PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL: προβλήματα με το τμήμα πωλήσεων



MoSKY-7-
13-09-06, 14:29
Είχα στείλει ένα μαιλ στην δίοδο με κάποιες ερωτήσεις σχετικά με το broadband student pack.. Μου απάντησαν να απευθυνθώ στον πάροχο..Προφανώς δεν ήξεραν να απαντήσουν.. Έλα όμως που και ο παροχέας(ΗΟΛ) δεν ξέρει τι του γίνεται..

Στέλνω λοιπόν πριν 4 μέρες μαιλ στο τμήμα πωλήσεων της ΗΟΛ κάνοντας ερωτήσεις σχετικά με το πακέτο τους. Πέρασαν 3 μέρες και δεν έλαβα απάντηση.. Τους ξανάστειλα λοιπόν χθες το βράδυ μήνυμα, ότι πέρασαν 3 μέρες και δεν έλαβα καμιά απάντηση, ότι θα κάνω σήμερα αίτηση σε άλλον πάροχο εκτός αν βρουν το μαιλ μου από τα διαγραμένα και απαντήσουν στις ερωτήσεις μου(γιατί δεν διατίθεμαι να το ξαναγράψω). Τότε ίσως το ξανασκεφτώ. Ότι αν αυτή η οργάνωση αντιπροσωπεύει την εταιρία τους, να την χαίρονται κτλ.. Σήμερα το πρωί λαμβάνω ένα μαιλ με μια αναφορά ..Τι αναφορά? Το μαιλ μου είχε προωθηθεί στον τμήμα τεχνικής υποστήριξης.. ?!?!?!?! Ε??? ΠΟΙΟΣ ΗΡΘΕ?? Πολύ υψηλό IQ..Προφάνως νόμιζε ότι δεν μπορούσα να βρω το μαιλ μου από τα διαγραμμένα μου? Αυτό κατάλαβε από όσα έγραψα στο δεύτερο μαιλ? Τα δικά μου ή τα δικά τους? Το τμήμα τεχνικής υπόστηριξης που κολλάει στις ερωτήσεις μου για το πακέτο student pack που ενδιαφέρομουν να αγοράσω?

Οπότε ούτε που ξανασχολούμαι με ΗΟΛ, μου δείξαν την οργάνωση τους..Χειρότερη δεν έχω δει.. Έτσι προσελκύουν νέους πελάτες? Διώχνοντας τους? Έλεγα να πάρω και κανένα τηλέφωνο, να ζητήσω κανένα προϊστάμενο, να τον ενημέρωσω για τα καμάρια του που διαχειρίζονται τα μαιλ στο τμήμα πωλήσεων..αλλά ο λαός μας λέει "άσ' τον τρελό στην τρέλα του.." και έτσι λέω να μην ασχοληθώ άλλο..

nrg_polini
13-09-06, 16:10
H HOL αγνοει το keep it simple.

aek1000
17-09-06, 12:06
Θα συμφωνήσω απόλυτα για την εξυπηρέτηση της . Εστειλα email στις 04/09 και δεν έλαβα απάντηση.
Επανέλαβα την αποστολή του στις 10/09 το ιδιο.

Τριτη φορά στις 14/09 καμμία απαντηση...

Τους τηλεφωνώ χθες και μου λένε το εξής .....

Τα έχουμε λάβει αλλά δεν έχουμε χρόνο για να απαντήσουμε..........

Μπραβο στην hol

pstratos
17-09-06, 15:30
Εγώ είχα μια αντίστροφη εμπειρεία απο HOL.
Στο site τους έχει live chat με το σθππορτ. Αντι να περιμένεις με τις ώρες στη γραμμή chatareis σχεδόν αμέσως με κάποιον (προφανώς αυτός ταυτόχρονα μιλάει και με άλλουσ...). Χτες για παράδειγμα στις 3 το πρωι μου λύσαν πρόβλημα σχετικά με newsgroup !!!

Crosstalk
17-09-06, 16:52
Γενικοτερα η HOL ηταν ενας παροχος με εμφαση σε εταιρικους πελατες.............τα τελευταια 1-2 χρονια εχουν αρχισει να ενδιαφερονται και για οικιακους αλλα παρολαυατα υστερουν σε καποια σημεια (υποστηριξη πελατων και πωλησεων)!

