PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή provider



blahblah
13-09-06, 16:41
Πόσοι από εσάς που έχετε ΗΟL σκοπεύετε να αλλάξετε provider μόλις λήξει η σύνδεση σας;

tassos1978
13-09-06, 16:59
Εγώ πάντως αμέσως!!! Τα έχει κάνει τόσο χάλια που περιμένω πως και πως...
Μέχρι και για να τους πληρώσω τη συνδρομή μου αποτελεί πρόβλημα... προσπαθώ να μιλήσω με κάποιον για να μου πει με ποιό τρόπο μπορώ να πληρώνω με πιστωτική αλλά αδύνατο να επικοινωνήσω... περιμένω με τις ώρες στη γραμμή... Για ταχύτητες ας μη μιλήσουμε...

joseph
13-09-06, 19:27
Εγώ θα μείνω, οι άλλοι να φύγουν για να έχω όλο το BW δικό μου ...

Tsour_ee
13-09-06, 19:39
Και εγώ μαλλον θα μείνω..Όλοι τα ίδια είναι..μερικά kpbs πάνω ή κάτω το ίδιο κάνει

George28K
13-09-06, 20:39
Που αλλού θα βρω 213χχχ Noυμεράκι .(με τσαμπέ κλήσεις και χωρίς πάγιο) hol!!!

sdikr
13-09-06, 21:28
Εγώ θα μείνω, οι άλλοι να φύγουν για να έχω όλο το BW δικό μου ...

Μα αν φύγουν δεν θα έχει πλέον BW, δεν θα έχεις Hol ; (χωρίς εσόδα......)

Tem
13-09-06, 23:42
όλα ο.κ. πλέον . Λέω να μείνω;)

vasim
14-09-06, 09:26
Μια λέω να φύγω , μια να μέινω..ξέρω γω; ανάλογα με την τιμολογιακή πολιτική...

Αναποφασιστος.

strider
14-09-06, 20:26
Αν έχει ακόμα 4mbit (ή αντίστοιχο) χωρίς βραδυνές διακοπές, κόφτες, κλπ, σε καλή ανταγωνιστική τιμή, θα μείνω. Αλλά αυτό είναι 11 μήνες στο μέλλον ......

:ufoabduct

harris
14-09-06, 20:29
H αγορά είναι πολύ ρευστή σήμερα και τα πακέτα προσφορών από τις εταιρείες πέφτουν βροχή... πολύ δύσκολο λοιπόν να αποφασίσεις αν θα παραμείνεις σε κάποιον ή όχι...

Εξαρτάται κι από το κατά πόσο είσαι ευχαριστημένος από την εταρεία ή όχι... Όντας στην HOL 5 μήνες (ήμουν στην 4net 6 χρόνια), θα έλεγα ότι υπολείπεται σε υποστήριξη, αλλά όχι τραγικά... Ελπίζω το μέλλον να μην με διαψεύσει ;)

ogenikos
14-09-06, 22:44
Που αλλού θα βρω 213χχχ Noυμεράκι .(με τσαμπέ κλήσεις και χωρίς πάγιο) hol!!!

Δεν χρειάζεται να είσαι συνδρομητής της HOL ώστε να χρησιμοποιείς το e-voice...διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Tem
14-09-06, 22:50
H αγορά είναι πολύ ρευστή σήμερα και τα πακέτα προσφορών από τις εταιρείες πέφτουν βροχή... πολύ δύσκολο λοιπόν να αποφασίσεις αν θα παραμείνεις σε κάποιον ή όχι...

Εξαρτάται κι από το κατά πόσο είσαι ευχαριστημένος από την εταρεία ή όχι... Όντας στην HOL 5 μήνες (ήμουν στην 4net 6 χρόνια), θα έλεγα ότι υπολείπεται σε υποστήριξη, αλλά όχι τραγικά... Ελπίζω το μέλλον να μην με διαψεύσει ;)
το ίδιο ελπίζω κι εγώ γιατί καλύτερα να αποφύγω την αλλαγή ;)

nnn
14-09-06, 22:58
Δεν χρειάζεται να είσαι συνδρομητής της HOL ώστε να χρησιμοποιείς το e-voice...διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Σωστός είσαι.

ogenikos
14-09-06, 23:59
Πάντως ένας σημαντικός παράγοντας επιλογής ISP για μένα είναι το bandwidth στο εξωτερικό και οι επενδύσεις σε θέματα υποδομής, απο τα οποία αυτή HOLαίνει, άν θεωρήσουμε ότι τα μεγάλα νούμερα με συνολικό bandwidth που αναφέρουν 2-3 άλλο ISPs είναι αληθινά .

