PDA

Επιστροφή στο Forum : μετατροπή isdn σε pstn



JethroTull
03-02-11, 19:38
Μου έχει μείνει ως κατάλοιπο από παλιότερες εποχές η isdn.

Τώρα σκέφτομαι να βάλω κάποιο νέο πακέτο με connx tv.

Θα ήθελα όμως να κάνω ταυτόχρονα και αυτή την αλλαγή σε pstn.
Γνωρίζει κανείς το κόστος και την χρονική διάρκεια της αλλαγής; Θα μείνω χωρίς ιντερνετ για πολλέ μέρες ή θα γίνει άμεσα η αλλαγή;

Fragkiskos.K
03-02-11, 20:25
Αν δεν το θεωρείς απαραίτητο μην το κάνεις. Είναι χρονοβόρα διαδικασία τεχνικώς. Πρέπει να σε ξεκουμπώσουν και να σε βάλουν σε άλλη κάρτα. Και εκτός αυτού πρέπει να σου στείλουν και νέο εξοπλισμό (Annex-A). Αν συμπεριλάβεις και τα διαδικαστικά είναι ταλαιπωρία. Από εκεί και πέρα είναι δική σου η απόφαση :whistle:

nmavro73
03-02-11, 20:56
Θέλει περίπου 15 μέρες η αλλαγή σε pstn. Μετά σου δίνουν νετ. Δεν είναι τόσο ταλαιπωρία. Ο ΟΤΕ είναι γενικά γρήγορος

orck
03-02-11, 20:58
Η αλλαγη θα γινει την ιδια ημερα που θα ερθει ο τεχνικος, θα εχεις τηλεφωνο την ιδια ημερα σε PSTN μορφη. Οσον αφορα το internet θα εχεις περιπου σε 5-6 ημερες.
Ο μονος λογος που βλεπω να κανεις κατι τετοιο ειναι εαν εισαι απομακρυσμενη περιοχη και θελεις λιγο καλυτερη ταχυτητα.

JethroTull
03-02-11, 23:22
Θενκς. Οπότε το αφήνω όπως έχει με isdn, δεν αξίζει τον κόπο.


Η αλλαγή από απλό connx 2mbps σε connx 2mbps-ομιλία-tv φαντάζομαι θα γίνεται άμεσα χωρίς να μείνω χωρίς ιντερνετ και τηλέφωνο ούτε μια μέρα?


Αξίζει το connx TV με 2mbps ή θα σέρνεται η γραμμή;

yiannismark
04-02-11, 05:55
Η pstn γραμμή έχει το μισό πάγιο από ό,τι η ISDN.
Κόστος μετατροπής pstn σε ISDN είναι 36 ευρώ. Κάνεις το αίτημα τηλεφωνικά, δίνεις ραντεβού για να έρθουν να σου πάρουν το νετμοντ και είσαι έτοιμος σε μερικές μέρες συνολικά.

orck
04-02-11, 08:12
Η pstn γραμμή έχει το μισό πάγιο από ό,τι η ISDN.
Κόστος μετατροπής pstn σε ISDN είναι 36 ευρώ. Κάνεις το αίτημα τηλεφωνικά, δίνεις ραντεβού για να έρθουν να σου πάρουν το νετμοντ και είσαι έτοιμος σε μερικές μέρες συνολικά.


ΜΗΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ

PSTN
€ 15,25 Μηνιαίο τέλος
Αναγνωριση κλησης Χρέωση: € 1,23 /μήνα
ΣΥΝΟΛΟ 16,48


ISDN
€ 19,56 Μηνιαίο τέλος
Η αναγνωριση κλησης ειναι ενσωματωμενη.

Η διαφορα ειναι 3€ τον μηνα με πλεονεκτημα οτι μπορεις να μιλας ταυτοχρονα και με τα δυο κανναλια.


