PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνολική (κόψιμο καλωδίου;) βλάβη στη Ν. Σμύρνη;



Σελίδες : [1] 2 3

BlindG
29-01-11, 02:15
Το απόγευμα έμαθα από τον WAntilles οτι έχει κοπεί κάποιο καλώδιο και έχει νεκρώσει τελείως μια περιοχή. Το επιβεβαίωσα λίγο αργότερα, επισκεπτόμενος σπίτι λίγο μακρύτερα από του WAntilles. Το βλαβοληπτικό όμως του ΟΤΕ έχει πάει για ύπνο (είναι και αργά βλέπετε) και δεν μπορεί να δώσει απάντηση.

Γνωρίζει κανείς κάτι επί του προβλήματος?

Αν ναι, μπορούμε να ορίσουμε μια περιοχή βλάβης?
Τα δύο σπίτια είναι από τη Γέφυρα της Σκρα έως την πλατεία, μου φαίνεται ιδιαίτερα μεγάλη περιοχή για να έχει κομμένο τηλέφωνο.

emeliss
29-01-11, 02:39
Και αυτά μέσα στο πρόγραμμα είναι. Αύριο το πρωί θα το δουν.

BlindG
29-01-11, 02:45
Εννοείται πως είναι μέσα στο πρόγραμμα.

Τα θέματά μου είναι δύο:
α) Δεν υπάρχει υποστήριξη ή τουλάχιστον κάποιος για να ενημερώσει, πράγμα που οδηγεί στο...
β) Δεν ξέρουμε την έκταση της βλάβης.

Όπως είπα, αν όντως ισχύει η νοητή γραμμή που συνδέει τα δύο σπίτια, μιλάμε οτι έχει μείνει πολύς κόσμος χωρίς τηλέφωνο (6-7 τετράγωνα σε διαγωνιο είναι πολλά σπίτια....) τι κόπηκε????

weather1967
29-01-11, 19:30
Δηλωσε το βλαβη φυσικα,αλλα πιστευω απο Δευτερα θα φτιαχτει.

xmperop1
29-01-11, 21:06
Εννοείται πως είναι μέσα στο πρόγραμμα.

Τα θέματά μου είναι δύο:
α) Δεν υπάρχει υποστήριξη ή τουλάχιστον κάποιος για να ενημερώσει, πράγμα που οδηγεί στο...
β) Δεν ξέρουμε την έκταση της βλάβης.

Όπως είπα, αν όντως ισχύει η νοητή γραμμή που συνδέει τα δύο σπίτια, μιλάμε οτι έχει μείνει πολύς κόσμος χωρίς τηλέφωνο (6-7 τετράγωνα σε διαγωνιο είναι πολλά σπίτια....) τι κόπηκε????

Αν είναι έτσι το μόνο που μπορεί επηρεάσει τέτοια απόσταση είναι κύριο καλώδιο-_ αυτό που δίνει στα ΚΑΦΑΟ- και μάλιστα κοντά στην αρχή της διαδρομής του.

........Auto merged post: xmperop1 πρόσθεσε 6 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το απόγευμα έμαθα από τον WAntilles οτι έχει κοπεί κάποιο καλώδιο και έχει νεκρώσει τελείως μια περιοχή. Το επιβεβαίωσα λίγο αργότερα, επισκεπτόμενος σπίτι λίγο μακρύτερα από του WAntilles. Το βλαβοληπτικό όμως του ΟΤΕ έχει πάει για ύπνο (είναι και αργά βλέπετε) και δεν μπορεί να δώσει απάντηση.

Γνωρίζει κανείς κάτι επί του προβλήματος?

Αν ναι, μπορούμε να ορίσουμε μια περιοχή βλάβης?
Τα δύο σπίτια είναι από τη Γέφυρα της Σκρα έως την πλατεία, μου φαίνεται ιδιαίτερα μεγάλη περιοχή για να έχει κομμένο τηλέφωνο.

