PDA

Επιστροφή στο Forum : Greeklish με Ελληνικούς Χαρακτήρες



psyxakias
25-02-04, 14:35
Καλημέρα (ή μάλλον καλύτερα Καλησπέρα),

Κατανοώντας την προσπάθεια που κάνουν αρκετά μέλη στο να συνηθίσουν να γράφουν Ελληνικά και όχι greeklish, δεν είχα αναφερθεί σε αυτό το θέμα καθόλου.. αλλά πλέον το θεωρώ άκρως απαραίτητο.

Διαβάζω από την μία αρκετά μηνύματα τα οποία είναι γραμμένα με ορθογραφία greeklish με Ελληνικούς χαρακτήρες (πχ 'γραπσε' αντί για 'γραψε') και από την άλλη αντιδράσεις μελών για την ορθογραφία (πχ 'Μην σκοτώνετε την γλώσσα') .

Εγώ ούτε συμφωνώ και ούτε σκοπεύω να καταφύγω στην διαγραφή των ανορθόγραφων μηνυμάτων γιατί το θεωρώ εντελώς άδικο για πολλούς λόγους, ενδεικτικά αναφέρω μερικούς:

1) Δεν χρειάζεται κάποιος να ξέρει την τέλεια ορθογραφία για να γράψει ένα μήνυμα στο ADSLgr και να βοηθήσει κάποιον.. (αλλά και η μετατροπή των greeklish είναι αδικία για όσους κάνουν προσπάθεια)

2) Πολλοί από εμάς μπορεί να είμαστε κουρασμένοι την ώρα που γράφουμε ένα μήνυμα και να ξεφύγει κανα ορθογραφικό

3) Κανείς δεν είναι τέλειος (και εμένα μου ξεφεύγουν ορθογραφικά λάθη :shock:)

Το θέμα λοιπόν για μένα δεν είναι η ορθογραφία (ο,ω,ε,αι,ι,οι,ει,η,υ κλπ) αλλά η μετατροπή (αυτόματη ή μη) των greeklish σε Ελληνικά απλά γυρίζοντας το πληκτρολόγιο στα Ελληνικά ή χρησιμοποιώντας κάποιο script , macro, software για αυτή την δουλειά.

Ορίστε και ένα παράδειγμα για όσους δεν κατάλαβαν τι εννοώ καθώς και για τους δράστες:

"επιδι ι εκσθπναδεσ οποσ το να γραφοδε μινιματα με ελλινικοθσ ηαρακτιρεσ αλα με γρεεκλιση ορ8ογραφια κατ εκσακολοθ8ισι ινε ακρςσ απαραδεκτο τηελο να σασ ενιμεροσο οτι ιδι διαγραφοδε. Οχι τιποτε αλο αλα ι 'γνοστι-αγνοστι' ποθ τα κανοθν αφτα θποτιμοθν τιν νοιμοσινι τοθ μελον του ΑΔΣΛγρ"

Όπως γράφω λοιπόν και στο ανωτέρω μήνυμα, όπου εντοπίζονται τέτοιου είδους κρούσματα... τα μηνύματα ΗΔΗ διαγράφονται.

Και για να προλάβω την αντίδραση μερικών που θα τους "πνίξει" το δίκιο και θα πουν 'τι σημαίνει ήδη διαγράφονται; αφού δεν το γνωρίζαμε', σκεφτέιτε ότι δεν μίλησε κανείς για αλλαγή γλώσσας(ctrl-shift, alt-shift, κλπ) στο πληκτρολόγιο αλλά για κατάργηση εντελώς των greeklish (συνεπώς και της 'ορθογραφίας' τους).

Τέλος, για ακόμα μια φορά θέλω να ευχαριστήσω όλα τα μέλη για την προσπάθειά τους στην κατάργηση των greeklish :)

Ευχαριστώ.

organus
25-02-04, 18:28
lmfao

shakm
25-02-04, 21:07
"επιδι ι εκσθπναδεσ οποσ το να γραφοδε μινιματα με ελλινικοθσ ηαρακτιρεσ αλα με γρεεκλιση ορ8ογραφια κατ εκσακολοθ8ισι ινε ακρςσ απαραδεκτο τηελο να σασ ενιμεροσο οτι ιδι διαγραφοδε. Οχι τιποτε αλο αλα ι 'γνοστι-αγνοστι' ποθ τα κανοθν αφτα θποτιμοθν τιν νοιμοσινι τοθ μελον του ΑΔΣΛγρ"


:lol: :lol: :lol:

Πάντως, ειλικρινά ρε παιδιά, δε μπορώ να καταλάβω την εμμονή με τα greeklish(αυτό το κακό μάλλον ξεκινάει από τα chat rooms).. Άμα γράφεις 3-4 μέρες ελληνικά κανονικά τα έχεις συνηθίσει.. Προσωπικά τα greeklish τα χρησιμοποιούσα μόνο όταν δεν είχα άλλη επιλογή.

