PDA

Επιστροφή στο Forum : OnDSL kit 2048Kbps: Χαμηλές Ταχύτητες;



Gathul
13-09-06, 19:15
Θα ήθελα να δανειστώ λίγο απο την εμπειρία του Forum γιατί στην otenet, πέρα απο δικαιολογίες για σταδιακή αναβάθμιση του ΟΤΕ (τώρα τι σχέση έχει η ταχύτητα του isp με τον ΟΤΕ, αυτό μόνο στο δικό τους μικρόκοσμο θα μπορούσε να συμβαίνει...), δε μπόρεσα να βγάλω άκρη.
Απο τις 21/08 το onDSL kit 384 που είχα διπλασιάστηκε στα 768. Τόσο πριν όσο και μετά οι ταχύτητες μου θα μπορούσε κανείς να τις θεωρήσει αρκετά ικανοποιητικές (75-80Kb/sec max μετά το διπλασιασμό), μιας και απέχω απο τον ΟΤΕ της περιοχής 2-3 στενά. Παραθέτω και τα στατιστικά με attenuation/noise κτλ για του λόγου το αληθές, απο το Zyxel 660R σε ETHERNET:

-Upstream Noise Margin-

noise margin upstream: 31 db
output power downstream: 15 db
attenuation upstream: 5 db

-Downstream Noise Margin-

noise margin downstream: 31 db
output power upstream: 11 db
attenuation downstream: 10 db

Στις αρχές Σεπτεμβρίου κατέθεσα χαρτιά για επιπλέον ετήσια δέσμευση στα 2048 για να εκμεταλλευτώ την προσφορά.Η ενεργοποίηση της υπηρεσίας πιστωποιήθηκε τηλεφωνικά απο την Otenet πριν 3 μέρες, ενώ απο τουλάχιστον για 5 μέρες το router μου δείχνει πλέον 2048/256 (Το DSLAM θυμίζω οτι έχει αναβαθμιστεί απο 21/08)
Εδώ και 3 μέρες κάνοντας συνεχόμενες δοκιμές είτε απο μεγάλα FTP του εξωτερικού είτε απο γνωστά ADSL SPEED TEST sites (καθώς τα peer to peer δε μπορούν να θεωρηθούν καθόλου αξιόπιστα), οι ταχύτητες κυμαίνονται μεταξύ 98 και 105Kb/sec. Μόνο μια φορά χτες ξημερώματα στις 4 πμ είδα για 1-2 λεπτά να αγγίζει τα 115-120Kb/sec και μετά πάλι να πέφτει.
Θα ήθελα να μου δώσετε τις εκτιμήσεις σας, κυριώς όσοι είναι χρήστες 2048Kbps, για να δω αν υπάρχουν ανάλογες περιπτώσεις και τι πρέπει να κάνω, εφόσον πληρώνω για μια υπηρεσία που δεν έχω (Σύμφωνα με το 19-20% απωλειών απο otenet θα έπρεπε να πιάνω κοντά στα 200Kb/sec...τα διπλά απότι τώρα). Υφίστανται οι ισχυρισμοί τους; Είναι κάτι παροδικό; HELP! :sorry:

tsaros
13-09-06, 19:22
Υπαρχει το θεμα αυτο:whistle:

οτενετ και εγω
το μονο που ελπιζουμε ειναι να τελειωσει πριν τα χριστουγεννα το Πανελληνιο τουρνουα ταβλι και πρεφας τεχνικων Ποτε dsl και να ασχοληθουνε και κανα 10 λεπτο εστω την μερα(μην τα κουρασουμε τα παιδια:rolleyes: )με το ανελεεητο συρσιμο των περισσοτερων συνδεσεων

DrDSL
13-09-06, 20:38
Η δική μου εμπειρία μέχρι στιγμής είναι καλή (160-200 KB/s) και πολύ καλά ping (< 15 ms). Ελπίζω να μην είναι προσωρινό, ενεργοποιήθηκα ανεπίσημα μόλις προχτές (δεν με έχουν ειδοποιήσει ακόμα, χρησιμοποιώ τους κωδικούς του παλιού μου OnDSL Home S3 που είναι ακόμα ενεργό). Τα line statistics μου είναι noise margin 30/29 db (up/down) και attenuation 17/17 db (up/down).

Δώσ' του λίγες μέρες ακόμα, εύχομαι να σου στρώσει.

babyboy
14-09-06, 00:47
Εγω εχω αναβαθμιστει στα 2048 εδω και 2 εβδομαδες, και ακομα 70-80 πιανω την ημερα, το πολυ 130 τη νυχτα...

medos
14-09-06, 10:15
και εγω μια απο τα ιδια παιδια. 70-80 το μαξιμουμ. (αναβαθμιστηκα σε 2048 τη Δευτερα που μας περασε)

spirosta
14-09-06, 10:29
Και εγώ στα 2Mb μια χαρά είμαι...
Έχω αρχίσει να υποψιάζομαι πως δεν είναι πρόβλημα της ΟΤΕΝΕΤ αλλά κάτι παίζει με τις αναβαθμίσεις του ΟΤΕ.

