PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα--''One of your disk need to be checked...''



rte
28-01-11, 17:49
Πριν λιγες μερες,ειχε παρουσιαστει ενα πορβλημα στο λαπτοπ μου και ειχα κανει σχετικη ερωτηση εδω.
Κάνω copy-paste τι ειχα γραψει :Καλησπέρα,παρουσιαστηκε καποιο προβλημα σημερα στο laptop μου(το οποιο ειναι καινουγιο και το χω χρησιμοποιησει μολις 3-4 φορες μεχρι στιγμης)..Ενω το ειχα ανοιξει κανονικα και πηγα να ανοξω το ιντερνετ,κολλησε και επιπλεον δεν πηταν δυνατον να πατηθει η ''Εναρξη' ωστε να το κλεισω και να το επανακκινησω..Τελικα,καταφερα να το κλεισω πατωντας παρατεταμενα το κουμπι on/off (δεν ξερω αν λεγεται ετσι,εννοω παντως το κουμπι που μπορεις να ανοιξεις/κλεισεις εναν υπολογιστη) και αυτο διηρκησε 5 λεπτα περιπου..Επειτα,το ανοιξα παλι και το προβλημα τωρα ηταν οτι ολα ειχαν μεγενθυθει και πλατυνει..Στη συνεχεια,ξανανοιξα το λαπτοπ και εμφανιστηκε μια μπλε οθονη για 1 δευτερολεπτο,οπου προλαβα να δω μονο οτι εγραφε ''A problem has been detected.....'',τα υπολοιπα οπως ειναι φυσικο δεν τα προλαβα..Αμεσως μετα,βγηκε ενα παραθυρο οπου εγραφε για επαναφορα συστηματος και οτι ο υπολογιστης δεν μπορουσε να κανει εκκινηση..Ακολουθησα τα βηματα και ολοκληρωθηκε η επαναφορα συστηματος.
Αυτη τη φορα,δεν υπηρχε μεγεθυνση,αλλά μου εβγαλε το νορτον μηνυμα οτι ο υπλογιστης μου ειναι απροστατευτος κλπ..εβαλα να τρεξει το liveupdate και σαρωσεις για να επιλυθουν τα ζητηματα και τωρα στο κεντρικο παραθυρο του νορτον μου εμφανιζει οτι ο υπολογιστης ειναι προστατευμενος.Πηγαινοντας στο ιστορικο του νορτον,ειδα οτι ανεφερε ''Σοβαροτητα --μεσσαια,δραστηριοτητα--αποκλεισμος μη εξουσιοδοτημενης προσβασης(προσβαση στα δεδομενα εργασιας),κατασταση--αποκλειστηκε,ημερομηνια και ωρα-Τεταρτη 26 Ιανουαριου 2.06 μμ).Δεν ξερω αν συνδεεται το παραπανω με το προβλημα του λαπτοπ που ανεφερα πριν..
Γνωριζετε που οφειλεται ολο αυτο? καποιος ιος? ειναι κατι σοβαρο?
Xτες,που τον ανοιξα για να δω εαν εφταιαξε,δεν υπηρξε καποιο προβλημα..Ωστοσο,σημερα μου εμφανισηκε μηνυμα που ελεγε ''Υour disk needs to be checked for your consistency.You may cancel the disk check, but it is strongly recommended that you continue.'' Απο κατω ελεγε να πατησω καποιο κουμπι εντος 10 δευτερολεπτων εαν θελω να ακυρωθει ο ελεγχος,κατι που εκανα και ετσι δεν πραγματοποιηθηκε κανενας ελεγχος..
Τι να κανω? εαν ξανανοιξω το λαπτοπ και μου εμφανιστει παλι το ιδιο,να βαλω να ελεγξει τον δισκο? θα διορθωθει ετσι το προβλημα?

kinq1
28-01-11, 18:02
Αυτό το μήνυμα το βγάζει μόνο όταν υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις προβλήματος στο δίσκο. Καλό θα ήταν να το αφήσεις να κάνει τον έλεγχο. Δεν νομίζω να διορθώσει το αρχικό πρόβλημα, (είναι πιθανό όμως), αλλά σίγουρα θα διορθώσει προβλήματα που δημιουργήθηκαν πιθανόν με το να μη κλείσει ο υπολογιστής κανονικά, αλλά πατώντας παρατεταμένα το κουμπί on/off.
Εναλλακτικά, μπορείς να ελέγξεις λάθη στο δίσκο πατώντας δεξί κλίκ επάνω του (Υπολογιστής -> μόνάδα δίσκου C: -> δεξί κλικ -> ιδιότητες -> εργαλεια -> έλεγχος
Πιθανολογώ ότι θα σου βγάζει το μήνυμα για έλεγχο του δίσκου σε κάθε άναμμα του μηχανήματος, εως ότου αυτός ο έλεγχος πραγματοποιηθεί.

cranky
28-01-11, 18:08
Δεν νομίζω να διορθώσει το αρχικό πρόβλημα, (είναι πιθανό όμως), αλλά σίγουρα θα διορθώσει προβλήματα που δημιουργήθηκαν πιθανόν με το να μη κλείσει ο υπολογιστής κανονικά, αλλά πατώντας παρατεταμένα το κουμπί on/off.

Το bold, το αποκλείω, για το υπόλοιπο, συμφωνώ.

rte
29-01-11, 21:03
ΟΚ,θα το βάλω να κάνει τον έλεγχο,ελπίζοντας να διορθωθεί το προβλημα. Thanks;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.