PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-x φοιτητικό - Χαμηλές ταχύτητες



Σελίδες : [1] 2

ownagE_
06-02-11, 18:05
Ρε παιδιά..

Έχει κανείς άλλος (με φοιτητικό Conn-x) πρόβλημα τις τελευταίες μέρες με την ταχύτητα της σύνδεσης?

Το πρωί όλα είναι μια χαρά, αλλά όταν είμαστε σε ώρες αιχμής, η κατάσταση είναι ανυπόφορη.

Youtube δεν παίζει (οκ, παίζει αν το αφήσεις κανά τέταρτο να φορτώσει :p), downloads με 5-20kB/s, μια ώρα να ανοίξει η κάθε σελιδά, γενικά απαράδεκτη ταχύτητα παντού!
Μόνο τα pings είναι κανονικά.

Μπούκωσε το ΕΔΕΤ?

Το πρόβλημα είναι σίγουρα γενικό, αφού το αναφέρουν κι άλλα παιδιά.

Conn-X φοιτητικό 24mbps - Ηράκλειο (Πανεπιστήμιο Κρήτης)

21706
07-02-11, 10:38
Τα ίδια και στα Γιάννενα.

limnos21
07-02-11, 18:02
και εγω τα ιδια εδω και μια βδομαδα...
μιλαμε η κατασταση ειναι ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΗ
τους εχω παρει ποσα τηλεφωνα, αλλα τιποτα, τον χαβα τους
Ηρακλειο Κρητης και εγω

emeliss
07-02-11, 19:21
Πήρες τηλέφωνο στο ΕΔΕΤ;

limnos21
07-02-11, 19:25
οπως εγραψα και στο αλλλο θεμα εχω ψαξει σε ολο το site του Διοδος και δεν εχω βρει ενα τηλεφωνο επικοινωνιας, αν ειναι δυνατον...
μηπως ξερεις που μπορω να το βρω?

emeliss
07-02-11, 19:32
Θα έχεις πρόβλημα. Θα καλείς στον ΟΤΕ και θα σου λένε ότι δεν έχουν καμία σχέση με το internet feed των συνδέσεων και θα καλείς το ΕΔΕΤ και θα σου λέει να πάρεις τον πάροχο που σου δίνει το adsl, δηλαδή τον ΟΤΕ.

Ξεκίνα γράφοντας εδώ (http://helpdesk.diodos.gsrt.gr/absolutefm/custom_afmsubmit.aspx?topicid=1), μετά ζήτα ένα τηλέφωνο από το helpdesk@grnet.gr.

limnos21
07-02-11, 20:02
Θα έχεις πρόβλημα. Θα καλείς στον ΟΤΕ και θα σου λένε ότι δεν έχουν καμία σχέση με το internet feed των συνδέσεων και θα καλείς το ΕΔΕΤ και θα σου λέει να πάρεις τον πάροχο που σου δίνει το adsl, δηλαδή τον ΟΤΕ.

Ξεκίνα γράφοντας εδώ (http://helpdesk.diodos.gsrt.gr/absolutefm/custom_afmsubmit.aspx?topicid=1), μετά ζήτα ένα τηλέφωνο από το helpdesk@grnet.gr.

τα ξερω ρε φιλε...
τους εχω παρει ηδη τηλεφωνο στον ΟΤΕ ομως και μου λενε δεν μπορουν να μου βρουν καποιο προβλημα...
μετα τους λεω, οτι το προβλημα σχετιζεται με τον ΕΔΕΤ και το φοιτητικο internet και κανουν λες και μιλαω κινεζικα
πραγματικα στο helpdesk του ΟΤΕ δεν γνωριζουν που πανε τα 4

θα τους στειλω μηνυμα στο λινκ που μου εδωσες μπας και αλλαξει τιποτα
thnx :)

stefan_city
07-02-11, 20:05
φοιτητικο conn-x, κανενα προβλημα σ εμενα, εκτος απο μια αποσυνδεση την προηγουμενη βδομαδα. οπου μετα απο τηλεφωνημα στο 121, διορθωθηκε μεσα σ ενα δεκαλεπτο.