Tem
17-09-06, 22:03
γενικά το προσφερόμενο προιόν( και όχι μόνο το τμήμα πωλήσεων) μου φαίνεται για τα μπάζα.

Pieros
18-09-06, 12:48
Μία πωλήτρια πάντως έχει πολύ ωραία φωνή. Όλα τα άλλα ειναι για τον .........

vasim
19-09-06, 11:40
Μία πωλήτρια πάντως έχει πολύ ωραία φωνή. Όλα τα άλλα ειναι για τον .........

Μα γιαυτό αξίζει να περιμένεις..:p

aek1000
30-09-06, 10:03
Μετάνιωσα πραγματικά που διέκοψα την forthnet και έβαλα hol. H εξυπηρέτηση της είναι απαράδεκτη! Δεν μπορείς να συννεοηθείς ....

zeibekis
30-09-06, 10:20
Και εγω εχω ΗΟL εδώ και 3 χρόνια. Κανένα πρόβλημα δεν είχα (σοβαρό τουλάχιστον) και από τις υπηρεσίες έιμαι ευχαριστημένος. Όσον αφορά την τεχνική υποστήριξη κτλ γενικότερα στην Ελλαδα λείπει η εξιδείκευση και όλοι ξέρουν για όλα. Βλέπεται είμαστε οι απόγονοι των φιλόσοφων, οπότε εκέι δεν μας πιάνει κανείς

EvilHawk
30-09-06, 11:15
Για τα μπάζα είναι τέτοιοι τίτλοι θεμάτων ... :down:

greek_godess
30-09-06, 11:46
Για τα μπάζα είναι τέτοιοι τίτλοι θεμάτων ... :down:
Ακριβώς. Μια χαρά είναι οι πωλήσεις της HOL:p

Avvocato
30-09-06, 14:07
Ρε παιδια οι πωλησεις τους μια χαρα ειναι..........το μετεπειτα ειναι να σε προβληματιζει

takos
30-09-06, 17:28
μακρια απο ολους αυτους τους κακους ανθρωπους.....μακρια.....πιο μακρια........

energie
30-09-06, 18:53
εγω παντως οποτε πηρα τηλ σχεδον αμεσως σηκωναν το τηλ και ηταν πολυ εξυπηρετικοι. και στα εμαιλ απαντουσαν σχεδον την επομενη ημερα. βεβαια τωρα με το θεμα που ειχε προκυψει με το TS περιμενω απαντηση απο την περασμενη κυριακη

Avvocato
02-10-06, 14:23
Αφου δεν τους εχει απαντησει καποιος διευθηντης πως να δικαιολογουνται στον πελατη, τι να πουνε κι αυτοι.........(εδω κολαει κσερετε ποια λεξη)...........

Οπως και να εχει οσοι σκεφτεστε παιδια να βαλετε νεα γραμμη μακρια απο την HOL.

Χαλια μαυρα.

Realizum
02-10-06, 16:01
Αφου δεν τους εχει απαντησει καποιος διευθηντης πως να δικαιολογουνται στον πελατη, τι να πουνε κι αυτοι.........(εδω κολαει κσερετε ποια λεξη)...........

Οπως και να εχει οσοι σκεφτεστε παιδια να βαλετε νεα γραμμη μακρια απο την HOL.

Χαλια μαυρα.

Καθίστε ρε παιδιά,μην τα ισοπεδώνουμε όλα.Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με την ΗΟΛ.Ακόμα και τώρα που έκανα μια αντικατάσταση του καμένου μετασχηματιστή με πήραν οι ΙΔΙΟΙ τηλέφωνο αν τους τον έστειλα.Με μια κακή στιγμή δεν γίνεται να τους βγάζουμε και άχρηστους.

def
02-10-06, 17:15
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=50331

Avvocato
02-10-06, 19:24
Καθίστε ρε παιδιά,μην τα ισοπεδώνουμε όλα.Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με την ΗΟΛ.Ακόμα και τώρα που έκανα μια αντικατάσταση του καμένου μετασχηματιστή με πήραν οι ΙΔΙΟΙ τηλέφωνο αν τους τον έστειλα.Με μια κακή στιγμή δεν γίνεται να τους βγάζουμε και άχρηστους.