nxenos
14-09-06, 11:02
Θα ήθελα να δανειστώ λίγο απο την εμπειρία του Forum γιατί στην otenet, πέρα απο δικαιολογίες για σταδιακή αναβάθμιση του ΟΤΕ (τώρα τι σχέση έχει η ταχύτητα του isp με τον ΟΤΕ, αυτό μόνο στο δικό τους μικρόκοσμο θα μπορούσε να συμβαίνει...), δε μπόρεσα να βγάλω άκρη.
Απο τις 21/08 το onDSL kit 384 που είχα διπλασιάστηκε στα 768. Τόσο πριν όσο και μετά οι ταχύτητες μου θα μπορούσε κανείς να τις θεωρήσει αρκετά ικανοποιητικές (75-80Kb/sec max μετά το διπλασιασμό), μιας και απέχω απο τον ΟΤΕ της περιοχής 2-3 στενά. Παραθέτω και τα στατιστικά με attenuation/noise κτλ για του λόγου το αληθές, απο το Zyxel 660R σε ETHERNET:

-Upstream Noise Margin-

noise margin upstream: 31 db
output power downstream: 15 db
attenuation upstream: 5 db

-Downstream Noise Margin-

noise margin downstream: 31 db
output power upstream: 11 db
attenuation downstream: 10 db

Στις αρχές Σεπτεμβρίου κατέθεσα χαρτιά για επιπλέον ετήσια δέσμευση στα 2048 για να εκμεταλλευτώ την προσφορά.Η ενεργοποίηση της υπηρεσίας πιστωποιήθηκε τηλεφωνικά απο την Otenet πριν 3 μέρες, ενώ απο τουλάχιστον για 5 μέρες το router μου δείχνει πλέον 2048/256 (Το DSLAM θυμίζω οτι έχει αναβαθμιστεί απο 21/08)
Εδώ και 3 μέρες κάνοντας συνεχόμενες δοκιμές είτε απο μεγάλα FTP του εξωτερικού είτε απο γνωστά ADSL SPEED TEST sites (καθώς τα peer to peer δε μπορούν να θεωρηθούν καθόλου αξιόπιστα), οι ταχύτητες κυμαίνονται μεταξύ 98 και 105Kb/sec. Μόνο μια φορά χτες ξημερώματα στις 4 πμ είδα για 1-2 λεπτά να αγγίζει τα 115-120Kb/sec και μετά πάλι να πέφτει.
Θα ήθελα να μου δώσετε τις εκτιμήσεις σας, κυριώς όσοι είναι χρήστες 2048Kbps, για να δω αν υπάρχουν ανάλογες περιπτώσεις και τι πρέπει να κάνω, εφόσον πληρώνω για μια υπηρεσία που δεν έχω (Σύμφωνα με το 19-20% απωλειών απο otenet θα έπρεπε να πιάνω κοντά στα 200Kb/sec...τα διπλά απότι τώρα). Υφίστανται οι ισχυρισμοί τους; Είναι κάτι παροδικό; HELP! :sorry:
μην τρελενεσαι φιλαρακι....και γω και οι πιο πολλοι χρηστες σερνομαστε!και γω που δεν ειμαι βεβαια στην οτενετ αλλα φορθνετ,ειμαι στα ιδια χαλια με 2048.κατεβαζω με 80-90 kbyte/sec.εχω παψει πλεον να ασχολουμαι με μαλακιες.υπαρχει και αλλη ζωη περα απο το internet!αν ειναι να φτιαξει,ας φτιαξει.αλλιως να πανε να @@**.τωρα βεβαια θα μου πεις...και τοτε γιατι τους πληρωνουμε τους μ@@%%κες?σωστα.περα απο καταγγελιες και χασιμο χρονου δεν μπορεις να κανεις τιποτα αλλο!
αυτα εν ολιγις με τα χαλια τους!

tsaros
14-09-06, 11:21
Σωστος nxenos :respekt:

Gathul
14-09-06, 18:01
Η κατάσταση σήμερα χειροτέρεψε. Η μέγιστη που έπιασα στα tests απο το πρωί είναι 38 με 40kb/sec.Για κάνα 2ωρο είχε πέσει στα 15-20....
Το ότι το internet δεν είναι όλη μας η ζωή, μόνο σα δικαιολογία θα μπορούσα να το εκλάβω.
Την 2048 την έβαλα γιατί στο σπίτι μου πλέον δε μπαίνω μόνος μου, αλλά σε καμμιά βδομάδα απο τώρα η σύνδεση θα χρησιμοποιείται απο 3 ατομα ταυτόχρονα (τα αδέρφια μου) σε τοπικό δίκτυο που έχουμε φτιάξει εδώ, οπότε έπρεπε να προχωρήσω σε αναβάθμιση του bandwidth....Όταν υπογράφω συμβόλαιο για κάτι, απο τη μεριά μου έχω κάποιες υποχρεώσεις απέναντι στην εταιρεία, αλλα και η εταιρεία έχει υποχρεώσεις απέναντι σε μένα αντίστοιχα.
Στην Ελλάδα τελικά, πρώτα αναβαθμίσουμε τις συνδέσεις των χρηστών και μετά τα μπουκωμένα dslam, ανάλογα με τη ζήτηση; Τι σόι λογική του παραλόγου είναι αυτή; Γιατί να είμαστε σα λαός μια ζωή στη μιζέρια; Γιατί παίζουν με τα νεύρα μας;:evil:

Stergioooos
15-09-06, 20:07
Εχω 2048 OTENET και συνηθως κατεβάζω με ταχυτητες κάτω απο 100 Kilobytes/sec αν και καποιες στιγμες εχω φτάσει και τα 200 kilobytes/sec ... αλλα δυστυχως το προβλημα δεν εγκειται μόνο στο bandwidth.

