PDA

Επιστροφή στο Forum : απαράδεκτη τεχνική εξυπηρέτηση



geo1717
28-01-11, 17:06
Λοιπόν, νέα σύνδεση με την HOL, και αντιμετωπίζοντας κάποιο πρόβλημα συνδεσιμότητας του LapTop μου όταν το χρησιμοποιώ το wireless, έχω προσπαθήσει να επικοινωνήσω πολλάκις με το τμήμα τεχνικής υποστήριξης, όπου ποτέ δεν υπάρχει τεχνικός για να απαντήσει, αλλά καταγράφουν το πρόβλημα και υποτίθεται ότι επικοινωνούν αυτοί μαζί σου. Η επικοινωνία αυτή λαμβάνει χώρα πάντα την επόμενη μέρα, συνήθως στο κινητό τηλέφωνο, το οποίο χτυπάει τρεις φορές και αν δεν το προλάβεις, έχασες :mad: Όταν με το καλό ξαναεποικνωνήσεις εσύ μπαίνεις και πάλι στο τρυπάκι (θα σας πάρουμε εμείς) στην λένε κιόλας "σας πήραμε την τάδε ώρα αλλά δεν απαντήσατε"! :mad::mad:

Τώρα που πλησιάζει η πληρωμή του 1ου λογαριασμού, τον οποίο φυσικά δεν πρόκειται να πληρώσω, είμαι σίγουρος ότι θα με καλέσουν σίγουρα και το τηλέφωνο θα χτυπήσει περισσότερες φορές, οπότε ελπίζω το θέμα μου να λυθεί:hmm:

Πάντως αν κάποιος φίλος μπορεί να βοηθήσει, μάλλον πρέπει να κάνω κάποιες ρυθμίσεις στα Νetwork Connections του Η/Υ μου (ένα Samsung Tablet συνδέεται απροβλημάτιστα), θα το εκτιμούσα:worthy:

Papados
28-01-11, 17:11
Ομως δεν μας περιγράφεις το προβλημά σου.

geo1717
28-01-11, 17:42
Σωστά sorry. όταν συνδέομαι ασύρματα με το Laptop όλα δουλεύουν καλά (σύνδεση, ταχύτητες) για ένα διάστημα από 10-40' μετά η ταχύτητα πέφτει ώσπου στο τέλος κολλάει τελείως. όταν κολλάει το εικονίδιο της ασύρματης σύνδεσης δείχνει ότι είναι συνδεδεμένο με ταχύτητα 1Mbps αντί του αρχικού 54Μbps. όταν κάνω repair η αρχική καλή κατάσταση επανέρχεται (όχι πάντοτε) και πάλι όμως για περιορισμένο χρονικό διάστημα. To reset στο router δεν βελτιώνει τα πράγματα.

Seitman
28-01-11, 17:57
Κλασσική περίπτωση...
Σε τέτοιες περιπτώσεις το πρώτο που κάνουμε είναι να αλλάξουμε τον τρόπο επιλογής καναλιού εκπομπής του wifi, από auto σε manual. Και μετά "παίζουμε" με διάφορους αριθμούς καναλιών μέχρι να βρούμε κάποιο σταθερό. Συνήθως είναι το 12 ή 13.

geo1717
29-01-11, 14:29
Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση!

Απλά αυτό το παίζουμε με τους αριθμούς "δεν το έχω":(

Seitman
29-01-11, 14:49
Αυτό γίνεται από τις ρυθμίσεις wifi στο router σου.
Κοιτάς για το "channel selection" και το γυρνάς σε manual. Από κάτω λογικά θα έχει "channel". Παίζεις με διάφορες τιμές αλλά σίγουρα με τα κανάλια 12 ή 13 δε θα έχεις παρεμβολές από άλλες γειτονικές συσκευές.

Papados
29-01-11, 14:49
Θεωρώντας οτι έχεις IAD μπαίνεις στο ρουτεράκι σου, πας από το μενού δεξιά εκεί που λέει Wireless και μετά πας στο channel & SSID και αλλάζεις το κανάλι σου στο 13 π.χ.

geo1717
29-01-11, 21:36
Παίδες ευχαριστώ πολύ! Είμαι στην φάση των δοκιμών, μέχρι στιγμής όλα καλά!:oneup:

dkmaster
30-01-11, 17:17
Από τη στιγμή που κάνεις repair στο laptop και επανέρχεται σημαίνει πως το πρόβλημα υπάρχει από την πλευρά του laptop. Το καλύτερο όπως είπαν και τα παιδιά είναι να αλλάξεις το κανάλι εκπομπής και δοκίμασε και τα καρφωτά Ip, ποτέ δεν ξέρεις.

