PDA

Επιστροφή στο Forum : Otenet ondsl kit - Ερώτημα



efthgeo
12-09-06, 23:44
Έκανα αίτηση για Otenet ondsl kit 2048 σήμερα Τρίτη έκανε τη σύνδεση ADSL ο ΟΤΕ στη τηλεφωνική μου γραμμή, όμως το router/modem μου λέει ότι είναι 384/128, (μπήκα για δοκιμή με κωδικό που έχω από HOL για 128/128).
Το ερώτημα είναι: Μου έδειξε το 384/128 επειδή μπήκα με τον κωδικό της HOL; ή πρέπει να περιμένω να γίνει 2048 (εφόσον έγινε η αναβάσμιση στην περιοχή μου) από τη Θεσσαλονίκη μετά, (είμαι περιοχή Σερρών).
Κωδικούς από ΟΤΕΝΕΤ δεν μ' έχουν πάρει ακόμα για να μου δώσουν.

Άρα υπάρχει πρόβλημα ή πρέπει να περιμένω.

Υ.Γ. Στο modem/router έχω κάνει reset.

sdikr
12-09-06, 23:46
Θα πρέπει να πειριμένεις, ο ΟΤΕ πάντα κανει την ενεργοποιήση (πλεόν) στην μικρότερη ταχύτητα και μετά δινει την κανονική (μετα απο 1-4 μέρες)

efthgeo
13-09-06, 00:08
Ευχαριστώ. Θα περιμένω...

vs1972
13-09-06, 10:55
Είναι απλά ηλίθιοι. Τρίτη 5/09/06 κάνω αίτηση 2048. Δευτέρα 11/09 έχω ένδειξη 768 στο router. Πάιρνω και εγώ και μου ΄λένε ότι ακόμα το έχει σε υλοποίησει ο ΟΤΕ και ότι δεν κάνουν activation μέχρι να πάρουν το οκ από τον Οτε. Τρίτη 12/09 μπαίνω με forthnet user account και η γραμμή όντως παίζει. Ξαναπαίρνω σήμερα Τετάρτη και κάνω θέμα ότι αφού παίζει γιατί δεν κάνουν activation να την χρησιμοποιήσω μέχρι να γίνει 2048 και ξανά το ίδιο παραμύθι. Του είπα του καημένου του υπαλλήλου ότι δεν μου φταίει αλλά αν δεν τους προκαλεί κάποια βλάβη στο σύστημα πραγματικά δεν υπάρχει καμια λογική εξήγηση σε αυτή την πολιτική. Μου είπε επίσης ότι η συνδρομή τρέχει από την ημέρα που κάνουν activation και όχι από την πρώτη ημέρα που πάιρνουν την αίτηση, ισχύει? Σε κάθε περίπτωση είναι ηλίθιοι.

spirosta
13-09-06, 11:06
ναι η συνδρομή ισχύει από τη στιγμή που σου δίνουν κωδικούς... Και ένας μήνας να περάσει και να έχεις γραμμή αυτοί μετράνε από τότε που σου δίνουν κωδικούς...

Νικαετός
13-09-06, 11:09
vs1972 , δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα ...δεν είναι φυσικά ηλίθιοι . Πρόσεξε τι συμβαίνει .
Όταν η αίτηση για ενεργοποίηση της γραμμής πάει στον ΟΤΕ , αρχικά αυτός την ενεργοποιεί στην χαμηλότερη ταχύτητα ( η ΟΤΕΝΕΤ δεν γνωρίζει πότε συνέβη αυτό δηλαδή γιαυτήν δεν υφίσταται ακόμα σύνδεση ) ,στην συνέχεια ο ΟΤΕ κάνει (έτσι πρέπει) ρυθμίσεις στην γραμμή σου και την προσαρμόζει στην ταχύτητα που αγόρασες . Μόλις είναι έτοιμος στέλνει το ΟΚ στην ΟΤΕΝΕΤ , οπότε και εκείνη σε ειδοποιεί ...

Χαζό , ίσως , αλλά έτσι δουλεύει το σύστημα . Εσύ μπορείς να πάρεις ένα demo account ή μια κάρτα και να μπεις με την μικρή ταχύτητα , έως ότου να είσαι οκ 100% .

Υπομονή λοιπόν , λίγες μέρες έμειναν ακόμα .

MirrorX
13-09-06, 11:13
το πακετο αρχιζει να ισχυει (δηλ. το προπληρωμενο 4μηνο) τη μερα που θα ενεργοποιηθει η συνδρομη σου και θα σε καλεσει η οτενετ για κωδικους. εσυ μπορει να βλεπεις τη γραμμη ενεργοποιημενη αλλα αν δεν εχει ενημερωθει η οτενετ για αυτο δεν μπορει να ενεργοποιησει το πακετο, για τον απλο λογο οτι αν το κανει αυτοματα θα αρχισει να τρεχει και το 4μηνο. οποτε αν μετα για καποιο λογο ο οτε κανει δοκιμες η οτι αλλο και ενεργοποιησει τη γραμμη σου μετα απο 20 μερες πχ, τοτε θα εχεις χασει 20 μερες, οι οποιες θα εχουν χρεωθει. ετσι τα πακετα ενεργοποιουνται αφου ο οτε στειλει την ενημερωση για τη γραμμη

manoulamou
14-09-06, 09:38
Λιγο υπομονη ρε παιδια, θελει καποιο χρονο για να γινει σωστα και ολοκληρωμενα η ενεργοποιηση.
Εγω οταν ειχα κανει την αιτηση για 384/128 σε ΟΤΕ,
επεσα στην περιπτωση που ειχε προβλημα με τα dslams siemens 2 ο ΟΤΕ
κι επειδη μου φαινοταν οτι συγχρονιζε η γραμμη στο router usr9105,
χωρις να το ψαξω πολυ, εσπευσα να ενεργοποιησω μεσω ΟΤΕνετ τη συνδεση
και το αποτελεσμα ηταν να χρεωθω 12 ημερες επιπλεον, κερατιατικα δλδ...
Τοσο καιρο με dial-up ειχα δωσει τα μαλλιοκεφαλα μου και βιαζομουν σαν κι εσας.
Λοιπον ακουστε, οσα ειπαν οι προλαλησαντες , το καλο πραμα αργει να γινει:)

stef000
14-09-06, 14:27
Αυτό με το demo account που βρίσκεται; Και εγώ είμαι στην ίδια περίπτωση που ενεργοποιήθηκε η γραμμή σε χαμηλότερη ταχύτητα εδώ και μια βδομάδα αλλά δεν έχω πάρει ακόμη τους κωδικούς.

manoulamou
14-09-06, 15:35
Demo δινουν οι μεγαλοι παροχοι συνδεσεων Ιντερνετ ISPs
αλλα οχι για ολες τις ταχυτητες,
τους παιρνεις τηλεφωνο και σου δινουν κωδικους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.