Αν εσύ το έμαθες το απόγευμα από τον WAntilles τότε θα το ξέραν και οι παθόντες από το απόγευμα η και νωρίτερα οπότε θα έχουν ενημερώσει το βλαβοληπτικό του ΟΤΕ που εργάζεται μέχρι τις 21.00,δηλώνοντας την βλάβη τους.
Το δε βλαβοληπτικό πιθανότατα να έχει ενημερωθεί και από κάποιον εργολάβο που πιθανόν να έσκαβε ( ναι υπάρχουν και λιγότερο κακοί ) και μαζί με τον κόσμο να έχει ήδη δώσει καλωδιακή βλάβη και παράλληλα να ενημέρωνε τον κόσμο ότι υπάρχει βλάβη στην περιοχή τους.

orck
29-01-11, 21:16
Εννοείται πως είναι μέσα στο πρόγραμμα.

Τα θέματά μου είναι δύο:
α) Δεν υπάρχει υποστήριξη ή τουλάχιστον κάποιος για να ενημερώσει, πράγμα που οδηγεί στο...
β) Δεν ξέρουμε την έκταση της βλάβης.

Όπως είπα, αν όντως ισχύει η νοητή γραμμή που συνδέει τα δύο σπίτια, μιλάμε οτι έχει μείνει πολύς κόσμος χωρίς τηλέφωνο (6-7 τετράγωνα σε διαγωνιο είναι πολλά σπίτια....) τι κόπηκε????

Δηλαδη τι περιμενες; Να βαλουν υπαλληλο να περναει στα σπιτια να ενημερωνει; Επισημη επιστολη;
Εσυ κανεις αυτο που πρεπει, να δηλωσεις βλαβη, εαν δεις οτι αργει η επισκευη τοτε μπες στα φορουμ να γκρινιαξεις.
Στην Ν.Σμυρνη που ειναι πυκνοκατηκοιμενη ενα καφαο δεν καλυπτει 6-7 οικοδομικα τετραγωνα αλλα λιγοτερα.
Αντε βγες για κανενα καφε τωρα που δεν εχεις ιντερνετ :oneup:

nnn
29-01-11, 21:37
πλάκα έχει πάντως η αντιμετώπιση της αρχικαφετέριας, αν στη θέση ΟΤΕ :worthy::worthy: ήταν κάνας εναλλακτικός φτου φτου :rolleyes: ακόμα θα διαβάζαμε μηνύματα για την ανικανότητα και την ανοργανωσιά του
:whistle:

emeliss
29-01-11, 21:45
Μπα, στο συγκεκριμένο δεν θα μπορούσε να είναι εναλλακτικός αφού μιλάμε για last mile. Μάλιστα είμαστε σε λάθος subforum, αφού δεν αφορά τις υπηρεσίες adsl του ΟΤΕ αλλά όλων των παρόχων. Μήπως όμως η βλάβη φτιάχτηκε σήμερα;

nnn
29-01-11, 21:46
από όσο είδα ο Wantilles δεν έχει μπει οπότε δεν έχει net.

emeliss
29-01-11, 21:50
από όσο είδα ο Wantilles δεν έχει μπει οπότε δεν έχει net.
Είμαστε σίγουρα καμμένοι. Είμαστε τόσο καμμένοι ώστε αν μια μέρα δεν μπούμε αυτό συνεπάγεται ότι δεν έχουμε internet; Μάλλον ναι είναι η απάντηση...
Αν είναι μεγάλη η βλάβη θα τελειώσουν αύριο.

nnn
29-01-11, 21:51
Είμαστε σίγουρα καμμένοι. Είμαστε τόσο καμμένοι ώστε αν μια μέρα δεν μπούμε αυτό συνεπάγεται ότι δεν έχουμε internet; Μάλλον ναι είναι η απάντηση...
σίγουρα ναι είναι :lol:

Νikosanagn
29-01-11, 21:51
Νωρίς το μεσημεράκι είχα ίντερνετ, και πρέπει να είμαι κι εγώ στο ίδιο dslam με εσένα και του Wantilles,

Mιλάμε για αυτό που είναι στην Μουσσών και Αιαντος έτσι?

BlindG
30-01-11, 03:22
Δηλωσε το βλαβη φυσικα,αλλα πιστευω απο Δευτερα θα φτιαχτει.

