PDA

Επιστροφή στο Forum : drivers για hardware!



nick7
29-01-11, 20:27
καλησπέρα υπάρχει free προγραμματάκι που να κάνει update τους drivers όλων των hardware? βρήκα το driver genius και μου βρήκε οτι τα περισσοτέρα έχουν βγεί drivers καινούργιοι! το συγκεκριμένο όμως ειναι με πληρωμή για να κάνει την διαδικασία!! αν ξέρετε τι πρέπει να κάνω...???
δεν είναι του θέματος αλλά έχω κάρτα γραφικών την radeon x850 xt και πήγα στο site της ati και είχε για radeon x850 drivers καινούργιους! κάνουν και για την κάρτα που έχω γιατί τους εγκατέστησα και μου φαίνεται σαν να κολλάει λίγο!!! αν ξέρει κανείς...

th_pantazis
29-01-11, 22:18
Φίλε μου,

οι εκδόσεις των drivers συνήθως προσφέρουν πλεονεκτήματα. Αλλά όχι πάντα...
Δυστυχώς δεν έχω τη συγκεκριμένη κάρτα γραφικών. (ούτε κάποια παραπλήσια)
Μπορείς να εξετάσεις με βεβαιότητα αν αποδίδει χειρότερα απ' ότι προηγουμένως;
Επιπλέον: τι κολάει; τα 3Δ παιχνίδια, οι 3Δ εφαρμογές, η αίσθηση στα Windows;
Αν είσαι σίγουρος ότι το PC πάει χειρότερα μπορείς να απεγκαταστήσεις τους νέους οδηγούς και να βάλεις τους παλιούς.

Υ.Γ. Δεν είμαι πολύ υπέρ αυτών των προγραμμάτων που κάνουν αυτόματες ενημερώσεις.
Αν θέλεις ν' αναβαθμίσεις οδηγούς έχε υπ' όψιν σου ότι μπορεί να έχεις μικροπροβλήματα.
Αν υπάρχουν κάποια σημεία που σ' ενδιαφέρουν ιδιαίτερα π.χ. κ. γραφικών, ήχου, I/O βίντεο, μητρική κλπ. μπορείς να ψάξεις χειροκίνητα για οδηγούς.

treli@ris
29-01-11, 22:47
Αυτοματα ενημερωσεις γινονται μονο απο προγραμματα που ερχονται μαζι με το υλικο (harware). Καλυτερα να πηγαινεις σε καθε site του υλικου που θελεις ξεχωριστα οπου εχει επιλογη για σκαναρισμα συστηματος κι ευρεση καταλληλου/νεοτερου οδηγου.

Οσον αφορα την Χ850ΧΤ οι τελευταιοι οδηγοι βγηκανε στις 24/2/2010 οποτε σιγουρα δεν υπαρχουν νεοτεροι.

STELIOS68
30-01-11, 09:40
καλησπέρα υπάρχει free προγραμματάκι που να κάνει update τους drivers όλων των hardware?
Για δες κι αυτό. Κάνει και την διαδικασία free.
SlimDrivers (http://www.driverupdate.net/) :whistle:

vasileios13
30-01-11, 12:00
Για δες κι αυτό. Κάνει και την διαδικασία free.
SlimDrivers (http://www.driverupdate.net/) :whistle:

Ωραίο φαίνεται.....το free που λέει manual update,πως κατεβάζει drivers? Σε στέλνει στις σελίδες του κατασκευαστή ή μέσω του GUI....κατεβάζεις...???

STELIOS68
30-01-11, 14:23
Ωραίο φαίνεται.....το free που λέει manual update,πως κατεβάζει drivers? Σε στέλνει στις σελίδες του κατασκευαστή ή μέσω του GUI....κατεβάζεις...???
Kατ' αρχήν κάνεις σκανάρισμα και βρίσκει ποιοί drivers λείπουν. Δίπλα από τον κάθε driver βγάζει "download". Το πατάς και πρώτα σε ρωτάει αν θέλεις να φτιάξει ένα σημείο επαναφοράς (σε περίπτωση που το σύστημα δεν λειτουργεί με τον καινούργιο driver) και μετά αυτόματα σου κάνει εγκατάσταση τον driver.
Επίσης ψάχνει και για το αν έχει βγει νέος driver για την συγκεκριμένη συσκευή και τον εγκαθιστά αυτόματα.
Και ακόμη ψάχνει και για καινούργιες εκδόσεις software. Δηλ. αν έχεις κάποιο πρόγραμμα και έχει βγει πιο καινούργια έκδοση και πάλι την εγκαθιστά αυτόματα. :oneup:

vasileios13
30-01-11, 16:36
Kατ' αρχήν κάνεις σκανάρισμα και βρίσκει ποιοί drivers λείπουν. Δίπλα από τον κάθε driver βγάζει "download". Το πατάς και πρώτα σε ρωτάει αν θέλεις να φτιάξει ένα σημείο επαναφοράς (σε περίπτωση που το σύστημα δεν λειτουργεί με τον καινούργιο driver) και μετά αυτόματα σου κάνει εγκατάσταση τον driver.
Επίσης ψάχνει και για το αν έχει βγει νέος driver για την συγκεκριμένη συσκευή και τον εγκαθιστά αυτόματα.
Και ακόμη ψάχνει και για καινούργιες εκδόσεις software. Δηλ. αν έχεις κάποιο πρόγραμμα και έχει βγει πιο καινούργια έκδοση και πάλι την εγκαθιστά αυτόματα. :oneup:

Θα μου άρεσε,να μην κατεβάζει αυτόματα..αλλά να σε πάει στο site και να κατεβάζεις από εκεί... Thanks...:hippy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.