PDA

Επιστροφή στο Forum : [split] Ακτίνες Χ αποκάλυψαν τα μυστικά του Αρχιμήδη



mssssee3
09-09-06, 18:26
Ο Αρχιμίδης ήταν απλά κορυφαίος!!!

sakis_the_fraud
10-09-06, 16:16
για δες ρε τι κανει η τεχνολογια!!!

Νικαετός
10-09-06, 16:19
Εγώ θα έλεγα , σχετικά με τα "εγκλήματα" αυτών , που στο όνομα του Χριστού , εξαφάνισαν όλα αυτά τα κείμενα , για να γράψουν από πάνω τους τις δικές τους δοξασίες . :down: :down:

anon
10-09-06, 22:56
Αυτά, γιαυτούς που κοπτονται ότι διατηρήθηκε η ελληνική πραγματεία μέσω των μοναστηριών και των μοναχών.... Ο κοσμος έχει χάσει μια τεράστια κληρονομιά και έμεινε στο σκοτάδι για περίπου 1000 χρόνια. Δεν μπορώ να φανταστώ που θα ήταν ο πολιτισμός μας, εαν δεν είχαμε "χάσει" αυτά τα 1000 χρόνια μεσαίωνα....

Νικαετός
10-09-06, 23:13
Γεγονός είναι πως πολλά κείμενα (που παραδόξως βόλευαν ή αν θέλετε συμφωνούσαν με τις αντιλήψεις των μοναχών) , διασώθηκαν χάρις στον ζήλο τους και την εργασία τους . Αυτό οφείλουμε να τους το αναγνωρίσουμε (άσχετα αν λογόκριναν κατά βούληση τα κείμενα) .

Έγιναν όμως και "εγκλήματα" σε βάρος άλλων περισσότερο "ειδωλολατρών" φιλοσόφων ,όπως για παράδειγμα του Αρχιμήδη ,όπως αναφέρει και η σχετική είδηση και δυστυχώς αυτά ήταν πολύ περισσότερα .

NoDsl
10-09-06, 23:27
Εγώ θα έλεγα , σχετικά με τα "εγκλήματα" αυτών , που στο όνομα του Χριστού , εξαφάνισαν όλα αυτά τα κείμενα , για να γράψουν από πάνω τους τις δικές τους δοξασίες . :down: :down:

Πέστα πέστα!!!!! Γιατί πολλά έχουν γίνει στο όνομά Του....

EvilHawk
10-09-06, 23:29
Μην αρχίσετε και εδώ τα γνωστά... :whistle:

Gothic
11-09-06, 00:02
Το βλέπω το merge με άλλα topics... :whistle:

flevio
11-09-06, 07:34
sorry Ρε παιδια αν μου ανηκει ενας πινακας και ας ειν και του πικατσου και δεν μ αρεσει ..απο την στιγμη που ναι δικος μου δεν εχω δικαιωμα να ζωγραφισω απο πανω ?
γιατι να πηγαινει χαμενος ο καμβας?
αν βαλουμε και στο νου οτι για την εποχη ο αρχιμιδης για πολους δεν ηταν και πολλα,
η κινηση του μοναχου ηταν φυσιολογικοτατη και ουδεμια εχθρα προς κανενα δεν εχει..
και γω θα το κανα ..ηταν και ακριβο και το χαρτι..αερα..;)
τι σχεση εχει ο θεος και οι αντιληψεις των μοναχων εδω ?

blend
11-09-06, 09:41
sorry Ρε παιδια αν μου ανηκει ενας πινακας και ας ειν και του πικατσου και δεν μ αρεσει ..απο την στιγμη που ναι δικος μου δεν εχω δικαιωμα να ζωγραφισω απο πανω ?
γιατι να πηγαινει χαμενος ο καμβας?


Σωστός! Κι εγώ σκέφτομαι να χτίσω στην Ακρόπολη, που έχει και φοβερή θέα!

Αγαπητέ, έχω μεσάνυχτα απο μαθηματικά, αλλά δεν θα τυλίγω ψάρια σε όποιο χαρτί βλέπω με αριθμούς και μαθηματικές πράξεις.

