PDA

Επιστροφή στο Forum : Σας παρακαλώ να μου εξηγήσει κάποιος !



NIKH
26-02-04, 03:15
Τα ανεξήγητα.

Το πρόβλημα που δεν μπορώ να αντιμετωπίσω είναι το εξής.
Χρησιμοποιώ το Overnet. Ξαφνικά, έπαψε να κατεβάζει παρά μόνο με τις ελάχιστες ταχύτητες, ποτέ μεγαλύτερες από 4κβ/δ.
Κάθε λίγο δε, εκδίδει ένα παραθυράκι, όπου με πληροφορεί ότι έχω ενεργή
φλογασπίδα και να κάνω retest.
Ομως δεν έχω. Οι πόρτες μου είναι σωστά ανοικτές, αυτό είναι βέβαιο.

Επίσης, παρατήρησα ότι το εν λόγω πρόγραμμα, το Overnet, δεν μπορεί να βρει τις διαφημίσεις. Page not found γράφει. Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει.
Αυτή την στιγμή που σας γράφω :
ταχύτητες : κατ : 3,1 ανεβ : 10
πηγές : 1939
συνδέσεις : 16/100
ανεβασματα : 4
αναμονές : 1291

και έτσι εδώ και 4 περίπου ημέρες.
Κάτι πάει λάθος ή όχι ;

Γιατί δεν χρησιμοποιώ άλλο πρόγραμμα ; Πρώτα γιατί το Overnet έτρεχε μιά χαρά. Και ύστερα, προσπάθησα σχεδόν τα πάντα. Τον ημίονο, τον όνο, την Μαύρη Χείρα κλπ. Με όλα έχω το ίδιο πρόβλημα. Απελπιστικά μικρές ταχύτητες και χιλιάδες να μαζεύονται στην αναμονή.

Αν μπορεί κανείς ας μου εξηγήσει παρακαλώ.

Είμαι με 385/128, τζετσπήντ σε έθερνετ, wind xp κλπ.

Kerl
26-02-04, 03:27
Κάνε reboot και το pc και το modem , δοκίμασε ένα ftp με τον ftp server του provider σου , αλλιώς με τον ftp.ntua.gr κάποιου αρχείου γύρο στα 5 megabytes , και δες ταχύτητα. Αν σέρνεται και αυτό μάλλον πάμε σε πρόβλημα συμφόρησης dslam. Αν όλα σέρνοται μόνο όταν τρέχεις κάποιο p2p μάλλον έχει να κάνει με κακορυθμισμένα προγράμματα.

NIKH
26-02-04, 04:02
Επανακινήσεις μόντεμ έκανα 3 ! Τα αποτελέσματα δεν άλλαξαν καθόλου. Επίσης από το ftp του Πανεπιστημίου κατεβάζω με ταχύτητα 40κβ/δ σταθερά. Επομένως το λάθος είναι δικό μου. Ομως δεν μου κατεβαίνει τίποτα, δεν ξέρω τι να κοιτάξω πλέον Kerl.
Αλλο πρόβλημα δεν έχω, το pc τρέχει κανονικά, μόνο τα p2p έπαψαν να λειτουργούν με τα φαινόμενα που έγραψα στο προηγούμενο.
Μικρές ταχύτητες, χιλιάδες αναμονές που δεν ανοίγουν. Επίσης ενώ παίρνουν σταθερά από μένα, όσοι μου δίνουν στέκονται μισό δευτερόλεπτο και μετά χάνονται, σαν να μην μπορεί να παγιωθεί η σύνδεση.
Ομως με όλες τις δοκιμές, οι πόρτες μου είναι κανονικά ανοικτές.

:?: :?: :?:

Kerl, σε ευχαριστώ.

Kerl
26-02-04, 04:11
Περιόρισε το upload σου στα 10 kbytes/sec , και τα connections στα 300.

NIKH
26-02-04, 04:16
Kerl
ετσι τα έχω από την αρχή.
0 κατέβασμα
10 ανέβασμα
100 ανώτατο όριο
καί
100 συνδέσεις.
Δεν πείραξα τίποτα από την αρχή. Κι όμως ....

