PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγανακτηση! Βοηθεια...!



Kitharodos
02-02-11, 23:30
Καλησπερα σας,

Ειναι μεγαλο το κειμενο αλλα σας παρακαλω πολυ διαβαστε το, χρειαζομαι την βοηθεια σας



Στισ 15 Οκτωβριου 2010 πηγα στο καταστημα Forthnet Μενιδιου Αττικης για να κανω αιτηση να μου βαλουν το Double Play economy σε ΝΕΑ τηλεφωνικη γραμμη. Το σπιτι το νοικιασα εκεινες τις μερες και αποσο μου πε ο ενοικος ο προηγουμενος αλλα και οι διπλα ειχαν τηλεφωνο ΟΤΕ κανονικα. Σας παραθετω κατω την πορεια ενεργοποιησης μου


02/02/2011 17:18 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ

04/01/2011 17:17 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ

22/11/2010 12:56 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ

22/11/2010 12:56 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ

17/11/2010 13:16 To αίτημά σας προωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση

17/11/2010 13:16 Ολοκληρώθηκε η διαδικασία δέσμευσης καλωδίωσης από τον ΟΤΕ

17/11/2010 13:16 Η αίτησή σας έχει παραληφθεί και καταχωρηθεί στα συστήματα της Forthnet




Εχουν γινει 2 καταχωρησεις στον ΟΤΕ διοτι την πρωτη φορα εδωσα το νεο αριθμο του σπιτιου διοτι η οδος οπου μενω πηρε καινουρια αριθμηση. Σε αυτην την αριθμηση (αριθμος 99) μου ρχεται κανονικα ο λογαριασμος της ΔΕΗ ομως οι διπλα εχουν δηλωσει τον αριθμο 54 στον ΟΤΕ οπου τους ερχεται κανονικα ο λογαριασμος. Μια μερα λοιπον και χωρις ΚΑΜΙΑ ΕΙΔΟΠΟΗΣΗ ο τεχνικος του ΟΤΕ εψαξε το σπιτι μου και δεν το βρηκε.... Θα μπορουσε να ρωτησει και να δει τα νουμερα τριγυρω αλλα εν τελη η πρωτη αιτηση ακυρωθηκε και ξανακαταχωρηθηκε καινουρια στις 4 Ιανουαριου στον αριθμο 54. Ενω μου ειπαν σε μια βδομαδα θα μαι ετοιμος μετα απο τηλεφωνημα στην Forthnet γυρω στις 15 του μηνος μου ειπαν να περιμενω μεχρι τις 27.... Λεω δεν παει στο.. Δι@&)#$( και περιμενα... Πραγματι στις 27 του μηνος ηρθε ο τεχνικος του ΟΤΕ μονος του και χωρις καμια ειδοποιηση, χτυπησε το κουδουνι (εγω δεν βρισκομουν εκει διοτι τις πρωινες ωρες εργαζομαι) και του ανοιξε η διπλα... Κοιταξε το κουτι μου αποτι μου ειπα η γειτονισσα μου και χωρις να ειδοποιησει κανεναν εφυγε λεγοντας στην γειτονισσα μου "θα 'ρθω σε 2-3 μερες να αλλαξω το κουτι γιατι ειναι παλιο". Πραγματικα δεν ξερω τι ακριβως συμβαινει ομως η γειτονισσα μου ειπε πως παλαιοτερα ειχε κανει αιτηση στον ΟΤΕ για ιντερνετ connx και πηρε απαντηση απο τους τεχνικους οτι δεν ειναι δυνατη η συνδεση. Τηλεφωνω σημερα εφοσον περσαν αυτες οι "2-3 μερες" που ειπε ο κύριος τεχνικος, το φαντασμα αυτο, στην Forthnet να μουν πουν τι τρεχει. Ισως η κοπελα που μιλησα αυτη τη φορα να γνωριζε πιο πολλα ή κατι αλλο να παιζεται. Μου ειπε πως το προβλημα ειναι πως το σπιτι μου δεν συνδεεται απευθειας με το κουτι του ΟΤΕ (δεν θυμαμαι και πολυ καλα ακριβως τι μου ειπε αλλα εσεις εδω φανταζομαι θα καταλαβετε το προβλημα). Ζητησα να επικοινωνησω με τον τεχνικο ή το τεχνικο τμημα του
ΟΤΕ που επροκειτο να με φτιαξει. Μου ειπε πως αυτο δεν γινεται και με παρεπεμψε στο 11834... Καλω τους ΟΤΕτζηδες και μου λενε δεν μπορουν να κανουν κατι να τα βρω με την Forthnet. Ειχα ρωτησει επισης ποσο θα κρατησει αυτη η επισκευή της συνδεσης μου, αυτο το προβλημα συνδεσιμοτητας που δεν εχω καταλαει ακριβως τι ειναι και μου ειπε μπορει και να κρατησει 2 μηνες.

