PDA

Επιστροφή στο Forum : Κουτσουρεμενος MSN LIVE?



LordVader
12-09-06, 00:39
Εχω κατεβασει το msn live εκδοση 8.0.0812.00 και για καποιο λογο δεν ειναι πληρες οπως σε αλλους υπολογιστες που το εχω δει,

για παραδειγμα λειπουν ολα τα tabs περα απο αυτο της cosmote (οκ, δεν τα χρειαζομαι ιδιαιτερα, αλλα γιατι να λειπουν?)
δεν εχω την επιλογη get new winks και αλλα παρομοια

στην ουσια εχω τον 7.5 με τα γραφικα του 8 και καποιες μικρες διαφορες

εκανα uninstall και install αλλα τιποτα

δε χρησιμοποιω το zonealarm που ισως κανει κανενα conflict και δε βρηκα καμια σχετικη βοηθεια στο google..

καμια προταση παιδια?

Whiteyez
12-09-06, 01:49
Και δέν χαίρεσαι που λείπουν? Εγώ το πρώτο πράμα που κάνω είναι να τα βγάζω..

LordVader
12-09-06, 13:16
Οχι βεβαια, γιατι να χαρω? σε περιπτωση που θελω να αφαιρεσω κατι το κανω, μονο που τωρα δεν εχω καν την επιλογη, ουτε να κατεβασω νεα winks μπορω και ενδεχομενως να λειπουν και αλλα στοιχεια του live που δε γνωριζω..

nnn
12-09-06, 15:26
Στο install μήπως έχει κάποια επιλογή για advanced/expert mode που μπορείς να ρυθμίσεις τι θα μπει/βγει ?

Πύρρος
12-09-06, 15:34
Μήπως είναι θέμα γλώσσας ή/και locale ;

LordVader
12-09-06, 15:44
Δεν εχει καποια επιλογη κατα την εγκατασταση και χρησιμοποιω αγγλικα ΧΡ και αγγλικο ΜSN τωρα για την περιοχη δε ξερω αν παιζει ρολο γιατι μονο στα τηλεφωνα ρωταει περιοχη και δεν εχει καμια διαφορα
Πως γινεται σε εσας να ειναι full εκδοση? :cry:

gallahant
12-09-06, 15:47
Εγω εχω προβλημα με το να κανω add emoticons(δεν μου δινει την επιλογη), σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ εκδοση του MSN και να δοκιμασα. Το προβλημα το εχω απο τοτε που αλλαξα δισκο.

Στον παλιο μου Μαξτορ που εχω με εγκατεστημενα ακριβως τα ιδια πραματα, ολα δουλευουν κανονικα.

Whiteyez
12-09-06, 15:54
Εγώ ένα πρόβλημα που έχω είναι ότι μου φεύγουν τα backrounds που βάζω στα παράθυρα που μιλάω,αν το κλείσω και το ξανανοίξω λευκό το δείχνει πάλι,δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια τέτοια ρύθμιση..

AddictedToChaos
12-09-06, 16:31
Παντως, το messenger live ειναι εντελως κακοφτιαγμενο. Τι την ηθελαν την αλλαγη.

Με τον 7.5 ειμαι jet. Οι μισοι παλευουν πως να κανουν τον 8 να λειτουργησει σωστα...

@gallahant, το προβλημα που λες, που δεν μπορεις να κλεψεις τα emoticons του αλλου, το αντιμετωπιζουν ολοι οι γνωστοι μου που εχουν τον 8.

Αρα προφανως, ειναι γενικοτερο το προβλημα και θα εχει να κανει με τον server, οπως πριν λιγο καιρο που σου αλλαζε μονο του, τα αγγλικα σε ελληνικα :twisted: .

gallahant
12-09-06, 16:44
Δεν υφισταται γιατι στον Μαξτορ που εχω περασμενο τον 8, μπορω και παιρνω κανονικα εμοτικονς απο αλλους.

Και αν προσεξες το ποστ μου, μου το κανει και με τον 7.5

bill2003
12-09-06, 16:54
Με τον 7.5 ειμαι jet. Οι μισοι παλευουν πως να κανουν τον 8 να λειτουργησει σωστα...