Σ΄ευχαριστώ πάντως.

Kerl
26-02-04, 04:23
0 κατέβασμα = να κατεβάζει με 0 ταχύτητα , το οποίο εξηγεί αυτά που βλέπεις αν σε κατάλαβα καλα. Βάλτο 48.

Kerl
26-02-04, 04:26
Επίσης το μουλάρι και τα συναφή θέλουνε γαιδουρινή υπομονή για να κατεβάσεις κάτι . Θέλει λίγο χρόνο uploading για να πάρεις credits.

kmike
26-02-04, 06:21
Είχα παρόμοιο πρόβλημα με το winmx το οποίο δεν μπορούσε να δεχθεί TCP στο port 6699 (εξ ορισμού αυτό χρησιμοποιεί).
Βρήκα δύο διαφορετικές λύσεις (χρησιμοποιώ Jetspeed 500 επίσης):
1. Άνοιξα στον router το port 6699, αλλά για όλα και όχι μόνο για TCP (με την επιλογή All στο Transport Type)
2. Αργότερα που είχα χρόνο να πειραματιστώ, ζήτησα από το winmx να χρησιμοποιεί κάποιο άλλο port (π.χ. 6690) και απλά άνοιξα το port για TCP και δούλεψε κανονικά
Εννοείται ότι η δεύτερη λύση θεωρείται πιο ασφαλής, αφού φυσικά κλείσεις το προηγούμενο port που δεν χρησιμοποιείται πλέον.
Ελπίζω να βοήθησα.

kmike
26-02-04, 06:31
Επίσης μπορείς να ρίξεις μία ματιά στο: http://www.overnet.com/documentation/lowid.html

npats
26-02-04, 17:56
Στο line speed down νομιίζω πρέπει να βάλεις 48(384/8) και όχι 100.Δές τι λέει στο configuring Network options :
" Line Speed Down - The fastest your internet connection can actually download, used for internal speed calculations. Setting this value properly will help alleviate problems with 'Unasked' clients."

NIKH
27-02-04, 04:12
Αλλαξα όλες τις ρυθμίσεις και το άφησα να δουλεύει επί ώρες πολλές. Ποτέ δεν ξεπέρασε τα 4κβ/δ. Αλλαξα τις πόρτες. Τα ίδια. Στο τέλος άλλαξα και τα παράθυρα. Εκανα φορμάτ και φρέσκιες εγκαταστάσεις.
Μ η δ έ ν. Ασκοπα όλα.

Προφανώς κάτι με μπλοκάρει αλλά δεν ξέρω τι είναι.
Από το φορμάτ και μετά κατεβάζω με 0.2 ~ 0.7 .
Αυτό θα πει ταχύτητα.

( Κλαίω τα με κόπο και σκληρή εργασία κερδισμένα χρήματά μου. )

blend
27-02-04, 04:29
Πριν αποκτησεις σοβαρα ψυχολογικα προβληματα, κανε και καμμια δοκιμη με Kazaa Lite Resurrection, το οποιο, τουλαχιστον σε εμενα, δουλευει πολυ καλα, πιο γρηγορα και με ελαχιστο setup. Και δεν χρειαζεται να ανοιξεις καμμια πορτα (ουτε την μπαλκονοπορτα) :mrgreen:
Οι ταχυτητες που μου δινει φτανουν και τα 30. Δεν εξαιρουνται και τα 0.2 φυσικα.. αναλογα την πηγη. Θα το βρεις εδω: http://kdp.57host.biz/

χαιρετω,
Γιώργος

Kerl
27-02-04, 04:49
Θα σου πρότεινα να φωνάξεις κάποιον "ειδικό" να σε βοηθήσει επί τόπου.

PReD
27-02-04, 04:51
Δεν μου λες blend αυτό είναι καλλίτερο απο το Kazaa Lite K++ 2.4.3 ??

