PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατί δεν κατανομάζουν άτομα στις ειδήσεις;



NeK
11-09-06, 19:22
Την σημερινή παρακάτω είδηση που λέει ότι τσακώσανε έναν που υποσχόταν σε μία ελληνική βιομηχανία ότι αν του δώσουν 2,5 εκ ευρώ τότε το κράτος δεν θα έκανε φορολογικούς ελέγχους.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=737747&lngDtrID=244

Με αφορμή λοιπόν αυτήν την είδηση, παραθέτω το έρωτημά μου που μου έχει γεννηθεί αυτό το καιρό όπου ολοένα και περισσότερο δεν αναφέρουν ονόματα σε εγληματικές πράξεις.Και ερωτώ, όνομα οι κύριοι δεν έχουν; Ποια ήταν αυτή η ελληνική βιομηχανία; Γιατί τους προστατεύουν όλους δηλαδή; Τι είναι μικρά παιδιά;

Ποιος είναι αυτός που το έκανε; Δεν πρέπει να το ξέρει ο κόσμος; Τι είδους προστασία είναι αυτή; Είναι δυνατόν ένα ολόκληρο κράτος να "φοβάται" να δώσει στην δημοσιότητα ονόματα;

Μήπως μου διαφεύγει κάτι; :hmm:

Patentman
11-09-06, 19:24
Ισως το ολο θεμα ειναι ελεγχομενο απο κυκλωματα που παρεχουν τετοιες υπηρεσιες.

Το θεμα ειναι γιατι δεν παρεμβαινει εισαγγελεας και αν παρεμβει ποσο χρονο εχει στην διαθεση του (να ζησει).

lamesaint
11-09-06, 19:28
Την σημερινή παρακάτω είδηση που λέει ότι τσακώσανε έναν που υποσχόταν σε μία ελληνική βιομηχανία ότι αν του δώσουν 2,5 εκ ευρώ τότε το κράτος δεν θα έκανε φορολογικούς ελέγχους.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=737747&lngDtrID=244

Με αφορμή λοιπόν αυτήν την είδηση, παραθέτω το έρωτημά μου που μου έχει γεννηθεί αυτό το καιρό όπου ολοένα και περισσότερο δεν αναφέρουν ονόματα σε εγληματικές πράξεις.Και ερωτώ, όνομα οι κύριοι δεν έχουν; Ποια ήταν αυτή η ελληνική βιομηχανία; Γιατί τους προστατεύουν όλους δηλαδή; Τι είναι μικρά παιδιά;

Ποιος είναι αυτός που το έκανε; Δεν πρέπει να το ξέρει ο κόσμος; Τι είδους προστασία είναι αυτή; Είναι δυνατόν ένα ολόκληρο κράτος να "φοβάται" να δώσει στην δημοσιότητα ονόματα;

Μήπως μου διαφεύγει κάτι; :hmm:

Αν δεν τελεσιδικήσει απόφαση δικαστηρίου για ενοχή ή αθωότητα δεν είναι ορθό να αναφέρονται ονόματα νομίζω.

Στα ξένα μήντια υπάρχει η δεδομένη φρασεολογία "ο φερόμενος ως ..." κτλ αλλά στα εγχώρια από όσο έχω δει δεν έχει υιοθετηθεί και πάρα πολύ και μάλλον φλερτάρουν και με την καταδίκη ή αθώωση "πριν αλέκτωρ φωνήσαι τρις"...οπότε καλύτερα που δεν λένε και τίποτα...

Gila1899
11-09-06, 19:35
Αν δεν τελεσιδικήσει απόφαση δικαστηρίου για ενοχή ή αθωότητα δεν είναι ορθό να αναφέρονται ονόματα νομίζω.

Στα ξένα μήντια υπάρχει η δεδομένη φρασεολογία "ο φερόμενος ως ..." κτλ αλλά στα εγχώρια από όσο έχω δει δεν έχει υιοθετηθεί και πάρα πολύ και μάλλον φλερτάρουν και με την καταδίκη ή αθώωση "πριν αλέκτωρ φωνήσαι τρις"...οπότε καλύτερα που δεν λένε και τίποτα...
Eτσι ακριβώς.Το γεγονός οτι κάποιος συνελλήφθη ή κατηγορείται για οτιδήποτε δεν σημαίνει οτι είναι ένοχος.