Το μόνο που μου αρέσει στον 8 είναι ότι μπορείς να μιλάς με τους άλλους ενώ η κατάστασή σου είναι offline ;) Τουλάχιστον εγώ το κάνω συχνά γιατί μερικοί δεν καταλαβαίνουν ότι όταν είσαι busy είσαι busy! Δεν το βάζεις για πλάκα :evil:

metalmike
12-09-06, 17:10
για παραδειγμα λειπουν ολα τα tabs περα απο αυτο της cosmote (οκ, δεν τα χρειαζομαι ιδιαιτερα, αλλα γιατι να λειπουν?)Μηπως εννοεις τα tabs που μπαινουν οταν εχεις βαλει το patch Messenger Plus?Γιατι και σε μενα που δεν εχω βαλει τιποτε δεν εχει tabs εκτος της cosmote!

AddictedToChaos
12-09-06, 17:25
Το μόνο που μου αρέσει στον 8 είναι ότι μπορείς να μιλάς με τους άλλους ενώ η κατάστασή σου είναι offline ;) Τουλάχιστον εγώ το κάνω συχνά γιατί μερικοί δεν καταλαβαίνουν ότι όταν είσαι busy είσαι busy! Δεν το βάζεις για πλάκα :evil:

Καλο ειναι αυτο, αν και δεν μου ειναι απαραιτητο. Το block γιατι το 'χουμε :twisted: .

Το μονο που "ζηλευω" στον 8, ειναι το συστημα με τα offline messages. Αλλα αν ειναι να εχω ολα τα υπολοιπα στραβα, ευχαριστω αλλα δεν θα παρω.

Αυτη τη στιγμη, ο συνδυασμος που κανω, ειναι ο πιο δυνατος απο features και ευκολιες που μπορει να εχει κανεις στο msn. Χωρις πλακα.

Χρησιμοποιω τον 7.5, patch-αρισμενο με ενα πολυ γνωστο patch, φορτωμενο το messenger plus plugin σε συνδυασμο με καποια επιπλεον plugins που δεχεται το plus, οπως το StuffPlug.

Για να παραθεσω επιχειρηματα, θα αναφερω μονο καποια απο τα πολυ σημαντικα features που γουσταρω να εχω.

1. chat commands. Πχ, με /clear στο chat window, καθαριζω την οθονη, με /away, /busy κλπ, θετω το status μου επι τοπου. και πολλα ακομα commands. Αυτο ειναι feature του mess plus.

2. Advanced chat logging system με encryption και archiving. Του plus κι αυτο.

3. Boss key και lock key protection. Με ενα απλο shortcut, εξαφανιζω οτι παραθυρο του msn εχω ανοιχτο εκεινη τη στιγμη, και τα επαναφερω με password ;)

4. Πληρης αφαιρεση των ads, logos, nudge protection, transfer protection (για τα .exe .scr κλπ), και πολλων ακομα με το patch.

5. Με το stuffplug, μπορω να στειλω μεχρι και 5000 αλφαριθμητικους χαρακτηρες. Βολικο οταν θελω να στειλω copy-pasted αρθρα σε καποιον συνομιλητη μου.

6.Ανοιγμα ολων των λινκς, στον default μου browser, και οχι στον ελεεινο internet explorer :twisted:

Αυτα που ανεφερα, ειναι απο τα πολυ σημαντικα που χρησιμοποιω. Απο εκει και περα, εχω ενα σωρο ακομα features μικροτερης σημασιας, τα οποια κανουν τις συνομιλιες μου, ακομα πιο ευχαριστες. :oneup:

gallahant
12-09-06, 17:31
το 6 το κανει ετσι κι αλλιως:p

AddictedToChaos
12-09-06, 17:48
Σοβαρα; Για πατα το κουμπι του msn που σε παει στο hotmail inbox σου, για πατα το κουμπι που σε παει στην σελιδα του προφιλ του user που επελεξες, και δες με τι θα στ'ανοιξει...

Δεν αναφερομουν στα conversation links. Εκεινα ξερω πως σου τ'ανοιγει στον default. Αυτο ελειπε, να ανοιγει κι αυτα στον ie :angryr:

iasonakos
12-09-06, 20:29
Αν δεν ειναι παρανομα, θα ηθελες να μας δωσεις καποιο link με το που βρηκες το patch?

metalmike
12-09-06, 20:53
Για να παραθεσω επιχειρηματα, θα αναφερω μονο καποια απο τα πολυ σημαντικα features που γουσταρω να εχω.