limnos21
07-02-11, 20:19
το προβλημα ισως υπαρχει μονο στο Ηρακλειο της Κρητης...
περα απο μενα ξερω αλλα 4 παιδια με το ιδιο προβλημα

ownagE_
07-02-11, 20:23
Κι εγώ για πρόβλημα στην Κρήτη το κόβω.
Παιδί από Ρέθυμνο μου είπε ότι σέρνεται κι εκεί.. :p

Έχω στείλει mail στο helpdesk@grnet.gr, αλλά δε μου απάντησαν ποτέ.

odys2008
07-02-11, 20:24
Η αλήθεια είναι ότι ούτε σε μένα αποδίδει καλά. Υπάρχει αισθητή καθυστέρηση κατά το browsing και στις ταχύτητες. Ορισμένες φορές και packet loss

stefan_city
07-02-11, 20:24
το προβλημα ισως υπαρχει μονο στο Ηρακλειο της Κρητης...

ο 21706 αναφερει προβλημα και στα Γιαννενα. μαλλον εχει πιασει τις ακρες της χωρας.:p

ownagE_
07-02-11, 20:26
Η αλήθεια είναι ότι ούτε σε μένα αποδίδει καλά. Υπάρχει αισθητή καθυστέρηση κατά το browsing και στις ταχύτητες. Ορισμένες φορές και packet loss

Για τρέξε ένα speedtest.net (ναι, ξέρω-ξέρω.. δεν είναι αξιόπιστα.. μια χαρά αξιόπιστα είναι! :p) να σε πάω μια κόντρα (προς τα κάτω).. :p

emeliss
07-02-11, 20:30
μετα τους λεω, οτι το προβλημα σχετιζεται με τον ΕΔΕΤ και το φοιτητικο internet και κανουν λες και μιλαω κινεζικα
Λογικό μου ακούγεται. Αυτοί βλέπουν τον συγχρονισμό που δεν έχει κάτι μεμπτό. Με το ΕΔΕΤ δεν πρέπει να έχουν καμία επαφή, τηλεφωνική ή μέσω πληροφοριακού συστήματος. Οπότε απλά σηκώνουν τα χέρια ψηλά.

Από την άλλη, αυτούς βρίσκεις εύκολα - αυτοί την πληρώνουν.

limnos21
07-02-11, 20:37
τι να σας πω παιδες, για Ηρακλειο Κρητης ξερω για αυτο μιλαω
αν τωρα υπαρχει προβλημα κατα τοπους σε ολη την Ελλαδα δεν γνωριζω...
παντως πριν κανενα 4μηνο παλι που υπηρχε προβλημα με τον ΕΔΕΤ ηταν στην Κρητη γενικοτερα και μου αναφεραν οτι κατι ειχε γινει με ενα καλωδιο που συνεδεε την Αθηνα με την Κρητη, δεν θυμαμαι καλα




Λογικό μου ακούγεται. Αυτοί βλέπουν τον συγχρονισμό που δεν έχει κάτι μεμπτό. Με το ΕΔΕΤ δεν πρέπει να έχουν καμία επαφή, τηλεφωνική ή μέσω πληροφοριακού συστήματος. Οπότε απλά σηκώνουν τα χέρια ψηλά.

Από την άλλη, αυτούς βρίσκεις εύκολα - αυτοί την πληρώνουν.

καποιος πρεπει να την πληρωσει φιλε μου ομως...
ο ΕΔΕΤ ειναι αφαντος απο οτι φαινεται
65ε που πληρωνω δεν το θεωρω αμελητεο ποσο

odys2008
07-02-11, 20:38
Αυτήν την στιγμή δεν έχω πρόβλημα, αλλά χθες και προχθές σέρνονταν! Αν έχω ξανά θα κάνω και θα ανεβάσω

ownagE_
07-02-11, 21:24
Αυτήν την στιγμή δεν έχω πρόβλημα, αλλά χθες και προχθές σέρνονταν! Αν έχω ξανά θα κάνω και θα ανεβάσω