sorry για το offtopic, αλλά νομίζω πως είναι ανόητο να μην πληρώσεις τον λογαριασμό για κάτι που κατά 90% φταίει από πλευράς του Η/Υ σου.

vasileios13
30-01-11, 18:14
Λοιπόν, νέα σύνδεση με την HOL, και αντιμετωπίζοντας κάποιο πρόβλημα συνδεσιμότητας του LapTop μου όταν το χρησιμοποιώ το wireless, έχω προσπαθήσει να επικοινωνήσω πολλάκις με το τμήμα τεχνικής υποστήριξης, όπου ποτέ δεν υπάρχει τεχνικός για να απαντήσει, αλλά καταγράφουν το πρόβλημα και υποτίθεται ότι επικοινωνούν αυτοί μαζί σου. Η επικοινωνία αυτή λαμβάνει χώρα πάντα την επόμενη μέρα, συνήθως στο κινητό τηλέφωνο, το οποίο χτυπάει τρεις φορές και αν δεν το προλάβεις, έχασες :mad: Όταν με το καλό ξαναεποικνωνήσεις εσύ μπαίνεις και πάλι στο τρυπάκι (θα σας πάρουμε εμείς) στην λένε κιόλας "σας πήραμε την τάδε ώρα αλλά δεν απαντήσατε"! :mad::mad:

Τώρα που πλησιάζει η πληρωμή του 1ου λογαριασμού, τον οποίο φυσικά δεν πρόκειται να πληρώσω, είμαι σίγουρος ότι θα με καλέσουν σίγουρα και το τηλέφωνο θα χτυπήσει περισσότερες φορές, οπότε ελπίζω το θέμα μου να λυθεί:hmm:

Πάντως αν κάποιος φίλος μπορεί να βοηθήσει, μάλλον πρέπει να κάνω κάποιες ρυθμίσεις στα Νetwork Connections του Η/Υ μου (ένα Samsung Tablet συνδέεται απροβλημάτιστα), θα το εκτιμούσα:worthy:
Κάπου είσαι λάθος φίλε μου... Εντάξει να λέμε ότι είναι χάλια το δίκτυο...αλλά να λες ότι δεν θα πληρώσεις επειδή σε πετάει έξω,το Wi-Fi του λάπτοπ....νομίζω παρα πάει...έτσι???:fishsmack:

valen_gr
30-01-11, 19:10
απο την στιγμη που το samsung tablet συνδεεται απροβληματιστα, δεν φταιει το ρουτερ.
Κατι στο λαπτοπ.Και βεβαια μην περιμενεις να σου κανει και PC support η HOL η να φτιαξει οποιαδηποτε στραβη και αναποδη ρυθμιση/ασυμβατοτητα/περιεργο εχει η καθε εγκατασταση windows.

skiabox
30-01-11, 19:56
Εγω περιμένω να με πάρουν από χθες.
Μάλον δεν δουλεύουν Σαββατοκύριακο.

geo1717
02-02-11, 23:50
Ναι έχετε δίκιο, θα τον πληρώσω τον λογαριασμό κανονικά, αλλά το θέμα της κακής (ανύπαρκτης) ανταπόκρισης με έχει ενοχλήσει πάρα πολύ και θεωρώ σαν καταναλωτής απαράδεκτη την εξυπηρέτηση πελατών της συγκεκριμένης εταιρείας. Δηλαδή αυτά τα δυο τρία πράγματα που είπαν οι φίλοι πιο πάνω για να μπορώ να αντιμετωπίσω το πρόβλημα μου δεν έπρεπε να μου τα πει κάποιος "σχετικός" από την εταιρεία. Για να καταλάβουμε κιόλας ότι τελικά φταίει το lap top. To οποίο βέβαια συνδέεται απροβλημάτιστα στο γραφείο και σε άλλα wi-fi spots.

pRieStaKoS
07-02-11, 16:23
Πριν πάρεις τηλέφωνο ψάξτο λίγο. Το ΤΤ δεν είναι για να σε εκπαιδεύει να χρησιμοποιείς τον Η/Υ σου. Εχουν και άλλες δουλειες.....

