PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με microsoft security essentials



dpetka2001
31-01-11, 17:46
γεια σας παιδια...χτες μου εβγαλε upgrade για το microsoft security essentials...ωστοσο μου βγαζει το εξης λαθος...οταν πηγα να κανω απεγκατασταση του προγραμματος δεν υπηρχε στα προγραμματα και οταν προσπαθησα να κανω εκ νεου εγκατασταση απο την αρχη συνεχιζει και μου βγαζει το ιδιο λαθος...επισης ειχα και το malwarebyes antimalware εγκατεστημενο το οποιο και εκανα απεγκατασταση μηπως και τυχον δημιουργουσε καποιο conflict με την καινουρια εκδοση του mse...καμια ιδεα τι να κανω?

eagle13
31-01-11, 17:49
http://social.answers.microsoft.com/Forums/en-US/msestart/thread/f558a208-ed4e-42bd-844c-6e07b8a91b00

stefan_city
31-01-11, 17:53
διαβασε κι αυτα μηπως σε βοηθησουν.

http://social.answers.microsoft.com/Forums/en-US/msestart/thread/908fad3e-f9fc-4d8a-be83-ae7d3bc48db5

http://www.microsoft.com/security_essentials/HelpTopic.aspx?mkt=en-us&assetId=cf5220bd-3da8-4694-ac42-f5396ef5ff0b#mainNav

cranky
31-01-11, 17:53
Πολύ παράξενο.
Κι' εμένα μου είπε για upgrade, αλλά δεν μου ζήτησε απεγκατάσταση πρώτα.
Πάτησα ΟΚ, και τά 'κανε όλα μόνο του.

karetsos
31-01-11, 18:06
Πολύ παράξενο.
Κι' εμένα μου είπε για upgrade, αλλά δεν μου ζήτησε απεγκατάσταση πρώτα.
Πάτησα ΟΚ, και τά 'κανε όλα μόνο του.

το ίδιο κι εδώ (σε 3 υπολογιστές)

atrias
31-01-11, 18:11
και σε μένα εγκαταστάθηκε μια χαρά σε αρκετά pc

το νέο ενδιαφέρον χαρακτηριστικό είναι ότι δίνεται η δυνατότητα να μη συμμετέχεις στο spy net αλλά χάνοντας έτσι τη δυνατότητα να ανιχνευτούν πιθανοί ιοί των οποίων τα heuristics "κάτι θυμίζουν" αλλά δεν είναι καταχωρημένοι στη βάση του security essentials

dpetka2001
31-01-11, 19:16
δεν ξερω παιδες...τι να πω...διαβασα και τα προηγουμενα λινκς που μου δωσατε τα εκανα αλλα και παλι δεν εγκαθισταται...απο εφαρμογες εχω μονο το norton ghost που πιστευω δεν πρεπει να ειναι υπευθυνο για καποιο conflict...επισης η εκδοση του msiexec.msiειναι πανω του 3.1 οπως αναφερουν καποια απο τα λινκς συν το γεγονος οτι η υπηρεσια windows installer εχει εκκινησει κανονικα...μπηκα και σε selective mode απο οπου και σας γραφω τωρα και κανονικα δεν τρεχουν αλλες υπηρεσιες...αλλα και παλι μου βγαζει το ιδιο λαθος...windows αυθεντικα απο το ΑΠΘ MSDN...καμια αλλη ιδεα? τωρα σκαναρω με spybot μηπως και δεν εχει γινει σωστα καποια απεγκατασταση...την εφαρμογη mse δεν την εκανα εγω απεγκατασταση εγινε απο μονη της ισως κατα τη διαρκεια του upgrade φανταζομαι αλλα πλεον δεν υπαρχει στα προγραμματα για να την απεγκαταστησω...επισης πριν βγαλει το παραθυρο με το λαθος λεει "removing installed components" και μετα πεταει το παραθυρο με το λαθος...οποτε ισως δεν εγινε σωστη απεγκατασταση...αν ειναι ετσι πως μπορω να το απεγκαταστησω σωστα εφοσον δε μου εμφανιζεται πλεον στην προσθααφαιρεση? ευχαριστω...

