PDA

Επιστροφή στο Forum : video noise



trypokaridos
14-09-06, 19:39
Εχω κανει ενα video capture απο tv tuner και το εχω αποθηκευσει σε avi, αλλα στον ηχο ακουγεται ενα χαρακτηριστικο ζζζζζζζζζζζζζζζζζζ...συνεχεια...οταν παιζει, Ξερει κανεις αν υπαρχει τροπος να το αφαιρεσω ? Με καποιο προγραμμα ισως ?

Patentman
14-09-06, 23:39
Θα πρεπει να κανεις extract (εξαγωγη) ηχου και να το καθαρισεις με wavelab ή clean.

netlag
15-09-06, 03:28
με τι προγραμμα κανεις capture???τον ηχο καλο ειναι να τον κανεις real time encoding σε pcm wav 48KHz και μετα να τον μετατρεπεις σε mp3 η οτι αλλο θες.

Raziel
16-09-06, 01:08
Αυτο που περιγραφεις δεν ειναι video noise σε καμια περιπτωση,επρεπε μεσα απο την καρτα τηλεορασης σου να κανεις καλυτερο tuning στο καναλι.
Το προβλημα που εχεις αν και δεν ειμαι ειδικος ειναι νομιζω white noise,αν κανω λαθος διορθωστε με,και μπορεις με ενα tool οπως το Cool Edit ή το Nero Wave Editor να το διορθωσεις σε μεγαλο βαθμο,αν και οχι τελειος.

liago13
19-09-06, 05:12
Φιλε,για να μην ανοιγω καινουριο topic,μηπως γνωριζεις στο cool edit με ποιο εφε εξαλειφω το φυσημα απο ενα αρχειο video mpg,ειναι κατι παλια αρχεια απο vhs rip και θελω να βγαλω το φυσημα.

user9
19-09-06, 17:28
Μπες στο Adobe Audition (έτσι λέγεται πλέον το Cool Edit) και πήγαινε Effects\Restoration σε Edit Mode. Σίγουρα θα βρεις κάτι που να σε καλύπτει. Το πιθανότερο είναι να χριαστείς απλά το Noise Reduction...

@ ADSLgr.com All rights reserved.