Διάβασε λίγο CD εγκατάστασης, Google, ρώτα κάποιον που ξέρει και μετά πάρε την ΤΥ.

kerneld
10-02-11, 13:56
Εγώ σαν νέος στην HOL (χτες ενεργοποιήθηκα) αντιμετωπίζω ένα κουλό θέμα με το mail μου. Ενώ στέλνω κανονικά, δεν δέχομαι email. Τηλεφώνησα στις 08:10 σήμερα το πρωί, μου κράτησαν τα στοιχεία γιατί η ΤΥ ανοίγει στις 09:00, και μέχρι τις 12:20 είχα 3 αναπάντητες στο κινητό μου από αυτούς. Πρόλαβα την 4η κλήση τους πριν 5 λεπτά.
Καθόλου άσχημα θα έλεγα.

dfourt
10-02-11, 16:55
Εγώ σαν νέος στην HOL (χτες ενεργοποιήθηκα) αντιμετωπίζω ένα κουλό θέμα με το mail μου. Ενώ στέλνω κανονικά, δεν δέχομαι email. Τηλεφώνησα στις 08:10 σήμερα το πρωί, μου κράτησαν τα στοιχεία γιατί η ΤΥ ανοίγει στις 09:00, και μέχρι τις 12:20 είχα 3 αναπάντητες στο κινητό μου από αυτούς. Πρόλαβα την 4η κλήση τους πριν 5 λεπτά.
Καθόλου άσχημα θα έλεγα.

Καλά μην καίγεσαι τόσο για το email της hol.
Μπορεί του χρόνου πχ να χρειαστεί να αλλάξεις εταιρεία για τον x-y λόγο, τι θα κάνεις τότε με το email?
Θα στέλνεις σε όλους τους γνωστούς να τους ενημερώνεις ότι το mail σου άλλαξε?
Καλύτερα φτιάξε ένα gmail(ή yahoo ή hotmail ή ό,τι άλλο θες τέλος πάντων) που θα το έχεις για πάντα ανεξαρτήτως ISP.

Πάντως γενικά η τεχνική υποστήριξη της HOL εδώ και περίπου 1 χρόνο που θυμάμαι είναι όντως άψογη.(τουλάχιστον μετά από report του προβλήματος μέσω internet)
Παλαιότερα δεν ήταν έτσι, η κατάσταση έχει βελτιωθεί πάρα πολύ.

geo1717
13-02-11, 17:49
Από τη στιγμή που κάνεις repair στο laptop και επανέρχεται σημαίνει πως το πρόβλημα υπάρχει από την πλευρά του laptop. Το καλύτερο όπως είπαν και τα παιδιά είναι να αλλάξεις το κανάλι εκπομπής και δοκίμασε και τα καρφωτά Ip, ποτέ δεν ξέρεις.

sorry για το offtopic, αλλά νομίζω πως είναι ανόητο να μην πληρώσεις τον λογαριασμό για κάτι που κατά 90% φταίει από πλευράς του Η/Υ σου.

φίλε dkmaster, μου έδωσες την λύση (καρφωτά Ιp), ευχαριστώ. Θυμήθηκα όταν είχα πρωτοξεκινήσει με την Οn Telecoms, είχε βρεθεί ένα σωστό παλικάρι- τεχνικός (αφού είχα περάσει από την ''σάρα και την μάρα'' πρώτα βέβαια) και μου είχε υποδείξει αυτήν την διαδικασία.
Βέβαια λυπάμαι όλους αυτούς που θα προσπαθούν να βρουν άκρη με παρόμοια ζητήματα και δεν έχουν γνώσεις υπολογιστή - και το κάθε τεχνικό τμήμα να μην είναι σε θέση να διευκολύνει τους πελάτες του να βρίσκει λύσεις σε "απλά θέματα" γιατί έχει πιο σοβαρά θέματα να ασχοληθεί ή γιατί το πρόβλημα αφορά στον Η/Υ του πελάτη (κατά τον φίλο valen_gr).
Εξακολουθώ να θεωρώ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να μην απαντάει το τεχνικό τμήμα (έστω με αναμονή) και να επιστρέφουν την κλήση την επόμενη ημέρα. Ας μειώσουν την διαφήμιση και ας προσλάβουν προσωπικό. Μάλλον θα ψάχνουν για πελάτες σε λίγο...

VasP
13-02-11, 22:04
Εγώ είχα πρόβλημα με την wi-fi σύνδεση στο καινούργιο μου laptop και τελικώς το πρόβλημα λύθηκε κάνοντας update στον driver του network adapter.

dkmaster
13-02-11, 22:22
Χαίρομαι που λύθηκε το πρόβλημα σου. Το κακό όμως είναι πως θα πρέπει να μπει μια διαχωριστική γραμμή στο τι πρέπει/μπορεί να λύνει η τεχνική υποστήριξη ενός παρόχου και τι όχι. Δεν μπορεί να γνωρίζει ο κάθε τεχνικός τι γίνεται στον Η/Υ του κάθε πελάτη, για να μπορεί να τον βοηθήσει. Αν κάποιος δεν γνωρίζει από υπολογιστές τότε είτε στρέφεται σε τέτοιου είδους φόρουμ για βοήθεια, είτε απλά δεν ασχολείται με υπολογιστές. Δεν μπορούν οι τεχνικοί των παρόχων να μαθαίνουν στους πελάτες τους πως να χρησιμοποιούν τους υπολογιστές τους.