1. chat commands. Πχ, με /clear στο chat window, καθαριζω την οθονη, με /away, /busy κλπ, θετω το status μου επι τοπου. και πολλα ακομα commands. Αυτο ειναι feature του mess plus.

2. Advanced chat logging system με encryption και archiving. Του plus κι αυτο.

3. Boss key και lock key protection. Με ενα απλο shortcut, εξαφανιζω οτι παραθυρο του msn εχω ανοιχτο εκεινη τη στιγμη, και τα επαναφερω με password ;)

4. Πληρης αφαιρεση των ads, logos, nudge protection, transfer protection (για τα .exe .scr κλπ), και πολλων ακομα με το patch.

5. Με το stuffplug, μπορω να στειλω μεχρι και 5000 αλφαριθμητικους χαρακτηρες. Βολικο οταν θελω να στειλω copy-pasted αρθρα σε καποιον συνομιλητη μου.

6.Ανοιγμα ολων των λινκς, στον default μου browser, και οχι στον ελεεινο internet explorer :twisted:

Αυτα που ανεφερα, ειναι απο τα πολυ σημαντικα που χρησιμοποιω. Απο εκει και περα, εχω ενα σωρο ακομα features μικροτερης σημασιας, τα οποια κανουν τις συνομιλιες μου, ακομα πιο ευχαριστες. :oneup:Ολα αυτα υπαρχουν στο Live Messenger με τον συνδιασμο Messenger Plus! Live 4.01.240,Mess Patch 8.0.0812-Generation 4 και A-Patch 1.30 RC1(build 47)!Οποτε φιλαρα βρες αλλα επιχειρηματα :D

Οχι που νομιζες οτι θα σε αφηνα ετσι,πολεμο θα ανοιξω :rofl:

AddictedToChaos
12-09-06, 20:53
Σε αυτο που ζητας, βαλε μπροστα ενα α (λατινικο) ;)


Ολα αυτα υπαρχουν στο Live Messenger με τον συνδιασμο Messenger Plus! Live 4.01.240,Mess Patch 8.0.0812-Generation 4 και A-Patch 1.30 RC1(build 47)!Οποτε φιλαρα βρες αλλα επιχειρηματα :D

Οχι που νομιζες οτι θα σε αφηνα ετσι,πολεμο θα ανοιξω :rofl:

Και μετα ξυπνησες φιλε λολ. Ο συνδυασμος που ανεφερα, αυτη τη στιγμη ειναι πολυ ισχυροτερος απο τον messengerl live και τα υπολοιπα extras.

Στο λεω γιατι εβαλα και τα νεα και εκανα συγκρισεις. Θα παρει λιγο χρονο μεχρι να ερθει στα ισια του και ο αντιστοιχος συνδυασμος στον 8.

Αλλα αυτη τη στιγμη, χανει στα σημεια ;)

gallahant
12-09-06, 21:27
Xαχαχαχ, ελεος ρε παιδια με το msn(που εγω το απεχθανομαι αλλα ειναι αναγκαιο κακο), εμενα βγαζει περισσοτερα αλογα ασπουμε απο σενα:lol: :lol:

LordVader
12-09-06, 23:06
Μηπως εννοεις τα tabs που μπαινουν οταν εχεις βαλει το patch Messenger Plus?Γιατι και σε μενα που δεν εχω βαλει τιποτε δεν εχει tabs εκτος της cosmote!

Δεν εχω ιδεα!Ισως να χρειαζεται το Plus, αλλα περα απο αυτο που ενδεχομενως να λυνεται ετσι για τα υπολοιπα δε βρηκα κατι.
Μαλλον παω παλι στον 7.5..

Raziel
17-09-06, 01:36
Πολλα απο τα προβληματα λυνονται με το mess patch που βρισκεται εδω www.mess.be το οποιο site μαλιστα παιζει καλα μονο με ΙΕ:down: και με κανενα αλλο.Απλα μην ξεχνατε οτι beta εφαρμογες χρησιμοποιειτε οσοι ειναι σε v8 και beta προβληματα θα εχετε;) .
REMEMBER: Gaim RULEZΖΖΖZ:cool:

gallahant
17-09-06, 05:53
Συγνωμη φιλε Raziel αλλα νομιζω οτι εδω και καιρο ο messenger live ειναι σε final version, διορθωσε με αν κανω λαθος

AddictedToChaos
17-09-06, 13:15
Ειναι σε final version και εχει αυτα τα χαλια; Προτιμω την 7.5...