Με τέτοιες λογικές δεν χρειάζεται 3ος παγκόσμιος για να ξαναβρεθούμε στις σπηλιές!

flevio
11-09-06, 10:35
αν μην ειχες με τι να τυλιξεις τα ψαρια ,να μου πεις μετα..;)
το μνμ μου παει ολο μαζι ,και αυτο που λεει ειναι οτι πιθανοτατα μπερδευουμε τη θρησκεια και το φαναντισμο ,με απλες καθημερινες πραξεις ενος μοναχου..

blend
11-09-06, 10:43
αν μην ειχες με τι να τυλιξεις τα ψαρια ,να μου πεις μετα..;)
το μνμ μου παει ολο μαζι ,και αυτο που λεει ειναι οτι πιθανοτατα μπερδευουμε τη θρησκεια και το φαναντισμο ,με απλες καθημερινες πραξεις ενος μοναχου..

Αναφέρθηκα μόνο στο κομμάτι που αφορά τον πολιτισμό. Με τις θρησκείες έχω τσακωθεί.

Αλλά πιθανόν να σου απαντούσα οτι οι "απλές καθημερινές πράξεις" ενός μοναχού είναι η θρησκεία και ο φανατισμός. Ενίοτε και των λαϊκών... ;)

Kiwi
11-09-06, 10:56
Επίσης δεν πρέπει να παραβλέπουμε τη συμβολή των Αράβων όπου μετά την καταστροφική φωτιά της βιβλιοθήκης της Αλεξάνδρειας, πήραν και διέσωσαν αρκετά αρχαία κείμενα από τη λέλαιπα του Χριστιανισμού της εποχής.

flevio
11-09-06, 10:58
ο φανατισμος δεν κανει διακρισεις .. εξαρταται τι κολλημα τρωει ο καθενας ,αλλος με μπαλα αλλος με το κομμα ,αλλος με τη θρησκεια του.....
ο τροπος εκδηλωσης του ειναι που κανει τη διαφορα...ελεγχωνται μαζες ανθρωπων απο λανθασμενους τροπους εκδηλωσης...
ο θεος δεν εχει σχεση με τετοιου ειδους εκδηλωσεις και πιθανο να μην ειχε ουτε ο συγκεκριμενος μοναχος....
απλα δε μ αρεσει το ντε και καλα της υποθεσης..

sakistsalikis
11-09-06, 11:34
Οι θρησκειες πηγαινουν τον κοσμο παντα πισω, ποτε μπροστα. Οι θρησκειες εχουν ως στοχο να κρατησουν στο σκοταδι τον κοσμο. Για καθε ανθρωπο που ξυπναει μια θρησκεια χανει ενα μελος της, εναν οπαδο. Επιστημη-Θρησκειες = εχθροι. Αλλο οτι οι παπαδες λενε το αντιθετο για να φαινονται καλοι στο λαο. Δυστυχως ο Ελληνικος πολιτισμος πηγε πολυ πισω απ οταν του επεβαλαν οι αρχηγοι του να αλλαξει θρησκεια. Αλλαξε το πολυ προοδευτικο δωδεκαθεο με το σκοταδισμο του θεου τον Εβραιων το Γιαχβε. Για να υποταξεις ενα λαο πρεπει να υπαρχει ο ανωτερος φοβος που λεγετε Θεος.

apok
11-09-06, 11:43
:ontopic: please

Έχουμε μια τέτοια ειδησάρα και ασχολείστε με άλλα θέματα??:no:

flevio
11-09-06, 12:10
απο τη μια λες οτι οι θρησκειες κρατουν στο σκοταδι τον κοσμο και απ την αλλη μου πετας τη zena και το hercules με νεα προοδευτικα επεισοδια..;)
ας μην παμε κει.. απλα να μην κατηγορουμε ανθρωπους για σφαλματα που δεν γνωριζουμε τα αληθινα αιτια ..:hmm:
χωρις βεβαια να σημαινει οτι δεν εγινε της μουρλης το μεσαιωνα απο το τοτε εκκλησιαστικο καθεστος..:down:

psyxakias
11-09-06, 13:26
Πρόσφατα ανακάλυψα την πλέον πιο λειτουργική feature του ADSLgr, κάνοντας ολοκληρωτικό ban την "Χαλαρή Κουβεντούλα". Δεν το έχω αναφέρει για να μη σας προκαλέσω ότι υποτιμώ συζητήσεις σας, ούτε έχω κάνει το παραμικρό σχόλιο τόσο καιρό διότι σέβομαι απόλυτα την άποψη κάποιων να αρέσκονται από αυτές τις συζητήσεις, που εγώ προσωπικά τις βρίσκω ανούσιες, άσκοπες και καθαρά προκλητικές. Όμως εφ'όσον μεταφέρετε το "παιχνιδάκι" σας και σε αυτή τη κατηγορία που κατά τη γνώμη μου είναι ο κυριότερος λόγος που επισκέπτεται αρκετός κόσμος (μεταξύ άλλων) πλέον το ADSLgr, για να διαβάσει τεχνολογικά νέα και όχι κλάψα ή flaming, είμαι αναγκασμένος να σας πω την άποψή μου.