Π.χ έστω πως ο vasp που είχε παρόμοιο πρόβλημα έπαιρνε την τεχνική εξυπηρέτηση, ο τεχνικός δεν μπορεί να γνωρίζει αν οι drivers έχουν πρόβλημα, έστω λοιπόν πως ο vasp δεν ιδέα από υπολογιστές. Θα του στείλει ο τεχνικός ρούτερ(ς), το πρόβλημα θα συνεχίζει, ο vasp θα εκνευριστεί και θα αλλάξει πάροχο για την κακή τεχνική υποστήριξη. Θα πάει στο νέο πάροχο, θα πάρει το νέο ρούτερ, το πρόβλημα θα συνεχίζει και τότε θα αρχίζει να ψιλιάζεται πως ίσως θα πρέπει να πάει τον υπολογιστή για έλεγχο.
Όλα αυτά καθώς δεν γνωρίζει από υπολογιστές.

Vasp σε χρησιμοποίησα στο παράδειγμα λόγω της φύσης του προβλήματος που είχες. Δεν σε γνωρίζω και δεν γνωρίζω τι και αν γνωρίζεις από υπολογιστές. Ελπίζω να μην παρεξηγηθείς, καθώς είναι καλοπροαίρετο το παράδειγμα.

Τέλος, καλό είναι να "γκρινιάζουμε" αφού είμαστε 100% σίγουροι πως από πλευράς μας δεν υπάρχει πρόβλημα.

orck
13-02-11, 23:20
Ναι έχετε δίκιο, θα τον πληρώσω τον λογαριασμό κανονικά, αλλά το θέμα της κακής (ανύπαρκτης) ανταπόκρισης με έχει ενοχλήσει πάρα πολύ και θεωρώ σαν καταναλωτής απαράδεκτη την εξυπηρέτηση πελατών της συγκεκριμένης εταιρείας. Δηλαδή αυτά τα δυο τρία πράγματα που είπαν οι φίλοι πιο πάνω για να μπορώ να αντιμετωπίσω το πρόβλημα μου δεν έπρεπε να μου τα πει κάποιος "σχετικός" από την εταιρεία. Για να καταλάβουμε κιόλας ότι τελικά φταίει το lap top. To οποίο βέβαια συνδέεται απροβλημάτιστα στο γραφείο και σε άλλα wi-fi spots.


Αυτό γίνεται από τις ρυθμίσεις wifi στο router σου.
Κοιτάς για το "channel selection" και το γυρνάς σε manual. Από κάτω λογικά θα έχει "channel". Παίζεις με διάφορες τιμές αλλά σίγουρα με τα κανάλια 12 ή 13 δε θα έχεις παρεμβολές από άλλες γειτονικές συσκευές.

geo1717 δεν πληρωνεις τυχαια λιγοτερα απο τον ΟΤΕ, απο καπου γινετε οικονομια (πληρες τμημα πωλησεων, αλλα σοβαρη ελλειψη τεχνικου τμηματος, οχι τοσο στο τηλεφωνο που ας μην κοροιδευομαστε δεν γινεται να κανεις και πολλα αλλα να σταλει χωρις χρεωση τεχνικος στον χωρο σου)

seitman γιατι τα καναλια 12 η 13 ειναι ελευθερες απο παρεμβολες; εαν ο γειτονας εχει βαλει και αυτος το 12 η το 13 τοτε θα εχει προβλημα.

dkmaster
14-02-11, 00:52
Λογικό στον ΟΤΕ να μην υπάρχει χρέωση για τεχνικό, εφόσον τον πληρώνει στο πάγιο. Από την άλλη και ο ΟΤΕ δεν θα έστελνε τεχνικό για να φτιάξει ένα wi-fi.

valen_gr
14-02-11, 02:11
geo1717 δεν πληρωνεις τυχαια λιγοτερα απο τον ΟΤΕ, απο καπου γινετε οικονομια (πληρες τμημα πωλησεων, αλλα σοβαρη ελλειψη τεχνικου τμηματος, οχι τοσο στο τηλεφωνο που ας μην κοροιδευομαστε δεν γινεται να κανεις και πολλα αλλα να σταλει χωρις χρεωση τεχνικος στον χωρο σου)



θελεις να μου πεις, οτι ο ΟΤΕ θα εστελνε τεχνικο να δει γιατι το pc του δεν συνδεεται ασυρματα και να το φτιαξει?
Ειμαι 100% σιγουρος θα του εκανε και Update τους drivers για την wifi καρτα, θα έλεγχε και τις τυχον λαθος ρυθμισεις στο εκαστοτε προγραμμα internet security που ειχε εγκατεστημενο ο πελατης, θα εκανε update στο τελευταιο Service pack τα windows , μεχρι και αναδρομη σε knowledge base για τυχον ασυμβατοτητες σε επιπεδο chipset μεταξυ CPE-laptop...
Ο ΟΤΕ ως γνωστον, παρεχει full service.