Και σας ερωτώ οσο μπορω πλεον να κρατησω την ψυχραιμια μου.... Ειμαι ενας ανθρωπος που το ιντερνετ παιζει κυριο ρολο στη ζωη του. Μετακομισα απο τις 15 Οκτωβριου και πιστευα πως μεχρι το αργοτερο τα Χριστουγεννα οπως μου χε πει ο πωλητης της forthnet στο Μενιδι πως θα μαι κομπλε. Και τωρα ακουω απο την υπαλληλο της forthnet πως μπορει και να περιμενω ακομα 2 μηνες... ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ?

Παρακαλω πολυ να με βοηθησετε αν ξερετε κατι και τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση, ευχαριστώ πολύ




ΥΓ. Ρε παιδια μισο λεπτο.... το δα τωρα που κανα το copy-paste.... Τι ειναι αυτη η καινουρια αιτηση στις 2 Φεβρουαριου? χαχα!!! Πλακα μου κανουν? Τωρα το βλεπω ρε παιδια.... δεν εκανα καινουρια αιτηση... μονοι τους τα κανουν αυτα? τι παιζετε εδώ?

nnn
02-02-11, 23:45
Φερέσυχνο μου μυρίζει ...

Kitharodos
03-02-11, 00:11
τι εννοεις φιλε μου?

nnn
03-02-11, 00:12
Δεν έχεις καθαρή γραμμή οπότε μόνο ο ΟΤΕ μπορεί αν υπάρχει ελεύθερο ζεύγος να σε συνδέσει.
Θα πας στον ΟΤΕ της περιοχής σου και θα ρωτήσεις αν το σπίτι έχει φερέσυχνο.

Kitharodos
03-02-11, 00:19
σε ευχαριστω πολυ φιλε μου, θα παω αυριο κιολας. Αμα πρεπει να κανω τιποτα αλλο πες μου, ειμαι αγανακτησμενος

nnn
03-02-11, 00:20
μάθε πρώτα αν είσαι όντως σε φερέσυχνο και βλέπουμε

Kitharodos
03-02-11, 04:12
Εψαξα περι του θεματος.... Αποτι ειδα το φερεσυχνο ειναι οταν σε μια γραμμη τηλεφωνου PSTN που υπαρχει ηδη θες να βαλεις απο πανω ADSL. Αυτο δεν συμβαινει αν βαλεις adsl πάνω σε ISDN. Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω εκτως απτο να αλλαξω την γραμμη σε ISDN? Πειτε μου για να κανω αυριο κιολας καινουρια αιτηση

nnn
03-02-11, 11:18
και αίτηση να κάνεις μπορεί να μην υπάρχει "καθαρή" γραμμή, θα σου πούνε στον ΟΤΕ.

Kitharodos
03-02-11, 14:11
Απελπισμενος, απογοητευμενος και πολυ θυμωμενος μαθαινω πως η γραμμη ειναι ΦΕΡΕΣΥΧΝΗ.

Παω στον ΟΤΕ και μιλαω με αυτον που κανει της αιτησεις για το ιντερνετ τους και του λεω να κοιταξουν αν εχω φερεσυχνη γραμμη. Εγω δεν εχω ακομα αποκτησει νουμερο παρα μονο της forthnet και δεν ξερω αν ισχυει. Με αγριεμενο υφος μου ειπε πως "εφοσον η forthnet εχει δικο της δικτυο τη δουλεια εχει ο ΟΤΕ". Του απαντησα πως ηρθε δικος τους τεχνικος και κοιταξε το κουτι και ειπε πως θα περασει μετα απο 3 μερες αλλα ηταν αφαντος. Το συνεχισα ρωτοντας τον για τους διπλανους αν εχουν αυτοι φερεσυχνο και μου απαντησε "ο γειτονας σου τι σχεση εχει, και δεν μπορουμε να το κοιταξουμε αυτο, κοιτα τον εαυτο σου".
Φευγω απο κει και παω διπλα στη Forthnet τους τα εξηγω ολα και το οτι οι διπλα ειχαν κανει αιτηση και τους ειπαν πολυ απλα πως δεν μπορει να μπει ιντερνετ και μου το επιβαιβεωσαν. Μαλιστα μου προσθεσαν πως το μονο που μπορω να κανω ειναι αιτηση επεκτασης δικτυου για κατι που θα γινει (και αν θα γινει ποτε) σε 2 με 3 χρονια οπως εχουν κανει πολλοι κατοικοι της περιοχης. Για να ξερετε Α.Λιοσια μενω....