Για μενα, το απατς ειναι πιο γεματο απο το αλλο...

Raziel
17-09-06, 21:52
Συγνωμη φιλε Raziel αλλα νομιζω οτι εδω και καιρο ο messenger live ειναι σε final version, διορθωσε με αν κανω λαθος
Διορθωσε με αν κανω λαθος φιλε gallahant αλλα ολες σχεδον οι subversions του 8 εχουν το tag [ΒΕΤΑ] ,ενω αλλες που δεν το ειχαν ηταν απλα Leaked versions:whistle:.Η δικη μου εκτιμηση ειναι οτι η κανονικη version θα ερθει με τον ερχομο των Vista.

AddictedToChaos
17-09-06, 22:21
Και θα ειναι παντελως γτπ...:clap:

metalmike
17-09-06, 23:18
Ειναι σε final version και εχει αυτα τα χαλια; Προτιμω την 7.5...


Και θα ειναι παντελως γτπ...:clap:Το παρακανες :whistle:

AddictedToChaos
17-09-06, 23:23
Οκ. Δεν θα ειμαι εγω αυτος που θα ριχνω @$$@%@% οταν θα επικρατει ενα μπαχαλο στο pc...

moshstef
27-09-06, 14:01
Εχω κατεβασει το msn live εκδοση 8.0.0812.00 και για καποιο λογο δεν ειναι πληρες οπως σε αλλους υπολογιστες που το εχω δει,

για παραδειγμα λειπουν ολα τα tabs περα απο αυτο της cosmote (οκ, δεν τα χρειαζομαι ιδιαιτερα, αλλα γιατι να λειπουν?)
δεν εχω την επιλογη get new winks και αλλα παρομοια

στην ουσια εχω τον 7.5 με τα γραφικα του 8 και καποιες μικρες διαφορες

εκανα uninstall και install αλλα τιποτα

δε χρησιμοποιω το zonealarm που ισως κανει κανενα conflict και δε βρηκα καμια σχετικη βοηθεια στο google..

καμια προταση παιδια?


Μήπως είναι θέμα γλώσσας ή/και locale ;Είναι θέμα της χώρας που επιλέγεις στο profile σου στο msn. Κάθε χώρα έχει τα δικά της tabs απ' ότι βλέπω. Αν βάλεις Greece έχεις μόνο το tab της cosmote, και δεν έχεις την επιλογή να κάνεις "Add" με δεξί click ένα emoticon που σου στείλανε. Αν δοκιμάσεις πχ USA θα δεις άλλα tabs και για UK άλλα.

Εγώ ήθελα να βρω γιατί δεν μπορούσα να κάνω "Add" emoticons και έβαλα ξένο location. 'Ομως παρουσιάστηκε ενα πρόβλημα, δεν μπορώ να παίξω τώρα τα multiplayer παιχνίδια πχ minesweeper flags.
Ξέρει κανείς ρε παιδιά περισσότερα; Πώς μπορώ να έχω και "Add" emoticon στο δεξί κλικ και να μπορώ να παίζω παιχνίδια;

AddictedToChaos
27-09-06, 14:23
Είναι θέμα της χώρας που επιλέγεις στο profile σου στο msn. Κάθε χώρα έχει τα δικά της tabs απ' ότι βλέπω. Αν βάλεις Greece έχεις μόνο το tab της cosmote, και δεν έχεις την επιλογή να κάνεις "Add" με δεξί click ένα emoticon που σου στείλανε. Αν δοκιμάσεις πχ USA θα δεις άλλα tabs και για UK άλλα.

Εγώ ήθελα να βρω γιατί δεν μπορούσα να κάνω "Add" emoticons και έβαλα ξένο location. 'Ομως παρουσιάστηκε ενα πρόβλημα, δεν μπορώ να παίξω τώρα τα multiplayer παιχνίδια πχ minesweeper flags.
Ξέρει κανείς ρε παιδιά περισσότερα; Πώς μπορώ να έχω και "Add" emoticon στο δεξί κλικ και να μπορώ να παίζω παιχνίδια;

Για τα παιχνιδια, μπορει να φταινε πολλα πραγματα.