Νομιζω πολλοι δεν εχουν καταλαβει οτι ο παροχος παρεχει τεχνικη υποστηρηξη στην γραμμη και στον εξοπλισμο που παρεχει ο ιδιος.Στα πλαισια διευκολυνσης του πελατη, παρεχει και καποια βασικη υποστηρηξη για βασικες ρυθμισεις / καλες πρακτικες για το PC . Εαν ομως δεν λυθει το προβλημα, αναλαμβανει ο πελατης.

Το οτι καποιος εχει 2 λαπτοπ, 1 PS3, 1 PDA,1 iphone , 3 κινητα και κανενα tablet pc στο σπιτι και δεν τα φερνει βολτα και δεν ξερει να κανει την ασυρματη συνδεση, ΔΕΝ σημαινει οτι ο παροχος του θα κατσει να του συνδεσει το PDA, το PS3 του και δεν ξερω εγω τι αλλο. Ας φερει τεχνικο δικο του εαν δεν μπορει αυτος, η στο κατω κατω, να μιλησει με το support της εκαστοτε συσκευης, η ας διαβασει και κανενα manual για τις οδηγιες χρησης....δεν κανει κακο...

neshtar
14-02-11, 02:27
δεν ειναι δουλεια κανενος παροχου να σου φτιαξει το wifi ... αν δεν εχεις τις τεχνικες γνωσεις να το φτιαξεις μονος σου πας σ ενα κομπιουτεραδικο και αγοραζεις ενα πακετο τεχνικης υποστηριξης. Καμια 50 ευρω τα πουλανε. Η φωναζεις ενα φιλο σου. Η ξερω γω τι. Ο παροχος παντως δεν εχει καμια δουλεια να κατσει να ασχοληθει με το wifi σου.

Seitman
14-02-11, 08:47
seitman γιατι τα καναλια 12 η 13 ειναι ελευθερες απο παρεμβολες; εαν ο γειτονας εχει βαλει και αυτος το 12 η το 13 τοτε θα εχει προβλημα.

Η πείρα, τόσο από δικές μου "περιπτώσεις" όσο και άλλων, μου έχει δείξει ότι οι περισσότεροι αφήνουν το κανάλι εκπομπής στο auto. Τα κανάλια 12 & 13 συνήθως είναι τα πιο "καθαρά".

Ε και στην περίπτωση που ο γείτονας χρησιμοποιεί κάποιο από αυτό αυτά, δοκιμάζεις με άλλα. :oneup:

angel1ca
14-02-11, 13:03
Προχθές ενεργοποιήθηκε η σύνδεσή μου στη hol. Το laptop στα 4 μέτρα και με την παρεμβολή μόνο μίας ξύλινης πόρτας δε συγχρονίζεται σωστά... Έχω ενημερώσει τους wifi drivers, τα service packs των windows vista, άλλαξα τρεις φορές κανάλι (μου πρότειναν από την τεχνική υπηρεσία το 11, κοιτάζοντας όμως στο φόρουμ, είπα να δοκιμάσω το 12 και το 13), το πρόβλημα όμως παραμένει άλυτο... Καμιά ιδέα ακόμα;

dkmaster
14-02-11, 13:22
Τι εννοείς δεν συγχρονίζει σωστά;

Δοκίμασε reset στο ρούτερ, και δοκίμασε να βάλεις το κλειδί ως wep και όχι ως wpa.

vagsta
14-02-11, 15:04
Γενικοτερα εγω πιστευω οτι η HOL εχει τεχνικη υποστηριξη καλη εως πολυ καλη και καθολου απαραδεκτη.

skiabox
14-02-11, 15:49
Το θέμα είναι να κάνει τεχνική εξυπηρέτηση στον εαυτό της όμως και να μην έχει τόσα προβλήματα που έχει.

vasileios13
14-02-11, 20:19
Το θέμα είναι να κάνει τεχνική εξυπηρέτηση στον εαυτό της όμως και να μην έχει τόσα προβλήματα που έχει.

Έτσι.... Το θέμα είναι να μην τους χρειαστείς καθόλου.............:hippy:

orck
14-02-11, 20:40
θελεις να μου πεις, οτι ο ΟΤΕ θα εστελνε τεχνικο να δει γιατι το pc του δεν συνδεεται ασυρματα και να το φτιαξει?
Ειμαι 100% σιγουρος θα του εκανε και Update τους drivers για την wifi καρτα, θα έλεγχε και τις τυχον λαθος ρυθμισεις στο εκαστοτε προγραμμα internet security που ειχε εγκατεστημενο ο πελατης, θα εκανε update στο τελευταιο Service pack τα windows , μεχρι και αναδρομη σε knowledge base για τυχον ασυμβατοτητες σε επιπεδο chipset μεταξυ CPE-laptop...
Ο ΟΤΕ ως γνωστον, παρεχει full service.