Ερωτηση κρισεως σε εσας που με βοηθησατε και σας ευχριστω πολυ:
Ειμαι ενα παιδι 20 χρονων που με 600 ευρω το μηνα ειπε να νοικιασει ενα σπιτι να αρχισει τη ζωη του και μαθαινει σημερα 3 Φεβρουαριου πως απλα δεν γινεται να βαλει ιντερνετ. Περιμενω και μπαινω να κοιταξω τα Mail μου και τα λοιπα απο φιλους και νετκαφε απο τις 15 Οκτωβριου που μετακομισα....
Εσεις στην θεση μου τι θα κανατε?????

Προσπαθω να ειμαι ψυχραιμος:)

nnn
03-02-11, 14:14
Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις πολλά, είναι στα χέρια του ΟΤΕ, δες μήπως μέσω Δήμου μπορείτε να πιέσετε για ταχύτερη επέκταση δικτύου.

Kitharodos
03-02-11, 14:25
Φιλε μου καλυτερα να τα ξεχασω ολα αυτα.... Σιγα μην τους περιμενω.... Θα μετακομισω... το ιντερνετ για μενα ειναι βασικο αν δεν εχω αυτο δεν μπορω να μενω αλλο σαυτο το σπιτι. Το μονο που θελω να μου πεις ειναι αν εχω τη δυνατοτητα συνδεσης ασυρματα με καποια ασυρματα πανεπιστημιακα δικτυα που ειχα ακουσει στο παρελθον ή τελος παντων ενα ιντερνετ που να ναι σταθερο και γρηγορο....

nnn
03-02-11, 14:28
μόνο με mobile Broadband το οποίο είναι πανάκριβο

Kitharodos
03-02-11, 14:31
Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας.... ΘΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΩ!

MichaelSE
03-02-11, 14:33
Θα μετακομίσεις; Για το internet; Καταλαβαίνω ότι είναι βασικό (κι εγώ δεν θα μπορούσα να σκεφτώ τη ζωή μου χωρίς internet :)) αλλά δεν θα σε βόλευε κάποια ασύρματη σύνδεση; Μέσω Cosmote, Vodafone ή Wind;

Kitharodos
03-02-11, 14:39
θα το κοιταξω...
για αυτο εδω τι εχετε να πειτε?

http://www.awmn.gr/cms/node

BigRed
03-02-11, 14:45
Αν κάνεις πρώτα σύνδεση στον ΟΤΕ (για να σου βάλουν την γραμμή) μετά δεν μπορείς να κάνεις καινούργια αίτιση στη φορθνετ???

nnn
03-02-11, 14:45
αυτό δεν δίνει Internet

Kitharodos
03-02-11, 14:48
τι εννοεις δεν δινει ιντερνετ?

........Auto merged post: Kitharodos πρόσθεσε 2 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αν κάνεις πρώτα σύνδεση στον ΟΤΕ (για να σου βάλουν την γραμμή) μετά δεν μπορείς να κάνεις καινούργια αίτιση στη φορθνετ???

φιλε δεν καταλαβαινεις πως πολυ απλα δεν ΓΙΝΕΤΑΙ να μπει ιντερνετ.... οποιασηποτε εταιρειας.. αν εχεις αυτο που λενε ΦΕΡΕΣΥΧΝΟ

BigRed
03-02-11, 15:00
τι εννοεις δεν δινει ιντερνετ?

........Auto merged post: Kitharodos πρόσθεσε 2 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........



φιλε δεν καταλαβαινεις πως πολυ απλα δεν ΓΙΝΕΤΑΙ να μπει ιντερνετ.... οποιασηποτε εταιρειας.. αν εχεις αυτο που λενε ΦΕΡΕΣΥΧΝΟ

Σορρυ, δεν τό'ξερα....:oops:
Έχω την εντύπωση ότι κάνοντας αίτηση για ΝΕΑ γραμμή στον οτε σχήζονται να σε εξυπηρετήσουν.....:hmm:
Μετά αλλάζεις πάροχο:oneup:

Kitharodos
03-02-11, 15:03
φιλε μου στο ξαναλεω... ναι οντως ετσι γινεται αλλα δεν γινεται να μπει στη γραμμη μου ιντερνετ... μονο αμα παρουν φτιαρια και σκαψουν και περασουν καλωδια πραγμα απιθανο...