Κάθε τόσο συζητάτε τα ίδια και τα ίδια, οι ίδιοι και οι ίδιοι και διαφωνείτε στα ίδια πράγματα. Ο καθένας έχει γίνει προβλέψιμος όσο δε φαντάζεστε και είμαι ειλικρινά πανευτυχής που έχω τη δυνατότητα να μπλοκάρω την Χαλαρή, διότι εχω βαρεθεί να βλέπω μέχρι και τους τίτλους των threads με τις γνωστές ανούσιες κόντρες, που θυμίζουν ένα κάκιστα ξαναζεσταμένο φαγητό που έχει πιάσει μούχλα και σε αηδιάζει η δυσοδία. Μάλιστα γελάω ότι τα ίδια άτομα έχουν εκφράσει κατά καιρούς αρνητικά σχόλια για την TV και τα TV realities, ενώ στη πραγματικότητα αυτά εδώ κρίνω πως είναι χειρότερου επιπέδου. Και όχι δε θεωρώ ότι εγώ είμαι καλύτερος ή ανώτερου επιπέδου (αν ήμουν δε θα σας έκανα bold/colorful το post, lol), απλώς μάλλον δεν είμαι fan του εκκλησιαστικοεθνικιστικού flaming (ακόμα.. αν με κολλήσετε, θα σας σφάξω!), αρέσκομαι να κάνω flame σε άλλα θέματα.

Για να το πω και διαφορετικά (ίσως λίγο πιο χιουμοριστικά), πάντα θεωρούσα ότι αυτού του είδους οι θρησκευτικοκοινωνικοεθνικιστικές διαμάχες, καταναλώνουν χρήσιμο processing power από το μυαλό σας ενώ θα μπορούσατε να "foldάρετε" σε πολύ πιο αξιόλογα πράγματα. Έτσι λόγω ότι το folding τρέχει σε low priority, του στερείτε CPU power ενώ θα μπορούσατε να είστε ακόμα πιο χρήσιμοι σε άλλες processes. Για να μην πω ότι μερικοί χτυπάνε κόκκινο στο overheating και χρειάζονται όχι απλώς watercooling αλλά liquidcooling για να μην ψάχνουν τη CPU(μυαλό) τους. :rofl:

Επειδή λοιπόν θεωρώ πως μπορεί να μην είμαι ο μοναδικός με αυτή την έντονη αγανάκτιση για τις κόντρες σας... Σας παρακαλώ θερμά μην τις ξεκινήσετε και στις ειδήσεις, διότι υπάρχουν κάποια άτομα που ενδιαφέρονται να διαβάσουν ειδήσεις από τεχνολογική οπτική γωνία. Προσωπικά θα προτιμούσα είτε να γίνει merge με αυτά τα τεράστια thread της Χαλαρής είτε να γίνει άλλο thread στην Χαλαρή με θέμα σχολιασμού της είδησης με από θρησκευτική οπτική γωνία (νομίζω πως το 2ο θα ήταν καλύτερο για όσους επιθυμούν να βγάλουν νόημα, τώρα νόημα σε τι... είναι άλλο θέμα).

It's ADSLgr, not CHURCHgr, not NATIONALISMgr, not FLAMEgr, not REALITYgr, not BULLSHITgr, .- :down: :down: :down: :down:

ΥΣ: Καλό θα ήταν να μεταφερθούν τα offtopic posts σε άλλο thread της Χαλαρής, συμπεριλαμβάνοντας του δικού μου για να παραμείνει καθαρή η είδηση. Και λόγω του block, δεν με προβληματίζει ότι μπορεί να μη λάβω και ποτέ την άποψή των γνωστών/άγνωστων για την "επίθεση" μου στις τόσο "ενδιαφέρουσες" συζητήσεις... Ειλικρινά με αφήνει αδιάφορο..