Α οκ.
Εμείς σερνόμαστε και τώρα, άρα δεν είσαι δικός μας :p

limnos21
07-02-11, 22:14
ριξτε μια ματια σε αυτο το θεμα, απο την 3η σελιδα και μετα κυριως...
ηταν ακριβως το ιδιο προβλημα, τελη Σεπτεμβρη
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=399084&page=3

limnos21
08-02-11, 09:31
παιδια χθες το βραδι τους εστειλα μηνυμα σημερα το πρωι μου απαντησανε, ταχυτατοι αλλα μονο στα email... :(
εν ολιγοις στο μακροσκελες e-mail που μου στειλανε ριχναν τις ευθυνες στον ΟΤΕ οπως πολυ σωστα ειπε ο emiliss προηγουμενως...
τους εστειλα ξανα μηνυμα παρακαλωντας ουσιαστικα να γινει καποια συνενοηση με τον ΟΤΕ για να λυθει το προβλημα γιατι ετσι δεν προκειται να γινει δουλεια
εν εναμονη αν και ειμαι απαισιοδοξος

ownagE_
08-02-11, 13:23
Δεν πειραζει υπαρχουν κι αλλοι ISP ;)

limnos21
08-02-11, 15:03
εχω βαρεθει να αλλαζω... :(
και εδω που τα λεμε, αν εξαιρεσεις αυτο το προβλημα ο ΟΤΕ ειναι ο καλυτερος με διαφορα...

ownagE_
08-02-11, 15:28
εχω βαρεθει να αλλαζω... :(
και εδω που τα λεμε, αν εξαιρεσεις αυτο το προβλημα ο ΟΤΕ ειναι ο καλυτερος με διαφορα...

Η OTEnet είναι, όχι το ΕΔΕΤ! :p

Αλλά πολλά τα λεφτά για κανονικό conn-x.. :(

ownagE_
08-02-11, 19:26
Σέρνεται το σύμπαν ξανά.. :|

ownagE_
08-02-11, 21:35
http://athdslt01.forthnet.gr

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 733.95Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 56.84kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

http://ndt.iupui.ath01.measurement-lab.org:7123/

** Starting test 1 of 1 **
Connecting to 'ndt.iupui.ath01.measurement-lab.org' [ndt.iupui.ath01.measurement-lab.org/83.212.4.10] to run test
Connected to: ndt.iupui.ath01.measurement-lab.org-- Using IPv4 address
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done.
Checking for firewalls . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done.
running 10s outbound test (client-to-server [C2S]) . . . . . 712.0kb/s
running 10s inbound test (server-to-client [S2C]) . . . . . . 246.13kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

:worthy:

odys2008
08-02-11, 21:41
click START to re-test
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 814.23Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 3.81Mb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link
:what:


** Starting test 1 of 1 **
Connecting to 'ndt.iupui.ath01.measurement-lab.org' [ndt.iupui.ath01.measurement-lab.org/83.212.4.24] to run test
Connected to: ndt.iupui.ath01.measurement-lab.org-- Using IPv4 address
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done.
Checking for firewalls . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done.
running 10s outbound test (client-to-server [C2S]) . . . . . 806.0kb/s
running 10s inbound test (server-to-client [S2C]) . . . . . . 11.47Mb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

Click START to re-test
:twisted:

limnos21
08-02-11, 22:15
παιδια μπορειτε να μου πειτε κανενα αλλο site να τις μετρησω και εγω..., τις ταχυτητες
μπαινω σε αυτα τα 2 και μου βγαζει σφαλμα οταν παει να εμφανιστει το start απο οτι καταλαβα...
νομιζω παντως οτι σας εχω χαλαρα

sdikr
08-02-11, 22:20
παιδια μπορειτε να μου πειτε κανενα αλλο site να τις μετρησω και εγω..., τις ταχυτητες
μπαινω σε αυτα τα 2 και μου βγαζει σφαλμα οταν παει να εμφανιστει το start απο οτι καταλαβα...
νομιζω παντως οτι σας εχω χαλαρα

Δοκίμασε να κατεβάσεις κάτι μεσω ftp πχ απο το ntua.gr ή ακόμα καλύτερα απο την σχολή που είσαι (λογικά θα έχει κάποιο ftp)

limnos21
08-02-11, 22:33
Δοκίμασε να κατεβάσεις κάτι μεσω ftp πχ απο το ntua.gr ή ακόμα καλύτερα απο την σχολή που είσαι (λογικά θα έχει κάποιο ftp)

ναι τα ξερω τα sites αυτα, απλα ειπα αμα υπαρχει κανενα με αποτελεσματα σαν τα παραπανω :)
εκανα ενα απο το speedtest.ftp.otenet.gr