Patentman
11-09-06, 19:48
Μα τοτε δεν ειναι ειδηση αλλά κους κους.

Με αυτη την λογικη δεν θα επρεπε να αναφερεται καν. Δεν ειπαμε οτι θα βγαλουν ετυμηγορια αλλά θα μπορουσαν να αναφερουν πραγματικα γεγονοτα οπως θεωρειται υποπτος απο τις αρχες κτλ.

supermario
11-09-06, 19:51
Αν δεν τελεσιδικήσει απόφαση δικαστηρίου για ενοχή ή αθωότητα δεν είναι ορθό να αναφέρονται ονόματα νομίζω.

Στα ξένα μήντια υπάρχει η δεδομένη φρασεολογία "ο φερόμενος ως ..." κτλ αλλά στα εγχώρια από όσο έχω δει δεν έχει υιοθετηθεί και πάρα πολύ και μάλλον φλερτάρουν και με την καταδίκη ή αθώωση "πριν αλέκτωρ φωνήσαι τρις"...οπότε καλύτερα που δεν λένε και τίποτα...

Η ειδηση λεει τα εξης:
"Ένα άτομο συνελήφθη από την Αστυνομία με την κατηγορία ότι προσέγγισε ελληνική βιομηχανία και υποσχέθηκε, έναντι 2,5 εκατ.ευρώ, να την απαλλάξει από ελέγχους. Την υπόθεση ανακοίνωσαν το υπουργείο Ανάπτυξης και η Επιτροπή Ανταγωνισμού.
....."

Ουτε λεει οτι καταδικαστηκε, ουτε τιποτα. Γιατι λοιπον να μην γραψουν το ονομα του;;;;

lamesaint
11-09-06, 19:53
Η ειδηση λεει τα εξης:
"Ένα άτομο συνελήφθη από την Αστυνομία με την κατηγορία ότι προσέγγισε ελληνική βιομηχανία και υποσχέθηκε, έναντι 2,5 εκατ.ευρώ, να την απαλλάξει από ελέγχους. Την υπόθεση ανακοίνωσαν το υπουργείο Ανάπτυξης και η Επιτροπή Ανταγωνισμού.
....."

Ουτε λεει οτι καταδικαστηκε, ουτε τιποτα. Γιατι λοιπον να μην γραψουν το ονομα του;;;;


μάλλον τα εγχώρια μήντια προτιμούν να μην μπούν στον πειρασμό να γίνουν "δικαστές" μια και δεν το παλεύουν πολύ - λόγω άγριας άγρας τηλεθέασης - οπότε τραβάνε το politically correct στα άκρα...
Τι να διαλέξω από τα δύο λοιπόν??

Gila1899
11-09-06, 19:54
Μα τοτε δεν ειναι ειδηση αλλά κους κους.

Με αυτη την λογικη δεν θα επρεπε να αναφερεται καν. Δεν ειπαμε οτι θα βγαλουν ετυμηγορια αλλά θα μπορουσαν να αναφερουν πραγματικα γεγονοτα οπως θεωρειται υποπτος απο τις αρχες κτλ.
Νομίζω οτι η αστυνομία δεν αναφέρει ονόματα στα δελτία τύπου.Φαντάσου απλά ακόμη και αν τα ΜΜΕ ανέφεραν οτι "φέρεται ως" ή "κατηγορείται για" τη ζημιά στην τιμή και την υπόληψη κάποιου ακόμα και αν αποδειχθεί αθώος στην συνέχεια.

Οι αθωώσεις (σχεδόν) ποτέ δεν αποτελούν είδηση.;)

katafitos
11-09-06, 19:56
Το προβλημα ειναι οτι τα μικρα ψαρια τα ονομαζουν ενω στα μεγαλα πεφτει λογοκρισια

Reef
11-09-06, 20:04
τα πραγματα ειναι απλα αν πιασουν καποιο κακομοιρη τον μοστραρουν φατσα καρτα σε ολες τις καμερες αν πιασουν καννα μεγαλο ψαρι οπου υπαρχει και ο κινδυνος (περαν αλλων πιεσεων) και νομικων πιεσεων εκ μερους του "φερομενου ως υποπτου" δεν τον δειχνουν και κανουν μοκο

Kiwi
11-09-06, 20:06
Καταρχήν γιατί νομίζω πως είναι βασικό συνταγματικό δικαίωμα να μην ανακοινώνεται όνομα μέχρι να βγει απόφαση.