Για να το δηλώσω, πρέπει να τους πετύχω κιόλας... :whip: :whip: :whip: :whip:



Δηλαδη τι περιμενες; Να βαλουν υπαλληλο να περναει στα σπιτια να ενημερωνει; Επισημη επιστολη;
Εσυ κανεις αυτο που πρεπει, να δηλωσεις βλαβη, εαν δεις οτι αργει η επισκευη τοτε μπες στα φορουμ να γκρινιαξεις.

Kαταρχήν, καλό θα ήταν να διάβαζες πιο προσεκτικά αυτά που έγραψα.
Επίσης, έχω πάρα πολλά πράγματα να κάνω που δεν μου μένει χρόνος για καφέ.
Κατά τρίτον, μάλλον δεν σου έχει γκρινιάξει γυναίκα ποτέ για να καταλάβεις τι θα πει γκρίνια.

Δεν θα περίμενα τον ΟΤΕ να έχει τόσο φιλότιμο ώστε να βάλει υπάλληλο να περνάει από τα σπίτια για να ενημερώσει, ούτε καν να στείλει επίσημη επιστολή. Όπως είπα στο πρώτο μου μήνυμα, θα περίμενα 24ωρη αναγγελία βλαβών και κατα συνέπεια κάποιον στο βλαβοληπτικό που να μπορεί να ενημερώσει για την έκταση της βλάβης και τον ορίζοντα επισκευής της. Αλλά βέβαια, μόνο τα "εναλλακτικά καφενεία" φταίνε εδώ.



πλάκα έχει πάντως η αντιμετώπιση της αρχικαφετέριας, αν στη θέση ΟΤΕ :worthy::worthy: ήταν κάνας εναλλακτικός φτου φτου :rolleyes: ακόμα θα διαβάζαμε μηνύματα για την ανικανότητα και την ανοργανωσιά του
:whistle:

Ου καλά είστε Αντικαλωσηρθάτηγε. Μάλιστα, τα Σάββατα έχουν και ειδικό ωράριο του βλαβοληπτικού, μέχρι 14:00!!! Προφανώς μέχρι εκεί αξίζουν οι τηλεπικοινωνιακές παροχές τους.... Μετά.... Καλύτερα να δώσουν το call center με outsourcing στ....στ... δε μου βγαίνει πανάθεμά 'μαι.... ΣΤΗ FORTHNET!!!! THERE!!! ΤΟ ΕΙΠΑ :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:



Μπα, στο συγκεκριμένο δεν θα μπορούσε να είναι εναλλακτικός αφού μιλάμε για last mile. Μάλιστα είμαστε σε λάθος subforum, αφού δεν αφορά τις υπηρεσίες adsl του ΟΤΕ αλλά όλων των παρόχων. Μήπως όμως η βλάβη φτιάχτηκε σήμερα;

Επιχείρησα να καλέσω τα δύο νούμερα και κανένα από τα δύο δεν καλεί σωστά. Σε διαβεβαιώ πως δεν έχει φτιαχτεί απολύτως τίποτα.


από όσο είδα ο Wantilles δεν έχει μπει οπότε δεν έχει net.

:up:



Είμαστε σίγουρα καμμένοι. Είμαστε τόσο καμμένοι ώστε αν μια μέρα δεν μπούμε αυτό συνεπάγεται ότι δεν έχουμε internet; Μάλλον ναι είναι η απάντηση...
Αν είναι μεγάλη η βλάβη θα τελειώσουν αύριο.

Kάτι ερωτήσεις που κάνεις :p
Εναλλακτικά μπορεί να συνεπάγεται διακοπές :p
Αλλά διακοπές αυτή τη στιγμή, ... χλωμό :p


Νωρίς το μεσημεράκι είχα ίντερνετ, και πρέπει να είμαι κι εγώ στο ίδιος dslam με εσένα και του Wantilles,

Mιλάμε για αυτό που είναι στην Μουσσών και Αιαντος έτσι?

Τι σχέση έχει το Π. Φάληρο με τη Ν. Σμύρνη? :what:
Πρέπει να είναι τουλάχιστον 2χλμ η απόσταση σε νοητή ευθεία στο χάρτη :p

no_logo
30-01-11, 09:56
Όπως είπα στο πρώτο μου μήνυμα, [B][U]θα περίμενα 24ωρη αναγγελία βλαβών και κατα συνέπεια κάποιον στο βλαβοληπτικό που να μπορεί να ενημερώσει για την έκταση της βλάβης και τον ορίζοντα επισκευής της.