Νομιζω πολλοι δεν εχουν καταλαβει οτι ο παροχος παρεχει τεχνικη υποστηρηξη στην γραμμη και στον εξοπλισμο που παρεχει ο ιδιος.Στα πλαισια διευκολυνσης του πελατη, παρεχει και καποια βασικη υποστηρηξη για βασικες ρυθμισεις / καλες πρακτικες για το PC . Εαν ομως δεν λυθει το προβλημα, αναλαμβανει ο πελατης.

Το οτι καποιος εχει 2 λαπτοπ, 1 PS3, 1 PDA,1 iphone , 3 κινητα και κανενα tablet pc στο σπιτι και δεν τα φερνει βολτα και δεν ξερει να κανει την ασυρματη συνδεση, ΔΕΝ σημαινει οτι ο παροχος του θα κατσει να του συνδεσει το PDA, το PS3 του και δεν ξερω εγω τι αλλο. Ας φερει τεχνικο δικο του εαν δεν μπορει αυτος, η στο κατω κατω, να μιλησει με το support της εκαστοτε συσκευης, η ας διαβασει και κανενα manual για τις οδηγιες χρησης....δεν κανει κακο...

Τι καθησες και εγραψες;
Προφανος και δεν ειναι ευθυνη της καθε εταιριες το εσωτερικο δικτυο του πελατη και προβληματα ασυρματου δικτυου απο μεριας εξοπλισμου πελατη. Η σωστη εταιρια ομως πρεπει να στειλει τεχνικο για να ενημερωσει υπευθυνα τον πελατη (και εαν αυτο ειναι δυσπιστος, να του το δειξει με φορητο υπολογιστη του τεχνικου) οτι το προβλημα δεν ειναι στο ρουτερ αλλα στον εξοπλισμο του πελατη.
Ποια εταιρια απο τις δυο θα στειλει τεχνικο χωρις χρεωση και ποια θα κανει καταγραφη του προβληματος (αποδιδοντας μετα απο το τηλεφωνο οτι ειναι προβλημα ΟΤΕ, χωρις να στειλουν ποτε κανεναν);
Τεχνικος ειμουν και πραγματικα ΘΑΥΜΑΖΩ και ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ σε ολους τους συναδελφους που μπορουν και εχουν το χαρισμα να κανουν διαγνωσεις απο το γραφειο τους μεσω του τηλεφωνου. Εγω τοσα χρονια ακομη πρεπει να παω στον πελατη για να μπορεσω να του πω κατι υπευθυνα. Δεν θα πω ποτε απο το τηλεφωνο "Φταιει ο ΟΤΕ", "Φταιει το ρουτερ της HOL".
Μαλλον δεν το εχω...:rant:

pRieStaKoS
14-02-11, 20:53
Τι καθησες και εγραψες;
Προφανος και δεν ειναι ευθυνη της καθε εταιριες το εσωτερικο δικτυο του πελατη και προβληματα ασυρματου δικτυου απο μεριας εξοπλισμου πελατη. Η σωστη εταιρια ομως πρεπει να στειλει τεχνικο για να ενημερωσει υπευθυνα τον πελατη (και εαν αυτο ειναι δυσπιστος, να του το δειξει με φορητο υπολογιστη του τεχνικου) οτι το προβλημα δεν ειναι στο ρουτερ αλλα στον εξοπλισμο του πελατη.
Ποια εταιρια απο τις δυο θα στειλει τεχνικο χωρις χρεωση και ποια θα κανει καταγραφη του προβληματος (αποδιδοντας μετα απο το τηλεφωνο οτι ειναι προβλημα ΟΤΕ, χωρις να στειλουν ποτε κανεναν);
Τεχνικος ειμουν και πραγματικα ΘΑΥΜΑΖΩ και ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ σε ολους τους συναδελφους που μπορουν και εχουν το χαρισμα να κανουν διαγνωσεις απο το γραφειο τους μεσω του τηλεφωνου. Εγω τοσα χρονια ακομη πρεπει να παω στον πελατη για να μπορεσω να του πω κατι υπευθυνα. Δεν θα πω ποτε απο το τηλεφωνο "Φταιει ο ΟΤΕ", "Φταιει το ρουτερ της HOL".
Μαλλον δεν το εχω...:rant:

Δεν έχεις κ τις εφαρμογές που έχουν αυτοί για να μπορούν να κάνουν διάγνωση. Αν δεν μπορούν να βρουν τι φταίει, σου στέλνουν τεχνικό. Όταν έχεις έναν τεχνικό που βλέπει κάθε μετα 50+βλάβες και μπορεί να κάνει διάγνωση, δεν θα πάρεις εσύ, ο πελατάκος-τεχνικαράς-που-δεν-ξερει-την-τύφλα-του να του κάνεις τον ξερόλα.... Είπαμε !!!