Aπαριθμιζω μερικά προβλήματα :
1. Οταν κατεβάζω P2P ή με απλό download τo ping μου σε online games sites ανεβαίνει σε απελπιστικές τιμές ... πχ ... από 200 milisec φτάνει τα 7 sec !!!!!! ( 7000 msec )
2. Παρουσιάζεται τρομερή δυσκολία να δώ τα email μου , που είναι hotmail.com accounts ειτε κατεβάζω κάτι είτε όχι.
3 . To MSN messenger είναι απελπισία... δεν κρατάει σύνδεση πάνω απο 1 λεπτό... (Πιο πριν που είχα 1024 αλλά και πιο παλιά με 384 δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το msn ) . Μόνο το skype ειναι εντάξει .
4. Ta ftp sites με πετάνε εξω οταν κανω download ... μάλλον λόγω αστάθειας στο ping φαντάζομαι .


Γενικά η υπηρεσία 2048 ειναι χαλια... και ακομα και να βελτιωθει η ταχυτητα δεν ειναι το μονο που μας λειπει ... τo ping ειδικα για τους online gamers ειναι τρομερα σημαντικο και ping πανω απο 300 milisecond θεωρειται απαραδεκτο σημερα .

Πρωτομπηκα στο διαδικτυο τo 1995 με compulink με modem 14400 και ακομα και τοτε το ping μου επεζε στο 1 sec ... τωρα 10 χρονια αργοτερα και με 2048 γραμμη δεν δεχομαι ping πανω απο 300 milisec .... kai oxi 7.000 !!!!!!!!
Κανονικά επρεπε να εχουμε ping κάτω απο 100 msec


Ευχαριστω

Stergioooos
16-09-06, 04:23
Αναιρω σχεδόν όλα τα προηγούμενα που έγραψα μιας και εχει αποκατασταθεί η σύνδεση στα 2 Mb και αυτο επειδη !!! ΕΤΥΧΕ !!! εδω μέσα στο FORUM να διαβασω καπου οτι πρεπει να κανω upgrade το firmware του modem sagem 1500 .
Απιστευτο μετα την αναβαθμιση του firmware όλα πάνς ρολόι !!! ( ελπίζω να συνεχιστεί έτσι η κατάσταση )

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί καποιος απο τον ΟΤΕ τόσες μέρες δε μου είπε να κανω αναβαθμιση του firmaware . Ισως τελικά πολλοί αλλοι να παιδευονται για τον ιδιο λόγο και να νομιζουν οτι φταιει η συνδεση ενω φταιει το software του SAGEM ....

Για οποιον εχει παρομοια προβληματα παραθετω τα sites που θα βοηθησουν

http://www.otenet.gr/hd
http://www.otenet.gr/hd/HTML/adsl/adsl_kit/sagem_wi_firmware_in.htm ( οδηγίες )

ή επίσημα στο
http://www.sagem.com/support/site/driver/1500WG_FWBT2_3_18.zip

οι αναβαθμιση γινεται απο το menu του rooter σας ..

Τα λέμε ;)

cynic
16-09-06, 14:50
Σημερα σταθερα 20-30κ σε 2μβιτ γραμμη.Και για newsgroups μιλαω ε.Δεν τολμω να δοκιμασω τορρεντς και γενικα ρ2ρ.:worthy::clap::worthy: ελα ρε ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΠΑΜΕ ΓΕΡΑ :down:

penlix
16-09-06, 17:42
Παιδιά, έχω αντίθετη εμπειρία τελείως στο μαρούσι. Συνήθως πάνω από 160k.

Σας παραθέτω παράθυρο από download όταν κατέβαζα το msn για mac πριν λίγο:

Αφαιρέθηκε - μέγεθος γραφικού εκτός κανόνων λειτουργίας

famous
19-09-06, 13:47
Ερμούπολη Σύρου και το Cisco Router αναγράφει σύνδεση στα 2048!!!
Τις πρωτες 10 μέρες μετά την αναβάθμιση είχαμε ταχύτητες 160-170 KB/sec.
Πλέον εδώ και μια εβδομάδα η θρυλική αναβάθμιση έγινε ΥΠΟβάθμιση. Ηταχύτητα στο download το πολύ με θαύμα να φτάσει τα 90 KB/sec. Η OTEnet δηλώνει ότι ειναι θέμα του ΟΤΕ. Στον ΟΤΕ δεν τηλεφωνησα η απάντηση είναι γνωστή.
Το τραγικό είναι ότι με τη 1024 που ηταν αρχικα η γραμμή είχαμε ταχύτες max 105 KB/sec. Πλέον με την Αναβάθμιση σε 2048 είναι το πολύ 90KB/sec.
Αν αυτά γίνονται και στην Ακτή Ελεφαντοστού πάω πάσο. Ας ξεπουλησουν τον ΟΤΕ μήπως και δουμε ασπρη μερα, γιατι με τους καρεκλάδες εκεί δε βγάζεις άκρη. Ρε, λέτε να κάθονται στις καρέκλες όπως οι ξανθιές;!!! Δεν εξηγείται να κουράζονται τόσο.
Δηλαδή εγώ θα πληρώνω τιμολόγιο 2048 ενώ η γραμμή συμπεριφέρεται ως 768!!!