NIKH
27-02-04, 14:07
Γιώργο
έφαγα τον τόπο να το βρω, δεν υπήρχε στην σελίδα που έστειλες. Κι όταν το βρήκα δεν μου επέτρεπε την εγκατάσταση, αφού ζητούσε καταργημένες διευθύνσεις. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το πρόγραμμα αυτό, γιατί τόσες δυσκολίες ;
Είχα όμως ήδη το προηγούμενο, Kazaa Lite K++ 2.4.3 που αναφέρει ο PReD. Αυτό λειτουργεί κανονικά.

Ολες μου οι μετρήσεις είναι επίσης ικανοποιητικές. Μόνο πρόβλημα, αυτή η δυσκολία σε όλα τα p2p, δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο, δεδομένου ότι παρουσιάστηκε ξαφνικά και χωρίς να προηγηθούν όποιες αλλαγές.

Θα πετάξω το pc.

PReD
27-02-04, 15:34
Και εγώ δεν μπόρεσα να το κατεβάσω, έδειχνε πρόβλημα ο server...

Είδα απο κάτω τον λόγο (οτι δηλαδή έχουν limit στα upload και πρέπει να βοηθήσουμε όλοι κλπ κλπ κλπ τα γνωστά)

το ressurection (2.4.9) λέει οτι είναι η συνέχεια απο το 2.4.3 που την έκανε κάποιος άλλος και έβαλε extra πράγματ μέσα...

Αξίζει τον κόπο? Είναι όντως καλό?

blend
27-02-04, 17:49
Περιεργο... πριν δωσω την διευθυνση το καρατσεκαρα. Πρεπει να παει κανεις στο link "Kazaa Clients" και ειναι πρωτο στη λιστα.
Δεν ειχα κανενα προβλημα εγκαταστασης και λειτουργιας.
Μηπως εχεις ενεργοποιημενο το firewall των Winblows??
Και για να απαντησω και στον PReD, το Resurrection ειναι το ιδιο το Kazaa Lite K++ 2.4.3 με καποιες βελτιωσεις.
Αν συνεχιζεις να εχεις προβλημα και μ' αυτο, τοτε καπου αλλου πρεπει να ψαξεις.
Δεν ξερω που ακριβως, αλλα θα το δουμε.

Χαιρετω,
Γιώργος

blend
27-02-04, 17:53
Αξίζει τον κόπο? Είναι όντως καλό?

Εδω ειναι μια χαρουλα.
Με Jet500, HoL και Forthnet (dslam Γαλατσι)

χαιρετω,
Γιώργος

PReD
27-02-04, 17:59
Όταν λεω αν αξίζει εννοώ αν είναι τόσο πολύ καλλίτερο ώστε να αναβαθμίζεις κλπ κλπ...

blend
27-02-04, 18:25
Όταν λεω αν αξίζει εννοώ αν είναι τόσο πολύ καλλίτερο ώστε να αναβαθμίζεις κλπ κλπ...

Αν παει καλα αυτο που εχεις, μην το πειραζεις. Αν και μπορεις να εχεις εγκατεστημενα και τα 2. Δεν πειραζει το ενα το αλλο.

χαιρετω,
Γιώργος

NIKH
28-02-04, 15:56
Γιώργο
ακόμα υπάρχει πρόβλημα με το resur... Αλλαξαν τον σέρβερ απ ότι είδα, αλλά δεν μπορείς να το εγκαταστήσεις.
Προσπαθεί να βρει ένα αρχείο favorites.kzf αλλά η διεύθυνση myimages.fourvalve δίνει ένα 404.

Τέλος πάντων,
δοκίμασα τα διάφορα διορθωτικά των ρυθμίσεων, όπως drtcp και tcpoptimizer. Mε την βοήθεια τους, η ταχύτητά μου ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ δραματικά. Δεν νομίζω πως είμαι η μόνη που κάνω αυτή την παρατήρηση.

Είμαι όμως, όπως φαίνεται μία από τους πολλούς, τους πάρα πολλούς όπως θα διαπιστώσει κάποιος αν διαβάζει συχνά τα μηνύματα του φόρουμ, που παραμένουν σε όλα αυτά τα προγράμματα p2p με πολύ μικρές ως μικρές ταχύτητες 4 ~ 14 κβ/δ και πολύ σπανίως παραπάνω.