ναι αυτό θα έπρεπε να υπάρχει

Νikosanagn
30-01-11, 14:17
Oυπς λάθος :redface:

psyxakias
30-01-11, 14:38
θα περίμενα 24ωρη αναγγελία βλαβών και κατα συνέπεια κάποιον στο βλαβοληπτικό που να μπορεί να ενημερώσει για την έκταση της βλάβης και τον ορίζοντα επισκευής της.Όντως είναι απαράδεκτο εάν το 121 δε λειτουργεί ακόμα όλο το 24ωρο, όταν υπάρχει 24ωρη αναγγελία βλαβών & τεχνική υποστήριξη στους περισσότερους παρόχους (όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και στο εξωτερικό). Και πέρα από τους παρόχους, ακόμα και τα ΚΕΠ παρέχουν 24ωρη τηλεφωνική υποστήριξη (κάτι που δε περίμενα), για ότι θες να ρωτήσεις ακόμα και στις 3 τη νύχτα.

Το 1242 που λειτουργεί όλο το 24ωρο σύμφωνα με παλιότερη ανακοίνωση (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=294276), δεν αναλαμβάνει αναγγελία βλαβών και ενημέρωση, παρά μόνο για τεχνική υποστήριξη σε ADSL routers; :hmm:

BlindG
30-01-11, 15:42
Δεν μπορείς όμως να πάρεις το 1242 από κινητό. Το δοκίμασα...

tsorbi
30-01-11, 15:52
13888
http://oteshop.ote.gr/portal/page/portal/OTESHOP/customer_service/eksipiretisi_pelaton/texniki_ipostiriksi_pelaton

orck
30-01-11, 16:02
Δηλαδη σας ενδιαφερει πιο πολυ να υπαρχει 24ωρη δηλωση βλαβης, ασχετα εαν κανεις δεν μπορει να κανει δουλεια το βραδυ, παρα να φτιαχνονται συντομα οι βλαβες;

Μαλλον ειστε επηρεασμενοι απο τους εναλλακτικους που θελουν μια εβδομαδα να στειλουν τεχνικο για να φτιαξει την βλαβη, ΑΦΟΥ τελειωσουν τα ψεματα με το "προβλημα δικτυου οτε" που λενε ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ χωρις καν να στειλουν τεχνικο τους (αυτο ειναι καταπληκτικο, πουθενα στον κοσμο δεν μπορουν να το κανουν αυτο). Οποτε δηλωνωντας την βλαβη το βραδυ ας πουμε την επομενη θα ειναι μονο 6 ημερες και οχι 7!

Ο καλυτερος παροχος ειναι αυτος που καταγραφει πιο συντομα την βλαβη η αυτος που την επισκευαζει πιο συντομα;
BlindG εγω τουλαχιστον δεν αναφερα τιποτα για εναλλακτικα καφενεια μεχρι εκεινη την στιγμη, ευχαριστω που μου εδωσες την δυνατοτητα να τοποθετηθω επι του θεματος, σε παρακαλω στο μελλον να μην υποθετεις τιποτα για εμενα, οτι ειναι να πω θα το πω μονος μου. Εαν επικρατει ενα κλιμα δεν σημαινει οτι ενστερνιζομαι αυτο το κλιμα.

ubuntubu
30-01-11, 16:40
http://dyosmaraki.blogspot.com/2009/12/blog-post.html

http://www.inews.gr/96/vlavi-se-grammes-tou-ote.htm

http://www.ote.gr/portal/page/portal/OTEGR/TheCompany/Contest

http://www.infopeloponnisos.gr/b20041227b01.htm

http://www.tilediktiaki.gr/index.php/news-mainmenu-2

http://www.taxnews.tv/ores/

Πολλά τα λεφτά Άρη (http://www.youtube.com/watch?v=RgdyKNqf4mg)

BlindG
30-01-11, 17:04
[...]