Elorant
15-09-06, 04:03
Είμαι οχτώ χρόνια πελάτης τους και θα φύγω γιατί αν και η σύνδεση είναι άψογη σε επίπεδο υποστήριξης πελατών είναι για τα πανηγύρια.

Tem
17-09-06, 22:40
'αλλαξα γνώμη. Με βλέπω να φεύγω μετά και τα σημερινά χάλια. Οι σελίδες ανοίγουν πλέον απελπιστικά αργά. Δεν προσφέρεται πλέον για σερφάρισμα

cosmos
18-09-06, 10:10
1) Για το γρηγορότερο άνοιγμα σελίδων -> proxy

2) Για όσους παίρνουν τηλέφωνο: κάντε καλύτερα νέο θέμα από το tools.hol.gr. Όχι τίποτα άλλο, αλλά έχετε και γραπτή καταγραφή (πότε και τι) στράβωσε


Πάντως ένας σημαντικός παράγοντας επιλογής ISP για μένα είναι το bandwidth στο εξωτερικό και οι επενδύσεις σε θέματα υποδομής, απο τα οποία αυτή HOLαίνει, άν θεωρήσουμε ότι τα μεγάλα νούμερα με συνολικό bandwidth που αναφέρουν 2-3 άλλο ISPs είναι αληθινά .
3) Μπορεί να έχουν άλλοι 2-3 isps 2πλάσιο bw με έξω, αλλά μήπως έχουν και διπλάσιους συνδρομητές;
4) ... αλλά το κακό είναι ότι η HOL αν και αναβαθμίζει με έξω το κάνει με το σταγονόμετρο

Στο ρεσουμέ; Αν είχα τώρα την επιλογή θα έμενα ή θα πήγαινα forthnet ή οtenet. Σε έξι μήνες ίσως Forthnet LLU, αν έχει φέρει στο χωριό'μ. Υγεία ναχουμε μπρε :)

Ivanthes
18-09-06, 23:24
1) Για το γρηγορότερο άνοιγμα σελίδων -> proxy


Eδω τι εννοει ο ποιητης? Λιγο πιο αναλυτικα για να καταλαβουμε?

Tem
19-09-06, 00:47
Eδω τι εννοει ο ποιητης? Λιγο πιο αναλυτικα για να καταλαβουμε?
ακολούθησε τις οδηγίες για τις ρυθμίσεις proxy (εφ όσον έχεις HOL) στο παρακάτω link
http://adsl.hol.gr/online/adsl/index.aspx?mid=&HID=112

Ivanthes
19-09-06, 02:47
Σα να μου φαινεται οτι τωρα κατεβαινουν γρηγοροτερα....

nm96027
19-09-06, 08:58
Θα μείνω. Τα παιδικά προβληματα της 4αρας δεν με προβληματίζουν. Είχε κόφτη στα 250 για μαι εβδομαδα, ενω πριν (στα DSLAMs του ΟΤΕ) είχα κόφτη στα 25 κάθε μέρα- και πλήρωνα τα ίδια λεφτα. Εχω άψογο voip και πια εχω αρχίσει να καδράρω τους μηδενικους λογαριασμους του ΟΤΕ εναν-εναν δίπλα απο τα πτυχια μου. Προβλήματα υπάρχουν, κύριως το bandwith, αλλα δεν είδα και κανεναν άλλον στην Ελλάδα να είναι καλύτερα προετοιμασμένος για τέτοια βήματα. Αρα ελπίζω πως και αυτα θα διορθωθουν. Για μένα το ζήτημα είναι θέμα αναγκων. Εγω ήθελα:
1. μεγάλύτερες ταχύτητες απο αυτες που είχα για να χαίρομαι καλύτερα το δίκτυο, και τις έχω
2. μεγαλύτερο upload για να στέλνω τα email μου πιο γρήγορα (για την δουλειά μου έχει σημασία), και το έχω
3. Voip αρκετο καλό ωστε να αντικαταστησει την σταθερή τηλεφωνία
4. Και τέλος κάτι που δεν το έψαχνα αλλα το βρήκα: το fritzbox, το οποιο λειτουργεί παρα πολυ καλα ως διαχειριστής των κλήσεων αναμεσα στον OTE, eVoice, voipbuster, ακόμα και για αυτους που δεν έχω άνεση στην χρήση τέτοιων συσκευών.

cosmos
19-09-06, 11:12
@Ivanthes: αν θες διάβασε περί Proxy (γενικά και της hol) στο link χρήσιμες συμβουλές στην υπογραφή μου.

