεχρι τωρα. Σε ποιο API ειχες προβλημα? Ουσιαστικα μονο με API ασχολουμαι και δεν παρατηρησα το παραμικρο.

Οσο για το φορουμ που θες, το κορυφαιο συστημα για συζητησεις ειναι το www.experts-exchange.com στο οποιο ειμαι expert αρκετα χρονια τωρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.