δες πως ειτε με ευθη τροπο ειτε με πλαγιο κοροιδευον τους συνδρομητες τους.

20 μερες ενεργοποιηση = 2 μηνες και βαλε + πολλα ψεματα για το σταδιο της
4μβιτ = Traffic shaping και κατεβασμα οχι μεγαλυτερο απο 70κ ανα τορρεντ εξωτερικου
4μβιτ = 250κ limit στο κατεβασμα για 10 τουλαχιστον ημερες

Τελος παντων εχει και τις καλες της στιγμες, αλλα αυτες ειναι εξαιρεση στον κανονα

Για περισσοτερα σε προτρεπω να διαβασεις τα υπολοιπα σχετικα topic εδω για να καταλαβεις μιας και βαριεμαι να βαζω link τωρα

Realizum
02-10-06, 19:47
Το πρόβλημα που έχει ο φίλος def είναι πραγματικά κουραστικό γι'αυτόν.Δεν το είχα διαβάσει όταν απαντούσα,αλλά και πάλι μιλάω για την δική μου εμπειρία με την ΗΟΛ η οποία είναι πάρα πολύ καλή μέχρι στιγμής.Εξάλλου δεν μου έχει συμβεί και τίποτα το χοντρό.Καλή τύχη στην προσπάθειά σου φίλε Def.

vasim
09-10-06, 11:38
Το πρόβλημα που έχει ο φίλος def είναι πραγματικά κουραστικό γι'αυτόν.Δεν το είχα διαβάσει όταν απαντούσα,αλλά και πάλι μιλάω για την δική μου εμπειρία με την ΗΟΛ η οποία είναι πάρα πολύ καλή μέχρι στιγμής.Εξάλλου δεν μου έχει συμβεί και τίποτα το χοντρό.Καλή τύχη στην προσπάθειά σου φίλε Def.

Παραδόξως εγώ έχω τρομερή αντιμετώπιση στο support της HOL. Ταχύτης εξυπηρετικότης , ευγένεια..


Τι να πω, τι να πω, και δεν είμαι και Ολυμπιακός...

Tem
09-10-06, 11:45
Παραδόξως εγώ έχω τρομερή αντιμετώπιση στο support της HOL. Ταχύτης εξυπηρετικότης , ευγένεια..


Τι να πω, τι να πω, και δεν είμαι και Ολυμπιακός...
κι εγώ το ίδιο :)

vasim
09-10-06, 12:01
Ισχύει όντως ότι η HOL 1024 αόριστου είναι 19 περίπου ευτώ το μήνα; (Όλα πληρωμένα;) Αν ναι χ@κα για τα p2p...

Perseas_888
10-10-06, 03:30
Παιδιά γεια χαρά.
Αποφάσισα να γράψω κι εγώ την δική μου πρώτη εμπειρία με την HOL για να εκφράσω την άθλια κατάσταση στην οποία βρίσκεται το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών αλλά και το τμήμα πωλήσεων της HOL...

Αν και παρακολουθώ την εξέλιξη των υπολογιστών ανελλιπώς απο το 1986 , του δε Internet από το 1994 (βλέπε 14άρια modems με τις αναλογικές γραμμές του ΟΤΕ κτλ), μόλις πριν λίγες μέρες αποφάσισα να αναβαθμιστώ από την (πράγματι ελεεινή πλέον) PSTN σε σύνδεση ADSL 4Mbps παρά τα όσα άσχημα διαβάζω τώρα τελευταία (TS κ.ο.κ). Έτσι αφού αγόρασα το πακέτο BroadbandPack από γνωστή αλυσίδα καταστημάτων σήμερα (ή μάλλον εχθές πλέον...) το πρωί έστειλα με fax τα απαραίτητα δικαιολογητικά έγγραφα για την ενεργοποίηση της γραμμής.

