PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι συμβαινει με το τελος της συνδρομης?



vmavrou
12-09-06, 17:35
Καλησπερα,

Θα ηθελα να ρωτησω τη σημβαινει με το τελος της συνδρομης του Broadband 6+6,ανανεωνεται αυτοματα για ενα χρονο ακομα,ή μετατρεπεται σε αοριστου και μπορω να την κοψω οποτε θελω?

nrg_polini
12-09-06, 18:16
Διαβασε τη συμβαση που υπεγραψες. Στη δικη μου λεει οτι ανανεωνεται αυτοματα για ενα χρονο. Οχι βεβαια πως θα τολμησουν να σου πουν να πληρωσεις για ενα χρονο για κατι που δε θελεις, αλλα καλυτερα να τους ειδοποιησεις στις προθεσμιες που αναφερει η συμβαση οτι δεν θελεις να συνεχισεις ωστε να μην εχεις ιστοριες μετα.

al3x
12-09-06, 18:19
γινεται αοριστου... αν θες διακοπη πρεπει να τους ειδοποιησεις εσυ ενα μηνα πριν....

Crosstalk
12-09-06, 18:32
ΤΟ καλυτερο βεβαια ειναι οτι γινεται αοριστου με τιμες βασικου τιμοκαταλογου ................. δηλαδη --> 39,85€ .................. οσοι πλησιαζετε να συμπληρωσετε το τελος του 6+6 δεν ριχνετε κανα τηλεφωνο στην HOL να το ξεκαθαρισετε?!

apagal
12-09-06, 22:06
Απλά προπληρώνεις το καινουριο 768 broadback και τελείωσες.Οι τιμές αορίστου είναι πολύ ακριβότερες.

dimitris_v
12-09-06, 22:54
Σε περίπτωση που θέλεις να διακόψεις, σύμφωνα με τη σύμβαση πρέπει να τους ειδοποιήσεις 45 μέρες πριν. Αυτό αφορά την υπηρεσία hol circuit, που είναι το κύκλωμα του οτε και αν δεν διακόψεις ανανεώνεται υποχρεωτικά για ένα χρόνο και όχι λιγότερο.

JAs0nX
12-09-06, 23:47
Εγω θα το κοψω οταν θα τελειωσει ο χρονος γιατι λογικα θα φευγω τοτε απ αυτο το σπιτι...
αλλα εστω οτι το κρατουσα...
θα πληρωνα αυτο το αστρονομικο ποσο το μηνα??

ποιος ο λογος να μην ξαναπαρω πακετο που ειναι αρκετα φθηνοτερο??
η διακοπη και η αναμονη?
αν ξαναεπερνα πακετο της ιδιας εταιριας παλι θα περιμενα?
μαλλον οχι ε?

dimitris_v
13-09-06, 07:43
Πιστεύω οτι η hol θα κάνει μια καλή προσφορά - βέβαια πάντα με ετήσια δέσμευση για όλους τους 6+6 που λήγουν από εδώ και πέρα, που θα είναι ανάλογη με τα καινούργια πακέτα γιατί αν περιμένει όλοι αυτοί που λήγει η σύνδεσή τους να γυρίσουν σε αορίστου με τέτοιες χρεώσεις, θα γεμίσουν οι αποθήκες της με μεταχειρισμένα netroute και fritz από τις επιστροφές.

vasim
13-09-06, 08:50
Ρώτησα τη HOL. Μπορείτε να κόψετε το πακέτο πριν αυτό έλθει σε αορίστου χρόνου. Στη συνέχεια πάτε και αγοράζετε ένα νέο πακετάκι και κάνετε ανανέωση της υπηρεσίας..Υποστηρίζεται και αλλαγή εξοπλισομού , επιστροφή του παλιού και παραλαβή νέου. Και αυτό μπορείτε να τασ κάνετε 40 μέρες πριν.