ΥΣ2: Μου λείπει φοβερά το ADSLgr την εποχή που ήταν κυρίως (αν όχι αποκλειστικά) τεχνολογικό site... και ας ήταν μικρότερο. Σε σημείο που προτιμούσα (αν δε γινόταν αλλιώς) τα γνωστά άσκοπα τεχνολογικά flaming (Windows vs Unix, AMD vs INTEL, PC vs MAC, OTEnet vs FORTHnet) παρά τα τωρινά, διότι εκεί μπορεί και να μάθαινες και κάτι... :sorry: :(

Hwoarang
11-09-06, 13:33
Mακάρι να μπορούσα να σου δώσω 10000 Χ ευχαριστώ

XPHSTOS29
11-09-06, 13:41
EΛΕΟΣ-ΕΛΕΟC-ELEOS Οπως θελετε πειτε το αλλα σταματηστε.

Δεν φτανει που ο ανθρωπος διδαξε την ανακυκλωση.

Τρείς αιώνες αργότερα ο Ιωάννης Μύρωνας, ορθόδοξος μοναχός στα Ιεροσόλυμα, ανακύκλωσε την περγαμηνή ξύνοντας το αρχικό κείμενο και κόβοντας τα κομμάτια δέρματος στη μέση. Έτσι δημιούργησε την παλίμψηστη περγαμηνή, δηλαδή μια επαναχρησιμοποιήσιμη περγαμηνή.


Εσεις τι ανακυκλωσατε σημερα ?

TheCondor
11-09-06, 13:43
Mακάρι να μπορούσα να σου δώσω 10000 Χ ευχαριστώ

+1

και +10000 για το post του psyxakias, και με τον τροπο που το εθεσε. :respekt: :worthy:

AddictedToChaos
11-09-06, 13:46
Συμφωνω απολυτα με το ποστ του Psyxakia, αν και εμπιπτω σε ορισμενες κατηγοριες που αναφερει :oops:

flevio
11-09-06, 14:02
μπα ...στο συγκεκριμενο θεμα ειναι δυσκολο να πεις τι ειναι οφφ και τι οχι..
ειναι σα να ριχνετε φαγουροσκονη και να περιμενετε να φυτρωσει σταρι..
<βρεθηκαν κειμενα του αρχιμηδη - ενας μοναχος ειχε γραψει πανω στα κειμενα του αρχημηδη-τεχνολογια ανακτησης> 33%(χωρις overclock) εδω που ηρθε ηταν να παει...:p
τo clockαραμε και λιγακι..

btw τωρα καταλαβαινω γιατι το nick psyhakias... διαβασα ξανα τα ποστ να δω τι ειδες και αρχισες τα τρελα
και εντοπισα οτι πηρες μπρος και εγραψες 2σελιδο για 2(εκτος) post :blink:
και επειδη το ενα απο τα λαθος (απαντητικο) ποστ ηταν δικο μου.....
που στο καλο με ξαναιδες να γραφω τετοια και λες οι ιδιοι και οι ιδιοι?:angryr:

σκοπος σου δεν ειναι να κατακεραυνωσεις κανενα απλα φορεσες ασπρα για να τραβηξεις τα ματια ...:cool:
εισαι ενας παλιοφιγουρατζης και μισος και θες ολα τα ποστ να γραφουν αυτα που θελεις εσυ:rtfm:

(για το βραδυ:rolleyes: ):rofl: :rofl: :rofl:

psyxakias
11-09-06, 14:03
AddictedToChaos, σκοπός μου πάντως δεν είναι να κατακεραυνώσω κανέναν οπότε δεν πειράζει και αν εμπίπτεις σε ορισμένες από τις κατηγορίες που ανέφερα. Σιγά το αντίθετο, σ'αρέσει να εκφράζεις την άποψή σου και δικαίωμά σου είναι. Απλά θέτω ως θέμα να μην γινόμαστε κουραστικοί και να μη ξεφεύγουμε σε άλλες κατηγορίες πέρα της Χαλαρής (για θέματα της Χαλαρής). Ούτε ο mr perfect είμαι, ούτε τίποτα.. έχω αλλάξει απόψεις που συνειδητοποίησα πως έκανα λάθος, έχω κάνει άπειρα λάθη (οι παλιότεροι θα θυμούνται flaming μου) και συνεχίζω να κάνω, απλά προσπαθώ όσο το δυνατόν να μην τα επαναλαμβάνω. ;)