Κατά δεύτερον γιατί όσο μικρές και αν είναι οι πιθανότητες να βγει κάποιος αθώος, σε αυτή την περίπτωση έχει αμαυρωθεί και έχει επηρεαστεί αρνητικά η προσωπικότητά του.

Spanos
11-09-06, 20:08
Γενικός Διευθυντής Επιτροπής Ανταγωνισμού

Π.Αδαμόπουλος

katafitos
11-09-06, 20:09
Μολις τωρα ο Χaτζηνικολαου ειπε το ονομα στις ειδησεις του Alpha απαντωντας στην ιδια ερωτηση ( με αυτη του thread) που εκανε ο Τρaγκας

Gila1899
11-09-06, 20:13
Εάν αθωωθεί ο Γενικός Διευθυντής Επιτροπής Ανταγωνισμού, θα φωνάζει πάλι ο Τράγκας "Μα καλά Νίκο μου, γιατί δεν αναφέρουμε οτι ο άνθρωπος τελικά αθωώθηκε;".

Δύσκολα.Μάλλον ο "έγκριτος" δημοσιογράφος θα θεωρήσει ως γεγονός την ενοχή του, και θα αρχίσει να μιλάει για τη διαφθορά με το γνωστό γλαφυρό του ύφος.

NeK
11-09-06, 20:15
Γεια σου ρε Τράγκα (όχι οτι το περίμενα να το πω αυτό ποτέ) χεχεχεχε...

Τελικά ποιος ήτανε;

Spanos
11-09-06, 20:16
Εάν αθωωθεί ο Γενικός Διευθυντής Επιτροπής Ανταγωνισμού, θα .....

Με σημαδεμένα λεφτά επ'αυτοφώρο συνελήφθη...



Γεια σου ρε Τράγκα (όχι οτι το περίμενα να το πω αυτό ποτέ) χεχεχεχε...

Τελικά ποιος ήτανε;


Γενικός Διευθυντής Επιτροπής Ανταγωνισμού

Π.Αδαμόπουλος

katafitos
11-09-06, 20:18
Με σημαδεμένα λεφτά επ'αυτοφώρο συνελήφθη...

οχι αυτος. ο κουμπαρος του

Νικαετός
11-09-06, 20:18
Και η ΜΕΒΓΑΛ η βιομηχανία ...(έτσι είπαν )

giwrgosth
11-09-06, 21:21
Η ΜΕΒΓΑΛ ήταν η εταιρεία, αλλά αυτή έκανε και την καταγγελία προς το υπουργείο ανάπτυξης. Ένας έμπορος σιδιρικών και κουμπάρος του Γ.Γ. της επιτροπής ανταγωνισμού υποσχέθηκε στη ΜΕΒΓΑΛ ότι με 2.500.000 ευρώ θα μεσολαβούσε για πρόστιμο 25.000.000 ευρώ της επιτροπής προς την εταιρεία.
Πάει για εκβιασμό προς τη ΜΕΒΓΑΛ, η εταιρεία δεν έχει ευθήνη.
Δε θυμάμαι τα νούμερα καλα, μπορεί να βάζω και ένα 0 παραπάνω;)

chica_loca
12-09-06, 12:33
Ένα άτομο κρατείται και ανακρίνεται από την Ασφάλεια για υπόθεση διαφθοράς. Όπως ανακοίνωσαν ο υφυπουργός Ανάπτυξης κ. Γιάννης Παπαθανασίου και ο πρόεδρος της Επιτροπής Ανταγωνισμού κ. Σπ. Ζησιμόπουλος, άτομο το οποίο δεν έχει σχέση με την Επιτροπή Ανταγωνισμού, προσέγγισε μεγάλη ελληνική βιομηχανία και υποσχέθηκε, έναντι υψηλού χρηματικού αντιτίμου (2,5 εκατ. ευρώ), να απαλλάξει την εταιρεία από τον έλεγχο.