Για μένα δεν είναι τόσο ότι "προσβάλλουν", αλλά όπως και να το κάνει κανείς είναι δυσαναγνωστα.

psyxakias
25-02-04, 21:14
Μα ακριβώς και εγώ για αυτό έγραψα αυτή την παραγραφούλα για να δείξω πόσο δυσανάγνωστα γίνονται όταν τα γράφει κάποιος με ελληνικούς χαρακτήρες... μη σου πω ότι είναι και χειρότερα από τα κανονικά greeklish

Gothic
26-02-04, 02:40
αστα αυτα ρε πσιχακια πεσ οτι γουσταρισ να πατασ δελετε 10 φορεσ τη μερα σιγα μη σε ενοχλι αυτι η ευνα... εναυ.... εαυν.... ευαναγνοστι μορφι γραφισ!

psyxakias
26-02-04, 02:44
Gothic,

delete = η απόλυτη ηδονή ε;

Θα χρεώσω τον eMPiRe (Nektarios) ένα ποντίκι πάντως όπως πάει η δουλειά.

JediMasterMANIAC
26-02-04, 18:40
Καλημέρα (ή μάλλον καλύτερα Καλησπέρα),
αυτο εξαρτατεαι απο την ωρα που το βλεπει καποιος ...ασχετο :P
και ναι να χρησημοποοιητε σωστα την γλωσσα αλλα μην σκοτωσουμε και τον αλλο :S :P

kubiak
26-02-04, 23:24
να υποθέσω ότι (οι δράστες) γράφουν greeklish με ελληνικούς χαρακτήρες και όταν:
α) συμπληρώνουν μία online αίτηση,
β) συντάσσουν χειρόγραφα κείμενα,
γ) συντάσσουν κείμενα με τη βοήθεια ενός text editor που θα διαβαστούν από άλλους (π.χ. ανακοινώσεις, επιστολές, άρθρα σε περιοδικά/εφημερίδες)
δ) συμπληρώνουν την ιστοσελίδα τους

(δε νομίζω...)

η (ταπεινή) άποψη μου είναι ότι πρέπει να σεβόμαστε τη γλώσσα μας όσον αφορά, τόσο τον προφορικό όσο και τον γραπτό λόγο. Λίγη προσπάθεια θέλει...

φιλικά...

Lathander
28-02-04, 09:01
Θα μπορούσατε άραγε να σκεφτείτε αυτούς που δεν μπορούν να γράψουν ελληνικά λόγο του συστήματος τους? Παλιές διανομές Linux που θέλουν χίλια μύρια για να γράψουν ελληνικά, console-like browser που δεν γράφουν ελληνικά με τίποτα? Τιποτα macintosh με το Χ σύστημα που είχαν πρόβλημα με τα unicode και τα ελληνικά??? Αυτοί μάλλον δεν θα πρέπει να γράφουν στο adslgr.com ή μαλλον δεν τους αξίζει??? Δεν λέω, και εγώ ελληνικά γράφω αλλά σκεφτείτε λίγο και τους παραπάνω...
Εγω θα προτείνω να μην διαγράφονται τα μηνύματα που είναι στα greeklish αλλά απλώς να μην τα διαβάζουμε αυτοί που δεν τα θέλουμε. Μπορεί να γράφουν κάτι χρήσιμο, μπορεί και όχι αλλα γιατί να χαθούν ???

και κάτι άλλο :)αν δεν είχαν εφευρεθεί τα greeklish για να γράφαμε πριν 8-9 χρόνια στις bbs τώρα όχι μονο adsl δεν θα είχαμε στην Ελλάδα αλλά ούτε καν 56αρια μόντεμ...
και πλζζζ μην αρχίσετε flame απαντήσεις, εγώ την γνώμη μου είπα...

kubiak
28-02-04, 09:35
topgan1,
(χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης, όλοι τη γνώμη μας λέμε)

Τα greeklish είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο (ο irc client, το 1992, μέσω unix συστήματος, δεν άφηνε πολλά περιθώρια ούτως ή άλλως), και έτσι πρέπει να χρησιμοποιείται, σαν εργαλείο, όταν δεν έιναι δυνατή η χρήση Ελληνικών χαρακτήρων.

