PDA

Επιστροφή στο Forum : p2p programs και firewalls



symplektis
25-02-04, 21:04
Σημερα εγκατεστησα την DSL μου (at last). Μαζι με αυτη φορτωσα μερικα p2p οπως kazaa lite, e mule TBH, shareaza, DC και soulseek. Στο συστημα μου ειχα ηδη εγκατεστημενο το internet security 2004. ΤΟ προβλημα ειναι οτι ανοιγωντας το καθε προγραμμα γινεται ενας πανικος με τα security alerts για το πρωτοκολο icmp (inbound) απο διαφορες remote ip.. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν ξερει κανεις ποιες ports πρεπει να αφησουμε ανοιχτες για καθε προγραμμα και κυριως πως καθως δοκιμαζοντας να σεταρω το emule μεσω του how to κολλησα στην ρυθμιση των ports.. Sorry αν φαινεται χαζη η ερωτηση αλλα δεν εχει τυχει να δουλεψω πολυ με το firewall..

xenbast_
26-02-04, 09:41
ας κάνω εγώ την αρχή, δουλεύω πολύ μπιτ τορρεντ (θύρες 6881-6999), τώρα για τα άλλα...

con
26-02-04, 12:29
Σημερα εγκατεστησα την DSL μου (at last). Μαζι με αυτη φορτωσα μερικα p2p οπως kazaa lite, e mule TBH, shareaza, DC και soulseek. Στο συστημα μου ειχα ηδη εγκατεστημενο το internet security 2004. ΤΟ προβλημα ειναι οτι ανοιγωντας το καθε προγραμμα γινεται ενας πανικος με τα security alerts για το πρωτοκολο icmp (inbound) απο διαφορες remote ip.. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν ξερει κανεις ποιες ports πρεπει να αφησουμε ανοιχτες για καθε προγραμμα και κυριως πως καθως δοκιμαζοντας να σεταρω το emule μεσω του how to κολλησα στην ρυθμιση των ports.. Sorry αν φαινεται χαζη η ερωτηση αλλα δεν εχει τυχει να δουλεψω πολυ με το firewall..

Συνήθως στα settings ή στο help κάθε προγράμματος αναφέρονται ποιά ports χρησιμοποιεί. Π.χ. στο emule είναι tcp 4662 και udp 4672, στο shareaza είναι 6346 κ.ο.κ. Πάντως μην χρησιμοποιείς πάνω από ένα p2p ταυτόχρονα γιατί γίνεται χάος! Αποφάσισε ποιο θεωρείς καλύτερο και μείνε πιστός...

symplektis
26-02-04, 13:11
Ok.. Το κυριως προβλημα ειναι ομως πως να ρυθμιστει το internet security της symantec.. Γιατι ενω βαζω τις ρυθμισεις που ειδα στο howto του emule οταν ανοιγω το προγραμμα συμπεριφερεται σαν να μην τις εχω κανει.. Και ασχετα αν βρισκονται οι ρυθμισεις θα ηταν καλο κατα την γνωμη μου να υπαρχει ενα thread που να ειναι ολες συγκεντρωμενες..

xenbast_
26-02-04, 18:53
[quote=symplektis]Πάντως μην χρησιμοποιείς πάνω από ένα p2p ταυτόχρονα γιατί γίνεται χάος! Αποφάσισε ποιο θεωρείς καλύτερο και μείνε πιστός...

καζαα για μπ3, μπιττορεντ για τα υπόλοιπα και είσαι οκ πιστεύω

angelos0
22-04-04, 13:30
στο http://angelos0.no-ip.info/ section howto χρησιμα (δεξια) θα βρειτε διαφορους οδηγους για το dc++ συνεχεια το ανανεωνουμε .....

mpouf
23-04-04, 01:15
Ε φιλε βαλε κανενα p2p ακομα ειναι λιγα αυτα :D

GeorgeH
23-04-04, 03:22
Το soulseek παντως δε χρειαζεται καμια ρυθμιση, βρισκεις τα παντα και ξεκινας το downloading αμεσα(καμια σχεση δηλαδη με μουλαρια και αλλα παρεμφερη). Παντως οπως εχω δηλωσει επανειλημμενα εδω μεσα, χρησιμοποιω το Soulseek για μουσικη ενω για οτιδηποτε αλλο μπαλα παιζει το DC++.

EvilHawk
23-04-04, 09:34
Για το eMule & NIS2004 ρίξε μια ματιά στο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=5490 πρός το τέλος του post!

@ ADSLgr.com All rights reserved.