Σημειωτέον εδώ ότι τα έγγραφα του πακέτου αναφέρονται σε ταχύτητα των 512 Kbps , (δηλαδή βρίσκονται ακόμα στην προ διπλασιασμού της ταχύτητας φάση) και ως εκ τούτου αποφάσισα να τηλεφωνήσω στο 13844 για να διευκρινίσω ότι αιτούμαι συνδέσεως 4Mbit και όχι 1024Κbit (δεδομένου ότι τόσο τα 4Mbit όσο και τα 1024Kbit "εμπεριέχονται" στην αγορά του ΙΔΙΟΥ πακέτου). Αφού τους τηλεφώνησα οδηγήθηκα στο Τμήμα Πωλήσεων όπου μετά από αναμονή περίπου 25' (ακούγοντας την γνωστή εκνευριστική μουσική όλη αυτή την ώρα) η γραμμή τερματίστηκε.......... Ξανατηλεφώνησα και με ξαναπαρέπεμψαν στο αυτό τμήμα (παρ'ότι εξήγησα για την προηγηθείσα αναμονή) όπου τελικά (...) συνδέθηκα για να διαπιστώσω ότι οι κύριοι του τμήματος δεν γνώριζαν καν ποιά έγγραφα περιέχονται στο πακέτο αυτό , παρά γνώριζαν μόνο αυτά που οι ίδιοι αποστέλλουν όταν πρόκειται να γίνει η ενεργοποίηση της συνδρομής κατ'ευθείαν από αυτούς. Επειδή όσα λοιπόν τους έλεγα, ότι δηλαδή δεν αναφέρεται πουθενά στα δικαιολογητικά η ταχύτητα των 4Mbps κτλ, τους φαίνονταν μάλλον "κινέζικα" , με παρέπεμψαν στο Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών. Εκεί αφού απάντησαν στις πρώτες ερωτήσεις μου , σύντομα με παρέπεμψαν στο Τμήμα Μεταπωλήσεων , διότι αφού αγόρασα το πακέτο από μεταπωλητή , αυτό είναι και το αρμόδιο για την περίπτωση μου τμήμα...

Μιλώντας με κάποια κυρία εκεί , αρχικά , χωρίς καν να το θέσω εγώ αυτό ως θέμα(...) με ρώτησε τα πρώτα ψηφία της τηλεφωνικής μου σύνδεσης και μου είπε (με αρκετή βεβαιότητα και αυστηρότητα στην φωνή της) ότι ΔΕΝ καλύπτεται η περιοχή μου από το ιδιόκτητο δίκτυο της HOL (οπότε την είχα "πατήσει" άσχημα αφού είχα ήδη αγοράσει το πακέτο...). Της είπα πως δεν είναι δυνατόν αφού στο σχετικό site της HOL είχε επιβεβαιωθεί (με εισαγωγή του αριθμού μου) ότι υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης στα 4Μbps στην περιοχή μου (Ζωγράφου) και αυτή απάντησε πως "ε εντάξει ,μπορεί και να έχετε τελικά τη δυνατότητα αυτή"... Μιλάμε για Ασχετοσύνη και ΚΑΦΡΙΛΑ !!

Έχω φτάσει να μιλάω πλέον πάνω από 1 ώρα με διάφορα τμήματα μέχρι που η τελευταία κυρία , αφού πρώτα αμφισβήτησε σχεδόν με δόση ειρωνείας το ότι ΔΕΝ υπάρχει στο πακέτο αίτηση μεριζόμενου τοπικού βρόχου βγάζοντας με στην κυριολεξία τρελό ( :shoot::2guns: ) , με ενημέρωσε ότι θα έπρεπε να συμπληρώσω αλλά 2 έγγραφα (την παραπάνω αίτηση + άλλη μία στην οποία αναφέρεται "ρητά" η ταχύτητα των 4Mbps/1Mbps) που θα μου έστελνε η ίδια, όπως και τελικά έγινε. Τα έγγραφα αυτά τα συμπλήρωσα και τα απέστειλα μέσω fax.