ΤΙΜΗΣΤΕ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΣΤΕ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΜΑΣ ΚΛΕΦΤΗ!!!!

ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΤΩΡΑ!!!! ΚΑΙ ΤΟ 100% !!!! ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

theseeker
19-09-06, 17:24
2048/256 από Οτενέτ, στο DSLAM Κων/λεως Πάτρα:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/547416

http://briefcase.pathfinder.gr/download/547417

http://briefcase.pathfinder.gr/download/547418

Τους έχω πάρει πολλές φορές τηλέφωνο, και συνεχώς μου λένε ότι έχουν προωθήσει τη βλάβη στον ΟΤΕ αλλά δεν έχουν πάρει απάντηση... Υπάρχει περίπτωση μέσω καταγγελίας να γίνει κάτι; Δεν είναι δυνατόν να κατεβάζω με 20-30kb/s με 2Μbit σύνδεση...!

Τα φώτα σας παρακαλώ!

Eki_13
19-09-06, 19:08
εγω παιδια κατεβαζω σταθερα με 210-220.εκτος απο μερικες φορες που πεφτει για 10 λεπταη ταχυτητα μου..

Hydrael
22-09-06, 19:47
Καλυσπερα παιδια..
Για μια βδομαδα περιπου αφου ενεργοποιηθηκε το Ondsl, και πριν αναβαθμιστω, ειχα μια τελεια 1ΜΒ..100+ ολη την μερα, τα torrents επιαναν κατοσταρια..μετα ηρθε η "πολυποθυτη" αναβαθμιση, για κανα 2ωρο ηταν τελεια, 220+ (μαλλον ημουν απο τους πρωτους στιν περιοχη), απο κει και μετα ομως πεφτει 20κb την μερα..τα ping εχουν τρελες διακυμανσεις, και επεστρεψε το μπουκωμα της γραμμης που ειχα παλια στιν 384,,
οριστε χαλια 2ΜΒ γραμμη. :down:

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 224.81Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 414.50kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Eυτυχισμενοι να ειναι οσοι πιανουν και κατοσταρια..

Wintermute23
25-09-06, 03:41
Και εγω μια απο τα ιδια....
Και το χειροτερο ρε γαμωτο ειναι πως το upload δουλευει αψογα!!!
256ΚΒ ανεβασμα <500ΚΒ το κατεβασμα!!!!
Εχω αρχισει και πιστευω πως εχει παιχτει μπινια....

psyxakias
25-09-06, 04:30
Θα ήθελα να μου δώσετε τις εκτιμήσεις σας, κυριώς όσοι είναι χρήστες 2048Kbps, για να δω αν υπάρχουν ανάλογες περιπτώσεις και τι πρέπει να κάνω, εφόσον πληρώνω για μια υπηρεσία που δεν έχω (Σύμφωνα με το 19-20% απωλειών απο otenet θα έπρεπε να πιάνω κοντά στα 200Kb/sec...τα διπλά απότι τώρα). Υφίστανται οι ισχυρισμοί τους; Είναι κάτι παροδικό; HELP! :sorry:Ευθύνεται κατά κύριο λόγο ο ΟΤΕ, εγώ 2048 και με οποιοδήποτε κατεβάζω μέσο όρο 60 kB/sec, μόνο μία φορά είδα πάνω από 150 και υπάρχουν ώρες που πέφτω κάτω από τα 20k. Υπομονή... :sorry:

ermis333
25-09-06, 07:54
Υπάρχουν αντίστοιχα Posts για όλους σχεδόν τους ISP, μάλλον κάτι φταίει με τις αναβαθμίσεις που κάνει ο ΟΤΕ.

Doxaios
25-09-06, 08:22
Το οτι όλοι οι ISP έχουν μαζέψει τις προσφορές τους για τις 2ΜΒ ταχύτητες κάτι πρέπει να σημαίνει.Δείτε τιμές οτενετ,hol κτλ.Πάνε τα 25-26 ευρώ.Υποθέτω οτι λόγω των προβλημάτων αυτών διπλασιάσαν τις τιμές των μεγάλων συνδέσεων.

fuego
25-09-06, 09:10
Σε επικοινωνία με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών τις οτενετ (ο Θεός να το κάνει) και μετά από πολλές ώρες αναμονής στην γραμμή, αναβάθμισης του firmware και όλων των σχετικών!!! κατέλληξαν στο γεγονώς οτί όλα αυτά έχουν να κάνουν με το γέγονως οτί δεν έχουν ολοκληρωθεί πλήρως οι αναβαθμίσεις των γραμμών μας και οτί οι ταχύτητες μπορεί να έχουν αναβαθμιστεί αλλά όχι πλήρως, αφού δεν έχουν τελειώσει όλες τις ρυθμίσεις!!! Οεεεοοοο! και οτί πρέπει να περιμένουμε για λίγο καιρό!
Παιδιά το σίγουρο είναι ένα υπομονή! Κάποια μέρα ελπίζω στο άμμεσο μέλλον να μας παρέχουν τις υπηρεσίες που πληρώνουμε και που θα έπρεπε από τώρα είδη να έχουμε!!!

Ardeloth
28-09-06, 22:55
Μην το ψαχνετε το θεμα με τις αναβαθμισεις. . . Εμενα απο τοτε που ενεργοποιηθηκε κατεβαζει full (230 απο ftp) ΑΛΛΑ τα stats της ειναι για κλαμματα... Αν και απο τοτε που εβγαλα το 9105 και εβαλα την βλακεια το sagem τουλαχιστον δεν εχει πεσει ουτε μια φορα η γραμμη.... Με το usr ετρωγε τις φρικες του και την εχανε 7-8 φορες συνεχομενα. . .