στην αρχη κατεβαζει με κανενα 200αρι, μετα απο 10 δευτερολεπτα πεφτει σταθερα κατω απο 100kbps μετα απο 1 λεπτο πεφτει περιπου στα 50, μετα απο 2-3 λεπτα πεφτει στα 30 και μετα πεφτει στα 7-8 kbps...
πιστευω αμα το αφησω μεχρι τελους θα φτασει στο 0 :lol:
τρωει κατι αναλαμπες και ανεβαινει στα 30-40 μετα παλι ξαναπεφτει κατω απο 10
μιλαμε για αστεια νουμερα ετσι?... :evil:

με dial up θυμαμαι κατεβαζα με 14kbps δηλαδη ειμαι στα ιδια περιπου επιπεδα :clap:

stefan_city
08-02-11, 22:37
εγω με μετρηση σ ενα απ αυτα τα site, εχω 1.86Mbps, σε conn-x φοιτητικο 2Mbps. σας σκιζω ολους, γυριστε πισω στις 2αρες να δειτε ασπρη μερα.:p:rofl:

djuan1988
08-02-11, 22:39
Εγώ Θεσσαλονίκη δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα με την ταχύτητα πάντως. Έχει πρόβλημα η γραμμή μου και κλειδώνει στα 8800, αλλά τερματίζει πάντα.

ownagE_
09-02-11, 00:00
Κατεβάζω από το FTP της σχολής για δοκιμή και πιάνει από 0-300kB/s.
Κυρίως παίζει από 0-40kB/s. Τρελά σκαμπανεβάσματα.
Δεν πρόλαβε να κατέβει το αρχείο (~11 ολόκληρα MB!), κόλλησε στα 0.0kB/s και έφαγε time out.

Perfect.

........Auto merged post: ownagE_ πρόσθεσε 0 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Resumed: Fedora-14-x86_64-DVD.template 541 KB in 2 minutes 1 seconds (4,5 KB/s)

:rofl:

limnos21
09-02-11, 00:10
και μετα ρε φιλε τους παιρνεις τηλεφωνο για να το δηλωσεις σαν βλαβη και σου λενε, μα δεν εντοπιστηκε καποιο προβλημα... :rolleyes:

sdikr
09-02-11, 11:37
Σε άλλο θέμα έχει αναφέρθει οτι με την χρήση της netkey (forthnet) δεν έχουν πρόβλημα, αν θέλετε κάντε μια δοκιμή.
Σε αυτή την περίπτωση η υποδομή απο το σπίτι εως και τον bbras παραμένει η ίδια με την υποδομή που κάνει σύνδεση στο ΕΔΕΤ, οπότε το πρόβλημα δεν είναι εκεί.

ownagE_
09-02-11, 12:33
Η αληθεια ειναι οτι δε μας ενδιαφερει ποιος απο τους 2 φταιει, απλα θελουμε να το φτιαξουν αμεσα :)

sdikr
09-02-11, 12:42
Η αληθεια ειναι οτι δε μας ενδιαφερει ποιος απο τους 2 φταιει, απλα θελουμε να το φτιαξουν αμεσα :)


Εντάξει και εγώ θέλω να πάω στις Μαλβίδες αλλά πρίν το κάνω προγραμματίζω κάποια πράγματα :p

ownagE_
09-02-11, 12:43
χαχαχα
Ασε-ασε, μ'εχουν κανει να σκεφτομαι να παω σε εναλλακτικο!!! :p

limnos21
09-02-11, 18:32
σημερα μετα απο το χθεσινο μπινελικι που ερηξα στο 121 (λυπαμαι αλλα επρεπε απο οτι φανηκε) με πηρε τεχνικος του ΟΤΕ και μου ειπε οτι οντως εχουν εντοπισει οτι υπαρχει γενικοτερο προβλημα με τα φοιτητικα πακετα και σε συνενοηση με τον ΕΔΕΤ θα το λυσουν το συντομοτερο δυνατο
για να δουμε ποτε θα ειναι αυτο το συντομοτερο δυνατο...

ownagE_
09-02-11, 19:08
σημερα μετα απο το χθεσινο μπινελικι που ερηξα στο 121 (λυπαμαι αλλα επρεπε απο οτι φανηκε) με πηρε τεχνικος του ΟΤΕ και μου ειπε οτι οντως εχουν εντοπισει οτι υπαρχει γενικοτερο προβλημα με τα φοιτητικα πακετα και σε συνενοηση με τον ΕΔΕΤ θα το λυσουν το συντομοτερο δυνατο
για να δουμε ποτε θα ειναι αυτο το συντομοτερο δυνατο...