stefan_city
31-01-11, 20:07
για δοκιμασε αυτο (http://www.thewindowsclub.com/repair-microsoft-security-essentials-with-fix-mse-utility), αν και λογικα θα χεις νεοτερη εκδοση του mse. επισης, κατεβασε το mse (http://www.microsoft.com/security_essentials/default.aspx?mkt=el-gr) και δοκιμασε να το τρεξεις για να δεις μηπως σου βγαλει uninstall η repair την εγκατασταση που εχεις ηδη. αν δε γινει τιποτα, προτεινω να κανεις ολες τις ενημερωσεις απ το wu αν δεν το χεις κανει, να βγαλεις οτιδηποτε αλλο εχει να κανει με λογισμικο ασφαλειας(μπας και...), και να ξαναδοκιμασεις. αν παλι δε βγαλεις ακρη, κανε μια επαναφορα συστηματος.

dpetka2001
31-01-11, 20:34
δυστυχως δε γινεται τιποτα...δοκιμασα και το fixit αλλα μου λεει οτι δεν υπαρχει εγκατεστημενο στο συστημα μου...επισης ο υπολογιστης μου ειναι ενημερωμενος με τα τελευταια windows updates αρα μαλλον με βλεπω για επαναφορα συστηματος...

Banditgr
31-01-11, 20:50
δυστυχως δε γινεται τιποτα...δοκιμασα και το fixit αλλα μου λεει οτι δεν υπαρχει εγκατεστημενο στο συστημα μου...επισης ο υπολογιστης μου ειναι ενημερωμενος με τα τελευταια windows updates αρα μαλλον με βλεπω για επαναφορα συστηματος...

Όπως και να έχει μη μείνεις στον παλαιολιθικό Windows Installer 3.1. Εγκατέστησε τον 4.5, είναι πολύ πιο σταθερός, υποστηρίζει αρκετά νέα χρήσιμα features (multiple package transaction/package chaining) και δεν είναι τόσο επιρρεπής σε corruption.

dpetka2001
31-01-11, 20:53
5.0.7600.16385 ειναι η εκδοση που βλεπω στα properties του αρχειου(msiexec.msi)...

kostasls
31-01-11, 20:59
Ενώ κι εγώ είχα κάνει επιτυχώς την αναβάθμιση σε 3-4 υπολογιστές, κάποια στιγμή μετά απο βλακεία που έκανα στον δικό μου (αφού αντικατέστησα το system32 και sysWOW64) αφού κατάφερα και μπήκα windows μου έβγαζε αυτό το πρόβλημα!
Δοκίμασα χίλια 2 πράγματα αλλά τίποτα!

Τελικά στάθηκα τυχερός και από μια image παλαιότερη του σκληρού έβαλα εκείνο το system32 και sysWOW64 και λειτούργησε κανονικά το upgrade!

οπότε συμπέρασμα μάλλον μόνο το system restore θα σε σώσει

dpetka2001
31-01-11, 21:07
θα κανω μια βολτα και απο καποια φορουμς της microsoft αλλα μαλλον εκει θα καταληξω τελικα μου φαινεται...το θεμα ειναι οτι εγω δεν αντικατεστησα τιποτα αρχεια του συστηματος...απλα μου εβγαλε το upgrade το πατησα για να γινει και μου εβγαλε το λαθος...περιεργο

Banditgr
31-01-11, 21:09
θα κανω μια βολτα και απο καποια φορουμς της microsoft αλλα μαλλον εκει θα καταληξω τελικα μου φαινεται...το θεμα ειναι οτι εγω δεν αντικατεστησα τιποτα αρχεια του συστηματος...απλα μου εβγαλε το upgrade το πατησα για να γινει και μου εβγαλε το λαθος...περιεργο