Μία σκέψη, πιθανότατα αποτυχημένη. Εχει σημασία άραγε ο πολύ μικρός σκληρός δίσκος μου και το μικρό swap file που έχω ;

Καλημέρα

avatarious
28-02-04, 22:51
προσπάθησε να βάλεις tcp 90 ή 3662. Να είσαι σίγουρη ότι έκανες forward τα ports.
Απενεργοποίησε firewall windows ή όποιας άλλης εταιρείας έχεις.Παρόλο του permitt all στο norton παρουσιάζει προβληματάκια πες αποτέλεσμα

blend
29-02-04, 02:51
Μία σκέψη, πιθανότατα αποτυχημένη. Εχει σημασία άραγε ο πολύ μικρός σκληρός δίσκος μου και το μικρό swap file που έχω ;


Δεν νομιζω οτι αυτο παιζει καποιο ρολο στην ταχυτητα μεταδοσης δεδομενων. Οσον αφορα τα διαφορα εργαλεια TCP/IP, πρεπει να χρησιμοποιουνται πολυ προσεκτικα γιατι μια λαθος ρυθμιση μπορει να ειναι καταστροφικη. Καλο θα ηταν να κανεις το Tweak Test που θα βρεις στο
http://www.dslreports.com/tools
και με βαση τα αποτελεσματα που θα δωσει (και τις προτασεις του) να προχωρησεις σε ρυθμισεις.
Οσον αφορα το σφαλμα 404 που ανεφερες αφορα καποιο λινκ της ιστοσελιδας που παρουσιαζει το Kazaa οταν ανοιγει (δεν μου το βγαζει εδω) και δεν εχει καμμια επιδραση στη λειτουργια transfer των προγραμματων. Αγνοησε το.

χαιρετω,
Γιώργος

A Hellene
29-02-04, 04:50
Καλησπέρα NIKH.


Εκ πρώτοις ακούγεται να είναι θέμα firewall, που μπλοκάρει κάποιες θύρες. Δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο πρόγραμμα, αλλά συνήθως τα προγράμματα αυτού του τύπου (p2p) απαιτούν πολλούς πόρους από το σύστημά σου για να τρέξουν. Εκεί θα σταθώ, μια που μίλησες για μικρό δίσκο, πιθανά λοιπόν και για μικρό σύστημα.

Το μέγεθος του δίσκου δεν έχει να κάνει με την καλή λειτουργία τέτοιων προγραμμάτων. Καθόλου. Η εικονική σου μνήμη θα είναι γενικότερα εντάξει ρυθμισμένη, εάν άφησες το λειτουργικό να τη διαχειρίζεται. Η υποψία μου βρίσκεται αλλού.

Τι σύστημα έχεις, αλήθεια; Τι επεξεργαστή (CPU), φυσική μνήμη (RAM) και λειτουργικό (πχ Windows XP); Ρωτώ επειδή υποπτεύομαι πως το πρόβλημα είναι μάλλον ανεπάρκεια συστήματος. Ενδεικτικά, για να τρέξουν ικανοποιητικά τα συστήματα με Windows XP, απαιτούν CPU στο 1GHz και 256MB RAM.

Εξηγούμαι: Το κάθε πρόγραμμα μπορείς να τα δεις ως ένα σύνολο διεργασιών, που η κάθε μια τους κάνει από μια δουλειά, ζητώντας κάποιους πόρους: Κάποιους κύκλους μηχανής από τη CPU (instructions) και κάποια περιοχή στη μνήμη RAM. Για να τρέξει λοιπόν το πρόγραμμα θα απαιτηθούν όλοι οι πόροι που ζητούν οι διεργασίες του, και μάλιστα προσθετικά.
Ενδεικτικά, στο δικό μου σύστημα τώρα, ο firewall έχει ανοικτές 1237 διεργασίες και ζητά 44MB μνήμης, ο Internet Explorer 108 & 19MB αντίστοιχα, το Excel 11 & 36MB, το eMule 258 & 42MB, το Notepad 1 &3ΜΒ, και το Protel (ειδικό σχεδιαστικό) 134 & 344 MB. Έτσι, για μία γεύση...

