PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με FRITZ!BOX FON (firmware 06.04.17)



lazikos1
13-09-06, 16:13
θα ήθελαν να σας ενημερώσω για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το router FRITZ!BOX FON και το firmware 06.04.17. Από τότε που εγκατέστησα το νέο firmware το λαμπάκι για το internet αναβοσβήνει όποτε θέλει και επιπλέον η συνδρομή hol evoice που έχω ειναι registered όποτε θέλει. Κάτι ακόμη το οποίο αντιμετωπίζω είναι ότι μερικές φορές κάνει μόνο του επανασύνδεση στο internet, με αποτέλεσμα να αλλάζω ip και να χρειάζεται να αρχίσω όλες τις λειτουργίες μου από την αρχή.

Μπορεί κανένας να με βοηθήσει.:hmm: :hmm: :hmm:

thama
13-09-06, 16:36
Ας ξεκινήσουμε απλά:

Έχω βάλει το ίδιο firmware.

Το fritz, είναι προγραμματισμένο να αποσυνδέεται και να επανασυνδέεται κάθε 24 ώρες γύρω στις 3-4 το πρωι. Αυτό δεν ξέρω πως μπορεί να απενεργοποιηθεί.
Κάνε ένα κόπο να ελέγξεις την αιτία των υπόλοιπων αποσυνδέσεων.
http://fritz.fon.box
και ζητάς System --> Event Log -->All

Αν είναι θέμα αποσυγχρονισμού, βλέπουμε.
Γενικώς, φρόντιζε μετά από κάθε αναβάθμιση του firmware, να ελέγχεις όλες τις ρυθμίσεις. Στις καινούριες επιλογές μπορεί να έχουν κάτι που να έρχεται σε αντίθεση με τις παλιές σου ρυθμίσεις.

apagal
13-09-06, 19:21
Το συγκεκριμένο firmware έχει πρόβλημα με τους ελληνικούς VoIP providers , οπότε σου προτείνω να επαναφέρεις το 06,04,01 και να περιμένεις μέχρι την release ενος κανούριου από τους Γερμανους.

lazikos1
14-09-06, 00:02
Στο event log αναφέρει internet connection cleared και έπειτα ξανασυνδέεται με άλλο ip.
Να επαναφέρω το παλιο firmware πως γίνετε?

viron
14-09-06, 00:14
Το fritz, είναι προγραμματισμένο να αποσυνδέεται και να επανασυνδέεται κάθε 24 ώρες γύρω στις 3-4 το πρωι. Αυτό δεν ξέρω πως μπορεί να απενεργοποιηθεί.

Στο internet- account information- Connection Settings- Delay disconnection by provider to to the period between βάζεις την ώρα ή το απενεργοποιείς.

Βύρων.

pao132003
15-09-06, 01:36
Το fritz, είναι προγραμματισμένο να αποσυνδέεται και να επανασυνδέεται κάθε 24 ώρες γύρω στις 3-4 το πρωι. Αυτό δεν ξέρω πως μπορεί να απενεργοποιηθεί.άμα βάλεις να εμφανίζονται και οι expert settings θα καταλάβεις. υπάρχει σχετική επιλογή.

lazikos1
19-09-06, 23:42
Η AVM έβγαλε νέα έκδοση που λύνει το πρόβλημα με το internet led. version 06.04.20

ftp://ftp.avm.de/fritz.box/fritzbox....06.04.20.image

ssotiris
20-09-06, 01:14
Δεν το λύνει....

Realizum
25-09-06, 22:16
Πραγματικά απο ότι βλέπω γίνεται χαμός με αυτό και στο εξωτερικό σε ξένα forums έχουν αρκετοί αυτό το πρόβλημα με το νέο firmware(και εγώ το ίδιο,αναβοσβήνουν άσχετα το Internet Phone και το Fixed Line).

@ ADSLgr.com All rights reserved.