PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα κάρτας μνήμης με Ν82.....



koser
28-01-11, 20:26
Για να είμαι πιο συγκεκριμένος κάθε λίγο και λιγάκι σβήνεται η κάρτα μνήμης που έχω (μία Kingston 4gb class4).... Θα μου πείτε τώρα τί πιο απλό απ' το να πας και να αλλάξεις μνήμη, δεν είναι όμως έτσι τα πράγματα διαβάστε παρακάτω... Το θέμα αυτό με την μνήμη ξεκίνησε όταν είχα συνδέσει μία μέρα την συσκευή στο pc για να μπω στο Ovi Suite για να δω εάν υπάρχει κάποια ενημέρωση του λογισμικού... Λοιπόν το αποσυνδέω μετά τραβώντας το καλώδιο μιας και δεν έχει ασφαλή κατάργηση το Ovi, μετά ανοίγω στην μουσική ακούω μερικά τραγούδια και ξαφνικά κλείνει και μου βγάζει μήνυμα κατεστραμμένα δεδομένα. Συνδέω την συσκευή στο pc και ξαναπερνάω ότι είχα μέσα και ύστερα από λίγο καιρό χάνονται ξαφνικά πάλι τα δεδομένα και από τότε το ίδιο βιολί...
Το ωραίο είναι ότι αγόρασα καινούργια μνήμη, την κάνω μορφοποίηση από το κινητό (για να περαστούν τα αρχεία που πρέπει) και μετά από τον Η/Υ πέρασα αυτά που ήθελα μέσα. Πρόλαβα να ακούσω 2-3 τραγούδια και ύστερα από λίγο βγάζει κατεστραμμένη μνήμη (παρεμπιπτόντως δεν μπόρεσα να την κάνω format ούτε από συσκευή ούτε από Η/Υ, επίσης αυτό μήνυμα μου το έβγαλε μερικές φορές και στην άλλη κάρτα). Τόσο καντέμης πήγα και αγόρασα κατεστραμμένη μνήμη τί άλλο να πω και για να τελειώνω μην σας κουράζω το πιο περίεργο ήταν ότι δεν μου εμφάνιζε τα τραγούδια στον φάκελο μουσική ούτε τα βιντεάκια από την έκθεση (δεν τα έβλεπε καν, επίσης όταν άνοιξα τον φάκελο images από τον Η/Υ οι εικόνες δεν άνοιγαν και παρουσιάζονταν με περιέργα σύμβολά), αλλά μου τα άνοιξε όταν πήγα Διαχείριση Αρχείων και μπήκα μέσα στην κάρτα (δεν ισχύει για τις εικόνες)......

Τώρα δεν μπορώ να καταλάβω τί συμβαίνει, άμα έφταιγε η κάρτα γιατί παίζουν τα κομμάτια από τον Η/Υ ή όταν τα ανοίγω απευθείας από την κάρτα μνήμης στην συσκευή.....;

Φταίει το λογισμικό, να έφαγε κάποιο κόλλημα (το έκανα επανεγκατάσταση 3-4 φορές).....και συνέχεια τα ίδια.

Να έκανε κάποια μ@#$@ το Ovi όταν συνδέθηκα......

Υπάρχει περίπτωση να κόλλησε κάποιο ιό ή κάτι παραπλήσιο γιατί συνδέομαι αρκετά στο internet.....

Δεν ξέρω ρε παιδιά και sorry για το κατεβατό αλλά δεν ξέρω τι να πω.... Για πείτε την γνώμη σας, μήπως κάποιος άλλος έχει πάθει κάτι παραπλήσιο.....