Κάτι είναι κι αυτό..
Προς το παρόν, σερνόμαστε ξανά.. :p

Eraserheadx
10-02-11, 00:52
Κι εγώ με φοιτητικό 2 Mbps στο Ηράκλειο έχω πρόβλημα τις τελευταίες μέρες.
Άντε να το φτιάξουν γιατί είναι ανυπόφορο έτσι.

jdtech
11-02-11, 21:39
Στην κρήτη νομίζω υπάρχει γενικότερο πρόβλημα καθώς έχει αναφερθεί και traffic shaping στο δίκτυο του ΟΤΕ. Με ΕΔΕΤ δεν ξερω κάτι.

ownagE_
11-02-11, 21:47
Στην κρήτη νομίζω υπάρχει γενικότερο πρόβλημα καθώς έχει αναφερθεί και traffic shaping στο δίκτυο του ΟΤΕ. Με ΕΔΕΤ δεν ξερω κάτι.

Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο.

Στο θέμα μας, το πρόβλημα παραμένει.. :angryr:

djuan1988
11-02-11, 21:52
Ναι,αλλά φαίνεται ότι έχετε πρόβλημα μόνο στην Κρήτη. Μόνο μια αναφορά από Ιωάννινα θυμάμαι να υπάρχει.

ownagE_
11-02-11, 22:01
Ναι,αλλά φαίνεται ότι έχετε πρόβλημα μόνο στην Κρήτη. Μόνο μια αναφορά από Ιωάννινα θυμάμαι να υπάρχει.

Ναι δε διαφωνω σ'αυτό.

limnos21
11-02-11, 23:22
την αλλη φορα καναν γυρω στις 15 μερες να το φτιαξουν...
τωρα ειμαστε γυρω στις 10-12 μερες οποτε πιστευω μεσα στην επομενη εβδομαδα να το φτιαξουν...
πηγα και το πληρωσα σημερα με βαρια καρδια
εκανα πολλες σκεψεις να την κανω για hol

harrispotter
12-02-11, 00:34
εδω και μια βδομαδα περιπου ειναι ανυποφορο ωρες αιχμης οντως
αντε να δουμε

limnos21
12-02-11, 01:48
εμενα ξερετε τι με προβληματιζει???
οτι στην Κρητη τουλαχιστον το φοιτητικο ιντερνετ σερνεται για πανω απο 10 μερες και εχουν εμφανιστει μονο 4-5 νοματεοι...
η κοιμονται ορθιοι και δεν καταλαβαινουν οτι εχει πιταρει το συμπαν η απλα καθονται και το δεχονται...

harrispotter
15-02-11, 18:51
και συνεχιζουμε να χορευουμε σε pstn ρυθμους :down:

ownagE_
15-02-11, 19:30
Ευτυχώς που είμαι εκτός Ηρακλείου δηλαδή.. :p
Τί :censored:.. Πότε θα το φτιάξουν? :angryr:

silegav
15-02-11, 22:07
Αυτό το πρόβλημα με το ΕΔΕΤ και την Κρήτη δεν είναι διαχρονικό; Το θυμάμαι να αναφέρεται τακτικά εδώ. Γιατί δεν την κάνετε από το φοιτητικό; Πλέον τα πακέτα που είναι μόνο internet είναι αρκετά φτηνά. Τουλάχιστον να μην έχετε το ΕΔΕΤ και να έχετε μόνο ένα πάροχο.

limnos21
16-02-11, 05:39
εγω θα περιμενω να περασει και αυτη η εβδομαδα...
αν την Δευτερα δεν ειναι κομπλε, τα μπογαλακια μου και σε αλλη παραλια
και ας τολμησουν να μου πουν τιποτα που σπαω συμβολαιο πριν κλεισω χρονο... :evil:

@ ADSLgr.com All rights reserved.