Γνώμη μου είναι πως για θέματα που δεν αφορούν μη-συγχρονισμούς κλπ, να κάνεις έναν έλεγχο εσύ πρώτα στον Η/Υ σου και μετά να πάρεις την ΤΥ. Ζήτημα να το κάνουν αυτό 3 στους 1.000 πελάτες. Γτ ? Γτ ο Ελληνάρας τα θέλει όλα έτοιμα "γτ πληρώνει"....τρομάρα του. Γι'αυτο και ο ΟΤΕ μας κοροϊδεύει τώρα χρόνια κ είμαστε ακόμα με χαλκούς.

valen_gr
14-02-11, 20:59
Τι καθησες και εγραψες;
Προφανος και δεν ειναι ευθυνη της καθε εταιριες το εσωτερικο δικτυο του πελατη και προβληματα ασυρματου δικτυου απο μεριας εξοπλισμου πελατη. Η σωστη εταιρια ομως πρεπει να στειλει τεχνικο για να ενημερωσει υπευθυνα τον πελατη (και εαν αυτο ειναι δυσπιστος, να του το δειξει με φορητο υπολογιστη του τεχνικου) οτι το προβλημα δεν ειναι στο ρουτερ αλλα στον εξοπλισμο του πελατη.
Ποια εταιρια απο τις δυο θα στειλει τεχνικο χωρις χρεωση και ποια θα κανει καταγραφη του προβληματος (αποδιδοντας μετα απο το τηλεφωνο οτι ειναι προβλημα ΟΤΕ, χωρις να στειλουν ποτε κανεναν);
Τεχνικος ειμουν και πραγματικα ΘΑΥΜΑΖΩ και ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ σε ολους τους συναδελφους που μπορουν και εχουν το χαρισμα να κανουν διαγνωσεις απο το γραφειο τους μεσω του τηλεφωνου. Εγω τοσα χρονια ακομη πρεπει να παω στον πελατη για να μπορεσω να του πω κατι υπευθυνα. Δεν θα πω ποτε απο το τηλεφωνο "Φταιει ο ΟΤΕ", "Φταιει το ρουτερ της HOL".
Μαλλον δεν το εχω...:rant:


.... μαλον εσυ δεν διαβασες. Ο φιλος ειπε ξεκαθαρα στην αρχη του νηματος οτι το tablet pc του συνδεεται χωρις κανενα προβλημα. ΠΩΣ να φταιει το ρουτερ? Σε οποιο τεχνικο και να του πεις απο το τηλεφωνο οτι ξερεις, μια απο τις δυο συσκευες μου δεν συνδεεται σωστα,ενω η αλλη ειναι οκ μια χαρα, θα σου πει κατι παιζει με την συσκευη ή την ρυθμισή της.
Αμα πρεπει να πας και με δικο σου λαπτοπ απο τον πελατη, να του αποδειξεις το αυτονόητο, ε ναι, μαλλον δεν το εχεις...

orck
14-02-11, 21:00
@priestakos Δηλαδη πως μπορεις να κανεις διαγνωση εαν φταιει ο ΟΤΕ η το ρουτερ και δεν συγχρονιζει απο το τηλεφωνο; Ποσο τεχνικαρας πρεπει να εισαι;
Προσεξε ειμουν τεχνικος, καταλαβαινω, τι εφαρμογες εχουν; Το dslam; Αυτο θα δειχνει αδυναμια συγχρονισμου.

@valen_gr ναι εχεις δικιο ειναι μια σημαντικη λεπτομερια που δεν ειχα παρατηρησει, οντως δεν χρειαζεται τεχνικο αλλα παλι πρεπει καποιος να του εξηγησει απο το τηλεφωνο οτι πρεπει να μιλησει με ανεξαρτητο ιδιωτη τεχνικο, ο πελατης μπορει να μην καταλαβαινει τιποτα.

pRieStaKoS
14-02-11, 21:20
@priestakos Δηλαδη πως μπορεις να κανεις διαγνωση εαν φταιει ο ΟΤΕ η το ρουτερ και δεν συγχρονιζει απο το τηλεφωνο; Ποσο τεχνικαρας πρεπει να εισαι;
Προσεξε ειμουν τεχνικος, καταλαβαινω, τι εφαρμογες εχουν; Το dslam; Αυτο θα δειχνει αδυναμια συγχρονισμου.