Τα Windows από μόνα τους, μπορείς να τα θεωρήσεις ως ένα σύνολο από προγράμματα που χρειάζεται να τρέχουν παράλληλα. Υπέρ πίστεως λοιπόν, καταναλώνεται ένα μεγάλο μέρος των πόρων του συστήματός σου. Κάθε επιπλέον πρόγραμμα που περιμένεις να τρέξει, ζητά ανάλογα με το μέγεθός του, τους αντίστοιχους επιπλέον πόρους.

Όταν οι πόροι του συστήματος καλύπτουν τις ΟΛΕΣ απαιτήσεις των προγραμμάτων που τρέχουν, όλα έχουν καλώς, και το σύστημα τρέχει σε πραγματικό χρόνο (real time). Ο τελευταίος αυτός όρος, είναι ίσως και ο δυσκολότερος στόχος να επιτευχθεί.
Εάν οι πόροι είναι λιγότεροι από τους απαιτούμενους, πάλι θα τρέξουν τα προγράμματα˙ ΟΧΙ όμως με την κανονική τους ταχύτητα. Εκεί αρχίζουν τα προβλήματα: το σύστημα αρχίζει να σέρνεται και ειδικότερα κάποια προγράμματα πραγματικού χρόνου, να δυσανασχετούν άσχημα...

Πριν από κάποια χρόνια 1MB μνήμης ήταν αρκετό να κρατήσει ολόκληρο λογιστήριο: Το πρόγραμμα αποτελεσματικό, χωρίς όμως χρωματάκια, γατούληδες να γουργουρίζουν και κορδελίτσες. Σήμερα, 1GB (=1024ΜΒ) μνήμης για κάποιες εφαρμογές, δεν θεωρείται αρκετό...


Δεν μου αρέσει να φέρνω την καταστροφή, ούτε τέτοιος είναι ο σκοπός αυτού του εδαφίου. Θα το χαρακτήριζα ως μία γρήγορη ματιά στα ενδότερα ενός υπολογιστή.
Επίσης ΝΙΚΗ, δεν υποστηρίζω πως τέτοιο είναι και το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις. Μπορεί απλά, να είναι θέμα ρυθμίσεων του συστήματός σου. Μια υπόθεση κάνω, και προσπαθώ να την τεκμηριώνω όσο πιο απλά μπορώ.
Εξάλλου, μόνον ανεύθυνο θα ήταν από πλευράς μου, μια διάγνωση εξ' αποστάσεως!



Φιλικά,
Γιώργος.

NIKH
29-02-04, 22:04
Πέντιουμ 4, 1G μνήμη. XP pro. Περίπου δηλαδή ότι έχουν οι περισσότεροι, μόνο ο δίσκος είναι μικρός. Ζήτημα είναι αν αυτή τη στιγμή έχω 1G ελεύθερο.

Να ρωτήσω κάτι άλλο.
Υπάρχει κάποιο ένοχο μυστικό που όλοι το ξέρουν αλλά δεν το ομολογούν ;

Σήμερα, μετά από ατελείωτες συζητήσεις και δοκιμές με τον αδελφό μου, για χάρη του οποίου τραβάω όλα αυτά, ξάφνου η ταχύτητα πού ήταν 14 - 17 το πολύ, έπεσε στα 4. Κι αυτό κράτησε πολλές ώρες.

Παρατήρησα ότι έπεσε και το upload. Θα ναι του ΟΤΕ είπα, Κυριακή απόγευμα, όλοι κάτι κάνουν.

Τότε διάβασα εδώ στο φόρουμ για το netlimiter. Το εγκατέστησα και περιόρισα ακόμα περισσότερο την ταχύτητα του upload. Την έβαλα στο 1κβ/δ. Και ω του θαύματος, η ταχύτητα μου σκαρφάλωσε στα 25 !
Αυτό είναι το κόλπο ; Να περιορίζεις με ένα εξωτερικό πρόγραμμα το upload ;
Η 'ηταν σύμπτωση ; ( επαναλαμβανόμενη πάντως )

@ ADSLgr.com All rights reserved.