PDA

Επιστροφή στο Forum : Απενεργοποιηση αναμονης κλησης



JAs0nX
12-09-06, 16:10
Λοιπον παιδια εχω το fritz!box fon πανω του εχω συνδεδεμενη μια τηλεφωνικη συσκευη και με καλωδιο συνδεω το fritz στο Netmod.

Αυτο που θελω να κανω ειναι να απενεργοποιησω την αναμονη κλησης (ξερετε οταν μιλας και σε περνει αλλος που σε ειδοποιει) γιατι δεν φαινεται να δουλευει καλα αλλα εχω μπερδευτει!

Πρεπει να την απενεργοποιησω και απο το Fritz και απο το Netmod και απο τον ΟΤΕ σαν υπηρεσια??
και πως?

Σας ευχαριστω!

sdikr
13-09-06, 01:24
απο το fritz πρώτα, αυτό όμως σημαινει οτι οταν σε περνουν τηλέφωνο απλα΄θα χτυπάει χωρίς εσυ να το ξέρεις (εκτός αν έχεις και αλλη συσκευή πάνω στο netmod)

JAs0nX
13-09-06, 11:51
απο το fritz πρώτα, αυτό όμως σημαινει οτι οταν σε περνουν τηλέφωνο απλα΄θα χτυπάει χωρίς εσυ να το ξέρεις (εκτός αν έχεις και αλλη συσκευή πάνω στο netmod)

Μαλλον θες να πεις "απλα δεν θα χτυπαει " ε?

Ε αυτο ειναι που δεν θελω ρε γμτ.
Βασικα εχω μια τηλεφωνικη συσκευη (και δεν χρειαζομαι αλλη).

Τωρα οταν μιλαω και με παιρνουν κανει ενα τιτ και μου κοβει τη γραμμη μεχρι να κλεισω το ακουστικο και να ακουστει η αλλη κληση που χτυπαει.

Επισης δεν εχω ουτε αναγνωριση στην δευτερη κληση.

παλια εκανε το κλασσικο τουτ τουτ , φυσικα δεν μου εκοβε τη γραμμη και ειχα και αναγνωριση κλησης και στην δευτερη!

τι να κανω?

pao132003
15-09-06, 01:30
για ποιο λόγο έχεις isdn τότε;

sdikr
15-09-06, 01:36
Μαλλον θες να πεις "απλα δεν θα χτυπαει " ε?

Ε αυτο ειναι που δεν θελω ρε γμτ.
Βασικα εχω μια τηλεφωνικη συσκευη (και δεν χρειαζομαι αλλη).

Τωρα οταν μιλαω και με παιρνουν κανει ενα τιτ και μου κοβει τη γραμμη μεχρι να κλεισω το ακουστικο και να ακουστει η αλλη κληση που χτυπαει.

Επισης δεν εχω ουτε αναγνωριση στην δευτερη κληση.

παλια εκανε το κλασσικο τουτ τουτ , φυσικα δεν μου εκοβε τη γραμμη και ειχα και αναγνωριση κλησης και στην δευτερη!

τι να κανω?

Δεν θυμάμαι πως, αλλά στο Manual αναφέρει το πως ενεργοποιεις την αναμονη στο fritz

Για την δευτέρη κλήση θα σε χαλάσω, γιατί και εγω σε ενα fritz που εχω δεν μου την βγάζε αλλά σε ενα pap το βγάζει κανονικα

JAs0nX
15-09-06, 12:22
για ποιο λόγο έχεις isdn τότε;

Την ειχα απο πριν (64kbps ηταν αυτα :p ) και την κρατησα μιας και σε ενα χρονο φευγω και θελανε 30 ευρω αν θυμαμαι καλα για την μετατροπη.
Δλδ τα λεφτα που χανω επειδη δεν το γυρισα σε PSTN ξανα ειναι γυρω στο ενα 20ευρω ...τα ειχα υπολογισει και λεω δεν αξιζει.