Όλη αυτή την ώρα που ασχολήθηκα με αυτή την απλή καθαρά γραφειοκρατική διαδικασία διαπίστωσα ότι ένα πολύ μεγάλο ποσοστό του help desk της HOL δεν έχει ΙΔΕΑ για τα πλέον βασικά πράγματα.... Αναρωτιέμαι τι απαντήσεις θα μου δώσουν όταν θα προκύψουν πολυ πιο σοβαρά ζητήματα .....
Ζητώ συγνώμη αν κούρασα με το μέγεθος του μηνύματος μου αλλά πιστέψτε με στην πράξη ειπώθηκαν πολύ περισσότερα κωμικοτραγικά πράγματα...

Avvocato
10-10-06, 04:10
σε λυπαμαι γιατι μολις μπηκες κι εσυ στο club των στεναγμων

εκανες πολυ ασχημα που τους διαλεξες, αλλα δεν ηξερες, δεν ρωτησες, αλλα θα μαθεις κι εσυ τι σημαινει κοροιδια.

Σε βλεπω σε κανα μηνα που θα σε ενεργοποιησουν, αν εισαι τυχερος, να τους βριζεισ στο topic για το traffic shaping.

WELCOME to Hollistan

Perseas_888
10-10-06, 04:43
σε λυπαμαι γιατι μολις μπηκες κι εσυ στο club των στεναγμων

εκανες πολυ ασχημα που τους διαλεξες, αλλα δεν ηξερες, δεν ρωτησες, αλλα θα μαθεις κι εσυ τι σημαινει κοροιδια.

Σε βλεπω σε κανα μηνα που θα σε ενεργοποιησουν, αν εισαι τυχερος, να τους βριζεισ στο topic για το traffic shaping.

WELCOME to Hollistan


Δυστυχώς φίλε Avvocato και ήξερα και ρώτησα (ξέρω είμαι όντως για κρέμασμα...) και ίσως σε 2 μήνες να ... :wall:
Αλλά θέλω να πιστεύω πως πρόκειται για μια "μαύρη" περίοδο-φάση της HOL (λόγω και του πρόσφατου διπλασιασμού στις ταχύτητες η οποία εν γένει έφερε και στους υπόλοιπους ISPs "τα πάνω κάτω" όπως μαρτυρείται στα διάφορα topics) και πως μετά από την επερχόμενη (?) αύξηση του bandwidth της με το εξωτερικό στα 3 Gbps θα επανέλθουν οι πιο καλές εποχές του πρόσφατου παρελθόντος που (ειδικά οι συνδρομητές των 4Mbps) βίωσαν μέχρι και τα μέσα Σεπτέμβρη περίπου.
Πάντως το καλό στην υπόθεση είναι πως όλοι σχεδόν οι φίλοι μου είναι δικηγόροι (....) Οψόμεθα.

Avvocato
11-10-06, 11:22
τι να σου πω, μακαρι να σου βγει σε καλο, αλλα εγω προσωπικα μεχρι να με συνδεσουν περιμενα 2μηνες και κατι. Και οταν με συνδεσαν , μετα απο 15 μερες εβαλαν το TS και εμεινα με την γλυκα.

Perseas_888
11-10-06, 17:17
τι να σου πω, μακαρι να σου βγει σε καλο, αλλα εγω προσωπικα μεχρι να με συνδεσουν περιμενα 2μηνες και κατι. Και οταν με συνδεσαν , μετα απο 15 μερες εβαλαν το TS και εμεινα με την γλυκα.

Το 2μηνο το έχω σίγουρο... Πότε έκανες την αίτηση ? Εγώ στις 9/10/06 και μάλλον η ενεργοποίηση θα έρθει σαν δώρο από τον Αη-Βασίλη ...
Παρεπιπτόντως (αν και ξεφεύγω λίγο από το topic) εσύ ποιούς P2P clients χρησιμοποιείς ? Και επίσης διαπίστωσες πρόβλημα σε όλους αυτούς ? (πχ και σε DC++ και σε μΤorrent , emule, SoulSeek ...)
Δοκίμασες το encryption (όπου υπάρχει ως επιλογή) και πάλι τίποτα ?

