PDA

Επιστροφή στο Forum : Facebook και επιβεβαίωση με κινητό τηλέφωνο..



kikis
08-02-11, 12:52
Τo facebook μου ζήτησε μια μέρα να επιβεβαιώσω τον λογαριασμό με ένα μήνυμα που θα έστελνε στο κινητό μου τηλέφωνο..
Πάω και εγώ και βάζω το κινητό μου μου έρχεται το μήνυμα το γραφω στο facebook.. σβηνω το μήνυμα.. και μου λέει το facebook ότι ο κωδικός είναι λάθος!!!
Το μήνυμα όμως εγώ το έσβησα!!!
Δεν μου έχει καμιά επιλογή τώρα πια το facebook παρά να πληκτρολογήσω τον κωδικό!!

Τι κάνω ρε παιδιά?
Πως γίνετε να μου ξανά έρθει το μήνυμα?

stefan_city
08-02-11, 12:58
κατα τη γνωμη μου, καλο θα ταν να μη δινουμε κινητα κλπ στο facebook και σε διαφορα αλλα παρομοια, ασ το να ζηταει ο,τι θελει.

το μηνυμα που σου ηρθε στο κινητο τι εγραφε ακριβως;

kikis
08-02-11, 13:54
Το μήνυμα έγγραφε έναν κωδικό επιβεβαίωσης...
Όπως είπα τον έγραψα λάθος... και μόλις τον έγραψα το έσβησα το μήνυμα και μετά μου πε ότι ήταν λάθος

ΑΝ ΔΕΝ ΓΡΑΨΩ ΚΩΔΙΚΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΜΠΩ!!!

Και είναι τόσο ηλίθιο το site τους που δεν έχουν σκεφτεί τι γίνετε αν το μήνυμα δεν φτάσει ποτε.. αν το μήνυμα διεγραφεί καταλάθος... αν καταλάθος δεν γράψαμε το κινητό σωστά και το μήνυμα δεν το λάβαμε....

Με το ζόρι τώρα μου ζητάει κωδικό και δεν έχει επιλογή "Επαναποστολή του κωδικού στο κινητό τηλέφωνο".

Τα νεύρα μου!!!

th_pantazis
08-02-11, 14:08
BB is watching us...

Eγώ έκανα λογαριασμό πριν κανά χρόνο με Email μούφα:
http://10minutemail.com/10MinuteMail/index.html
Εννοείται μαϊμού ονόμα και λοιπά στοιχεία.
Έκτοτε μου ζητάει εκτός από κινητό ΚΑΙ ν' αλλάξω email γιατί δεν λειτουργεί το καταχωρηθέν.
Το γράφω... (φυσικά εννοώ ότι δεν εισάγω καμία περαιτέρω πληροφορία) :p

Θέλει πολύ προσοχή με τέτοιου είδους υπηρεσίες. You have been warned!!

stefan_city
08-02-11, 19:29
kikis, δεν εχει καποια επιλογη για reset password? ωστε να σου στειλουν στο mail σου καποιο κωδικο, με τον οποιο θα μπεις στο λογαριασμο σου, και στη συνεχεια θα τον αλλαξεις φυσικα.

κατι παρομοιο μου χε βγαλει κι εμενα πριν καιρο, συγκεκριμενα, για επιβεβαιωση και καλυτερη ασφαλεια του λογαριασμου μου αν θυμαμαι καλα, φυσικα δεν εδωσα αριθμο κινητου, καπου εκει διπλα υπηρχε και το κουμπι της παραλειψης.

........Auto merged post: stefan_city πρόσθεσε 2 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έκτοτε μου ζητάει εκτός από κινητό ΚΑΙ ν' αλλάξω email γιατί δεν λειτουργεί το καταχωρηθέν.

εφοσον οπως λεει, καλως ηλθατε στο mail των 10 λεπτων, λογικο δεν ειναι το facebook να σου ζηταει καποιο καινουριο mail, εφοσον αυτο των 10 λεπτων εχει απενεργοποιηθει;

kikis
08-02-11, 20:08
Και μένα μου ζήτησε κινητό τηλέφωνο για καλύτερη ασφάλεια και για επιβεβαίωση ότι είμαι υπαρκτό πρόσωπο στην ουσία.
Το πρόβλημα είναι ότι τώρα δεν με αφήνει να κάνω τίποτα απολύτως...
Περιμένει τον κωδικό... ούτε μου έχει μια επιλογή να ξανά έρθει ο περιβόητος κωδικός...
Μιλάμε την πάτησα άσχημα τώρα...

challenge
13-03-11, 15:04
Και εμενα το ιδιο, εχω γραψει το κινητο μου και περιμενω απο την πεμπτη να μου ερθει μυνημα αλλα τιποτα...

Anasazi
13-03-11, 18:43
Αυτό εγινε και στο Youtube για καταπολέμηση των spam accounts. Μη βλέπετε συνομωσιες παντού...

marioscs
13-03-11, 19:47
Anasazi υπάρχουν άλλοι τρόποι για να καταπολεμηθούν οι spam accounts... Μην πέφτεις στην "παγίδα" του "νταξει μωρέ για τον ΧΧΧ λόγο το κάνουν".