jimarass
13-09-06, 22:48
Παιδιά εγώ έχω 6+6 μήνες που τελειώνει 10 Δεκέμβρη. Επειδή θέλω να διαλέξω πακέτο για την αναναίωση που θα κάνω πρέπει να ζητήσω να κοπεί 40 μέρες πριν, δηλαδή από Νοέμβριο. Πότε μπορώ να αγοράσω το νέο πακέτο,ίδιας ή άλλης εταιρίας?Αν το αγοράσω 1 Δεκέμβρη θα μειωθεί το διάστημα που θα μείνω χωρις adsl?Πρέπει να μείνω υποχρεωτικά χωρίς adsl ή αυτό γίνεται μόνο αν πάω σε vivodi?

customer
14-09-06, 13:07
Το καλυτερο απο ολα ειναι να στειλουμε στη HOL ενα FAX, 45 μερες πριν ληξει η συνδεση μας, οπου θα υπαρχει φωτοτυπια ταυτοτητας, username και θα αναγραφεται η επιθυμια μας για διακοπη της συνεργασίας. Απο εκει και περα ειμαστε πλεον ελευθεροι να επιλεξουμε οτι συνδεση επιθυμουμε, αν και πιστευω οτι μετα απο αυτο θα μας πεσουν τηλεφωνa απο τη HOL με νεα πακετα προσφορων.

funkybomber
22-09-06, 12:51
Έστω οτι ειδοποιούμε την HOL για την διακοπή της συνεργασίας, θα πρέπει να ειδοποιήσουμε και τον ΟΤΕ για διακοπή παροχής υπηρεσιών ADSL ή είναι κάτι που το κάνει η ίδια η HOL?ι

joseph
22-09-06, 12:57
Μόνο με την HOL μιλάς ... :cool:

lewton
27-09-06, 12:49
45 ημέρες πριν!!!
Τρομερή κομπίνα.

jimarass
27-09-06, 18:13
45 ημέρες πριν!!!
Τρομερή κομπίνα.
Πάντως μπορώ να ζητήσω από τώρα να κοπεί, δεδομένου ότι το συμβόλαιό μου λήγει 10/12., σωστά?Αν το κάνω αυτό θα κοπεί ακριβώς 10/12 ή θα αρχίσει τότε η διαδικασία και θα θέλω 15 μέρες?Μήπως να τους πω να το κόψουν λίγο νορίτερα?Μπορώ να το κάνω έτσι δεν είναι?Οπότε να είμαι έτοιμος για χριστουγεννιάτικες προσφορές....

strider
27-09-06, 19:46
45 ημέρες πριν!!!
Τρομερή κομπίνα.
Εντάξει, είναι στη σύμβαση όμως. Στέλνεις το email 6 μήνες νωρίτερα και ξενοιάζεις. Έτσι κι αλλιώς θα σε ειδοποιήσουν μόλις πλησιάζει το τέλος και αν θες το ακυρώνεις (ανάλογα με την προσφορά τους :)).


Πάντως μπορώ να ζητήσω από τώρα να κοπεί, δεδομένου ότι το συμβόλαιό μου λήγει 10/12., σωστά?Αν το κάνω αυτό θα κοπεί ακριβώς 10/12 ή θα αρχίσει τότε η διαδικασία και θα θέλω 15 μέρες?Μήπως να τους πω να το κόψουν λίγο νορίτερα?Μπορώ να το κάνω έτσι δεν είναι?Οπότε να είμαι έτοιμος για χριστουγεννιάτικες προσφορές....
Τις 15 μέρες δεν τις γλυτώνεις αν αλλάξεις ISP. Στείλε email ότι θές να μην συνεχίσεις (αν αυτό θες) από τώρα να είσαι σίγουρος (όσο γίνεται βέβαια) ότι θα σου απελευθερώσουν τη γραμμή το συντομότερο δυνατόν από την ημερομηνία που λήγει η συνδρομή (10/12).

jimarass
27-09-06, 23:12
Εντάξει, είναι στη σύμβαση όμως. Στέλνεις το email 6 μήνες νωρίτερα και ξενοιάζεις. Έτσι κι αλλιώς θα σε ειδοποιήσουν μόλις πλησιάζει το τέλος και αν θες το ακυρώνεις (ανάλογα με την προσφορά τους :)).