Avvocato
16-10-06, 12:51
Λοιπον εγω εκανα αιτηση προς τα τελη Ιουνιου και με συνδεσαν αρχες Σεπτεμβρη.

Οσον αφορα το π2π χρησιμοποιω utorrent συνεχια και περιστασιακα DC++.
Κατεβαζω δε πολυ απο FTP και Rapidshare.
Στο δε τελεφταιο εχουν βαλει κι εκει περιορισμο και δεν πιανει τελεφταια καλες ταχυτητες.
Στα π2π ειναι με τις ορεξεις της HOLης μιας και τα πρωινα δεν κατεβαζει με περισσοτερο απο 60-70 συνολικα ενω τα βραδια το αφηνουν ελευθερο. Αλλαξαν βλεπεις πολιτικη κι απο εκει που δεν το ειχαν καθολου ελευθερο τωρα μας δινουν και λιγουλακι απο αυτο που πληρωσαμε για να εχουμε.

Ευχαριστω πολυ HOL εισαι πολυ καλη και θα σε ξαναπροτιμισω για παροχο μου, ειδικα αμα βγαλουν οι αλλοι adsl2 γραμμες.

Perseas_888
17-10-06, 02:44
Στα π2π ειναι με τις ορεξεις της HOLης μιας και τα πρωινα δεν κατεβαζει με περισσοτερο απο 60-70 συνολικα ενω τα βραδια το αφηνουν ελευθερο. Αλλαξαν βλεπεις πολιτικη κι απο εκει που δεν το ειχαν καθολου ελευθερο τωρα μας δινουν και λιγουλακι απο αυτο που πληρωσαμε για να εχουμε.

Avvocato όταν λες ότι τα βράδια το αφήνουν ελεύθερο , για τί ταχύτητες μιλάς ? Το 200άρι (kbyte/s) το βλέπεις δηλαδή ? Γιατί αν είναι να πιάνεις έστω και 200 (την μισή ταχύτητα δηλαδή από τη μέγιστη) για 5-8 βραδινές ώρες συνεχόμενα (...) τότε κάτι γίνεται.

(και για την ιστορία λίγες πράξεις: 5 ώρες με 200 Kbyte/s = 3,43 Gbyte. 3,43 x 30 (ημέρες) = 103 Gbyte / μήνα . Κοινώς γεμίζεις 300άρι δίσκο στο 3μηνο!... Και ας μην περάσω σε περαιτέρω υπολογισμούς για το πόσα περίπου mp3 κομμάτια είναι τα 300 Gb (αν φυσικά κατεβάζεις το 3μηνο αυτό μόνο τραγούδια) γιατί θα αποδειχτεί ότι ίσως είναι περισσότερα από όσα έχει η δισκοθήκη του Γιάννη Πετρίδη.....

Avvocato
17-10-06, 02:58
βασικα ποτε δεν εκατσα να μετρησω ετσι τις ταχυτητες.

απλα ξερω πως τα βραδια χτυπαει 200 και πανω την τελεφταια εβδομαδα ενω το πρωι σερωεται κανονικα

thanos_1
28-10-06, 15:20
Να και η δικη μου hol εμπειρια:
Καταρχας(οπως εχει προαναφερθει και σε αλλο post) οι 20 μερες ενεργοποιησης εγιναν 2 μηνες++.
Μονο 2 φορες εχω κατορθωσει να μιλησω με το τμημα τεχνικης υποστηριξης(και αυτο μετα απο φωνες στο τηλεφ.κεντρο) απο τις 20+ φορες που το επιχειρησα.Τις υπολοιπες το μονο που καταφερα ηταν να περιμενω στην αναμονη για 30' και στην συνεχεια να πεφτει η γραμμη.Και αφτες τις 2 φορες που μιλησα το μονο που αποκομησα ηταν 2 πραγματικα πολυ καλα ανεκδοτα για να λεω με την παρεα μου οταν παμε για καφε.Δεν μπορω να καταλαβω με τι κριτηρια εχουν βαλει μερικους ανθρωπους εκει μεσα.3 μηνες ακομα και μετα παμε γι' αλλα.Αυτα προς το παρον!!:clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

@ ADSLgr.com All rights reserved.