Υπάρχουν άλλοι τρόποι. Τέλος. Απλά θέλουν περισσότερα στοιχεία από σένα για να τα πουλήσουν πιθανών παρακάτω.

challenge
13-03-11, 22:42
Τωρα με εμενα τι θα γινει...υπαρχει λυση;
Αλλαξα και κωδικο και το ιδιο μυνημα μου βγαζει...

challenge
14-03-11, 03:11
Ενταξει, λυθηκε το προβλημα, μου εβγαλε και αλλη επιλογη...να με παρουν τηλεφωνο για να μου πει τον κωδικο.

Anasazi
14-03-11, 09:42
Anasazi υπάρχουν άλλοι τρόποι για να καταπολεμηθούν οι spam accounts... Μην πέφτεις στην "παγίδα" του "νταξει μωρέ για τον ΧΧΧ λόγο το κάνουν".

Υπάρχουν άλλοι τρόποι. Τέλος. Απλά θέλουν περισσότερα στοιχεία από σένα για να τα πουλήσουν πιθανών παρακάτω.

Άλλοι τρόποι,όπως;

minoras
31-03-12, 11:19
Και σε εμένα τα ίδια!Πήγα να ανεβάσω στο facebook ένα λινκ από hahasport.com και ο λογαριασμός κλείδωσε(μαλλον το είδε σαν σπαμ) και μου ζητούσε κινητό,το έδωσα μου ήρθε κωδικός τον έβαλα και ξεμπέρδεψα γιατί δέν άνοιγε με τίποτα το προφίλ(πέρασαν 3 μέρες)

kwstas_pap
20-06-12, 15:15
εμένα σε εναν πραγματικό και κανονικό λογαριασμό δεν μου δίνει καμιά επιλογή παράκαμψης..πρέπει να δώσω κινητό... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να το δώσω και το συμβολεύω σε όλους ποτέ σε καμιά ΔΩΡΕΑΝ υπηρεσία να μη δίνεται τόσο προσωπικα δεδομένα..δεν υπάρχει καμία ασφάλεια ή εμπιστοσύνη..

στο θέμα μας: εγώ τώρα τι να κάνω; να φτιάξω άλλο λογαριασμό;
έχει δοκιμάσει κανείς να χρησιμοποιήσει ένα τηλέφωνο επιβεβαίωσης για πολλούς λογαριασμούς facebook;

marioscs
20-06-12, 15:46
εμένα σε εναν πραγματικό και κανονικό λογαριασμό δεν μου δίνει καμιά επιλογή παράκαμψης..πρέπει να δώσω κινητό... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να το δώσω και το συμβολεύω σε όλους ποτέ σε καμιά ΔΩΡΕΑΝ υπηρεσία να μη δίνεται τόσο προσωπικα δεδομένα..δεν υπάρχει καμία ασφάλεια ή εμπιστοσύνη..

στο θέμα μας: εγώ τώρα τι να κάνω; να φτιάξω άλλο λογαριασμό;
έχει δοκιμάσει κανείς να χρησιμοποιήσει ένα τηλέφωνο επιβεβαίωσης για πολλούς λογαριασμούς facebook;

you don't need facebook....

kwstas_pap
20-06-12, 22:07
δεν είναι τόσο απλό..
φαντάσου να έχεις επιχείρηση με 4-5.000 μέλη (που δεν ήθελες να κάνεις αλλά ο ανταγωνισμός σε ανάγκασε) και τώρα να πρέπει να παίξεις με τους όρους που σου επιβάλλονται από ένα τρίτο μέσο..
κάποια "κομπίνα" θα παίζει..δεν μπορεί..θα βρεθεί η λύση!

marioscs
20-06-12, 22:13
δεν είναι τόσο απλό..
φαντάσου να έχεις επιχείρηση με 4-5.000 μέλη (που δεν ήθελες να κάνεις αλλά ο ανταγωνισμός σε ανάγκασε) και τώρα να πρέπει να παίξεις με τους όρους που σου επιβάλλονται από ένα τρίτο μέσο..
κάποια "κομπίνα" θα παίζει..δεν μπορεί..θα βρεθεί η λύση!

Δοκίμασε να τους στείλεις email και να τους πεις πως δεν έχει κινητό τηλέφωνο. :p

kwstas_pap
21-06-12, 01:14
έχεις πολύ δίκιο σε αυτό..παρακολούθησα διάφορα forum εξωτερικού που (στην Αμερική) έχουν αυτό το πρόβλημα από τον Νοέμβριο'2011) και τους έχουν "γειώσει" κανονικά....
πρέπει να βρούμε μόνοι μας την πατέντα..

αν μου δοθεί η ευκαιρία θα δώσω κάποιο σταθερό κάποιου που δεν θα τον ενδιαφέρει και θα δοκιμάσω το ίδιο τηλέφωνο με 2-3 λογαριασμούς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.