JAs0nX
15-09-06, 12:24
Δεν θυμάμαι πως, αλλά στο Manual αναφέρει το πως ενεργοποιεις την αναμονη στο fritz

Για την δευτέρη κλήση θα σε χαλάσω, γιατί και εγω σε ενα fritz που εχω δεν μου την βγάζε αλλά σε ενα pap το βγάζει κανονικα

Την απενεργοποιησα ετσι οπως λεει το μανουαλ και εχω την εντυπωση οτι απλα χανεται...
δηλαδη δεν λεει στον αλλο οτι μιλας, απλα δεν χτυπαει σε σενα...κ φυσικα ο αλλος νομιζει οτι δεν το σηκωνεις.

gamanakis
16-09-06, 22:21
Ναι έτσι είναι και σε εμένα. O caller δεν ακούει busy tone, απλά καλεί....
Από το Telephony--> Extensions--> Edit (Analog Extensions)--> Advanced Settings

JAs0nX
17-09-06, 23:12
Ναι έτσι είναι και σε εμένα. O caller δεν ακούει busy tone, απλά καλεί....
Από το Telephony--> Extensions--> Edit (Analog Extensions)--> Advanced Settings

Αυτο τωρα να το πω bug λιγο θα ειναι!

Α τωρα βλεπω οτι εκει υπαρχει η επιλογη Call Rejection on Busy (Busy on Busy)...
μαλλον αυτο θα ειναι!

JAs0nX
17-09-06, 23:13
Επισης εχει και το Disable Call Waiting.
Τα τσεκαρα αυτα και θα δω...

Ποιος θα με παρει τηλεφωνο? :p

Edit: Σκατα...
σηκωσα το ακουστικο απλα και καλεσα με το κινητο στο σταθερο...
χτυπουσε κανονικα ενω θα επρεπε να μιλαει!

sdikr
17-09-06, 23:14
Αυτο τωρα να το πω bug λιγο θα ειναι!

Α τωρα βλεπω οτι εκει υπαρχει η επιλογη Call Rejection on Busy (Busy on Busy)...
μαλλον αυτο θα ειναι!

nope δεν ειναι Bug, δυστήχως έτσι δουλέυουν όλα,

JAs0nX
18-09-06, 21:40
nope δεν ειναι Bug, δυστήχως έτσι δουλέυουν όλα,

Εστειλα και στο support της AVM.
Μου απαντησαν αλλα στην ουσια καμμια λυση...μου ειπαν να κανω disable το call waiting, να τους στειλω screenshots, να δοκιμασω αλλη συσκευη αλλο καλωδιο κλπ κλπ

Επισης πηρα και στον ΟΤΕ γιατι τωρα το ιδιο γινεται και στο NETMOD.
Συνδεω το τηλεφωνο κατευθειαν εκει και απενεργοποιω την αναμονη κλησης.
Αποτελεσμα κανενα.
Ενω μιλαω αν με παρει καποιος δειχνει οτι χτυπαει κανονικα.
Λεω ας το ξαναενεργοποιησω.
Το κανω...τωρα δεν ακουω τιποτα.
Παλι καλει κανονικα σε αυτον που με παιρνει ενω εγω δεν παιρνω χαμπαρι... (δηλαδη τωρα δεν εχω ουτε αυτο που ειχα παλιοτερα).

Απ τον ΟΤΕ μου ειπαν οτι φταιει οτι εχω 1 συσκευη.
δλδ αν βαλω και αλλη στην θυρα ab2 του νετμοντ θα χτυπαει κανονικα.
Αμφιβαλλω.

skdir τι εννοεις ετσι ειναι σε ολα?
ολοι δλδ οσοι εχουν adsl εχουν το ιδιο προβλημα?
περιεργο ρε γμτ.

sdikr
18-09-06, 21:53
Απ τον ΟΤΕ μου ειπαν οτι φταιει οτι εχω 1 συσκευη.
δλδ αν βαλω και αλλη στην θυρα ab2 του νετμοντ θα χτυπαει κανονικα.
Αμφιβαλλω.

skdir τι εννοεις ετσι ειναι σε ολα?
ολοι δλδ οσοι εχουν adsl εχουν το ιδιο προβλημα?
περιεργο ρε γμτ.

ναι αν είχες και άλλη συσκευή στις αναλογικές του netmod Θα χτυπούσε, όταν λέω οτι όλα έτσι ειναι μιλάω για τα ΑΤΑ που έχουν και γραμμη οτε και voip (πχ sipura 3000)

@ ADSLgr.com All rights reserved.