PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με το internet



Manolis_karas
28-01-11, 18:03
Μερικές ημέρες αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα:
Είμαι συνδεδεμένος στο Internet, κλείνω κανονικά τον Η/Υ και όταν τον ανοίγω δεν μπορώ να συνδεθώ. Ψάχνοντας βρήκα ότι από τις συσδέσεις μου έχει χαθεί η Τοπική σύνδεση. Την φτιάχνω με δύο τρόπους ή με επαναφορά συστήματος ή με τον οδηγό δημηουργίας σύνδεσης των Windows. Με όποιον τρόπο και αν την φτιάξω, συνδέομαι και λειτουργεί κανονικά μέχρι να κλείσω τον Η/Υ. Οταν τον ανοίξω ξανά, πάλι η τοπική σύνδεση έχει χαθεί και δεν μπορώ να μπω στο Internet και πάλι κάνω τα παραπάνω.
Εχω windows xp pro
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Ευχαριστώ πολύ.

29gk
28-01-11, 18:24
Ή το λειτουργικο "παλιωσε" σαν εγκατασταση και μια φρεσκια θα το συνεφερει, ή κατι που εγκατεστησες προσφατα τσακωνεται με το δικτυο ή η καρτα δικτυου σου, σου κανει κολπα.

Εαν εχεις τσεκαρει πως το προβλημα δεν προερχεται απο το ρουτερ, βρες τους πιο προσφατους οδηγους για την καρτα δικτυου, απεγκατεστησε την, κανε επανεκκινηση, περνα τους καινουργιους οδηγους και φτιαξε την τοπικη συνδεση. Πιθανοτατα θα πιασει.

STELIOS68
28-01-11, 18:48
Μήπως δεν σώζεις την σύνδεση που δημιουργείς;
Δηλαδή μήπως στο τέλος της διαδικασίας δεν πατάς κάποιο "OK", "save" κτλ;
Υποθέσεις κάνω. Δεν είχα ποτέ xp γι' αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο.

Manolis_karas
28-01-11, 20:57
Πατώ ΟΚ ή Τέλος, ανάλογα.
Θα κάνω τα παραπάνω και βλέπουμε.
Ευχαριστώ πολύ θα ενημερώσω.

........Auto merged post: Manolis_karas πρόσθεσε 73 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πέρασα τον driver της κάρτας δικτύου και το πρόβλημα λύθηκε.
Πάλι ευχαριστώ.

Manolis_karas
30-01-11, 16:50
Τελικά δεν λύθηκε. Δεν κρατάει τους drivers. Μάλλον έχει "παλιώσει" το λειτουργικό. Ετοιμάζομαι για format και θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να σώσω τα "Αγαπημένα μου" στον Mozilla. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;
Ευχαριστώ.

cranky
30-01-11, 16:55
Σελιδοδείκτες > Οργάνωση σελιδοδεικτών > Εισαγωγή και αντίγραφο > Αντίγραφο ασφαλείας ή Εξαγωγή HTML.
Επιλέγεις πού θα αποθηκευτεί (φυσικά εκτός του C), και πατάς ΟΚ.

STELIOS68
30-01-11, 17:33
Για τους σελιδοδείκτες κάνε εγκατάσταση το xmarks και όποιον browser και όποιον υπολογιστή χρησιμοποιείς οι σελιδοδείκτες σου θα σε ακολουθούν αυτόματα.
Tο κατεβάζεις από εδώ (http://download.xmarks.com/download) ή εργαλεία > πρόσθετα > γράφεις στην αναζήτηση xmarks και το κάνεις εγκατάσταση.

Manolis_karas
30-01-11, 20:15
Εντάξει, ευχαριστώ.

Manolis_karas
05-02-11, 22:26
Έκανα format και ξανά πέρασα τα windows. Τι ίδιο πάλι, κράτησε 2 ημέρες. Τώρα βλέπω ότι δεν ανάβει και το led της σύνδεσης στην κάρτα δικτύου. Μάλλον είναι πρόβλημα της κάρτας. Ενεργοποίησα την ασύρματη σύνδεση και έτσι μπορώ να μπώ στο Internet.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

stefan_city
05-02-11, 22:42
περασες τους drivers για την καρτα δικτυου σου? πηγαινε στη διαχειριση συσκευων να δεις αν λειτουργει κακονικα η αν σου βγαζει ενα κιτρινο τριγωνακι στην καρτα δικτυου.

Manolis_karas
06-02-11, 18:36
Σήμερα πάλι λειτουργεί κανονικά. Εμφανίζεται στις "Συνδέσεις μου " η "Τοπική Σύνδεση", ανάβει το led της κάρτας δικτύου και συνδέομαι με το που άνοιξα τον Η/Υ, χωρίς να έχω κάνω τίποτα.
Κίτρινο τριγωνάκι δεν μου βγάζει, ούτε όταν λειτουργεί, ούτε όταν δεν λειτουργεί, πάντοτε βγάζει μήνυμα "ότι αυτή η συσκευή λειτουργει κανονικά" γι΄αυτό μπερδεύτικα.
Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι κάτι συμβαίνει με την κάρτα δικτύου (hardware), θέλω να ρωτήσω σχετικά αλλά θα ανοίξω άλλο θέμα σε άλλη κατηγορία.
Ευχαριστώ.

Manolis_karas
10-02-11, 18:38
Ενημερωτικά γράφω ότι ο Η/Υ τις τελευταίες ημέρες συνδέεται στο Internet κανονικά, τον έχω δοκιμάσει σε άλλο δίκτυο επί 2 δεκάωρα και επίσης συνδεόταν χωρίς πρόβλημα.
Πρέπει να προσθέσω ότι στο modem ανάβει άλλο ένα led, το LAN1 , το οποίο δεν άναβε όταν δεν συνδεόμουν. Όμως από το τεχνικό τμήμα της Cyta δεν το είχαν σπουδαιολογήσει γι΄αυτό δεν το ανάφερα εδώ.
Τελικά πιθανόν να φταίει το modem. Αν ξανασυμβεί θα παρακολουθήσω τη γραμμή με κάποιο άλλο Η/Υ, είναι μπελάς όμως.
Ευχαριστώ πάλι για την βοήθεια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.