MichaelSE
03-02-11, 15:13
Κάποιοι έλεγαν σε παλιότερο thread (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=26550) ότι αν κάνες αίτηση για ISDN θα σε εξυπηρετήσουν από τον ΟΤΕ. Μπορείς απλά να το ρωτήσεις αυτό.

Επίσης, αν δεν πας στη forthnet, αλλά στον ίδιο τον ΟΤΕ και ζητήσεις Conn-X μήπως θα αυξηθεί η πίεση στο να σου περάσουν κανονική γραμμή;

Kitharodos
03-02-11, 15:34
εχω μπερδευτει... αποτι μου παν στο καταστημα την forthnet πριν λιγο δεν μπορω να εχω ADSL πανω σε ISDN παρα μονο απλη ISDN γραμμή. Για απορια θα κανω αιτηση στον ΟΤΕ ISDN ιντερνετ να δουμε.... Δεν νομιζω να γινει κατι ομως γιατι ετσι και αλλιως οι διπλα δεν μπορουν να εχουν ιντερνετ και περιμενουν ποσους μηνες

kiriakosk
03-02-11, 19:33
Θα μετακομίσεις; Για το internet; Καταλαβαίνω ότι είναι βασικό (κι εγώ δεν θα μπορούσα να σκεφτώ τη ζωή μου χωρίς internet :)) αλλά δεν θα σε βόλευε κάποια ασύρματη σύνδεση; Μέσω Cosmote, Vodafone ή Wind;

Βρε εγώ όταν έψαχνα για οικόπεδο πρώτα έβαλα κάτω το χάρτη για να βρω σε ποιες περιοχές παρέχετε 24άρα γραμμή και που είναι τα κέντρα του ΟΤΕ :p:p:p

Kitharodos
03-02-11, 21:55
μια τελευταια διευκρινηση.... Μπορω να εχω ADSL Πανω σε ISDN με φερέσυχνο? Η απλα αυτη η μετατροπη θα γινει για να βρεθει καινουρια γραμμη η οποια θα ναι ISDN και η οποια δεν θα ναι φερεσυχνη? εχω μπερδευτη λιγο

orck
03-02-11, 22:11
Θα κανεις αιτηση για ISDN στον ΟΤΕ. Εαν μπει θα εχεις και internet. ΜΗΝ ζητησεις PSTN γιατι μπορει να σε βαλουν στο PCM, φερεσυχνα πλεον δεν υπαρχουν.

Kitharodos
03-02-11, 22:47
φίλε orck πες μου ακριβως τι αιτηση να κανω ακριβως? Γραμμης ISDN για να εχω ISDN ιντερνετ ή αιτηση για γραμμη ISDN και πανω σε αυτη ADSL?

odys2008
03-02-11, 22:59
Κανε και εσύ αίτηση για coon-x να δεις για πότε θα βάλουν άλλον σε φερέσυχνο...;)

Kitharodos
03-02-11, 23:00
τι αιτηση να κανω πειτε μου!

orck
03-02-11, 23:22
Αιτηση για τηλεφωνια ISDN. Σκετο για αρχη. Εαν μπει αυτο μετα μπορεις να βαλεις και ADSL πανω σε αυτο, παραμενωντας στον ΟΤΕ, ειτε να πας σε καποια φτηνοεταιρια.
Εαν δεν μπορεσουν να βαλουν το ISDN τοτε δεν υπαρχει γραμμη καθολου. Παντως εχει τυχει σε φιλο να ταλαιπωριεται για λιγο καιρο και ξαφνικα μετακομιζει ενας στην γειτονια. Ελεθερωνεται ενα καλωδιο και το τηλ μπηκε. Βεβαια το προβλημα μεταφερθηκε στον νεο γειτονα που ηρθε. Μπορει να ηταν καποιος ηλικιομενος που δεν ηθελε internet.