όσον αφορά τους χρήστες συστημάτων που η υποστήρίξη των Ελληνικών χαρακτήρων είναι από μηδαμινή έως ανύπαρκτη θα θέσω το εξής ερώτημα:
Στην Εθνική οδό εάν προσπαθήσεις να κινηθείς με γαϊδουράκι θα σε σταματήσουν ή όχι;
Μπορεί η παρομοίωση να είναι ατυχής, μπορεί και όχι, το θέμα όμως είναι ότι όλοι εξελισσόμαστε προσπαθώντας να ακολουθήσουμε την εξέλιξη της κοινωνίας.

Το βασικό σημείο όμως είναι πολύ πιο βαθύ. Κατά την άποψή μου ο Ελληνικός γραπτός και προφορικός λόγος έχει αποκτήσει πρόβλημα, το οποίο διογκώνεται με τα χρόνια. Είναι γνωστό ότι κάθε γλώσσα εξελίσσεται αλλά αυτό είναι διαφορετικό από την εξαφάνιση και τον εκφυλισμό. Η ταυτότητα μας προσδιορίζεται από ένα σύνολο ιδιοτήτων που αποκτούμε με την εξέλιξη του χρόνου. Κάθε "ανώδυνη" προσπάθεια διατήρησης επιμέρους στοιχείων πρέπει να υποστηρίζεται θερμά από όλους.

Η απόφαση του forum μπορεί αρχικά να φαίνεται αυταρχική και άδικη αλλά πέρα από του ότι έιναι στο σωστό δρόμο απαιτεί λίγη παραπάνω προσπάθεια από κάποια μέλη.

Δεν είναι τόσο κακό αυτό...

NIKH
28-02-04, 10:14
Μπράβο παιδιά.

Η διαγραφή, δεν στρέφεται κατά προσώπων, φυσικά, τα οποία είναι ευπρόσδεκτα, αλλά κατά των μηνυμάτων με τα φραγκοχιώτικα. Καλά τα λέω ;
Και όντως, τα γκρήγκλης ήταν μιά φορά αναγκαία, γιατί κάποιοι με τις παραλείψεις τους τα κατέστησαν αναγκαία.
Τότε που όλες οι γλώσσες ορίζανε τις τυποποιήσεις των γραμματοσειρών τους, εμείς εδώ, όπως συνήθως, κοιμόμασταν.

Το παράδειγμά σας παιδιά, η ευαισθησία που δείχνεται στην γλώσσα μέσα σε ένα τεχνοκρατικό περιβάλλον, είναι άξιο προς μίμηση.
Είστε τέλειοι.

Κι ευχαριστώ για την βοήθειά σας.

Emerald
29-02-04, 09:31
Κι εγώ Ελληνικά χρησιμοποιώ στο forum από το πρώτο μου post, πριν γίνει η απαγόρευση των greeklish μηνυμάτων, αλλά θεωρώ την κίνηση αυτή υπερβολική ...

Axilleass
29-02-04, 11:46
Μπραβο psyxakias, αν και με το παραδειγμα που εγραψες δεν ειχα κανενα προβλημα.. ουτε 20' δεν μου πηρε να το διαβασω..! :) :)

profitis
29-02-04, 12:30
και εγω μπορει να μου ειναι λιγο δυσκολο να γραφω Ελληνίκα ομως υποστηριζω απολυτα αυτη την αποφαση για καταργηση των greeklish...Αλλωστε κοντευω να το συνιθισω ...Τονους βεβαια ετσι και αλλιως εχω(δυστυχως)ξεχασει να βαζω ακομα και οταν γραφω Ελληνίκα..

shakm
29-02-04, 20:27
Εντάξει.. άφεση αμαρτιών σε όσους δε μπορούν.. (Αν και για το browser το βρίσκω κακή δικαιολογία - μπορεί κανείς απλά να κατεβάσει έναν που είναι οκ.. Για τη διανομή linux, μα γιατί την βάλατε αν δε σας εξυπηρετεί η συγκεκριμένη ?). Στο κάτω κάτω της γραφής, εδώ την γλιτώνουν όσοι γράφουν αναγκαστικά greeklish, ακριβώς γιατί τελικά μας ενδιαφέρει πιο πολύ η γνώμη τους (χωρίς αυτό να σημαίνει "μόνο η γνώμη τους"). Όπως λέει και ο kubiak, όταν έρθει η στιγμή να π.χ. συμπληρώσουν κάποιες φορμες δε θα υπάρχει η αντίστοιχη "επιείκεια"..

@ ADSLgr.com All rights reserved.