PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρυθμίσεις Vigor 2710n



africa_twin
31-01-11, 16:51
Σήμερα ενεργοποιήθηκε η σύνδεσή μου στη Wind αλλά δεν έχω παραλάβει ακόμα τον εξοπλισμό!
Προσπαθώ να συνδέσω ένα Vigor 2710n αλλά δεν τα έχω καταφέρει.
Ποια από τις ακόλουθες επιλογές βάζω;
PPPoE ή PPPoA, LLC/SNAP ή VC MUX;
User name βάζουμε tellas@tellas.gr και pass tellas σωστά;
Υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση που πρέπει να κάνω;;;
Έκανα διάφορους συνδυασμούς των παραπάνω αλλά δεν κατάφερα κάτι.
Υπάρχει περίπτωση να μην έχει ενεργοποιηθεί ακόμα η γραμμή μου και τσάμπα παιδεύομαι;

thenetpoet
31-01-11, 17:56
PPPoE LLC/SNAP αλλά και PPPoA να βαλεις πάλι οκ είναι..
username και password βαλε οτι θελεις. Αν δεν μπαίνεις, μάλλον δεν έχει ενεργοποιηθεί η σύνδεσή σου.

vaggoulas
31-01-11, 18:10
VPI/VCI 8/35 έχεις βάλει?

africa_twin
31-01-11, 19:35
VPI/VCI 8/35 έχω βάλει, όπως επίσης έχω δοκιμάσει και PPPoE LLC/SNAP και PPPoΑ LLC/SNAP αλλά τίποτα :hmm:
Είμαι από το πρωί χωρίς internet! Το τηλέφωνο δουλεύει κανονικά.
Στο site της Wind ενώ μέχρι το πρωί έλεγε την πιθανή ημερομηνία ενεργοποίησης, από τις 11 η ώρα περίπου γράφει "Η υλοποίηση της αίτησής σας βρίσκεται στο τελικό στάδιο ενεργοποίησης."

nnn
31-01-11, 20:28
Δεν είναι ακόμα έτοιμη η γραμμή σου.

africa_twin
02-02-11, 16:57
Τελικά σήμερα έχω Internet!!!
Άκουσα απίστευτα πράγματα από τα τσακάλια της Wind 3 μέρες τώρα!
Η πρώτη πατάτα ήταν ότι παρ όλο που προέρχομαι από φορητότητα (PSTN γραμμή από HOL) μου έδωσαν καινούριο βρόγχο και και περίμενα να έρθει τεχνικός για μεικτονόμηση:shock:
Να δεις πλάκα που θα χουμε αν μου χρεώσουν και τέλη νέας σύνδεσης. Πάντως από Wind μου διαβεβαίωσαν ότι δεν θα υπάρχει τέτοια χρέωση (έχω κρατήσει στοιχεία της υπαλλήλου που μίλησα).
Και το 2ο κουφό ενώ όλοι με διαβεβαίωναν ότι δεν χρειάζονται Username και Pass (όπως έχει αναφερθεί και εδώ μέσα) για να συγχρονίσει το router σήμερα μετά από άπειρα τηλέφωνα που είχα κάνει και στο 1212 και στο 13800 βρέθηκε ένας χριστιανός και μου είπε ότι για να συγχρονίσω πρέπει να βάλω τα user και pass που έχουν εκδοθεί για μένα! Τα έβαλα και ω του θαύματος συγχρόνισε το router και έχω Internet!!!
Τα συμπεράσματα δικά σας!!!
Δεν ξεκινήσαμε καθόλου καλά αλλά ελπίζω να πάμε καλύτερα...

thenetpoet
03-02-11, 11:49
Τελικά σήμερα έχω Internet!!!
Άκουσα απίστευτα πράγματα από τα τσακάλια της Wind 3 μέρες τώρα!
Η πρώτη πατάτα ήταν ότι παρ όλο που προέρχομαι από φορητότητα (PSTN γραμμή από HOL) μου έδωσαν καινούριο βρόγχο και και περίμενα να έρθει τεχνικός για μεικτονόμηση:shock:
Να δεις πλάκα που θα χουμε αν μου χρεώσουν και τέλη νέας σύνδεσης. Πάντως από Wind μου διαβεβαίωσαν ότι δεν θα υπάρχει τέτοια χρέωση (έχω κρατήσει στοιχεία της υπαλλήλου που μίλησα).
Και το 2ο κουφό ενώ όλοι με διαβεβαίωναν ότι δεν χρειάζονται Username και Pass (όπως έχει αναφερθεί και εδώ μέσα) για να συγχρονίσει το router σήμερα μετά από άπειρα τηλέφωνα που είχα κάνει και στο 1212 και στο 13800 βρέθηκε ένας χριστιανός και μου είπε ότι για να συγχρονίσω πρέπει να βάλω τα user και pass που έχουν εκδοθεί για μένα! Τα έβαλα και ω του θαύματος συγχρόνισε το router και έχω Internet!!!
Τα συμπεράσματα δικά σας!!!
Δεν ξεκινήσαμε καθόλου καλά αλλά ελπίζω να πάμε καλύτερα...