Παντως αποσο ρωτησα παλικαρι στην οτενετ που το συζητησαμε μου λεει "ΠΕΡΙΜΕΝΕ". αν δεν τελειωσουν τις αναβαθμισεις για να κανουν σωστα ολες τις ρυθμισεις φως δεν θα δουμε. . . . .

bennasi4
29-09-06, 00:35
το προβλημα στην ταχυτητα κατα τη γνωμη μου οφειλετε στην οτενετ κ οχι αποκλειστικα στις γραμμες οταν ειχα 384 γραμμη κ συνδεση forthnet επαιρνα το λιγοτερο το 90% της γραμμης μου η ταχυτητα download δεν επαιφτε ποτε κατω απο τα 40.τωρα στην 1024 με οτενετ βλεπω οτι υπαρχουν μεγαλες αποκλισεις στην ταχυτητα αναλογος την ωρα με μετρησης που κανω την μερα η ταχυτητα μου ειναι γυρο στα 600κbps ενω μετα της 2 τα μεσανιχτα εκτοξευετε στα 900-950 σκευτομε να παρω ενα demo απο forthnet και να συγρκινω κ εφοσον δω αυτο που πιστευω τοτε θα ξαναβαλω συνδεση forthnet και ας πληρωνω παραπανω γιατι κουραστικα να μετραω την ταχυτητα μου ελεο με τον οτε ποια !!!

sofaki
29-09-06, 08:53
Eκανα αίτηση για ταχύτητα 1024 στην τιμή των 20.5 ευρώ.Ισχύει η διπλασίαση ή όχι?

gambros
29-09-06, 13:05
Sofaki αυτό που αγόρασες με 20,5 ευρώ είναι το διπλασιασμένο 512.

Το ίδιο έχω και εγώ. Μου έχει διπλασιαστεί σε 1024.


Βέβαια κατεβάζω μόλις με 50 kb, στο κέντρο της Θεσ/νίκης :(

tolism30
04-10-06, 10:13
Καλημέρα σε όλους. Έχω DSL Kit 2048/256 και πηγαίνει μια χαρά. Αυτή την στιγμή που μιλάμε και για περίπου 30 min κατεβάζω ένα video από το google σταθερά με 220kb/sec, με το sagem 840 (over isdn)

l_satsok
04-10-06, 23:41
παιδες περιττο να πω οτι και εδω μια απο τα ιδια.
50-80kb/sec ολη μερα,καπου καπου πεφτει και στα 10.
ε κατα τα ξημερωματα που βγαινουν οι γαλαταδες φτανει και τα 220kb,καμμια φορα λεμε.

αυτο που θα πρεπει να μας ενδιαφερει νομιζω ειναι πως θα πιεστει ο ποτε να φτιαξει τα προβληματικα του κεντρα,
ολα τα προβληματα οφειλονται εκει και οχι στους παροχους οι οποιοι απλως μεταπωλουν τις
υποδομες του οτε.

υπαρχει τροπος να πιεσουμε ολοι μαζι? γιατι με τα τηλεφωνα σε οτενετ και οτε μονο κακο στην τσεπη μας κανουμε.

Gathul
06-10-06, 14:47
Έκανα εκτεταμένα τεστς με κολητό μου που ανήκει στο ίδιο DSLAM με μένα, έχει ίδιο ISP OTENET και 2048 οπως και εγώ, καθώς και το ίδιο router με μένα (Zyxel Prestige 660 Series).
Δοκιμάσαμε να κάνουμε τις δοκιμές κάμποσα βράδυα και σε ώρες ελάχιστης αιχμής (κυρίως 3 με 6 τα ξημερώματα συνεχώς. Στόχος μας ήταν μεγάλα αρχεία στο FTP site της OTENET που εκεί η αλήθεια θα έλαμπε, όπως και έγινε.
Χαρακτηριστικά, 5 το πρωί ξημερώματα Δευτέρας, το παλικάρι έπιασε 185 με 200kb/sec (γυρω στα 190 πακέτα απο Performance Manager) ενώ την ίδια στιγμή εγώ ταβάνι στα 70kb/sec (με γύρω στα 75 πακέτα). Χαμένα πακέτα δεν είχε κανένας απο εμάς.
Επίσης να παραθέσω οτι εγώ έχω μηδαμινό attenuation (5) που σημαίνει καθαρότερη γραμμή μιας και απέχω 3 στενά απο το DSLAM ενώ εκείνος κάπου στα 29...
Δοκιμάσαμε να δούμε αν είναι πρόβλημα απο ΟΤΕΝΕΤ και του έδωσα τους κωδικούς της σύνδεσής μου. Όπως ήταν αναμενόμενο, επιασε πάλι 200άρα στο νερό, άρα η ΟΤΕΝΕΤ βγαίνει λάδι και το πρόβλημα απότι φαίνεται είναι στην καρτέλα που με έχουν στο DSLAM (οι καρτέλες είναι ανα 32 χρήστες απότι ενημερώθηκα).
Επανηλλημένα δήλωσα βλάβη και τώρα περιμένω το πόρισμα για μια ακόμα φορά. Το παιδί στην ΟΤΕΝΕΤ μου είπε πως μπορεί στο DSLAM να το βλέπουν μια χαρά και τελικά το πρόβλημα να είναι στην γραμμή μου, άσχετα αν εγώ βλέπω attenuation 5 και το ΚΑΦΑΟ είναι εξω απο το δωμάτιο μου (απόσταση ΚΑΦΑΟ-router = 2,5 μέτρα ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ, δηλαδή το καλώδιο του ΟΤΕ όπως έρχεται κουμπώνει στο router χωρις μεσολάβηση πρίζας).
Εγώ διαφώνησα λέγοντας του πως η καρτέλα που με έχουν είναι μάλλον προβληματική και αν θα μπορούσαν να μου αλλάξουν θέση. Δώστε μου τα φώτα σας για το τι κινήσεις θα πρέπει να ακολουθήσω με τους OTEτζήδες, γιατί ανάθεμα και αν καταλάβουν όσα τεχνικά τους πω