Η βιομηχανία επικοινώνησε, σχετικά με την πρόταση που της έγινε, με την Επιτροπή Ανταγωνισμού και ο πρόεδρός της ενημέρωσε την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Ανάπτυξης. Σε συνεννόηση με το υπουργείο Δημόσιας Τάξης, ορίστηκε το ραντεβού του εκβιαστή με στέλεχος της βιομηχανίας τη Δευτέρα το μεσημέρι, οπότε και έγινε η σύλληψη του άνδρα με τα προσημειωμένα χρήματα (200.000 ευρώ).

Σύμφωνα με πληροφορίες το άτονο αυτό ενεργούσε για λογαριασμό μεγάλου στελέχους της διεύθυνσης της Επιτροπής Ανταγωνισμού το οποίο κρατείται στην Ασφάλεια και ανακρίνεται.

Ο υφυπουργός κ. Παπαθανασίου επεσήμανε ότι το ύψος των χρημάτων που ζητήθηκε από την εταιρία, ήταν εξαιρετικά σημαντικό και ότι η σύλληψη έγινε με μια μικρή προκαταβολή του ποσού που το άτομο είχε ζητήσει, αλλά παρέπεμψε για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το θέμα, στο υπουργείο Δημόσιας Ταξης μετά την ολοκλήρωση της προανάκρισης, προκειμένου να γίνει γνωστό για λογαριασμό ποιού εργαζόταν ο συγκεκριμένος άνδρας.

Ο κ. Παπαθανασίου δήλωσε ότι τα μηνύματα είναι τρία προς την αγορά και προς τους υποψήφιους εκβιαστές: ότι θα υπάρχουν κυρώσεις όσο ψηλά και αν έχουν διασυνδέσεις, ότι το κράτος είναι παρόν για τα υποψήφια θύματα εκβιασμών και ότι η ανοχή της κυβέρνησης προς τη διαφθορά είναι μηδενική.

Πηγη: http://www.forthnet.gr/templates/newsPosting.aspx?p=172117

kadronarxis
12-09-06, 15:19
Πωωωωωωωω....τι βόμβα έσκασε πάλι ρε παιδιά.

Άτομο που προσελήφθη με ανοιχτό διαγωνισμό(λέμε τώρα), και μάλιστα ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ(ότι έχει σχέση με ακρίβεια και με ομαλό εμπόριο), τα έπαιρνε όχι απλά ΧΟΝΤΡΑ αλλά ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΟΝΤΡΑ.

Φανταστείτε τι έχει αρπάξει από άλλες εταιρείες πριν από την ΜΕΒΓΑΛ.

Εγώ αν ήμουν υπουργός, όχι απλά θα είχα εξαφανιστεί από προσώπου γης, αλλά θα ζητούσα και δημόσια συγνώμη.

Κατα τα άλλα σεμνά και ταπεινά.

Ότι και να προσθέσω άλλο, είναι λίγο.

asikamin
12-09-06, 15:31
Από ΔΕΘ:
Κυβερνητικά στελέχη τόνιζαν ότι η μάχη ενάντια στη διαφθορά παραμένει πρώτη προτεραιότητα επισημαίνοντας σειρά νομοθετικών μέτρων με πιο πρόσφατο τον έλεγχο του πόθεν έσχες στο Δημόσιο από το υπουργείο Εσωτερικών.

Εδώ σε θέλω μάγκα μου.......

manoulamou
12-09-06, 15:36
Ο Παπαθανασιου παντως οπου κι αν εμφανιστηκε τονιζει οτι :
(1)<< τον συλλαβαμε, αρα προχωραει ο πολεμος στην διαφθορα>>
(2) <<τον επελεξαν οι "αλλοι" κι εμεις απλα τον διατηρησαμε στην θεση του>>.
H ΜΕΒΓΑΛ κατηγγειλε τον εκβιασμο, που αφορουσε μειωση προστιμου,
το οποιο ενδεχομενως να της επεβαλλαν για ολιγοπωλιακες πρακτικες.

nickolas2005
12-09-06, 15:42
Απλως ζητησε πολλα απο την εταιρεία για αυτό δεν εκλεισε η "συμφωνία"..Αν ζητουσε λιγοτερα δεν θα γινοταν όλα αυτα..