@nm96027: Γεγονός είναι ότι μου έχει λύσει τα χέρια το ρημάδι... Το μόνο ata με πολλαπλά registrations (αντέχει άνετα τους 3 Voip providers μου, αλλά όπως το κόβω θα άντεχε και 33) και δωρεάν για όσο παίζω με hol... Βρήκαν καλό ανταγωνιστικό πλεονέκτημα οι μάγκες της HOL, άμα στρώσουν και τα διεθνή links λίγο καλύτερα ;)

takos
30-09-06, 17:31
θα φυγουμε για να γλυτωσουμε τα τελευται στοιχεια αξιοπρεπειας

cybernga
30-09-06, 20:54
Είμαι πελάτης της HOL από τον παλιό καλό καιρό που είχα ακόμα αναλογικό τηλέφωνο ( σαν αν λέμε κάπου το '96 αν θυμάμαι καλα... όσο είμουν με PSTN/ISDN δεν είχα ποτε παράπονο ή πρόβλημα, οι υπηρεσίες ήταν πάντα πάρα πολύ καλές.

Παρόλα αυτά, τον τελευταίο μήνα περίπου έχει αρχίσει και κάνει νερά... μερικές μέρες πριν την αναβάθμιση, μέχρι και σημερα (μερικές μέρες μετά), το Fritz κάνει συνέχεια clear / sync / reconnect, σε απελπιστικό βαθμό ( δεν έχω καταφέρει να σταυρώσω μια ώρα σερί WoW εδώ και 10 μέρες ), και φυσικά "φταίει ο ΟΤΕ". Σήμερα πρόσεξα και το κερασάκι - άρχισε να κάνει και TS στα p2p... αυτό λοιπόν ήταν a bit TOO much. Η συνδρομή μου λήγει 16 Ιανουαρίου, και πρέπει να δηλώσω ακύρωση 45 μέρες πριν... οπότε έχουν μέχρι 46 μέρες πριν να επανακτήσουν την εμπιστοσύνη μου.

mondo52
30-09-06, 21:26
θα αλλαξω γιατι δεν ξερω αν στο μελλον ξανακανει τα ιδια!!αφου το εκανε μια φορα πιο μου λεει οτι δεν θα το ξανακανει!!ΕΕ??[U][B]Ο ΓΑΙΔΑΡΟΣ ΒΑΔΙΣΜΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ...[B][U] λεει μια παροιμια

Avvocato
02-10-06, 13:10
μολις τελιωσει η συνδρομη μου εφυγα για αλλου.
Ειδη εχω και οτενετ 1 χρονο τωρα και ειμαι ευχαριστημενος.

Ν' ανεχτω Traffic Shapping και ελενχο στο τι ανεβαζω και τι θα κατεβαζω?????

Μηπως μοιαζει λιγο με την χουντα των συνταγματαρχων......αποφασιζουμε και διαταζουμε ????

Οχι δεν θα παρω ευχαριστω πολυ.

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ μολις τελιωσει η συνδρομη.

ssotiris
02-10-06, 18:03
Εξάλλου Avvocato φίλε μου μέχρι να λήξη η συνδρομή, κατά πάσα πιθανότητα θα έχουν δώσει και άλλοι providers (πιο σοβαροί), παρόμοια πακέτα....μόνο οι 1.5-2 μήνες αναμονή είναι που βαριέμαι....

Avvocato
02-10-06, 19:18
ενταξυ σωτηρη εμεις με τις 4αρες εχουμε πολυ ψωμι μπροστα μας ακομη για την ληξη, αλλα οντως μεχρι τοτε θα εχουν γινει κοσμογονικες αλλαγες

aiadas
02-10-06, 21:41
Αν και δεν χρησιμοποιώ p2p, μετά τη διαπίστωση ότι όντως η HOL εφαρμόζει traffic shaping, και μάλιστα χωρίς να το παραδέχεται, εδραιώθηκε η απόφασή μου να αλλάξω provider.
Τέτοιες πρακτικές δεν αρμόζουν σε σοβαρές εταιρίες, χωρίς ενημέρωση των πελατών τους. ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ, λοιπόν...

@ ADSLgr.com All rights reserved.