:rotfl:
Ευχαριστώ για την τεκμηρίωση :rotfl:

psyxakias
30-01-11, 17:27
Δηλαδη σας ενδιαφερει πιο πολυ να υπαρχει 24ωρη δηλωση βλαβης, ασχετα εαν κανεις δεν μπορει να κανει δουλεια το βραδυ, παρα να φτιαχνονται συντομα οι βλαβες;Γιατί πρέπει απαραίτητα το ένα να ακυρώνει το άλλο; ;)

valen_gr
30-01-11, 20:41
Δηλαδη σας ενδιαφερει πιο πολυ να υπαρχει 24ωρη δηλωση βλαβης, ασχετα εαν κανεις δεν μπορει να κανει δουλεια το βραδυ, παρα να φτιαχνονται συντομα οι βλαβες;

Μαλλον ειστε επηρεασμενοι απο τους εναλλακτικους που θελουν μια εβδομαδα να στειλουν τεχνικο για να φτιαξει την βλαβη, ΑΦΟΥ τελειωσουν τα ψεματα με το "προβλημα δικτυου οτε" που λενε ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ χωρις καν να στειλουν τεχνικο τους (αυτο ειναι καταπληκτικο, πουθενα στον κοσμο δεν μπορουν να το κανουν αυτο). Οποτε δηλωνωντας την βλαβη το βραδυ ας πουμε την επομενη θα ειναι μονο 6 ημερες και οχι 7!

Ο καλυτερος παροχος ειναι αυτος που καταγραφει πιο συντομα την βλαβη η αυτος που την επισκευαζει πιο συντομα;
BlindG εγω τουλαχιστον δεν αναφερα τιποτα για εναλλακτικα καφενεια μεχρι εκεινη την στιγμη, ευχαριστω που μου εδωσες την δυνατοτητα να τοποθετηθω επι του θεματος, σε παρακαλω στο μελλον να μην υποθετεις τιποτα για εμενα, οτι ειναι να πω θα το πω μονος μου. Εαν επικρατει ενα κλιμα δεν σημαινει οτι ενστερνιζομαι αυτο το κλιμα.

Οπως αναφέρθηκε παραπανω,
τι σχεση εχει το ενα με το αλλο?
Ουτως η αλλως, αυτοι που απαντανε τα τηλεφωνα στο 121 δεν ειναι και αυτοι που θα αποκαταστησουν καποια καλωδιακη.

Βεβαιως και ειναι θεμιτο να επισκευαζεται γρηγορα μια βλαβη. Οπως και επισης ειναι θεμιτο, και οχι αξιο ειρωνιας η άμεση ενημερωση των πελατων οταν ζητησει ο πελατης την οποιαδηποτε πληροφορια -ενημερωση .

Το να εχεις 24ωρο βλαβοληπτικο το θεωρω απλα απαραιτητο.
Μαλιστα, θα πρεπει να εχει και καλη πληροφορηση.

Ο πελάτης ειναι απαιτητικός - και καλα κανει - θέλει ΚΑΙ γρηγορη εξυπηρετηση ΚΑΙ πληρη ενημερωση. Επειδη χτυπα ιδιαίτερα ασχημα να καλεις να δηλωσεις βλαβη και να ακους "το ωραριο λειτουργιας ειναι μπλα μπλα μπλα" γιατι το έχω βιώσει και με εχουν πιασει τα γέλια μετά τον αρχικο θυμο. Παράδειγμα, στην περιπτωση που συζηταμε , εαν ειχα εγω βλαβη, θα ηθελα οταν καλεσω να δηλωσω την βλαβη
1)να μου απαντησει ανθρωπος και οχι ηχογραφημενο για το ωραριο λειτουργιας
2)να με ενημερωσει οτι υπαρχει καλωδιακη σε εξελικη με πιθανη ημ. αρσης καλωδιακης στις ταδε το μηνα.

Οποτε , κι εγω μενω ησυχος γιατι ξέρω οτι :
1) ο παροχος μου ειναι ενήμερος για το προβλημα μου
2) εργάζεται / εχει καποιο αρχικο προγραμματισμό για την αποκατασταση του προβληματος

BlindG
30-01-11, 22:34
Να σημειώσω οτι μέχρι αυτή τη στιγμή, ουδέν νεώτερο από τα τηλέφωνα και να τονίσω κάτι που δεν τόνισα προηγουμένως:

Δεν έχει κοπεί μόνο η adsl πρόσβαση αλλά το τηλεφωνικό σήμα (γι'αυτό μίλησα για "κόψιμο καλωδίου" στο θέμα). Ως εκ τούτου, οι προτροπές για καφέ λόγω απουσίας νετρνέ, είναι το λιγότερο άτοπες.

rui
31-01-11, 00:03
Λοιπόν να πώ κ εγώ την εμπειρία μου, χωρίς να ξέρω κατα πόσο είναι σχετική με το θέμα.

