PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με windows vista



drifter_tou_dromou
02-02-11, 13:23
Εχω ενα hp pavilion dv9000.Εχω τα vista πανω.Εχει δυο δισκους μεσα.Στον ενα ειναι το os και ενα partition (hp recovery) και ο αλλος ειναι απλα εφεδρικος.Ειχα κανει την μαλακια να βαλω τα xp πανω εφοσων δεν ειχε drivers για το μοντελο.Μετα αναγκαστηκα να ξαναβαλω τα vista που ειχε πριν.Ολα ωραια ολα κανονικα εγγατεστησα στο πρωτο partition τα vista και αφησα το αλλο (hp recovery) αθηκτο.Ομως οταν πηγα καποια στιγμη να τσακαρω αν δουλευει το (recovery,επανακινοντας το laptop και πατοντας f11) ειδα οτι δεν λειτουργουσε.Και για να μην πιανει χωρο (7.4 gb) το συγκεκριμενο partition αποφασισα να το κανω delete για να εχω μονο ενα partition στον δισκο.Οταν ομως το διεγραψα μεσω του dvd των vista επανακινησα το laptop και μου εβγαλε "operating system not found".Εφοσων δεν πειραξα το partition στο οποιο ειναι εγγατεστημενο το os πως ειναι δυνατον να μου βγαζει αυτο το μυνημα?στο boot menu των bios εχω πρωτο τον hd.

th_pantazis
02-02-11, 14:29
Φίλε μου,

υπάρχει πιθανότητα κάποια αρχεία εκκίνησης των Vista να ήταν γραμμένα στο Recovery partition. Δεν το θεωρώ πιθανό αλλά μπορεί να ίσχυε στην περίπτωσή σου.
Η λύση είναι να βάλεις το DVD των Vista και να κάνεις ένα recovery.
Γίνεται με χειροκίνητα αν βγεις μέσω του DVD εγκατάστασης σε κονσόλα και γράψεις:
bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot

Alexandros Manson
02-02-11, 14:32
Καλημέρα φίλε μου...πρίν βάλω Windows 7 είχα Windows XP sp3...(καλα για πόσεσ φορές έχω κάνει format με τα Windows 7 δεν το συζητάμε)...αλλά πως θα έχουν μπεί αρχεία των Vista αφού δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ Vista??

th_pantazis
02-02-11, 14:36
Φίλε Alexandros Manson,

κάνεις κάποια ερώτηση; Δεν την κατάλαβα.

drifter_tou_dromou
02-02-11, 14:46
Φίλε μου,

υπάρχει πιθανότητα κάποια αρχεία εκκίνησης των Vista να ήταν γραμμένα στο Recovery partition. Δεν το θεωρώ πιθανό αλλά μπορεί να ίσχυε στην περίπτωσή σου.
Η λύση είναι να βάλεις το DVD των Vista και να κάνεις ένα recovery.
Γίνεται με χειροκίνητα αν βγεις μέσω του DVD εγκατάστασης σε κονσόλα και γράψεις:
bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot

τελικα εκανα φορματ.δεν βρηκα ακρη.ισως να εχεις δικιο για τα αρχεια εκκινησης.να σε ρωτησω...στην κονσολα πως βγαινεις?(οχι οτι θα το κανω αλλα απλα για να ξερω.)παντως οταν εκκινουσα εγραφε (press f11 for recovery),το παταγα αλλα τπτ.οποτε και να εμπαινα στην κονσολα μαλλον δεν θα ειχε αποτελεσμα.

........Auto merged post: drifter_tou_dromou πρόσθεσε 0 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Φίλε Alexandros Manson,

κάνεις κάποια ερώτηση; Δεν την κατάλαβα.

ο φιλος μας μπερδεψε τα topic.Αλλου ηθελε να γραψει.:p

th_pantazis
02-02-11, 14:57
Για να μπεις σε κονσόλα από το DVD εγκατάστασης Vista πηγαίνεις Repair your computer κι έπειτα Command prompt.
Αυτά γίνονται στην πρώτη οθόνη GUI που εμφανίζει η εγκατάσταση.
Εφ' όσον έκανες φορμάτ θα λύθηκε και το πρόβλημα.
Όντως ο Alexandros Manson μάλλον αναφέρεται σε κάτι άλλο...:twisted: και τεστάρει την ικανότητά μας να μην μπερδευτούμε.:lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.