Artistz1926
07-10-06, 04:59
Και εμένα ρε παιδία μου έγινε η γραμμη 2048 αλλα σέρνεται παντου.

Τορρεντ με 30 κ και στο cs εχω απιστευτο lag.Τι να πάρω να τους πώ ???Κατι για την DSLAM??

Έλεος δλδ ουτέ σε γκόμενα τόσα τηλ όσο σε αυτους...

union1
07-10-06, 07:49
ΠΑΙΔΙΑ MIA ειναι η λυση WWW.tellas.gr LLU 2048/512 και εχετε κορυφαια συνδεση εγω αυτο εχω και το προτεινω σε οποιον εχει διαθεσιμοτητα να το βαλει.Κατεβαζω torrents με 220-225εννοειται με private trackers!!!:oneup: Aφηστε που παιζω και παιχνιδια on line χωρις καμια καθυστερηση!:hmm:

Gila1899
08-10-06, 23:06
ΠΑΙΔΙΑ MIA ειναι η λυση WWW.tellas.gr LLU 2048/512 και εχετε κορυφαια συνδεση εγω αυτο εχω και το προτεινω σε οποιον εχει διαθεσιμοτητα να το βαλει.Κατεβαζω torrents με 220-225εννοειται με private trackers!!!:oneup: Aφηστε που παιζω και παιχνιδια on line χωρις καμια καθυστερηση!:hmm:
Enjoy while it lasts.Μέχρι δηλαδή να επεκταθεί το δίκτυο της tellas και πέρα από μερικές περιοχές της Αθήνας.

Επίσης, δυστυχώς ή ευτυχώς, για την πλειοψηφία των χρηστών πραγματικά ΜΙΑ είναι η λύση www.ote.gr (http://www.ote.gr)

magrigor
09-10-06, 12:34
Γεια χαρα, ειμαι καινουρια στο site και ιδιαιτερα ασχετη στο adsl. Εχω και εγω το πακετο της ΟΤΕΝΕΤ 2048 με sagem f@st 1500/1540 WG και μετα απο αναμονη τριων εβδομαδων εφτασε επιτελους την προηγουμενη δευτερα. Ολα καλα και ολα ωραια (δεν αναφερομαι καθολου στις χαμηλες ταχυτητες γιατι μολις σημερα καταλαβα οτι δεν συμβαινει μονο σε μενα), μεχρι που απο χθες δεν μπορω να συνδεθω καθολου στο ιντερνετ. Επικοινωνησα με την ΟΤΕΝΕΤ και μου ειπαν να κλεισω ολα τα firewall και ο,τι antivirus εχω περασμένα μεσα. Χρειαζομαι πραγματικα βοηθεια γιατι δεν ξερω που πρεπει να κοιταξω για να απενεργοποιησω τα Firewall, όταν στο control panel μου εμφανιζει οτι το εχω ήδη απενεργοποιημένο. Σε καποιο μηνυμα γινεται αναφορα για ενα Firmware. Ti ειναι αυτό;
Αυτα, πανω κατω, χρειαζομαι επειγοντως βοηθεια...

nnn
09-10-06, 23:13
@magrigor
Θα έλεγα να διαβάσεις το http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=133

Καλώς ήρθες.

Stathis
10-10-06, 16:26
Ε ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΑ. Η κοροϊδία του οτε δεν έχει όριο.Μέν αναβαθμίστηκαν οι γραμμές αλλά κατεβάζω με λιγότερο από όσο πρίν.Εδώ και βδομάδες που η γραμμή είναι 2048 υποτίθεται μία φορά είδα 170 kb/s και όλες τις φορές σχεδόν είναι κάτω απο 100.Εκεί γύρω στα 60-80.Σήμερα είναι στα 70.Με την 1024 έπιανα 100.Και όχι μόνο αυτό αλλά στον λογαριασμό που ήρθε μου κάνανε πάλι μλκίες.Μου χρεώνουνε 2 φορές το ποσό της συνδρομής ενώ είμαι στον τελευταίο μήνα του 6μηνου του connex.Μου το κάνανε και κάτι μήνες πρίν και μου είπανε οτι είναι αναδρομικά που θα τα βγάλουνε από τον επόμενο.Ε τώρα τί αναδρομικά?Από τον τελευταίο μήνα?

Τους έχω πάρει για την άθλια ταχύτητα, είπανε ότι θα μιλήσουν μαζί μου οι τεχνικοί εντός 48ωρου και αυτό πρίν 2 βδομάδες.ΚΑι δεν έχει πάρει κανείς.Ε βέβαια.Αφού όλοι γι αυτόν τον λόγο τους παίρνουν.