Μετατροπή PSTN Σύνδεσης σε ISDN BRA € 18,05 Εφάπαξ

iakoboss7
04-02-11, 08:33
Μετατροπή PSTN Σύνδεσης σε ISDN BRA € 18,05 Εφάπαξ

εδω ομως λεμε για isdn σε pstn...

orck
04-02-11, 09:11
Δεν το βρισκω. Χωρις να παιρνω και ορκο ειναι ακριβως το ιδιο.

weather1967
04-02-11, 16:17
Η μετατροπη απο ISDN σε PSTN ειναι 35 ευρω εφαπαξ που τα πληρωνεις στον επομενο λογαριασμο .

Πρωτα με ραντεβου θα ερθει τεχνικος σπιτι σου θα παραλαβει το netmod, και με μετατροπη απο το κεντρο θα γυριση σε PSTN η γραμμη

Και μετα με ραντεβου θα ξαναερθει τεχνικος αλλη μερα να σου φερει εξοπλισμο αλλο ρουτερ για ADSL OVER PSTΝ

O ΟΤΕ δινει max 10-15 μερες για ολη αυτη την αλλαγη,αλλα μου ειπαν θα μεινω χωρις ιντερνετ 10 μερες περιπου

Ολα τα παραπανω μου αναφερθησαν προφορικος απο το τηλεφωνο,σε ερωτηση που ειχα κανει και εγω στο παρελθον για το ιδιο θεμα πριν δύο μήνες περιπου,δεν γνωριζω αν μεσα στο μικρο αυτο διαστημα αλλαξε κατι.

iakoboss7
05-02-11, 05:34
λογικα θα μεινεις χωρις νετ επειδη θα αργησει να σου φερει το νεο modem, η αλλαγη δεν τρωει τοσες μερες.

weather1967
05-02-11, 11:38
λογικα θα μεινεις χωρις νετ επειδη θα αργησει να σου φερει το νεο modem, η αλλαγη δεν τρωει τοσες μερες.

Συμφωνω ,απλα ο ΟΤΕ θελει να ειναι μεσα σε αυτο το χρονοδιαγραμα,και για αυτο δινει max 10-15 μέρες.

[Insomniac]
05-02-11, 12:48
λογικα θα μεινεις χωρις νετ επειδη θα αργησει να σου φερει το νεο modem, η αλλαγη δεν τρωει τοσες μερες.

Δυστυχώς συνήθως τρώει και δεν είναι λόγω ρούτερ.

iakoboss7
06-02-11, 05:24
θα μπορουσες να αναλυσεις τον λογο αν δεν σου ειναι κοπος? (δεν σε αμφισβητώ απλα ειμαι περιεργος :) )

[Insomniac]
06-02-11, 05:35
Υπάρχει διαδικασία αλλαγών στο Α/Κ (πόρτα/DSLAM). Δεν είναι όπως π.χ. μια απλή αλλαγή προφίλ που γίνεται μέσω ρυθμίσεων. Βέβαια αυτό δε σημαίνει πως χρειάζονται και 10-15 μέρες, αλλά δυστυχώς κάποιες φορές η μετάβαση διαρκεί τόσο, σύμφωνα και με όσα έχουν γράψει διάφοροι χρήστες κατά καιρούς.

silegav
06-02-11, 12:41
Πάντως κι εγώ στη θέση σου δε θα πείραζα τη γραμμή μου, εφόσον βέβαια δεν είχα προβλήματα. Πράγμα που δουλεύει δεν το αλλάζεις, πόσο μάλλον όταν για την αλλαγή χρειάζεται και downtime.

JethroTull
10-02-11, 20:40
Τελικά το άφησα όπως έχει. Εβαλα πακέτο ιντερνετ+ομιλία.

Επειδή δεν έχω δυνατότητα να μείνω χωρίς ιντερνετ ούτε 1μέρα, αναγκαστικά απέρριψα το δώρο μόντεμ που μου έδιναν :lol:

Γιατί σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε για να πάρω το δώρο... να γίνει διακοπή και επανασύνδεση.
Δεν πειράζει το παλιο-sagem είναι θηρίο. Δουλεύει εδώ και 7 χρόνια απρόσκοπτα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.