Spanos
28-01-11, 21:01
Σύνδεσε το κινητό σε mass storage mode και χρησιμοποίησε το

Symbian Tool (http://symbiantool.sourceforge.net/)

για να κάνεις Full Delete, Symfix και Repair στην κάρτα μνήμης. Χρησιμοποίησε την μετά κανονικά και δες αν θα στο ξανακάνει, πιθανόν να είσουν άτυχος και να μην έγινε καλά το format ή να μην αποσυνδέθηκε σωστά απο το Ovi Suite, μπορεί φυσικά να έχεις πέσει και σε ελλατωματική μνήμη. Αν δε πιάσουν ολα αυτά πήγαινε την πίσω.

koser
30-01-11, 05:31
Σύνδεσε το κινητό σε mass storage mode και χρησιμοποίησε το

Symbian Tool (http://symbiantool.sourceforge.net/)

για να κάνεις Full Delete, Symfix και Repair στην κάρτα μνήμης. Χρησιμοποίησε την μετά κανονικά και δες αν θα στο ξανακάνει, πιθανόν να είσουν άτυχος και να μην έγινε καλά το format ή να μην αποσυνδέθηκε σωστά απο το Ovi Suite, μπορεί φυσικά να έχεις πέσει και σε ελλατωματική μνήμη. Αν δε πιάσουν ολα αυτά πήγαινε την πίσω.

Ευχαριστώ φίλε μου θα το δοκιμάσω και ελπίζω να γίνει κάτι....

ranger
30-01-11, 22:12
Από τη στιγμή που το έκανε και με δεύτερη κάρτα, εγώ θα πρότεινα να πάρεις τα πάντα ένα backup και να κάνεις ένα hard reset να δεις αν είναι πρόβλημα στο λειτουργικό. Το ότι ξαναπέρασες το λειτουργικό 3-4 φορές δε λέει κάτι. Αν είχε αυτό το πρόβλημα, το πρόβλημα παραμένει.

koser
31-01-11, 19:23
Από τη στιγμή που το έκανε και με δεύτερη κάρτα, εγώ θα πρότεινα να πάρεις τα πάντα ένα backup και να κάνεις ένα hard reset να δεις αν είναι πρόβλημα στο λειτουργικό. Το ότι ξαναπέρασες το λειτουργικό 3-4 φορές δε λέει κάτι. Αν είχε αυτό το πρόβλημα, το πρόβλημα παραμένει.

Το επόμενο πράγμα που θα κάνω είναι αυτό....... Θα δοκιμάσω ένα - δύο πραγματάκια και άμα δεν γίνει τίποτα η επόμενη κίνηση θα είναι να κάνω hard reset. Το λειτουργικό το ξαναπέρασα 3-4 φορές με την λογική ότι δεν πέρασε αρχικά σωστά ή προέκυψαν διάφορα κολλήματα... Θα μου πεις τώρα εάν δεν περνούσε σωστά το λογισμικό δεν θα σου άνοιγε η συσκευή... Εν πάση περιπτώσει εάν είναι όντως είναι θέμα λειτουργικού δεν ξέρω τι συνέβη μιας και δεν έχω περάσει μέσα βλακείες ή οτιδήποτε άλλο πέρα από το πρόγραμμα πλοήγησης Garmin και 2-3 παιχνίδια τώρα τελευταία...

Απλά με ενοχλεί το γεγονός να προσέχεις κάτι πολύ είτε είναι κινητό είτε ένας υπολογιστής και από το πουθενά να δημιουργούνται διάφορα προβλήματα άλλοτε ασήμαντα και άλλοτε πιο σοβαρά ...

RASTAVIPER
31-01-11, 22:37
Πρώτη φορά το ακούω αυτό να συμβαίνει με 2 διαφορετικές κάρτες.
Δοκίμασε και με reset του κινητού.
Μετά ίσως παίζει κάποιο πρόβλημα με το πώς περνάς τα αρχεία στην κάρτα και χαλάνε στην πορεία?

lunatic323
01-02-11, 14:51
Απλά με ενοχλεί το γεγονός να προσέχεις κάτι πολύ είτε είναι κινητό είτε ένας υπολογιστής και από το πουθενά να δημιουργούνται διάφορα προβλήματα άλλοτε ασήμαντα και άλλοτε πιο σοβαρά ...

ειναι το ποιο σπαστικο :mad:
κανε hard reset και καλο φορμαρισμα στη καρτα και ολα θα διορθωθουν.

koser
03-02-11, 16:01
ειναι το ποιο σπαστικο :mad:
κανε hard reset και καλο φορμαρισμα στη καρτα και ολα θα διορθωθουν.

