PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύντομα εφαρμογές Android θα τρέχουν στο MeeGo με το Alien Dalvik



mrsaccess
08-02-11, 16:26
Η Myriad ανακοίνωσε μια δική της εκδοχή της μηχανής Dalvik του Android, την Alien Dalvik, η οποία θα επιτρέπει σε συσκευές με διάφορα λειτουργικά συστήματα να τρέχουν εφαρμογές του Android σαν να είναι native!
Η αρχή θα γίνει με το MeeGo μέσα στο έτος, ενώ την επόμενη εβδομάδα θα γίνει η παρουσίαση της μηχανής σε ένα Nokia N900. Στο βίντεο θα δείτε ένα N900 να τρέχει κανονικά εφαρμογές για Android (πχ twitter, google maps) σε ταχύτητα εφάμιλλη μιας Android συσκευής (μάλλον του HTC Hero).

Αν δουλεύει πράγματι καλά νομίζω πως πρόκειται για μια πολύ ευχάριστη εξέλιξη! Αν ξέρω πως σε ένα Nokia μπορώ να τρέξω κάποιες συγκεκριμένες εφαρμογές Android που με ενδιαφέρουν, τότε δεν θα έχω κανένα ενδοιασμό να μεταβώ στη πλατφόρμα της Nokia η οποία έχει ούτως ή άλλως μεγάλο ενδιαφέρον. :)

Πηγή: http://androidcommunity.com/myriad-alien-dalvik-promises-android-apps-on-meego-with-more-oses-to-come-20110208/

arkara
09-02-11, 11:10
Πράγματι πολύ δυνατό. Αν και αναμενόμενο. Απλά μια virtual machine έχει γίνει ported. Πάντως ένα
πολύ δυνατό test για το meego θα είναι οι εφαρμογές που θα έχει στο οπλοστάσιο του.

netlag
09-02-11, 12:44
Ειδα οτι μπορει καποιος να εγκαταστησει meego 1.1 στο netbook του. Ειδα και ενα video και φαινεται πολυ καλο! Μιας και δεν εχω netbook (atom), εγω δεν μπορω να το εγκαταστησω στο pc?

arkara
09-02-11, 19:19
Λογικά θα μπορείς. Ίδιο instruction set έχει με x86

Georgevtr
11-02-11, 01:02
Αύριο θα ξέρουμε τις προθέσεις της Νοκια και πιο λειτουργικό θα υποστηρίξουν.Μακάρι να συνεχίσουν με το MeeGo αν και βλέπω προς MS μεριά πηγαίνουν.

mrsaccess
11-02-11, 02:11
Δύσκολο για Microsoft που είναι και closed source. Η Nokia έχει επενδύσει πάρα πολλά στο open source και το linux οπότε εκεί θα μείνει imo.
Άλλωστε δεν μπορώ να δεχτώ πως ο άνθρωπος που έγραψε το γνωστό memo και είπε όλα αυτά θα επιλέξει Microsoft η οποία είχε πάντα αποτυχίες στο χώρο των κινητών.

Georgevtr
11-02-11, 06:59
Δύσκολο για Microsoft που είναι και closed source. Η Nokia έχει επενδύσει πάρα πολλά στο open source και το linux οπότε εκεί θα μείνει imo.
Άλλωστε δεν μπορώ να δεχτώ πως ο άνθρωπος που έγραψε το γνωστό memo και είπε όλα αυτά θα επιλέξει Microsoft η οποία είχε πάντα αποτυχίες στο χώρο των κινητών.

Μακάρι να είχες δίκιο αλλά ήδη έχουν σταματήσει την επίσημη πρώτη του Ν9 γι αυτούς ακριβώς τους λόγους.
Elop himself said in the memo the company might get only one MeeGo device to the market this year (http://www.reuters.com/article/2011/02/11/nokia-idUSN1028555520110211) (reuters.com)

rem451
11-01-12, 01:12
τι έγινε αυτό μας τέλειωσε?

@ ADSLgr.com All rights reserved.