Τρέξε και ένα sfc /scannow από elevated command prompt, έτσι για το γαμώτο (θα σου ελέγξει το system file integrity και θα προσπαθήσει να διορθώσει όσα λάθη μπορεί).

kostasls
01-02-11, 00:54
θα κανω μια βολτα και απο καποια φορουμς της microsoft αλλα μαλλον εκει θα καταληξω τελικα μου φαινεται...το θεμα ειναι οτι εγω δεν αντικατεστησα τιποτα αρχεια του συστηματος...απλα μου εβγαλε το upgrade το πατησα για να γινει και μου εβγαλε το λαθος...περιεργο

επειδή είχα πειράξει και την registry και πάλι τίποτα, πιστεύω ότι οφείλετε σε κάποιο αρχείο!

σου βγάζει καθόλου να επιλέξεις κατά την εγκατάσταση αρχείο που είχες κάνει την αρχική;
γιατί εμένα κάποια στιγμή με ρώτησε για να βρει ένα αρχείο που είχε χρησιμοποιήσει στην πρώτη εγκατάσταση.

vasileios13
01-02-11, 03:02
Γιατί δεν βάζεις ένα άλλο free...???:jedi:

dpetka2001
01-02-11, 04:03
@kostasls πηγα να πειραξω τη registry για να καταφερω να κανω uninstall το mse αλλα το κλειδι που επρεπε να αφαιρεσω δεν υπηρχε και δεν εκανα κατι στην τελικη...δε μου εβγαλε παντως κατι για οποιοδηποτε αρχειο...προς το παρον δεν εχω βρει καποια λυση...μου φαινεται πως το rollback σε προηγουμενη λειτουργικη κατασταση ειναι αυτο που μου εχει απομεινει πλεον...

kostasls
01-02-11, 11:51
@kostasls πηγα να πειραξω τη registry για να καταφερω να κανω uninstall το mse αλλα το κλειδι που επρεπε να αφαιρεσω δεν υπηρχε και δεν εκανα κατι στην τελικη...δε μου εβγαλε παντως κατι για οποιοδηποτε αρχειο...προς το παρον δεν εχω βρει καποια λυση...μου φαινεται πως το rollback σε προηγουμενη λειτουργικη κατασταση ειναι αυτο που μου εχει απομεινει πλεον...

οπότε αν έχεις ένα φρέσκο restore point κάνε ένα rollback να δεις αν θα λειτουργήσει έτσι.

από την δική μου περιπέτεια μαζί του πάντως υποθέτω ότι το πρόβλημα έχει να κάνει πιθανόν με κάποιο αρχείο που αποθηκεύει κάπου στο system32 ή υποφάκελλο του και ίσως να κρατάει κάποια στοιχεία και ρυθμίσεις. (καθώς ήταν τα μόνα που πείραξα πριν παίξει πάλι σωστά!)

knight
23-07-12, 13:26
Δοκίμασε αυτό εδώ http://support.microsoft.com/kb/976982/el
Έχεις πρόβλημα λογικά με το net framework .
Εάν δεν γίνει πάλι ψάξε στο google πως μπορείς να σβήσεις τελείως όλες τις εκδόσεις του netframework και να τα κάνεις από την αρχή. Κάτι μου λέει ότι κάποια σπασμένη έκδοση από κανένα παιχνίδι ή πρόγραμμα έκανε την ζημιά

- - - Updated - - -

Τρέξε λίγο και αυτά εδώ από το CMD

Regsvr32 wuapi.dll
Regsvr32 wuaueng.dll
Regsvr32 atl.dll
Regsvr32 wucltui.dll
Regsvr32 wups.dll

dpetka2001
23-07-12, 15:01
εχει γινει φορματ πλεον κ νεα εγκατασταση οπου δουλευει κανονικα :)

knight
23-07-12, 15:08
Διάλεξες την "εύκολη" λύση, αφού έγινε οκ

@ ADSLgr.com All rights reserved.