Είμαι κ εγώ κάτοικος Ν. Σμύρνης αλλά προς Αρτάκης μεριά.

Μέχρι την Παρασκευή τα πράγματα ήταν φυσιολογικά απο θέματα σταθερότητας γραμμής και ταχύτητας (όσο μπορεί στη Νεα Σμύρνη).

Από χθές λοιπόν το SNR παίζει τρελλά απο 5.5 έως 14 και ακούγεται κατα διαστήματα ένα φύσημα και γρατσουνίσματα στο τηλέφωνο.Περιττό να αναφέρω ότι απο χθές το βράδυ μέχρι σήμερα είχα 145 αποσυνδέσεις.

Εδώ και 3 ώρες περίπου τα πράγματα έχουν "φτιάξει" αλλά έχω χάσει πολύ σε ταχύτητα (από 16700 σε 9119).

Ας ελπίσω ότι το προβλημά μου οφείλεται σε αυτό που συζητάτε και ότι αυριο-μεθαύριο θα λυθεί.
Να σημειώσω εδώ, ότι απο το attenuation έχει μειωθεί (εδώ κ 3 ώρες απο 16db σε 14db)

nnn
31-01-11, 13:40
Το καλωδιακό ? πρόβλημα δεν έχει φτιαχτεί ακόμα όπως έμαθα από γνωστή που μένει στην περιοχή.

BlindG
31-01-11, 15:59
Λοιπόν, σήμερα κατάφερα και πήρα τηλέφωνο.

Η κοπέλα που το σήκωσε (με μηδενική αναμονή είναι η αλήθεια), δεν ήξερε να μου πει για την έκταση της βλάβης. Προφανώς τους έχουν δώσει μια λίστα με νούμερα που έχουν επηρεαστεί. Τους λες το νούμερο και σου λένε την εξής απάντηση (1 για όλα):

"Όντως ανήκει στην καλωδιακή βλάβη και έχει ξεκινήσει η αποκατάσταση με ορίζοντα αποκατάστασης την Τετάρτη".

Ας μου επιτραπεί να έχω πάρα πολλές αμφιβολίες για το πως εάν εργάζονταν το Σαββατοκύριακο ή εάν εργάζονται σε βάρδιες, ώστε να αποκατασταθούν οι τηλεπικοινωνίες.

Να θυμίσω οτι δεν μιλάμε για μια απλή βλάβη που αφορά τις adsl συνδέσεις. Μιλάμε για ολοκληρωτική βλάβη και διακοπή των τηλεπικοινωνιών η οποία ξεκίνησε την Παρασκευή.

emeliss
31-01-11, 16:37
Ας μου επιτραπεί να έχω πάρα πολλές αμφιβολίες για το πως εάν εργάζονταν το Σαββατοκύριακο ή εάν εργάζονται σε βάρδιες, ώστε να αποκατασταθούν οι τηλεπικοινωνίες.
Δεν θα έπρεπε να έχεις αμφιβολίες. Σίγουρος θα έπρεπε να είσαι.

Killthemall
31-01-11, 17:27
Ολος ο Αλιμος δεν εχει τηλεφωνα απο Κυριακη βραδυ 30/1/11
ΟΤΕ ,Hol και αλλοι.
Υπαρχει βλαβη κεντρικου καλωδιου μου ειπαν οι βλαβες ΟΤΕ.
Θα το αποκαταστησουν λεει...εντος 48 ωρων.
Και θα μαθουμε οτι φτιαχτηκε σηκωνοντας περιοδικα το τηλεφωνο !!!!
Εγω εχω internet με ταχυτητα 1800 kbps s/n=2 attenuation =67.5 db (!!!)

Νikosanagn
31-01-11, 17:29
Όχι και όλος εγώ μια χαρά είμαι...