Σε ποια εταιρεία ? Ο πάροχος έχει πολλά εργαλεία για κάθε περίπτωση. Αλλιώς δεν θα υπήρχε ΤΥ και θα έστελναν τεχνικό κάθε φορά που έπαιρνες τηλ.

Εσύ ήσουν τεχνικός, εγω είμαι τεχνικός. Τεχνικαράς είναι αυτός που νομίζει οτι ξέρει και κάνει @@ριες και μετά περιμένει απο την ΤΥ να μαζέψει τα ασυμμάζευτα.

angel1ca
15-02-11, 00:23
Ενδεχομένως να αποτελώ παραφωνία, αλλά θα ήθελα να ενημερώσω για το εξής...
Σύνδεσα το router sagem fast 1500wg (που μου είχε προμηθεύσει η connex) στη σύνδεση της hol. Το NetFaster Wlan (που μου προμήθευσε με την ενεργοποίηση της σύνδεσης η hol) αποδείχθηκε άχρηστο, αφενός γιατί δεν μπορούσε να συνδεθεί laptop από το διπλανό δωμάτιο σε απόσταση 4 μέτρων και με την "τεράστια" παρεμβολή μίας και μόνης ξύλινης πόρτας, αφετέρου γιατί κολλούσε το σύμπαν κάθε λίγο και λιγάκι... Αποτέλεσμα; Η ταχύτητα της σύνδεσης με το Sagem είναι σταθερά σε υψηλά επίπεδα και η εμβέλεια φτάνει μέχρι και 2 ορόφους απόσταση...
Πού θέλω να καταλήξω; Εξηγώντας το πώς έχουν τα πράγματα στην τεχνική υπηρεσία της hol μού απάντησαν πως το πρόβλημα θεωρείται λήξαν, αφού έβγαλα άκρη (ευχαριστώ θερμά τα παιδιά από το φόρουμ και ΜΟΝΟ)! Και ρωτώ... Σε πιθανή βλάβη του SAGEM θα με βοηθήσουν ή θα με γράψουν, αφού δε χρησιμοποιώ το router, με το οποίο με προμήθευσαν; Ως τεχνική υπηρεσία δεν οφείλει να μου αντικαταστήσει ως ελαττωματικό το Netfaster ή να επιμείνει στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω μέχρι να βρεθεί η λύση με το δικό τους router; Με ποιον τρόπο καλύπτομαι εγώ, έτσι όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα;

dfourt
15-02-11, 00:30
Δεν καλύπτεσαι.
Αν αντιμετωπίσεις κάποιο άλλο πρόβλημα, ξαναβάζεις το δικό τους και ελέγχεις(προφανώς ενσύρματα αφού το ασύρματο δεν δουλεύει σωστά,όπως είπες) αν το πρόβλημα παρουσιάζεται και με το δικό τους ρουτερ.

Αν λοιπόν το πρόβλημα παραμένει τους παίρνεις τηλέφωνο και τους αναφέρεις το πρόβλημά σου, αφήνοντας πάντα στη γραμμή το ρούτερ που σου έδωσαν αυτοί, μέχρι να λυθεί το πρόβλημα.
Αν το πρόβλημα επιλυθεί με το να βάλεις το Netfaster, αυτό σημαίνει ότι μάλλον τα έχει φτύσει το SAGEM, οπότε αγοράζεις καινούριο router ή προσπαθείς να φτιάξεις το ασύρματο του Netfaster.

orck
15-02-11, 00:33
Δεν καλυπτεσαι. Τυπικα δεν εχουν καμια υποχρεωση να σε βοηθησουν με ρυθμισεις για το μοντεμ τριτης εταιριας. Το ιδιο ισχυει εαν πας και αγορασεις ρουτερ απο καταστημα ανεξαρτητο.
Εγω θα χρησιμοποιουσα το ρουτερ με το οποιο κανεις την δουλεια σου αλλα θα τους επρηζα να μου στειλουν αλλο ρουτερ (αντικατασταση) μεχρι να βρεθει λυση και με εξοπλισμο της HOL.
Να ξερεις οτι παρολο που ολα αυτα βασιζονται σε ενα κοινο προτυπο στην πραξη συμπεριφερονται διαφορετικα. Δηλαδη μπορει εαν δεν εχουν αλλη μαρκα να σου στειλουν να μην λυσεις το προβλημα ποτε.

pRieStaKoS
15-02-11, 00:48
Άλλαξε το Wireless Mode σε g+b (όχι n)

skiabox
16-02-11, 16:07
n router δίνει κάποιος πάροχος?

pRieStaKoS
16-02-11, 17:36
n router δίνει κάποιος πάροχος?

Το Netfaster WLAN λεει πως έχει n αλλά δεν παίζει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.