Τις 15 μέρες δεν τις γλυτώνεις αν αλλάξεις ISP. Στείλε email ότι θές να μην συνεχίσεις (αν αυτό θες) από τώρα να είσαι σίγουρος (όσο γίνεται βέβαια) ότι θα σου απελευθερώσουν τη γραμμή το συντομότερο δυνατόν από την ημερομηνία που λήγει η συνδρομή (10/12).
Δηλαδή δεν μπορώ να ζητήσω να κοπεί νωρίτερα?Πχ να κοπεί 20 Νοέμβρη. Δικαίωμά μου δεν είναι?

strider
28-09-06, 23:47
Εννοείς να είναι κομμένο στις 20 Νοέμβρη. Ναι, φυσικά και μπορείς. Αλλά αν αλλάξεις ISP θα πρέπει να απελευθερώσει τη γραμμή σου η HOL και να περιμένεις τη νέα σύνδεση να ενεργοποιηθεί, δηλ. 15 μέρες, ή όσες διαρκέσει η διαδικασία (πώς πας από τύχη φέτος? :p)

jimarass
29-09-06, 23:13
Εννοείς να είναι κομμένο στις 20 Νοέμβρη. Ναι, φυσικά και μπορείς. Αλλά αν αλλάξεις ISP θα πρέπει να απελευθερώσει τη γραμμή σου η HOL και να περιμένεις τη νέα σύνδεση να ενεργοποιηθεί, δηλ. 15 μέρες, ή όσες διαρκέσει η διαδικασία (πώς πας από τύχη φέτος? :p)
Τι ενοείς απελευθερώσει? Αν κοπεί δεν σημαίνει ότι ελευθερώνεται?Αν ειδοποήσω 1 Νοέμβρη δεν θα μου την κόψουν μέχρι 20 Νοέμβρη?

strider
30-09-06, 12:45
O ISP μπορεί να σου κόψει την παροχή internet και σε μια μέρα που λέει ο λόγος. Όταν κάνεις αίτηση διακοπής, στέλνει ο ISP την αίτηση στον ΟΤΕ για διακοπή της γραμμής και ο ΟΤΕ στέλνει συνεργείο, κλπ. Αυτό κάνει 1-2 εδβομάδες ανάλογα με την περίπτωση. (Σε εμένα έκανε 15 μέρες η Forthnet να στείλει την αίτηση στον ΟΤΕ, και άλλες 15 για να κάνει ο ΟΤΕ τη διακοπή).
Μόνο όταν διακοπεί (απελευθερωθεί από το όνομα του πρώτου ISP) η γραμμή, μπορεί ο ΟΤΕ να δεχθεί νέα αίτηση από τον νέο ISP. Και αυτό θα πάρει τον προβλεπόμενο χρόνο για να υλοποιηθεί. (Σε εμένα έκανε 20 μέρες για HOL 4Mbit).
Πάρε τηλέφωνο στη HOL να σου πουν πότε να κάνεις αίτηση διακοπής ώστε να πετύχεις τις ημερομηνίες που θες.

vasim
02-10-06, 12:34
Ρώτησα (πάλιιιιιι) σήμερα ...

Αορίστου χρόνου 768 είναι στα 18 ευρώ το μήνα. Είχα αμφιβολία για το άν περιλαμβάνεται και το πάγιο του ΟΤΕ. Αυτοί μου είπαν ότι είναι ΟΛΑ ΠΛΗΡΩΜΕΝΑ.

Αν κάνω αναβάθμιση σε 1024 πληρώνεις 22 ευρώ το μήνα.

Σίγουρα δεν έχει κρυφές χρεώσεις? φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.