Killthemall
31-01-11, 17:43
Στην πολυκατοικια μου δεν εχουν τηλεφωνα ΟΤΕ ,ΗΟL kai Fotrhnet.
Για ολο τον Αλιμο μου ειπε ο ΟΤΕ και η ΗOL μου ειπε οτι με το θεμα ασχολειται ο ΟΤΕ.

Νikosanagn
31-01-11, 17:45
Που κοντά μένεις στον Άλιμο για να μπορέσω να προσδιορίσω προς δωδεκανήσου ή προς Θουκιδύδου?

Killthemall
31-01-11, 17:50
κοντα στη Θεομητορος

BlindG
31-01-11, 18:26
Δεν θα έπρεπε να έχεις αμφιβολίες. Σίγουρος θα έπρεπε να είσαι.

Μόνο οι φόροι είναι σίγουροι :-k

Για την επισκευή βλάβης, η μόνη σιγουριά που μπορώ να έχω είναι από την ηρεμία που προσφέρει το συναίσθημα του να ξέρεις οτι σε έχουν γραμμένο :-k

cmaniac
31-01-11, 19:06
Και φιλη στο Καλαμακι τα ιδια.

Connx 2mbps

- Τηλεφωνια down
- υψηλο packet loss λογω κυμαινομενου SNR (Up και Down) το οποιο πεφτει και κατω απο 0 (το philips τρελαινεται και βγαζει άλλα αντ αλλων)
- Attenuation Down απο 52 στα φυσιολογικα του εχει φτασει 63
- Συγχρονισμος στο up απο 512 εχει φτασει και 96 με μεσο ορο τα 128.

limplixos
31-01-11, 21:27
Νέα Σμύρνη - κοντά στην Εστία, από Παρασκευή και μέχρι χθες το τηλέφωνο ήταν "νεκρό" και το διαδίκτυο κυμαίνονταν σε τραγικές ταχύτητες (3Mbps). Από σήμερα κόπηκε και αυτό ολοκληρωτικά. Από τον ΟΤΕ στη γιαγιά μου, της είπαν ότι θα διορθωθεί σήμερα, στον πατέρα μου ότι θα διορθωθεί αύριο. Εδώ διαβάζω, ότι θα διορθωθεί μεθαύριο. Δεν θα μου κάνει εντύπωση να μην έχει διορθωθεί μέχρι το τέλος της εβδομάδας.

Υ.Γ. Πάλι καλά που τα παιδιά από την On ήταν θετικότατα ως προς την πίστωση στον επόμενο λογαριασμό των ημερών που δεν κάναμε χρήση των υπηρεσιών τους. Αλήθεια, ο ΟΤΕ το κάνει αυτό;

gbil
31-01-11, 22:21
Υ.Γ. Πάλι καλά που τα παιδιά από την On ήταν θετικότατα ως προς την πίστωση στον επόμενο λογαριασμό των ημερών που δεν κάναμε χρήση των υπηρεσιών τους. Αλήθεια, ο ΟΤΕ το κάνει αυτό;


Ναι το κάνει αν το ζητήσεις. Σε αυτή την περίπτωση που είναι πιο γενική πιθανόν να το κάνουν και χωρίς να το ζητήσει κάποιος.

Killthemall
01-02-11, 11:21
Τριτη 1/2/11 10.22 ιδια κατασταση.
Κομμενα τηλεφωνα και ιλιγγειωδεις ταχυτητες adsl=0.2Mbs
Μπραβο μας!

mntne
01-02-11, 12:57
Νέα Σμύρνη, On Telecoms, το ίδιο πρόβλημα απο Παρασκευή απόγευμα. Μέχρι χθές το πρωί συγχρόνιζα σε αρκετά χαμηλότερη ταχύτητα αλλα τουλάχιστον είχα μια υποτυπώδη σύνδεση. Απο χθές η γραμμή είναι εντελώς νεκρή. Σήμερα το πρωί ήρθε τεχνικός της On, επιβεβαίωσε το πρόβλημα καλωδίωσης του ΟΤΕ και αναμένω...

