PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρέωση ποτε ???



trelook03
26-02-04, 15:38
Ρε παιδιά για να καταλάβω και εγώ τι γίνετε εδώ.. Όταν ο πΟΤΕ σου βάζει aDSL γραμμή σε χρεώνει 24,9 Ε + ΦΠΑ το πάγιο για 384. Γιατί υπάρχει και δεύτερο πάγιο για PSTN :shock: άλλα 10 Ε αφού η aDSL Σύνδεση παρέχει μια γραμμή για δεδομένα και μια για φωνή. Τελικά φτάνω να πληρώσω 35 Ε σε πάγια και για ISP μόνο 24.9. Είναι πράγματα αυτά; :roll:

euri
26-02-04, 16:21
Το ίδιο λάθος κάναμε οι περισσότεροι στην αρχή. Μετά μάθαμε όμως....

Λοιπόν, aDSL δεν είναι μια νέα γραμμή, αλλά μια υπηρεσία η οποία διατίθεται (περνάει) πάνω από την υπάρχουσα τηλεφωνική υποδομή (το χάλκινο δισύρματο καλώδιο του ΟΤΕ). Όταν λέμε "βάλαμε γραμμή aDSL", εννοούμε "ενεργοποιήσαμε την υπηρεσία aDSL" στη γραμμή μας, είτε αυτή είναι απλή (POTS ή PSTN) είτε είναι ISDN. Επομένως το πάγια της υποδομής παραμένει και χρεώνεσαι επιπλέον το πάγιο της υπηρεσίας aDSL.

HellV1L
26-02-04, 18:17
Το κανονικο θα ηταν να μην πληρωνουμε το επιπλεον παγιο.Στην ευρωπη ετσι γινεται... πληρωνεις ενα ποσο σε εναν.Ουτε παγια ουτε μαλακ*** αντε μην πω και τιποτα περισσοτερο για αυτους τους υπεροπτες διευθυνοντες του οτε...

Συγγνωμη αν φαινομαι λιγο νευριασμενος αλλα εχω αγανακτησει με αυτα που βλεπω να γινονται στη Ελλαδα μας.Καθε λιγο και λιγακι καποιοι καρπονονται δισ και τρις απο αυτα που πληρωνει ο κοσμακης,επειδη ετσι γουσταρουν......

xenbast_
26-02-04, 18:21
Το ίδιο λάθος κάναμε οι περισσότεροι στην αρχή. Μετά μάθαμε όμως....

Λοιπόν, aDSL δεν είναι μια νέα γραμμή, αλλά μια υπηρεσία η οποία διατίθεται (περνάει) πάνω από την υπάρχουσα τηλεφωνική υποδομή (το χάλκινο δισύρματο καλώδιο του ΟΤΕ). Όταν λέμε "βάλαμε γραμμή aDSL", εννοούμε "ενεργοποιήσαμε την υπηρεσία aDSL" στη γραμμή μας, είτε αυτή είναι απλή (POTS ή PSTN) είτε είναι ISDN. Επομένως το πάγια της υποδομής παραμένει και χρεώνεσαι επιπλέον το πάγιο της υπηρεσίας aDSL.

well said

trelook03
26-02-04, 23:45
Αχ Ελλάδα τα μεγαλεία σου :!: :!: :!:

AC9800PBA
26-02-04, 23:56
hmm δηλαδή εμένα που του πήγα το λογαργιασμό για να δει και να μου πει ανάλογα με το τι πληρώνω αν με συνφέρει γιατί μου είπε ότι σβήνεται το πάγιο της ISDN και ότι αν θέλω να την κρατήσω θα πρέπει να πληρώνω 3€ extra?...
αν θέλετε να scanάρω και το χαρτί να το δείτε και μόνοι σας :S :shock:

trelook03
27-02-04, 01:40
Για σκαναρετο να το δουμε..
Εννοεις πως γινετε να εχουμε aDSL χωρις το παγιο για PSTN η ISDN?

AC9800PBA
27-02-04, 15:26
trelook03, αν κατάλαβα και μου τα έγραψε καλά αυτο είναι...θα βρώ(99%)τον λογαριασμό και θα το στείλω

maria
27-02-04, 15:56
Αυτο θελω παρα πολυ να το δω!

@ ADSLgr.com All rights reserved.