Δηλαδή πότε θα φτιάξουν οι ταχύτητες?Σε 3 μήνες?Αναβαθμίσεις γίνονται συνέχεια πλεόν.Κάθε φορά που μπαίνει καινούργια σύνδεση.ΔΙκαιολογίες είναι αυτά.Κάνανε αναβαθμίσεις χωρίς να έχουνε διαθέσιμο bandwith.

Drillgr
10-10-06, 16:51
Αυτο ειναι που μου τη σπαει και μενα, οτι κατεβαζω λιγοτερο απο οσο πριν. Η λεξη αναβαθμιση πλεον πρεπει να αναθεωριθει σαν εννοια... Μπορει να τους παρει και κανενα 2 μηνο να τα φτιαξουν αλλα τοτε τι λεγανε οτι υπηρχε και πειραματικη περιοδος? Ποιος ο λογος υπαρξης αυτης της περιοδου ακομα δεν καταλαβα... Και στη τελικη γιατι να πληρωνουμε εμεις τα λαθη και την ανικανοτητα του οτε?

DarkOmeN
10-10-06, 18:49
Νταξ..Σήμερα συνδέθηκα με 2048.Κατεβάζω σταθερά(ΣΤΑΘΕΡΑ όμως) με 20-35!Τι να κάνω..Φταίει οτι είναι καινούργια η γραμμή? Να πάρω την Οτενετ?

ktulu
11-10-06, 15:30
Μπα, πρέπει να είναι γενικό το χάλι. Και εγώ χθες και προχθές ήμουν με 30-40 max. Σήμερα το πρωί κάπως καλύτερα(~90ΚΒ). Ψυχραιμία :cool:

harogeo
11-10-06, 15:46
Πρέπει να υπάρχει και πρόβλημα με την otenet.Γιατί το upload έχει πέσει δραματικά (120-170kbp/s) ενώ την ίδια ώρα με μετρήσεις με άλλους isp το upload τουλάχιστον δείχνει φυσιολογικό 224-228 kbp/s.Καλά για download και pings δεν το σκέφτομαι καν...40-50Kb ΟΛΗ την ημέρα...

asgourak
12-10-06, 02:21
TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 224.81Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 471.03kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Παιδιά και εγώ μια απτα ίδια-μαύρα χάλια
Να σκεφτει κανείς οτι με την 512 χτυπαγα 650

talikra
19-10-06, 21:11
Τι γίνεται ρε παιδιά ΜΑΥΡΑ ΧΑΛΙΑ με 2048 και κατεβάζω τωρα με 30 ΚΒ τι παιζει ορε μας εχει σπασει τα νευρα ο ΟΤΕ με τις ήρεμα αναβαθμισεις

psps
24-10-06, 01:43
Θα ήθελα να δανειστώ λίγο απο την εμπειρία του Forum γιατί στην otenet, πέρα απο δικαιολογίες για σταδιακή αναβάθμιση του ΟΤΕ (τώρα τι σχέση έχει η ταχύτητα του isp με τον ΟΤΕ, αυτό μόνο στο δικό τους μικρόκοσμο θα μπορούσε να συμβαίνει...), δε μπόρεσα να βγάλω άκρη.
Απο τις 21/08 το onDSL kit 384 που είχα διπλασιάστηκε στα 768. Τόσο πριν όσο και μετά οι ταχύτητες μου θα μπορούσε κανείς να τις θεωρήσει αρκετά ικανοποιητικές (75-80Kb/sec max μετά το διπλασιασμό), μιας και απέχω απο τον ΟΤΕ της περιοχής 2-3 στενά. Παραθέτω και τα στατιστικά με attenuation/noise κτλ για του λόγου το αληθές, απο το Zyxel 660R σε ETHERNET:

-Upstream Noise Margin-

noise margin upstream: 31 db
output power downstream: 15 db
attenuation upstream: 5 db

-Downstream Noise Margin-

noise margin downstream: 31 db
output power upstream: 11 db
attenuation downstream: 10 db

Στις αρχές Σεπτεμβρίου κατέθεσα χαρτιά για επιπλέον ετήσια δέσμευση στα 2048 για να εκμεταλλευτώ την προσφορά.Η ενεργοποίηση της υπηρεσίας πιστωποιήθηκε τηλεφωνικά απο την Otenet πριν 3 μέρες, ενώ απο τουλάχιστον για 5 μέρες το router μου δείχνει πλέον 2048/256 (Το DSLAM θυμίζω οτι έχει αναβαθμιστεί απο 21/08)
Εδώ και 3 μέρες κάνοντας συνεχόμενες δοκιμές είτε απο μεγάλα FTP του εξωτερικού είτε απο γνωστά ADSL SPEED TEST sites (καθώς τα peer to peer δε μπορούν να θεωρηθούν καθόλου αξιόπιστα), οι ταχύτητες κυμαίνονται μεταξύ 98 και 105Kb/sec. Μόνο μια φορά χτες ξημερώματα στις 4 πμ είδα για 1-2 λεπτά να αγγίζει τα 115-120Kb/sec και μετά πάλι να πέφτει.
Θα ήθελα να μου δώσετε τις εκτιμήσεις σας, κυριώς όσοι είναι χρήστες 2048Kbps, για να δω αν υπάρχουν ανάλογες περιπτώσεις και τι πρέπει να κάνω, εφόσον πληρώνω για μια υπηρεσία που δεν έχω (Σύμφωνα με το 19-20% απωλειών απο otenet θα έπρεπε να πιάνω κοντά στα 200Kb/sec...τα διπλά απότι τώρα). Υφίστανται οι ισχυρισμοί τους; Είναι κάτι παροδικό; HELP! :sorry:


Η ταχύτητα στο μοντεμ σου μπορεί να κλειδώνει στα 2048 αλλα για να εχεις ακριβως αυτή την ταχύτητα παίζουν ρόλο πολλοι παράγοντες.. κάποιοι απο αυτους είναι.. η κακη ποιότητα γραμμών απο τον ΟΤΕ μας!!!! η αποσταση σου απο το dslam !!!! και το βασικό.. αν η συνδεση σου ενεργοποιηθηκε σήμερα για παραδειγμα χρειάζεται κάποιες μέρες για να λειτουργήσει ακριβώς όπως πρεπει.. ααα! και κατι τελευταίο... φυσικα.. οταν ζητησεις 2048 να μπορεί σωστα να το υποστηριξη το dslam και πραγματικα να εχει γινει ο διπλασιασμος στην περιοχη σου.. .. ελπίζω να βοηθησα...:cool:

psps
24-10-06, 01:45
ΠΑΙΔΙΑ MIA ειναι η λυση WWW.tellas.gr LLU 2048/512 και εχετε κορυφαια συνδεση εγω αυτο εχω και το προτεινω σε οποιον εχει διαθεσιμοτητα να το βαλει.Κατεβαζω torrents με 220-225εννοειται με private trackers!!!:oneup: Aφηστε που παιζω και παιχνιδια on line χωρις καμια καθυστερηση!:hmm:

με τις χρεωσεις φίλε εκει τι γίνεται.. εχω ακουσει πολλα τρελα για την τελλας.. για προσεξε το λιγο

george19
27-10-06, 11:31
Επιτέλους μετά από ενάμηση μήνα μου ενεργοποιήσανε το adsl έχω πάρει την 2048 otenet on dsl kit μια χαρά όλα αλλά δεν έχω την επιθημητή ταχύτητα δεν λέω αγγίζει τα 256 αλλά μερικέ φορές όταν πάω να κατεβάσω κάτι η ταχύτητα πέφτη κάτω από τα εκατό τώρα δεν ξέρω αν αυτό είναι φυσιολογικό 3 μέρες έχω τη σύνδεση μπορώ να κάνω κάποιο τεστ στο μόντεμ μου να δω πόσο ακριβώς είναι η ταχύητα???΄΄Εχω ένα sagem 800-840 fast modem.

Thanks

psps
29-10-06, 15:46
Επιτέλους μετά από ενάμηση μήνα μου ενεργοποιήσανε το adsl έχω πάρει την 2048 otenet on dsl kit μια χαρά όλα αλλά δεν έχω την επιθημητή ταχύτητα δεν λέω αγγίζει τα 256 αλλά μερικέ φορές όταν πάω να κατεβάσω κάτι η ταχύτητα πέφτη κάτω από τα εκατό τώρα δεν ξέρω αν αυτό είναι φυσιολογικό 3 μέρες έχω τη σύνδεση μπορώ να κάνω κάποιο τεστ στο μόντεμ μου να δω πόσο ακριβώς είναι η ταχύητα???΄΄Εχω ένα sagem 800-840 fast modem.

Thanks

θα χρειαστεί να κάνεις υπομονη λίγες μέρες. το πιθανότερο είναι να " στρώσει" η ταχυτητα σου.. κανε και ενα τσεκάρισμα αν εχεις σίγουρα διπλασιαστεί. γιατί μπορεί το μοντεμ σου να κλειδωνει στην 2048 αλλά να μην εχουν τελειώσει οι εργασίες και να εχεις πρόβληματα.. παντως.. να σου πω την προσωπική μου άποψη.. οταν ειχα το sagem 800 επειδη ακριβώς ειναι με usb συνδεση είχα χαμηλότερες ταχύτητες... ενω με το ρουτεράκι μου.. είμαι μια χαρα..

cynic
30-10-06, 02:16
N. Φιλαδελφεια 2048 γραμμη.Ιδου:

Your connection is: 64 Kbps or 0.1 Mbps
You Downloaded at: 8 kB/s
You are running: 1 times faster than 56K and can Download 1 megabyte in 128 second(s)
May need help : running at only 10 % of your hosts average (otenet.gr)

evantigger
30-10-06, 04:05
Θες κι ένα καλύτερο;


:::.. Download Stats ..:::
Download Connection is:: 33 Kbps about 0 Mbps (tested with 97 kB)
Download Speed is:: 4 kB/s
Tested From:: http://testmy.net/ (Server 1)
Test Time:: 2006/10/29 - 4:05pm
Bottom Line:: 1X faster than 56K 1MB Download in 256 sec
Tested from a 97 kB file and took 24.046 seconds to complete
Download Diagnosis:: May need help : running at only 5.16 % of your hosts average (otenet.gr)
D-Validation Link:: http://testmy.net/stats/id-IV239UOY6
User Agent:: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; el; rv:1.8.0.7) Gecko/20060909 Firefox/1.5.0.7 [!]

@ ADSLgr.com All rights reserved.