Πιασαν μία περίπτωση για να κερδίσουν τις εντυπώσεις ενώ απο πισω την ίδια στιγμή γίνονται τα ίδια και σε μεγαλύτερο βαθμο.

asikamin
12-09-06, 15:45
Απλως ζητησε πολλα απο την εταιρεία για αυτό δεν εκλεισε η "συμφωνία"...

'Η, η εταιρεία δεν βαρέθηκε το νταβατζιλίκη...

kadronarxis
12-09-06, 15:45
και η 1 million dollar ερώτηση:
Αυτός ο Πρόεδρος, σε ποιον δίνει αναφορά;
Πως θα δικαιολογήσει τη μείωση του προστίμου στη ΜΕΒΓΑΛ?
Τέτοια μεγάλη μίζα για να πέσει, σίγουρα θα λάδωνε και πολύ ανώτερους από τον πρόεδρο του ανταγωνισμού.

Σαν όνειρο μου φαίνονται αυτά που βλέπω.Αυτά δε γίνονται πουθενά ρεεεεεεεεεεεεεεε!!!

kubiak
12-09-06, 15:46
§


Ο Παπαθανασιου παντως οπου κι αν εμφανιστηκε τονιζει οτι :
(1)<< τον συλλαβαμε, αρα προχωραει ο πολεμος στην διαφθορα>>
(2) <<τον επελεξαν οι "αλλοι" κι εμεις απλα τον διατηρησαμε στην θεση του>>.
H ΜΕΒΓΑΛ κατηγγειλε τον εκβιασμο, που αφορουσε μειωση προστιμου,
το οποιο ενδεχομενως να της επεβαλλαν για ολιγοπωλιακες πρακτικες.
Άκουσα κάποιον (δε γνωρίζω αν ήταν ο Παπαθανασίου), να λέει ότι τα τυπικά προσοντα του διευθυντή πληρούσαν τις απαιτήσεις για τη θέση και πολύ πιθανόν να είχε επιλεγεί και από την νυν κυβέρνηση.

Το ότι ήταν κουμάσι δεν προέκυπτε από πουθενά...

Μένει να αποδειχθεί ότι ο κουμπάρος ενεργούσε σε συνεννόηση με τον διευθυντή και ότι δεν χρησιμοποιούσε τη σχέση του ως μοχλό εκβιασμού/εκβιασμών...

Μακάρι να βλέπουμε τέτοια περιστατικά κάθε μέρα μέχρι να εκλείψουν τα απανταχού ΔΗΜΟΣΙΑ ΛΑΜΟΓΙΑ...

§

mach
12-09-06, 15:47
Αναρωτιέμαι τι έκανε η ΜΕΒΓΑΛ που να δικαιολογεί πρόστιμο 25 εκ. ευρώ. Φαίνεται χοντρό.

kubiak
12-09-06, 16:02
§

Διάβασα ότι η επιτροπή ανταγωνισμού εξέταζε αν οι βιομηχανίες γαλακτοκομικών και συναφών είχαν συνεννοηθεί για πλαφόν τιμών αγοράς και πώλησης του γάλακτος (δε θυμάμαι αν αναφερόταν και άλλο προϊόν).

Μάλιστα, το άρθρο ανέφερε ότι η ΜΕΒΓΑΛ δεν υπήρχε σε λίστα προτεινόμενων για πρόστιμο...

Πιθανόν να δέχθηκε εκβιασμό γιατί δεν ήταν προτεινόμενη (ενώ η ίδια δεν το ήξερε), και με το φόβο της επιβολής του -θεωρητικού- προστίμου των € 28m (που ούτως ή άλλως δεν θα τις επιβαλλόταν), θα προσπαθούσε βρει διέξοδο πληρώνοντας αρκετά λιγότερα. Αναφέρθηκε επίσης ότι αρχικά ζητήθηκε το ποσό των € 2,8m που αντιστοιχεί στο 10% του υποτιθέμενου προστίμου, το οποίο μειώθηκε στο ποσό των € 2,5m μετά από διαπραγματεύσεις...

Με το σκεπτικό αυτό, η ΜΕΒΓΑΛ θα πλήρωνε εξαπατούμενη ότι απέφυγε ένα μεγάλο πρόστιμο ενώ στην πραγματικότητα δεν θα απέφευγε τίποτα.

