PDA

Επιστροφή στο Forum : Sagem Πως κόβουμε το conn-x tv μέσα απο το sagem??



nikraven
01-02-11, 20:51
Καλησπέρα.
διαθέτω το εξής sagem modem
http://www.sagemcom.com/products/communications/broadband-access/routers/fst-2444.html
Kαι διαθέτω και το conn-x tv (iptv) του ΟΤΕ.
Mήπως γνωρίζει κάποιος πως γίνεται -(και εαν γίνεται)-να μπαίνω μέσα στο συγκεκριμένο modem να κόβω μόνο το conn-x tv όποτε θέλω και να το ενεργοποιώ όποτε το θέλω??

Untouchable
02-02-11, 04:54
Γινεται...Eξ ορισμου αυτο το ρουτερ πιανει την τεταρτη θυρα.
Advanced setup - > Port Mapping - > Enable/Disable

nikraven
02-02-11, 22:18
φιλε μου σε ευχαριστω για την πληροφορία αλλά όσο και αν έψαξα μέσα στο advanced setup αλλά και σε όλο το μενού του modem πουθενά δεν κατάφερα να βρώ την επιλογή port mapping.
ανεβάζω μερικές εικόνες απο το μενου του advanced setup που έχει μέσα σαν υπομενού
τα firewall-routing-nat-QoS-VLAN-και ΑDSL.
σε ποιό απο όλα μπορεί να είναι?

ptoma
02-02-11, 23:35
Το firmware του οτε έχει κομένη αυτή την λειτουργία από το γραφικό setup, έχεις πρόσβαση σε αυτή μόνο με telnet στον ρουτερ.

Αλλά γιατί να θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο? το επιπλέον snr δεν πρόκειται να το πάρεις πίσω γιατί ρυθμίζεται από τον οτέ και τα 4mbit που χάνεις όταν δουλεύει το conex-tv το ξανακερδίζεις όταν κλείνεις τον αποκωδικοποιητή.

nikraven
03-02-11, 00:00
φιλε μου επειδη μου πέφτει λιγάκι μακριά ο αποκωδικοποιητής μέσα στο σπίτι και πιο βολικό μου ερχόταν το modem που το έχω κοντά στο pc μου για αυτό άρχισα να ρωτάω μήπως γίνεται απο το modem το προσωρινό κόψιμο του connx-tv.

ptoma
03-02-11, 00:07
μονο με telnet και είναι κάτι που δεν θα σου το πρότεινα γιατί θα τρως χρόνο για την επανασύνδεση...

μια πρακτική λύση είναι απλώς να βγάζεις το καλώδιο του δικτύου από τον ρούτερ αν τον έχεις κοντά.

Ο οτέ έχει απενεργοποιήσει στο firmware που δίνει, πάρα πολλές εργασίες που όλοι οι άλλοι θεωρούν φυσιολογικό να υπάρχουν.

Μια άλλη λύση θα ήταν να βάλεις το firmware της μαμάς εταιρίας και να ξαναστήσεις την γέφυρα για το connex-tv που δεν είναι και κάτι ιδιαίτερα δύσκολο. (το τεχνικό τμήμα της οτενετ δίνει τηλεφωνική υποστήριξη για να το στήσεις σε ρουτερ που υποστηρίζουν, όπως αυτός που έχεις)

Untouchable
03-02-11, 04:24
Ειδες ο ΟΤΕ κατι κολπα ε???
Εγω σε 2404 που το αλαξα, του εδωσε ... αλλο αερα!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.