PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερχόμενος στη Wind από ISDN γραμμή



foutrelis
04-02-11, 01:41
Με την Τρίτη –την πιθανή ημέρα ενεργοποίησης– να πλησιάζει, αρχίζω να σκέφτομαι τι μπορεί να πάει στραβά. Δεν έχω κάποια ένδειξη ότι η διαδικασία δεν θα κυλήσει ομαλά, αλλά παραμένω ανήσυχος.

Θα μπορούσε κάποιος που έχει έρθει στη Wind από ISDN γραμμή (από τον ΟΤΕ) να μου λύσει μερικές απορίες που έχω; :oops:

Συγκεκριμένα:


Την ημέρα της ενεργοποίησης, η διακοπή των υπηρεσιών κατά την μετάβαση έχει την ίδια διάρκεια όπως στην περίπτωση που η γραμμή είναι PSTN; (Λίγες ώρες, ελπίζω.) Έχω ενημερωθεί πως η γραμμή θα μετατραπεί σε PSTN σε αυτή τη φάση, αλλά δεν γνωρίζω τι επίπτωση έχει αυτό στο συνολικό χρόνο μετάβασης.
Έρχεται τεχνικός του ΟΤΕ ή της Wind να αλλάξει κάτι στον κατανεμητή;
Χρειάζεται να αλλάξω τίποτα στην καλωδίωση εντός του σπιτιού; Αναφέρομαι στο τμήμα από το σημείο που εισέρχεται το καλώδιο από τον κατανεμητή (κεντρική πρίζα νομίζω λέγεται) μέχρι τις τηλεφωνικές πρίζες.
Όταν γίνει η μετάβαση, απλά αφαιρώ το Netmod και συνδέω το router (όχι το ίδιο, αλλά ένα Annex A) και την τηλεφωνική συσκευή πάνω σε ένα splitter;


Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε απάντηση στις απορίες μου. :)

takgeorg
04-02-11, 03:41
Η διαδικασία είναι ίδια με το PSTN.
Βγάζεις το Netmod (το επιστρέφεις στον ΟΤΕ) και συνδέεις splitter-router-τηλεφωνική συσκευή.
Διακοπή των υπηρεσιών κατά την μετάβαση 1 ώρα τηλέφωνο 3 ώρες ίντερνετ.

zaxosm
04-02-11, 04:33
Εγω που εκανα μεταβαση σε Hol απο ΟΤΕ ISDN, ταλαιπωρηθηκα λιγακι. Αλλα ευτυχως ειχα καποιες γνωσεις. Το νετμοντ ηταν συνδεδεμενο στην κεντρικη πριζα του σπιτιου μεσα απο την οποια εβγαινε και ενα δευτερο καλωδιο τηλεφωνου (RJ-11) που κουμπωνε στο νετμοντ και εδινε τονο στις υπολλοιπες πριζες του σπιτιου. Επρεπε λοιπον να ανοιξω τη πριζα του τηλεφωνου και να συνδεσω αυτα τα 2 καλωδιακια που καταληγαν στο νετμοντ πανω στη πριζα. Δε ξερω αν γινεται σε οσους εχουν ISDN αυτο, γι'αυτο στο αναφερω να το εχεις υπ'οψιν σου.

Kαπως ετσι φαντασου το: http://img225.imageshack.us/img225/5172/isdntopstn.th.png (http://img225.imageshack.us/i/isdntopstn.png/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

foutrelis
04-02-11, 13:51
Η διαδικασία είναι ίδια με το PSTN.
Βγάζεις το Netmod (το επιστρέφεις στον ΟΤΕ) και συνδέεις splitter-router-τηλεφωνική συσκευή.
Διακοπή των υπηρεσιών κατά την μετάβαση 1 ώρα τηλέφωνο 3 ώρες ίντερνετ.

Μακάρι να γίνουν έτσι όπως τα λες! :p


Εγω που εκανα μεταβαση σε Hol απο ΟΤΕ ISDN, ταλαιπωρηθηκα λιγακι. Αλλα ευτυχως ειχα καποιες γνωσεις. Το νετμοντ ηταν συνδεδεμενο στην κεντρικη πριζα του σπιτιου μεσα απο την οποια εβγαινε και ενα δευτερο καλωδιο τηλεφωνου (RJ-11) που κουμπωνε στο νετμοντ και εδινε τονο στις υπολλοιπες πριζες του σπιτιου. Επρεπε λοιπον να ανοιξω τη πριζα του τηλεφωνου και να συνδεσω αυτα τα 2 καλωδιακια που καταληγαν στο νετμοντ πανω στη πριζα. Δε ξερω αν γινεται σε οσους εχουν ISDN αυτο, γι'αυτο στο αναφερω να το εχεις υπ'οψιν σου.

Έχω δει τέτοια διάταξη σε σπίτι φίλου. Στην δική μου περίπτωση το Netmod δεν επιστρέφει κάποιο καλώδιο στην πρίζα (η οποία μάλιστα δεν είναι η κεντρική). Λογικά δεν θα χρειαστεί να προβώ στην ενέργεια που περιγράφεις, όμως σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου να το γράψεις τόσο αναλυτικά και με σχέδιο. :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.