Πρωτον, πρεπει να δεις αν εχεις ενεργοποιημενα τα plugins του minesweeper στον internet explorer.

Και γενικως, να τσεκαρεις ολες τις ρυθμισεις του που μπορει να μπλοκαρουν activeX, γιατι το χρειαζεται ;)

moshstef
27-09-06, 16:19
...Πρωτον, πρεπει να δεις αν εχεις ενεργοποιημενα τα plugins του minesweeper στον internet explorer...Σε παρακαλώ εξήγησε τι εννοείς με αυτό; Ποια plugins;

AddictedToChaos
27-09-06, 17:36
Σε παρακαλώ εξήγησε τι εννοείς με αυτό; Ποια plugins;

Πηγαινε στον internet explorer, και επελεξε tools -> manage add-ons.

Εκει θα δεις την λιστα με τα διαθεσιμα plugins. Επελεξε απο το show, το add-ons that have been used by Internet Explorer.

Μετα στη λιστα, τσεκαρε να δεις αν ειναι enabled τα αντιστοιχα plugins για το minesweeper.

Ειναι τα MessengerStatsClient Class και το Minesweeper Flags Class.

moshstef
27-09-06, 18:13
Δυστυχώς δεν έχω το Manage Add ons στην έκδοση του IE που έχω 6.0.2800.1106. Είμαι και σε Windows 2000 και δεν γίνεται να αλλάξουν αυτά γιατί είναι στο pc της δουλειάς.

Πρίν να αλλάξω το profile σε έπαιζα κανονικά τα παιχνίδια. Τώρα μου βγάζει την κλασσική σελίδα του IE με το Check network settings...

Έχω βρει αυτά τα classes που λες στο C:\WINNT\Downloaded Program Files και τα έκανα delete για να τα ξανακατεβάσει, αλλά δεν τα ξανακατεβάζει.

Επίσης δοκίμασα να κάνω login στο ίδιο pc με άλλο καινούργιο windows χρήστη , και έπαιξε κανονικά. Πήρα τα settings του IE από αυτό που έπαιζε και τα έβαλα σε αυτό που δεν παίζει, αλλά τζίφος.

Ίσως κάτι να έχει γράφτεί στο profile του κανονικού windows χρηστη ή στο registry;
Τί άλλο μπορώ να κοιτάξω;

FestoNero
28-09-06, 12:56
Να κανω μια τοση δα ερωτησουλα;
Εχω βαλει το Messenger Plus!
αλλα δεν μπορω να βγαλω το διαφημιστικο στο αρχικο παραθυρο..
Και διαφημιζει ενα Vonage, μαλλον κατι σε IP Telephony ειναι ε;
Μια αλλη ερωτηση, ξερει κανεις πως μπορω να βαλω μαζικα smilies στον
MSN Live;
Τα smilies του MSN ειναι απαραδεκτα!!
(Καπου το'χω ξαναρωτησει αυτο μου φαινεται..)

Chris_Nik
28-09-06, 13:10
2. Advanced chat logging system με encryption και archiving. Του plus κι αυτο.

3. Boss key και lock key protection. Με ενα απλο shortcut, εξαφανιζω οτι παραθυρο του msn εχω ανοιχτο εκεινη τη στιγμη, και τα επαναφερω με password

Αυτό με τον msn live γίνετε???

FestoNero
28-09-06, 13:34
Chris_Nik:
Αυτο γινεται μεσω του Messenger Plus! που θα βρεις στη σελιδα http://www.msgpluslive.net/ για τον MSN Live..

Ακυρο, βρηκα την απαντηση για το διαφημιστικο:

In Messenger Plus! 3.40.x (and later) the option to remove the advertisement banner from MSN/Windows Messenger has been removed.

AddictedToChaos
28-09-06, 13:40
Να κανω μια τοση δα ερωτησουλα;
Εχω βαλει το Messenger Plus!
αλλα δεν μπορω να βγαλω το διαφημιστικο στο αρχικο παραθυρο..
Και διαφημιζει ενα Vonage, μαλλον κατι σε IP Telephony ειναι ε;
Μια αλλη ερωτηση, ξερει κανεις πως μπορω να βαλω μαζικα smilies στον
MSN Live;
Τα smilies του MSN ειναι απαραδεκτα!!
(Καπου το'χω ξαναρωτησει αυτο μου φαινεται..)