Μα πλεον δεν εκδιδονται username & pass οποτε κατι αλλο μάλλον φταίει.
Έβαζες username & password στο modem σου κατι τυχαίο ή δεν έβαζες τίποτα? Πολλά modems δεν ξεκινάνε το ppp authentication οταν το username είναι κενό.
Μήπως αυτό που σου είπαν και έβαλες είναι winduser@tellas.gr σαν username? Αυτό είναι το default username και ισχύει για όλους, όχι μόνο για σένα.

africa_twin
03-02-11, 12:25
Μα πλεον δεν εκδιδονται username & pass οποτε κατι αλλο μάλλον φταίει.
Έβαζες username & password στο modem σου κατι τυχαίο ή δεν έβαζες τίποτα? Πολλά modems δεν ξεκινάνε το ppp authentication οταν το username είναι κενό.
Μήπως αυτό που σου είπαν και έβαλες είναι winduser@tellas.gr σαν username? Αυτό είναι το default username και ισχύει για όλους, όχι μόνο για σένα.

και όμως φίλε μου αν δεν το έβλεπα με τα μάτια μου κι εγώ δεν θα το πίστευα...
είχα δοκιμάσει τα: tellas@tellas.gr, tellasuser@tellas.gr, winduser@tellas.gr, user@tellas.gr και pass tellas αλλά τίποτα :shock:
Αυτό που μου έδωσαν και δούλεψε είναι το αρχικό του μικρού μου ονόματος τελεία και στη συνέχεια το επώνυμό μου σε λατινικούς χαρακτήρες συνοδευόμενο από 4 αριθμούς και μετά @tellas.gr και το pass είναι 11 ψηφία με γράμματα, σύμβολα και αριθμούς!!! ΜΟΝΟ έτσι συγχρονίζει το router :stunned:
Ρώτησα τον τεχνικό γιατί συμβαίνει αυτό και μου απάντησε ξερά "μερικές φορές συμβαίνει και αυτό" τώρα εγώ από τη χαρά μου μετά από 3 μέρες χωρίς internet δεν τον ρώτησα και λεπτομέρειες. Αργότερα που δοκίμασα να βάλω πάλι τα κοινά user και pass δεν συγχρόνιζε... Βγάλτε συμπέρασμα...

LOUKAS32
03-02-11, 12:35
συνολικα ποσο καιρο περιμενες? ειχες ιντερνετ απο τον αλλο παροχο? εαν οχι ποσο καιρο εισουν χωρις ιντερνετ? \\

ποσα δινεις τον μηνα?

africa_twin
03-02-11, 13:23
συνολικα ποσο καιρο περιμενες? ειχες ιντερνετ απο τον αλλο παροχο? εαν οχι ποσο καιρο εισουν χωρις ιντερνετ? \\

ποσα δινεις τον μηνα?
Περίμενα 20 μέρες ακριβώς. Internet και εισερχόμενες κλήσεις δεν είχα για 3 μέρες (ενώ οι εξερχόμενες δούλευαν κανονικά) έχω το πακέτο WIND Double Play S (http://www.wind.com.gr/LeftMenu/Statherh---Internet/Gia-ton-idioti.aspx)

LOUKAS32
03-02-11, 13:25
Περίμενα 20 μέρες ακριβώς. Internet και εισερχόμενες κλήσεις δεν είχα για 3 μέρες (ενώ οι εξερχόμενες δούλευαν κανονικά) έχω το πακέτο WIND Double Play S (http://www.wind.com.gr/LeftMenu/Statherh---Internet/Gia-ton-idioti.aspx)

δεν ειναι ασχημα,

tnx

thenetpoet
03-02-11, 14:52
και όμως φίλε μου αν δεν το έβλεπα με τα μάτια μου κι εγώ δεν θα το πίστευα...
είχα δοκιμάσει τα: tellas@tellas.gr, tellasuser@tellas.gr, winduser@tellas.gr, user@tellas.gr και pass tellas αλλά τίποτα :shock:
Αυτό που μου έδωσαν και δούλεψε είναι το αρχικό του μικρού μου ονόματος τελεία και στη συνέχεια το επώνυμό μου σε λατινικούς χαρακτήρες συνοδευόμενο από 4 αριθμούς και μετά @tellas.gr και το pass είναι 11 ψηφία με γράμματα, σύμβολα και αριθμούς!!! ΜΟΝΟ έτσι συγχρονίζει το router :stunned:
Ρώτησα τον τεχνικό γιατί συμβαίνει αυτό και μου απάντησε ξερά "μερικές φορές συμβαίνει και αυτό" τώρα εγώ από τη χαρά μου μετά από 3 μέρες χωρίς internet δεν τον ρώτησα και λεπτομέρειες. Αργότερα που δοκίμασα να βάλω πάλι τα κοινά user και pass δεν συγχρόνιζε... Βγάλτε συμπέρασμα...

για καποιο λογο δεν θα ειχε γινει σωστά η ενεργοποίησή σου στα συστήματα, ώστε να μπαίνεις χωρίς username/password...

africa_twin
03-02-11, 16:48
για καποιο λογο δεν θα ειχε γινει σωστά η ενεργοποίησή σου στα συστήματα, ώστε να μπαίνεις χωρίς username/password...
ελπίζω ότι η γκαντεμιά θα σταματήσει εδώ... :(

@ ADSLgr.com All rights reserved.