Δοκίμασα κάτι πραγματάκια και άμα συνεχιστεί που πολύ φοβάμαι ότι θα ξανά έχω παρόμοιο πρόβλημα εννοείται ότι θα κάνω αυτά που αναφέρεις ούτως η άλλως τα έχω στο μυαλό να τα κάνω αρκετό καιρό τώρα....

Θα ήθελα όμως να μου απαντήσει κάποιος που ξέρει, από που μπορεί να έχει συμβεί κάποιο πρόβλημα στο λειτουργικό, έτσι απλά από το πουθενά, αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω.... Να πω ότι έχω βάλει διάφορες βλακείες στην μνήμη της συσκευής ή ότι τρέχω διάφορες εφαρμογές το καταλαβαίνω, αλλά από το πουθενά, δεν ξέρω....

koser
16-06-11, 23:41
Ρε παιδιά ύστερα από αρκετό ψάξιμο βρήκα ότι το πρόβλημα έχει να κάνει με το τελευταίο update του firmware δηλαδή του V 35.0.002 που έχω τώρα και πραγματικά το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά από αυτό όσο θυμάμαι. Από αρκετούς διάβασα ότι μετά από τη συγκεκριμένη ανανέωση άρχισαν τα προβλήματα, άλλοι πρόβλημα με την κάμερα άλλοι με την κάρτα μνήμης σαν και την δική μου περίπτωση. Τί σκ....ά δεν μπορώ να καταλάβω υποτίθεται ότι τα updates γίνονται για την σωστότερη λειτουργία της συσκευής και όχι για να τις χειροτερεύουν εκτός και εάν η Nokia ακολουθεί πολιτική να δημιουργεί προβλήματα σε παλιότερες συσκευές έτσι ώστε να αγοράσουν καινούργια εεεεεεε τί άλλο να πω.

Δεν φαντάζεστε τί νεύρα έχω δεν μπορεί όλοι αυτοί που λένε ότι εμφάνισαν κάποιο πρόβλημα οι συσκευές τους ύστερα από το συγκεκριμένο update να είναι χαζοί. Εάν κάνετε μία πρόχειρη έρευνα για το συγκεκριμένο firmware θα το διαπιστώσετε αυτό που λέω. Πριν από το συγκεκριμένο update δεν είχε εμφανίσει το παραμικρό και τώρα για να πάω να κάνω μία οποιαδήποτε ενέργεια στην συσκευή σε κάποιο Nokia Care θα πρέπει να πληρώσω εεε όχι ρε π....η δεν θα πληρώσω για κάποια δυσλειτουργία που εμφάνισε η συσκευή χωρίς να έχει προέλθει από μένα γιατί και την χρυσοπλήρωσα σαν μία από τις καλύτερες συσκευές της Nokia αλλά και γιατί την χρησιμοποιούσα ακριβώς όπως έπρεπε και δεν δέχομαι στην καμία περίπτωση ότι είναι παλιά συσκευή και γι' αυτό εμφανίζει αυτά τα προβλήματα.

Κάρτα μνήμης καινούργια αγόρασα, μου την έβγαλε κατεστραμμένη..... Hard reset έκανα αλλά τα ίδια.....Σκανάρισμα για ιούς έκανα και όλα οκ.... Το μόνο που μένει είναι να κάνω deep reset (αυτό που πατάς τρία κουμπιά μαζί) αλλά δεν ξέρω εάν χάνει τα προγράμματα που έχει μέσα από την μάνα του ( δεν εννοώ αυτά που έβαλα εγώ μετά) και λογικά θα γυρνάει στην πρώτη έκδοση firmware...

Τέλος υπάρχει περίπτωση να γυρίσω στην προηγούμενη έκδοση firmware που είχα...

koser
06-07-11, 01:30
Παίδες μπορεί κάποιος να μου πει εάν μπορώ να κάνω downgrade ή εάν έχω παλιό backup να μπαίνει το λογισμικό που είχε τότε?

@ ADSLgr.com All rights reserved.