ΥΣ: Εγώ περίμενα το post μου να ανοίξει τους ασκούς του Αιόλου, μάλλον είναι νωρίς για να πέσουν "μεγάλες απαντήσεις", αλλά δε νομίζω πως θα μείνω για πολύ παραπονεμένος.. θα έχω να διαβάζω το βράδυ κάτι :rtfm: :rtfm: :rofl: :rofl:

sakistsalikis
11-09-06, 15:06
Το θεμα ειναι οτι οι αρχαιοι Ελληνες ηταν πρωτοποροι και σημερα ειναι πισω απο ολους. Θεωρω οτι η φυσιολογικη καταληξη των Ελληνων απ το δωδεκαθεο θα ηταν να μην πιστευουν καθολου σε Θεους. Εγινε το αντιθετο, δηλαδη πηγαν σε μια πιο συντηρητικη θρησκεια που λεγεται Χριαστιανισμος και η οποια εχει διασπαστει σε 100 κομματια λογω συμφεροντων των υποστηρικτων της (Ορθοδοξοι, καθολικοι, προτεσταντες, διαμαρτηρομενοι κτλ). Αν κοιταξετε στην ιστορια θα καταλαβετε οτι η κατω βολτα ηρθε απο την ωρα που ο μεγας Κωνσταντινος εβαλε το λιθαρακι για να αλλαξει η επισημη θρησκεια των Ελληνων. Τον εκαναν και αγιο γι' αυτο το λογο παραβλεποντας οτι εγινε δολοφονος μεσα στην ιδια την οικογενεια του.

Νικαετός
11-09-06, 16:27
Η είδηση : Ακτίνες Χ αποκάλυψαν τα μυστικά του Αρχιμήδη .

Νέα είδηση ? Σαφώς όχι . Η ίδια ακριβώς τεχνική έχει χρησιμοποιηθεί εδώ και δεκαετίες , για τον έλεγχο γνησιότητας πινάκων ζωγραφικής , ή ίδια ακριβώς τεχνική έχει αποκαλύψει σχέδια του Ντα Βίντσι και άλλων μεγάλων , που είχαν σχεδιαστεί αρχικά κάτω από την τελική μορφή ένος πίνακα κλπ . (Όσοι ασχολούνται με την τεχνολογία γενικότερα , το γνωρίζουν ή έστω οφείλουν να το γνωρίζουν) .

Αλήθεια λοιπόν , ποια ακριβώς είναι η είδηση ? Για να την δούμε χρειάζεται λίγο "καθαρότερο μυαλό" και όχι παρωπίδες στην σκέψη . Τώρα θα μου πείτε : και καλά ρε φίλε , εσύ έχεις καθαρότερο μυαλό και είδες την είδηση , κάτω από τις γραμμές ? Σαφώς και όχι , άλλωστε τα συμπεράσματα είναι σαφέστατα και αναφέρονται στην ίδια την είδηση όχι ως εικασίες (όπως γινόταν έως τώρα ενδεχομένως) , αλλά ως επιστημονικές αποδείξεις , που δεν επιδέχονται αμφισβήτηση .

Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω σκληρή γλώσσα , για να απαντήσω σε ένα ποστ, άδικο κατά την γνώμη μου ..., ξέρετε όμως , η πραγματική ζωή δεν είναι AMD vs INTEL , ή Linux vs Windows και αυτά , αγαπητέ φίλε άγγελε ΔΕΝ είναι aDSLgr. com.


Να τελειώσω μόνο με την εξής παρατήρηση . Το συντριπτικά μεγαλύτερο ποσοστό , όσων συμμετέχουν στην "μουχλιασμένη και δυσώδη" χαλαρή κουβεντούλα είναι ακριβώς οι ίδιοι χρήστες , που συμμετέχουν και στο υπόλοιπο φόρουμ . Να υποθέσω , πως εκεί αφήνουν τα λερωμένα τους παπούτσια απέξω και τα ποστ τους δεν είναι δυσώδη ...

Αυτά από εμένα , δεν ξαναασχολούμαι με το συγκεκριμένο θέμα , γιατί δεν έχω όρεξη ούτε πρόβλημα στο φόρουμ να δημιουργήσω , αλλά ούτε και στα νεύρα μου !

@ ADSLgr.com All rights reserved.