PDA

Επιστροφή στο Forum : Εσωτερικός δίσκος για laptop



Charis.a
03-02-11, 18:42
Έχω ένα λαπτοπ 4ετιας με σκληρό 100 GB.

Εδώ κι ένα χρόνο έχω έναν external 320 GB για τα αρχεία μου αλλά δεν την παλέυω άλλο κάθε λίγο να ψάχνω τον εξωτερικό και το βάλε-βγάλε.

Αποφάσισα να αλλάξω τον εσωτερικό με έναν 500 GB. Θα τον βάλω εκεί που είναι ο παλιός, θα ξεκινήσω το λαπτοπ και θα κάνω format-windows install, σωστά;

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιον δίσκο, να με βοηθήσετε στο δίλημμα 5400 - 7200 rpm και να μου πείτε τι χρειάζεται να αγοράσω ώστε ο παλιός εσωτερικός να γίνει εξωτερικός σε θήκη με usb.

cranky
03-02-11, 18:51
Δίσκο, τον WESTERN DIGITAL 500GB WD5000BEKT SCORPIO BLACK SATA (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303007).
Για να κάνεις εξωτερικό τον τωρινό δίσκο, θα χρειαστείς μιά τέτοια θήκη (http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=%C5%CE%D9%D4%C5%D1%C9%CA%C5%D3+%C8%C7%CA%C5%D3&filter-878=1&filter-3237=1&filter-892=1&filter-3150=1).

BigBlack
03-02-11, 18:54
Πες μας και ποιό λάπτοπ έχεις ακριβώς, γιατί μπορεί ο εσωτερικός σκληρός να είναι IDE και όχι Sata.

Charis.a
03-02-11, 19:25
HP Compaq nx9420

BigBlack
03-02-11, 19:47
Εντάξει, sata είναι, προχώρα άφοβα με τη συμβουλή του cranky.

Charis.a
03-02-11, 20:02
Να περιμένω μειωμένη διάρκεια μπαταρίας επειδή είναι 7200 rpm;

BigBlack
03-02-11, 20:24
Όχι, καθόλου.

Charis.a
03-02-11, 20:32
Οκ, σας ευχαριστώ.

Charis.a
23-02-11, 17:04
Τελικά η διάρκεια της μπαταρίας μου μειώθηκε από 2 ώρες σε 1 ώρα και 15 λεπτά. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το γεγονός ότι πριν είχα Windows XP ενώ τώρα Windows 7. Μάλλον οι στροφές του σκληρού θα είναι όμως.

BigBlack
23-02-11, 20:36
Δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να φταίει ο σκληρός δίσκος για κάτι τέτοιο. Το ρεύμα που τραβάει είναι κατά μέσο όρο λιγότερο από αυτό που ζητούσε ο παλιός σου δίσκος.

Έχω αλλάξει σκληρούς σε δεκάδες λάπτοπ, σου μιλάω με απόλυτη σιγουριά. Κοίταξε καλύτερα τις ρυθμισεις εξοικονόμησης ενέργειας από το λειτουργικό. Συγκεκριμένα η κατανάλωση ρεύματος της οθόνης είναι υπεύθυνη για παραπάνω από το 50% της συνολικής κατανάλωσης όλου του λάπτοπ.

Charis.a
24-02-11, 12:12
Ok θα το ψάξω.

Έχω ένα πρόβλημα με τον καινούριο δίσκο. Βάζω Windows 7 και κάνω κανονικά όλα τα updates, κάνει και restart. Mε το που βάζω Office, στο restart ψάχνει για λάθη και δε μπαίνει στα windows. Kάνω system restore και ξαναμπένω στα windows, ξαναβάζω τα office και όλα καλά. Την επόμενη μέρα βγαίνει το service pack 1 στο windows update, το βάζω και στο restart πάλι ψάχνει για λάθη και το system restore μου βγάζει error και δε μπορώ να κάνω τίποτα.

Format και ξαναπερνάω windows 7. Κάνω windows update και στο restart ψάχνει για λάθη και δε μπαίνει στα windows. Κάνω system restore και πάλι δε μπαίνει στα windows και ψάχνει πάλι για λάθη.

Υπάρχει περίπτωση να είναι ελαττωματικός ο δίσκος που πήρα; Πρώτη φορά συναντάω τέτοιο πρόβλημα.

BigBlack
24-02-11, 12:40
Ρίξε μιά ματιά στο site της WD για το διαγνωστικό εργαλείο, είναι πιθανό να υπάρχει πρόβλημα στο δίσκο από την περιγραφή σου.

Charis.a
24-02-11, 19:28
Πέρασα ξανά τα windows, έβαλα αμέσως το Data Lifeguard Diagnostic που βρήκα στο site της western digital και δυστυχώς μετά από 4 ώρες ελέγχου του δίσκου δε βρήκε κάποιο πρόβλημα. Λέω δυστυχώς, γιατί τώρα είμαι στο σκοτάδι και δεν ξέρω τι φταίει γι' αυτή την κατάσταση.

Charis.a
25-02-11, 16:10
Να ρωτήσω κάτι...

Μόλις πήρα τον καινούριο δίσκο, τον έβαλα στο laptop, ξεκίνησα το laptop με το cd των windows 7 και έκανα format το δίσκο μέσα από τη διαδικασία εγκατάστασης των windows. Το format έγινε σχεδόν αμέσως, δεν πήρε καθόλου χρόνος. Ακολούθως έβαλα τα windows και μετά ξέρετε τα προβλήματα.

Σωστά έκανα ή μήπως υπάρχει διαφορετικός τρόπος φορμαρίσματος όταν ο δίσκος είναι καινούριος και θα τον φορμάρεις για πρώτη φορά;

cranky
25-02-11, 16:14
Σωστά έκανα ή μήπως υπάρχει διαφορετικός τρόπος φορμαρίσματος όταν ο δίσκος είναι καινούριος και θα τον φορμάρεις για πρώτη φορά;
Σωστά έκανες.


Ακολούθως έβαλα τα windows και μετά ξέρετε τα προβλήματα.
Ποιά προβλήματα ;

Charis.a
25-02-11, 16:45
Μετά από windows update ή μετά από εγκατάσταση κάποιου προγράμματος, στο restart ψάχνει για λάθη και δε μπαίνει στα windows. Πέρασα 3 φορές μέχρι τώρα τα windows και πάντα έχω το ίδιο πρόβλημα.

cranky
25-02-11, 18:34
Τα Win, είναι γνήσια ;

Charis.a
25-02-11, 20:31
Να πω ότι πριν λίγο επιβεβαίωσα πως ο δίσκος είναι ελαττωματικός. Προσπάθησα να εγκαταστήσω Ubuntu Linux και όταν τελείωσε και πήγαινε για restart, μου έγραψε πως υπάρχουν bad sectors στο δίσκο.

Το πόρισμα βγήκε, σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.