Τώρα γιατί κάτι μου λέει εμένα ότι η ΜΕΒΓΑΛ γνώριζε ότι δεν θα της επιβληθεί πρόστιμο (ενώ σε άλλη περίπτωση θα έκανε τη Λάουρα), και απλά δε δέχτηκε να πληρώσει τσάμπα; Μήπως επειδή όταν είναι να πέσουν πρόστιμα η διαφθορά δε μαθαίνεται και όλοι φεύγουν ευχαριστημένοι;

Μάλλον για αρπαχτή με δικαιολογία "μαϊμού" πρόκειται...

Ίσως ο Αδαμόπουλος να έχει πολλά να πει...

§

PopManiac
13-09-06, 13:29
Να σας δώσω και τη δική μου Βρυξελλιώτικη (:p) οπτική γωνία:

Ο εν λόγω κύριος διευθυντής της Επιτροπής Ανταγωνισμού, είναι και υπάλληλος της Ευρ. Επιτροπής σε ανώτατη βαθμίδα, ο οποίος βρίσκεται στην Ελλάδα με άδεια άνευ αποδοχών από την Ευρ. Επιτροπή προκειμένου να ασκήσει τα καθήκοντά του.

Δυστυχώς το θέμα έχει πάρει πάρα πολύ δημοσιότητα στις Βρυξέλλες και πολλοί καλοθελητές έχουν βγει εδώ και σφυρίζουν δεξιά και αριστερά για την "ποιότητα" των Ελλήνων υπαλλήλων στους Ευρωπαϊκούς θεσμούς.

Ενώ ήδη μας έχει βγει το όνομα εδώ και πολλά χρόνια, θες από κλασικές Ελληνικές πρακτικές, θες από άλλες περιπτώσεις Ελλήνων υπαλλήλων στην ΕΕ που εκμεταλλεύτηκαν τη θέση τους παρανόμως.

Η Ελλάδα είναι ήδη από τις χαμηλότερα εκπροσωπούμενες (δεδομένων των 25 χρόνων της ως κράτος-μέλος) χώρες σε ανώτατες θέσεις στην Επιτροπή και γενικά στους θεσμούς ΕΕ.

Πώς νομίζετε πως θα σκεφτούν οι οποιοδήποτε εδώ πρόκειται να εξετάσουν Ελληνική υποψηφιότητα ξανά;

Με ποια μούτρα θα κάνει lobbying η οποιαδήποτε Ελληνική κυβέρνηση και παράγοντες εδώ; (π.χ. Έλληνες Επίτροποι)

Αν αποδειχθούν οι κατηγορίες, θα πρέπει ο κύριος αυτός να τιμωρηθεί παραδειγματικά και για μεγάλη ζημιά στο κύρος της χώρας. Δεν γνωρίζω αν προβλέπεται τέτοια κατηγορία, αλλά τουλάχιστον θα πρέπει η Ελλ. κυβέρνηση με κάθε τρόπο να στηρίξει και να αποδείξει πως οι Έλληνες που εργάζονται στους θεσμούς της ΕΕ δεν είναι τέτοιοι καραγκιόζηδες!

Κάθε άλλο μάλιστα, έχουν πολύ μεγάλο ήθος και είμαι υπερήφανος που τυγχάνει να γνωρίζω μερικούς από αυτούς...

chrand
13-09-06, 13:42
Το όλο κόλπο γινόταν επειδή ο εν λόγω κύριος ήταν εισηγητής για το πόσο θα έπρεπε να είναι το ποσό του προστίμου.
Εμφάνιζε ένα χαρτί στην εταιρία που έγραφε ότι υπάρχει εισήγηση για πρόστιμο (ένα υπερβολικό νούμερο) 25 εκ., δώσε 2,5 εκ. σ ΄ εμένα και το χαρτί που θα πάει και θα αναφέρει το ποσό του προστίμου θα είναι 1 εκ.

