PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με 2 τηλεορασεις!!!!



kronos281
06-02-11, 03:33
Ειχα στο δωματιο μια τηλεοραση crt και προχτες ξαφνικα εκλεισε μονη της και μετα δεν ξαναανοιξε... Αντε λεω τα εφαγε τα ψωμια της (την ειχα πανω απο 10 χρονια).

Πηγα πηρα μια καινουργια (crt επισης μιας και δεν ηθελα να δωσω πολλα λεφτα). Την συνδεω και ανοιγει κανονικα. Συνδεω και το dvd player ολα ok. Σε μια φαση τραβηξα ενα βυσμα που συνδεε dvd και τηλεοραση απο την τηλεοραση και αυτοματα η τηλεοραση κλεινει και δεν ξανανοιγει!!!

Τι λετε να εγινε? Μιας και εγινε σχεδον το ιδιο και στις δυο τηλεορασεις λετε να οφειλεται στην πριζα? Απο την αλλη αλλες συσκευες που εχω συνδεσει κατα καιρους εκει (dvdplayer , εξωτερικος σκληρος, pc) δεν ειχαν κανενα προβλημα.

Υ.Σ. Αν την επιστρεψω θα με καλυψει η εγγυηση πιστευω..

th_pantazis
06-02-11, 18:17
Φίλε μου,

τα καλώδια καλό είναι να τα βάζουμε/βγάζουμε με τις συσκευές κλειστές.
Θεωρητικά οι εταιρίες αναφέρουν ότι πρέπει να είναι και μη συνδεδεμένες στο ηλεκτρικό δίκτυο. Εσύ όταν τράβηξες το καλώδιο, λειτουργούσε μήπως η τηλεόραση;
Πιστεύω πως θα το καλύψει η εγγύηση.
Δοκίμασε να τη βγάλεις από την πρίζα για κάποια ώρα κι έπειτα ξαναβάλτη και έλεγξε μήπως λειτουργεί.

kronos281
07-02-11, 00:36
Ανοιχτη ηταν οταν τραβηξα το βυσμα. Στην πρωτη τηλεοραση παντως το εκανε στην ψυχρα χωρις να κανω τιποτα. Δεν νομιζω παντως να ειναι επειδη τραβηξα το βυσμα. Το εχω κανει πολλες φορες στο παρελθον, χωρις προβλημα. Θα μου πειτε μπορει να γινει και θα το δεχομουν αν δεν υπηρχε και η περιπτωση της 1ης τηλεορασης


Δοκίμασε να τη βγάλεις από την πρίζα για κάποια ώρα κι έπειτα ξαναβάλτη και έλεγξε μήπως λειτουργεί.
Δεν γινεται τιποτα

kronos281
07-02-11, 15:48
Τωρα που το ξανασκεφτομαι υπαρχει περιπτωση να φταει το dvd player γαι την ολη κατασταση?

th_pantazis
07-02-11, 16:55
Υπάρχει μία περίπτωση να βραχυκυκλώνει.
Μπορεί να φταίει και το καλώδιο όμως (SCART ίσως) ή κάποιο ανταπτοράκι του καλωδίου (αν υπάρχει).
Μπορεί να φταίει και το δίκτυο της ΔΕΗ.
Τέλος ακόμα και κάποια παράμετρος της περιοχής (όπως π.χ. υγρασία) ή ανάπτυξη στατικού ηλεκτρισμού μπορεί να αποτελούν ικανά αίτια.
Θα πρότεινα για σιγουριά ν' απευθυνθείς στο service εφ' όσον υπάρχει η δυνατότητα.

kronos281
08-02-11, 18:51
Τεινω πως οφειλεται στο dvdplayer μιας και στην συγκεκριμενη πριζα χρησιμοποιω οσο δεν εχω τηλεοραση τον υπολογιστη χωρις κανενα προβλημα. Οσον αφορα το καλωδιο στις δυο τηλεορασεις χρησιμοποιησα δυο διαφορετικα καλωδια. Στην πρωτη scart και στη δευτερη ενα αλλο καλωδιο που εχει τρια βυσματα απο καθε πλευρα.

Μπορω με καποιο τροπο να διαπιστωσω αν οφειλεται στο dvdplayer? Μην καψω και αλλη τηλ δηλαδη...

@ ADSLgr.com All rights reserved.