PDA

Επιστροφή στο Forum : χρέωση κλήσης κάθε φορά επανασύνδεσης;; και άλλες απορίες..



pantelas
12-09-06, 03:41
Γειά σας...καινούριος εδώ

Έχω κάποιες απορίες, όντας άπειρος σε θέματα dsl παρότι χρόνια χρήστης Η/Υ....το ιστορικό - που περιέχει και τις απορίες, μερικές από τις οποίες μπορεί να ακουστούν ''παιδικές'' - έχει ως εξής:

Πριν ένα χρόνο ήρθα στη Φλώρινα για σπουδές (από Κύπρο) και έκανα σύνδεση dsl 384 από otenet, με modem speedtouch 530i. Όπως και στην Κύπρο που είχα dsl, χρειάστηκε μόνο μια φορά ενεργοποίησης, και για ένα χρόνο όλα κάλα.

Φέτος, με το πρόγραμμα Δίοδος, πήρα φοιτητικό πακέτο otenet ondsl kit 786.. με modem sagem fast 840. Πώς και τώρα χρειάζεται να κάνω dialing κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή για να συνδεθω; (μέσω του εικονιδίου στο desktop "OTENET OnDSL Connection" που εμφανίστηκε αυτόματα μετά την εγκατάσταση των drivers του modem).
Επίσης, αποσυνδέομαι συνεχώς - όπως αρκετοί στο forum αυτό όπως διαβάζω - και έχω την εξής απορία: χρεώνομαι κλήση από τον ΟΤΕ κάθε φορά που γίνομαι dc και επανασυνδέομαι;; Γιατί αν όντως έτσι συμβαίνει, χ*σε το φοιτητικό πακέτο, γίνομαι dc τουλάχιστον 2-3 φορές κάθε ώρα.
Και αν όντως έτσι γίνεται, αν επανασυνδέσω το παλιό μου modem , θα επιλυθεί το πρόβλημα;;

Συγγνώμη για το πολύ μπλα μπλα, ξέρω ότι πέρνοντας τηλέφωνο στην οτενετ θα μου δημιουργούσαν παραπάνω απορίες από όσες έχω για αυτό απευθύνομαι εδώ...

nrg_polini
12-09-06, 03:48
Οχι δεν χρεωνεσαι τιποτα για τις επανασυνδεσεις . Συνδεσε ετσι κι αλλιως το παλιο σου μοντεμ καθως ειναι πολυ καλυτερο.

pantelas
12-09-06, 03:54
ευχαριστώ για την πολύ γρήγορη απάντηση!....παραμένει απλά η απορία μου για το γιατί χρειάζεται να κάνω dialing κάθε φορά που συνδέομαι ενώ με την προηγούμενη σύνδεση 384 (και το προηγούμενο modem - αν πέζει καθόλου ρόλο) δεν χρειαζόταν αυτό . .

nrg_polini
12-09-06, 03:58
Γιατι το sagem που εχεις συνδεεται με usb ενω το speedtouch το συνεδεες στην καρτα δικτυου του υπολογιστη σου. Αν βαλεις το παλιο σου μοντεμ (που να το βαλεις) δεν θα χρειαζεται να κανεις αυτη τη διαδικασια.

ZORO
12-09-06, 04:28
Αυτό γίνεται γιατί προφανώς το παλιό σου το modem ήταν στην πραγματικότητα router και έτσι είχε κρατημένα τα στοιχεία σου και έκανε αυτό την διαδικασία χωρίς να το καταλαβαίνεις εσύ. Πάντως μην ανησυχείς δεν χρεώνεσαι τίποτα, στην πραγματικότητα αυτό που εσύ βλέπεις ως κλήση δεν είναι τηλεφωνική κλήση, απλά το modem σου στέλνει έναν κωδικό στην γραμμή για να συνδεθείς με τον παροχό σου.

gallahant
13-09-06, 05:43
Καλως ηρθες στο φορουμ (Κυπρος και εδω:oneup: )

Μπορεις να κανεις και κατι αλλο με το sagemaki σου.

Θα ανοιξεις το notepad και θα γραψεις RasDial "Otenet OnDSL" ******@otenet.gr password

οπου αστερισκοι ειναι το username σου, και στη συνεχεια θα βαλεις το password σου, γραφτα ακριβως οπως τα εγραψα.

Στη συνεχεια κανε save as οπου θελεις, αλλαζωντας ομως την καταληξη απο .txt σε .bat

Θα σου δημιουργησει ενα .bat αρχειο που για να δοκιμασεις αν δουλευει σωστα κανε αποσυνδεση χειροκινητα και κανε διπλο κλικ στο αρχειο, λογικα θα σε συνδεσει.

Βαλε τωρα αυτο το αρχειο στα start up και εισαι ετοιμος:)

Aν κλεινεις τον υπολογιστη, η οταν κανεις επανεκκινηση, θα συνδεεται μονο του μολις μπει στα windows (φανταζομαι windows χρησιμοποιας)


Εδω το thread απ οπου βρηκα αυτο το tip
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=32939&highlight=bat

@ ADSLgr.com All rights reserved.