odys2008
03-02-11, 23:23
Υπάρχουν 2 περιπτώσεις. Σε κάθε περίπτωση θα ακυρώσεις την τωρινή αίτηση στην forthnet. Θα πας να κάνεις αίτηση για νέα γραμμή στον οτε και:
1) είτε θα κάνεις αίτηση για ISDN γραμμή, θα κάτσεις 1-2 μήνες στον οτε χωρίς internet και μετά θα κάνεις αίτηση στην forthnet για internet.
2)είτε θα κάνεις αίτηση για PSTN γραμμή και για conn-x οπότε θα έχεις και ιντερνετ. Σε αυτή την περίπτωση πιθανόν να σου πουν ότι δεν γίνεται να έχεις internet λόγω φερέσυχνου. Οπότε και θα μετατρέψεις την γραμμή σε isdn και μετά είτε θα κάνεις το 1) είτε με το που γίνει isdn θα κάνεις αίτηση για conn-x. Πιθανόν όμως να μην μπορούν να στην κάνουν isdn οπότε και πραγματικά δεν υπάρχει ακραίο δίκτυο στην περιοχή σου.

Υπάρχει και η τρίτη λύση και η πιο σίγουρη και ακριβή: κατευθείαν ISDN αίτηση και conn-x. :p

Kitharodos
03-02-11, 23:32
διαλεγω το 3 να παει στο Δι@$%$%! δεν αντεχω αλλο!

BigRed
04-02-11, 00:32
διαλεγω το 3 να παει στο Δι@$%$%! δεν αντεχω αλλο!

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις...:)
Μετά από κάποιο καιρό μπορείς να πας σε όποιον πάροχω νομίζεις καλύτερο...:oneup:

Kitharodos
04-02-11, 03:56
εκανα την αιτηση ηλεκτρονικα διοτι ειχα βρυσει αυτον που πηγα το πρωι απο το oteshop οποτε δεν νομιζω να με εξυπηρετουσε. 50 ευρω το μηνα παει το ISDN απεριοριστες υπεραστικες κλησεις και 24mbps (15 ευρω παραπανω απο την Forthnet).... είδωμεν!

Μου παν την Τριτη να τους παρω τηλεφωνο να κλεισω ραντεβου με τον τεχνικο..... Ορίστε και το φερέσυχνό μου
http://img140.imageshack.us/img140/5259/p0402112009.th.jpg (http://img140.imageshack.us/i/p0402112009.jpg/)

Kitharodos
08-02-11, 22:21
Καλεσα το 2108399200 για να κλεισω ραντεβου με τεχνικο μου παν να περιμενω 2 εργασιμες για να ψαξουν ποια γραμμη θα παρω. Τους προσθεσα πως ειμαι σε PCM και το σημειωσαν.... Ειδωμεν.....

ubuntubu
10-02-11, 17:49
εκανα την αιτηση ηλεκτρονικα διοτι ειχα βρυσει αυτον που πηγα το πρωι απο το oteshop οποτε δεν νομιζω να με εξυπηρετουσε.
Ελπίζω να κράτησε τα στοιχεία σου ο υπάλληλος και να δεί κάποια στιγμή την νέα σου αίτηση.
:twisted:

Kitharodos
10-02-11, 22:44
εισαι πολυ κακος φιλε μου! Παιζεις με τον πονο του αλλου! Αλλα τι αναγκη εχεις εσυ....

ubuntubu
11-02-11, 17:36
Ποιός σου έδωσε το δικαίωμα να βρίσεις ένα εργαζόμενο,που καθημερινά συναλλάσσεται με δεκάδες πελάτες της εταιρίας στην οποία δουλεύει ;
Τί είναι αυτό που σε κάνει ανώτερο απο το καθένα,που κόσμια και υπομονετικά συζητά
συζητώ


αναλύω (http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CF%89) μέσω του διαλόγου (http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82) μαζί με άλλους κάτι ή αναζητώ (http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%B7%CF%84%CF%8E) τη λύση ενός προβλήματος
αντιπαραθέτω (http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%84%CF%89) τις απόψεις μου στις απόψεις κάποιου ή κάποιων άλλων
μιλάω (http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%AC%CF%89) με κάποιον άλλον, συνδιαλέγομαι (http://el.wiktionary.org/wiki/%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BB%CE%AD%CE%B3%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B9), συνομιλώ (http://el.wiktionary.org/wiki/%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CF%8E), κουβεντιάζω (http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%B2%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%AC%CE%B6%CF%89)

http://el.wiktionary.org/wiki/%CF%83%CF%85%CE%B6%CE%B7%CF%84%CF%8E

το οποιοδήποτε πρόβλημα του και απαιτείς άμεση επίλυση ;

@ ADSLgr.com All rights reserved.