PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις για conn-x tv



goku
04-02-11, 20:30
Παιδιά, έθεσα το ερωτημά μου και στο "Ενεργοποιημένοι συνδρομητές conn-x tv (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=237673&page=196)", αλλά προβλέπω το ερωτημά μου να χάνεται μέσα στα δεκάδες ποστς. Ερωτάω λοιπόν:

1) έχω παρατηρήσει ότι μερικές καινούριες τηλεοράσεις ή κάρτες tv υποστηρίζουν το DVB-C (το "C" από το "Cable" υποθέτω), αυτό το DVB-C τι είναι; έχει καμιά σχέση με την iptv γενικότερα; δηλαδή θα μπορώ να συνδέω την τηλεόραση ή την κάρτα tv στο ρούτερ και να βλέπω τα κανάλια conn-x;

2) υπάρχουν συγκεκριμένα ρουτεράκια που υποστηρίζουν conn-x ή δεν έχει σημασία ποιό θα έχεις; πχ εγώ που έχω το linksys wag200g μπορώ να συνδέσω τον αποκωδικοποιητή (ή την τηλεόραση ή την κάρτα tv αν ισχύει το ερώτημα 1) και να βλέπω τα κανάλια conn-x;

3) πέραν των αποκωδικοποιητών που δείνει ο ΟΤΕ κυκλοφορούν άλλοι στο εμπόριο; επίσης αν έχω 2 αποκωδικοποιητές και έχω επαρκές bandwidth (δες ερώτημα 4), θα μπορώ να έχω και τους 2 ταυτόχρονα ανοιχτούς;

4) πόσο bandwidth καταναλώνει το conn-x tv όταν έχεις ανοιχτό τον αποκωδικοποιητή; Αυτό επίσης υποθέτω ότι θα καταναλώνεται από το συνολικό bandwidth της γραμμής, πχ αν έχω γραμμή 2mbps και ο αποκωδικοποιητής τραβάει πχ το 1mbps, εγώ όταν κατεβάζω κάτι από το internet θα κατεβάζω με το άλλο 1 mbps, σωστά; αλλά θέλω αν γνωρίζει κάποιος, ποιό είναι το ακριβές bandwidth που καναναλώνεται από το conn-xtv. Και τέλος, αν κατεβάζω και εγώ κάτι από το internet, αυτό θα έχει επήπτωση στην ποιότητα της εικόνας; δηλαδή θα έχει σπασίματα, καθηστερίσεις και τέτοια;

5) (new) Οι αποκωδικοποιητές που δείνει ο ΟΤΕ, ποιάνουν και τα ελεύθερα ψηφιακά κανάλια της digea και της ΕΡΤ, καθώς επίσης και τα αναλογικά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

sdikr
04-02-11, 20:55
όλα αυτά υπάρχουν στο νήμα, δεν είναι κρίμα να τα ξαναλέμε;

goku
05-02-11, 00:44
όλα αυτά υπάρχουν στο νήμα, δεν είναι κρίμα να τα ξαναλέμε;

Έχεις δίκιο, αλλά συγκεκριμένα για dvb-c δεν βρίσκω τίποτα, επίσης θα ήταν καλό να ήταν κάπου συγκεντρωμένα.

emeliss
05-02-11, 00:51
Το dvb-c δεν σε αφορά μέχρι να αλλάξεις χώρα. Είναι cable, δεν έχει καμία σχέση με iptv και δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στην Ελλάδα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.