nnicolaos
01-02-11, 14:19
Και εγώ κοντά στην Εστία μένω. Από την Παρασκευή το μεσημέρι δεν έχουμε τηλέφωνο καθόλου. Από τον ΟΤΕ είπαν πως κάποιος εργολάβος έκοψε τα καλώδια, ενώ έσκαβε μάλλον, και η βλάβη θ'αποκατασταθεί την Πέμπτη. Η πλάκα είναι όμως πως χτες ήρθε κανονικά το τηλέφωνο (και το ADSL) για περίπου 4 ώρες, από τις 12 το μεσημέρι μέχρι τις 4 τ'απόγευμα, κι έπειτα ξανάπεσε. Και σήμερα, αυτή τη στιγμή που γράφω έχω βέβαια ίντερνετ, πιθανολογώ πως γίνεται κάτι αντίστοιχο, καθώς χθες χάρηκα τσάμπα, αφού ήταν προσωρινή μόνο η λειτουργία της γραμμής... Αχ, ΟΤΕ... Ή μήπως πρέπει να κράξουμε όλοι μαζί εκείνον τον εργολάβο;
Εκτός κι αν μας λέει παραμύθια ο ΟΤΕ και είναι αποκλειστικά δική του ανικανότητα...

limplixos
01-02-11, 16:23
Επανήλθε το τηλέφωνο και το διαδίκτυο στην περιοχή της Εστίας στη Νέα Σμύρνη, με τη μισή όμως ταχύτητα από το κανονικό....

Υ.Γ. Αχ , αυτοί οι εργολάβοι ... δεν θέλει και πολύ να γίνει το κακό. --> Εργάτης ενώ σκάβει : "Μάστορα, να συνεχίσω να σκάβω;" Εργολάβος (ενώ διαβάζει εφημερίδα) : "Ναι, ναι..." , Εργάτης ενώ σκάβει : "Μάστορα, ένα χοντρό καλώδιο βρέθηκε ξαφνικά. Να το κόψω;" Εργολάβος (ενώ διαβάζει εφημερίδα) : "Ναι, ναι..."

nnn
01-02-11, 16:25
το βλαβοληπτικό λέει για άρση της βλάβης αύριο από ότι έμαθα από γνωστή που μένει στην περιοχή

matelas
01-02-11, 17:14
Αυτός που έσκαψε δεν πρέπει να άφησε τίποτα όρθιο πάντως.

johnsruro
01-02-11, 17:44
Ποια είναι η επίσημη θέση όμως για την αιτία της βλάβης? Ποιες περιοχές έχουν ακόμα θέμα?

DSLaManiaC
01-02-11, 18:14
Ρε παιδιά, κανένας εκ των έσω δε μπορεί να μάθει τη βλάβη είναι?

Βόμβα έβαλαν στο Α/Κ ή βγήκαν οι αγρότες και όργωσαν κανένα χιλιόμετρο δρόμο?

limplixos
01-02-11, 18:21
Από τον ΟΤΕ είπαν πως κάποιος εργολάβος έκοψε τα καλώδια, ενώ έσκαβε μάλλον

Αυτό μας είπαν και εμάς.

DSLaManiaC
01-02-11, 18:23
Κάτσε ρε παιδιά.. Εδώ έχει πόσες μέρες.. Τι καλώδιο είναι αυτό?

limplixos
01-02-11, 18:29
Τι καλώδιο είναι αυτό?

Χοντρό! :p

equalvector
01-02-11, 19:00
Γεια σας παιδια,

δεν εχω κατι νεοτερο να σας ανακοινωσω εγω, απλά επιβεβαιωνω την βλαβη στον Αλιμο (μενω στον πεζοδρομο κοντα στη φαμαρ) μιας και εγω δεν εχω τηλεφωνο αλλα ιντερνετ εχω καπου στα 1mbit/s. ειναι τοσο γρηγορο που εχω βαλει να κατεβαζω 10 πραγματα μαζι γιατι δε θα ξαναπετυχω τοσο γρηγορες ταχυτητες!

mntne
01-02-11, 19:52
Μόλις επανήλθε και μάλιστα σε ταχύτητα μεγαλύτερη απο πρίν!
Πριν συνχρόνιζα στα 15k, τώρα στα 18k.
Ουδέν κακόν αμιγές καλού.

@ ADSLgr.com All rights reserved.