vasper
13-09-06, 14:34
Η καημένη η κουμπάρα.... :p

duende
17-09-06, 18:00
σεμνα και ταπεινα..
δε θα ανεχτουμε τη διαφθορα..
γελαδαρισταν

manoulamou
17-09-06, 18:34
H διαφθορα κανει φαυλο κυκλο:
Οι πολιτικοι τα παιρνουν για να φτιαξουν νομους στα μετρα αυτων
που τους βοηθησαν ειτε με την ψηφο ειτε με τα λεφτα τους να εκλεγουν.
Οι ανευθυνουπευθυνοι γραφειοκρατες τα παιρνουν ειτε για να κανουν τα στραβα ματια
σε παρανομιες ειτε απλα για να κανουν την δουλεια που ετσι κι αλλιως επρεπε να κανουν.
Οι απλοι πολιτες τα δινουν στον οποιοδηποτε πολιτικο ή ΔΥ για να μπορεσουν
ειτε για να πιασουν την καλη ειτε για να μην γινει η κατασταση τους χειροτερη απ οτι ειναι τωρα.
Και μετα ολοι μαζι γκρινιαζουμε και τα ριχνει ο ενας στον αλλον για τα χαλια μας.
Αν ο καθενας μας φροντιζε να κανει τη δουλεια του σωστα
και δεν εκανε τα στραβα ματια στις παρανομιες γυρω του απο φοβο μη μπλεξει
ή γιατι ισως θα ηθελε να ή ειχε κανει κι αυτος τα ιδια
και ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ επιτελους λειτουργουσαν οι νομοι το ιδιο για ολους
τοτε ισως να μπορουσαμε να πουμε οτι ξεκινησε ο πολεμος κατα της διαφθορας...

YiannisM
18-09-06, 17:08
Αν αποδειχθούν οι κατηγορίες, θα πρέπει ο κύριος αυτός να τιμωρηθεί παραδειγματικά και για μεγάλη ζημιά στο κύρος της χώρας.
Στο ποιό;; :hmm:

manoulamou
18-09-06, 17:16
Θα βγουν πολυ συντομα ακομα κι αν καταδικαστουν
λογω προτερου εντιμου βιου με αναστολες και ολα τα συναφη δικολαβικα.
Μονο καποιοι που χρωστανε κατι ενσημα ή κλεψανε τη μπουγαδα της κυρα Σουλας,
μενουν μεσα για να εκτισουν ολη την ποινη...Που λεφτα για δικηγορους και κουμπαριες:twisted:

vasper
18-09-06, 17:20
Θα βγουν πολυ συντομα ακομα κι αν καταδικαστουν
λογω προτερου εντιμου βιου με αναστολες και ολα τα συναφη δικολαβικα.
Μονο καποιοι που χρωστανε κατι ενσημα ή κλεψανε τη μπουγαδα της κυρα Σουλας,
μενουν μεσα για να εκτισουν ολη την ποινη...Που λεφτα για δικηγορους και κουμπαριες:twisted:

Έχει γίνει πλέον κακούργημα και όχι πλημμέλημα όπως ήταν (ευτυχώς το ψήφισαν όλα τα κόμματα προς τιμήν τους). Υπάρχει μίνιμουμ ποινής αν αποδειχτούν ένοχοι. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν καταδικάστηκε κανένας από τα λαμόγια του παρελθόντος. Δυστηχώς δεν μπορεί να έχει αναδρομική ισχύη....

manoulamou
18-09-06, 18:22
Δικιο εχεις, το ειχα ξεχασει αυτο. Περασε στα πολυ ψιλα.
Φανταστειτε να ειχε αναδρομικη ισχυ: Μιλαμε για κοσμογονια.
Καλα να μη θυμηθουμε τωρα τον ... ταλαιπωρο;) παραγοντα του Ολυμπιακου
με τα "τυφλα" αεροπλανα της Πολεμικης Αεροποριας.




μου ειχε κανει εντυπωση η ασθενεια που επασχε και ηταν ο λογος "αποφυγη ανηκεστου
βλαβης της υγειας" που ειχε βγει, που ναξερα τι ηταν τοτε:(

Nikos_Vita
29-10-06, 15:30
Είναι ιδέα μου ή κανένα ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΜΕ δεν κατονομάζει το ξενοδοχείο της Κέρκυρας που έστειλε στον άλλο κόσμο δύο παιδάκια και παραλίγο δύο γονείς?

Στην GUARDIAN βρήκα ότι το ξενοδοχείο προς αποφυγής είναι το
http://www.louishotels.com/holidays_corfu/mediterranean_hotels_corcyra.html#

Για ποιο λόγο κανένα κανάλι και κανένα Ελληνικό site δεν βγάζει το όνομα του ξενοδοχείου????