Λοιπον. Εκανες αθελα σου μλκια κατα την εγκατασταση του plus.

Κανε το uninstall, μετα ξανακανε install αλλα διαβασε προσεκτικα εκει που θα λεει για εγκατασταση ενος sponsor. Να επιλεξεις ΝΟ για να μην εγκατασταθουν τα ads.

Οσο για το μαζικο backup/restore των smilies, winks, pictures, κλπ, ενα ειναι το προγραμμα.

MSN Backup (http://www.softpedia.com/get/System/Back-Up-and-Recovery/MSN-BackUp.shtml)

FestoNero
28-09-06, 13:48
Χμ.. οχι, το προσεξα και δεν το επελεξα..
Απ'οτι διαβασα στην ιστοσελιδα του msnplus απενεργοποιησε αυτην την επιλογη ο δημιουργος..
Βρηκα και την απαντηση για τη μαζικη εισαγωγη smilies τσουρνεμενα απο αλλου:
http://www.msghelp.net/showthread.php?tid=66401&pid=731204#pid731093
Ειναι ενα προγραμματακι το οποιο εισαγει τα smilies κατευθειαν μεσα στον messenger, χωρις να χρειαζεται να το κανεις ενα ενα..
Και σαν keyboard shortcut εχει το ονομα του smiley..
(Για καποιο λογο ομως εμφανιζει καποια smileys χωρις transparence τριγυρω τους, ενω στο φορουμ ειναι κανονικα..) :hmm:

bill2003
28-09-06, 13:51
Οσο για το μαζικο backup/restore των smilies, winks, pictures, κλπ, ενα ειναι το προγραμμα.
MSN Backup (http://www.softpedia.com/get/System/Back-Up-and-Recovery/MSN-BackUp.shtml)

Αυτό παίζει και με τον 8?

AddictedToChaos
28-09-06, 13:59
Χμ.. οχι, το προσεξα και δεν το επελεξα..
Απ'οτι διαβασα στην ιστοσελιδα του msnplus απενεργοποιησε αυτην την επιλογη ο δημιουργος..
Βρηκα και την απαντηση για τη μαζικη εισαγωγη smilies τσουρνεμενα απο αλλου:
http://www.msghelp.net/showthread.php?tid=66401&pid=731204#pid731093
Ειναι ενα προγραμματακι το οποιο εισαγει τα smilies κατευθειαν μεσα στον messenger, χωρις να χρειαζεται να το κανεις ενα ενα..
Και σαν keyboard shortcut εχει το ονομα του smiley..
(Για καποιο λογο ομως εμφανιζει καποια smileys χωρις transparence τριγυρω τους, ενω στο φορουμ ειναι κανονικα..) :hmm:

Αυτο ακριβως κανει και το MSN Backup και δεν περιοριζεται μονο στα smilies, αλλα στα παντα!!


Αυτό παίζει και με τον 8?

Δεν ειμαι σιγουρος, αλλα απ'οσο λεει, μαλλον γινεται.

Εξαλλου, αυτο λειτουργει ανεξαρτητα απο τον messenger. Εισαγεις σε ενα πεδιο το mail σου που εχεις στο msn και μετα σου εμφανιζει τα contents που ειναι για backup ;)

bill2003
28-09-06, 14:19
Δεν ειμαι σιγουρος, αλλα απ'οσο λεει, μαλλον γινεται.

Εξαλλου, αυτο λειτουργει ανεξαρτητα απο τον messenger. Εισαγεις σε ενα πεδιο το mail σου που εχεις στο msn και μετα σου εμφανιζει τα contents που ειναι για backup ;)

Μολίς το δοκίμασα. Backup από 7.5 restore σε 8. Έγινε κανονικά :)

AddictedToChaos
28-09-06, 14:40
Μολίς το δοκίμασα. Backup από 7.5 restore σε 8. Έγινε κανονικά :)

Ωραια τοτε. Κατσε μια να το ανεβασω και στο φορουμ να υπαρχει ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.