Αν τελικά το ξενοδοχείο είναι το LOUIS CORCYRA BEACH δεν πρέπει να το πληροφορηθούν όλοι οι Ελληνες ? ? ? ?

Εκτός αν είπαν το όνομα κάπου και δεν το πήρα είδηση.... :hmm: :hmm: :hmm:

manoulamou
29-10-06, 15:39
OXI και γενικα αποφευγουν να το κανουν με την αιτιολογια οτι δεν εχει τελεσιδικησει,
ουτε καν πορισμα για τα αιτια, δεν εχει ακομα εκδοθει.
Τα ΜΜΕ συνηθως το κανουν γιατι φοβουνται τους υψηλομισθους νομικους συμβουλους
παρομοιων λαμογιων και τις αγωγες για συκοφαντικη δυσφημηση. Υπαρχουν και διαπλοκες...
Δεν ειναι κατα βασιν υποπτο ουτε αξιοκατακριτο, αλλα να μην εχουν 2 μετρα και 2 σταθμα.
Σε πολυ μικροτερα αδικηματα δεν δισταζουν να τους κανουν βουκινο βεβαια:twisted:

Nikos_Vita
29-10-06, 19:59
Θέλω να πιστεύω ότι είναι σύμπτωση ... 4.30 ώρες μετά το post μου το ΑLTER βγάζει στη φόρα το όνομα του ξενοδοχείου και ρεπορτάζ για το ξενοδοχείο ... :hmm:

Δουλεύει κανείς εδώ μέσα στο ALTER ???? :whistle: :hmm:

The_StarGazer
29-10-06, 20:36
OXI και γενικα αποφευγουν να το κανουν με την αιτιολογια οτι δεν εχει τελεσιδικησει,
Δεν εχει τελεσιδικησει τι ? Οτι 2 παιδακια πεθαναν ?



Τα ΜΜΕ συνηθως το κανουν γιατι φοβουνται τους υψηλομισθους νομικους συμβουλους
παρομοιων λαμογιων και τις αγωγες για συκοφαντικη δυσφημηση.
Συκοφαντικη δυσφημηση σε τι ?? Μηπως δεν πεθαναν 2 παιδακια σε αυτο το ξενοδοχειο ?
Ψεματα ειναι η ειδηση ??


Υπαρχουν και διαπλοκες...
Αααα γεια σου. Εδω και μονο εδω ειναι ολο το ζουμι. Εδω συμφωνουμε.

manoulamou
29-10-06, 22:36
The_StarGazer Αν βγω εγω και πω στο Πανελληνιο οτι στο σπιτι σου :nono:
δηλητηριαστηκαν εξ αιτιας σου και πεθαναν 2 παιδακια (ασχετα αν φταις)
πως θα σου φαινοταν απο νομικης και ηθικης αποψεως?
Και μετα αν ελεγα ανακριβειες, θα σε πιστευε κανεις ή θα εμεναν αμφιβολιες να αιωρουνται?



Τελεσιδικησει ειναι καθαρα δικολαβιστικος ορος....

The_StarGazer
30-10-06, 00:51
Εσυ μιλας για κατι το οποιο ΜΠΟΡΕΙ να μην ειναι και ετσι.
Εγω σου λεω για κατι που ισχυει.

Πχ
- τα στρωματα απο γαζες και ρουχα νοσοκομειων του Ευαγγελατου,
- οι καφεδες που πριν στον σερβιρουν εχουν δοκιμασει αλλοι 5 πριν απο σενα,
- οι μισοτελειωμενες μεριδες φαγητου που ξαναζεσταινονται, φτιαχνονται λιγο οπτικα, και τις σερβιρουνε και σε σενα.

Και για ολα αυτα το ξερεις. Το βλεπεις οτι γινεται. Αλλα δεν ξερεις το ονομα του μαγαζιου.
Δεν ξερεις ποιος μπορει να σου σερβιρει ποτασα αντι για κρασι. Το ξερεις οτι γινεται. Αλλα δεν ξερεις ποιος.

Μεχρι ομως να τελεσιδικησει αποφαση, εγω, εσυ και κυριως τα παιδια μας (εγω δεν εχω ακομα. Δε σημαινει ομως οτι δεν το σκεφτομαι) πως θα προστατευτουμε ??

@ ADSLgr.com All rights reserved.