PDA

Επιστροφή στο Forum : Σοβαρο πρόβλημα!!!Tελειως τρελο!



Vadur
26-02-04, 19:58
Λοιπον το προβληματα ειναι αρκετα περιεργα!
Ενω ειμαι online[αυτη την στιγμη 56κ ενω εχω isdn~netmod-καθως περιμενω DSL], η συνδεση συχνα παγωνει..
Δεν μπορω να δω την κατασταση συνδεσης-την παταω και αναβοσβηνει συνεχως και γινεται το εξης τρελο-
η γραμμη εργασιων απο μπλε [ΧP Pro Ελληνικα] παιρνει ενα εκρου χρωμα!!!
Δεν μπορω να κανω αποσυνδεση,ο μονος τροπος να ξεφυγω απο αυτην την τρελη κατασταση ειναι restart~με το κουμπακι πανω στο tower!
Eχω παρατηρησει επισης οτι οταν το pc ξανανοιγει δεν μπορω να κανω καπακι συνδεση και βγαζει το εξης-η γραμμη ειναι απασχολημενη~αν σηκωσω το ακουστικο για λιγο επειτα οκ..
Το προβλημα αυτο συμβαινει εδω και μια βδομαδα και συμβαινει παρα πολυ συχνα σχεδον καθε ωρα!

Σημερα συνεβηκε και το εξης,κατι που ηταν ο λογος να του κανω format πριν κανα μηνα..
Το pc εκανε restart μονο του και οταν ανοιξε εγραφε-

Το συστημα εχει ανανηψει απο ενα σοβαρο σφαλμα.
C:\WINDOWS\Minidump\Mini021704-01.dmp
C:\DOCUME~1\SDV\LOCALS~1\Temp\WER2.tmp.dir00\sysdata.xml
Πιστευα οτι με το φορματ λυθηκε το προβλημα αλλα μετα απο ενα μηνα παλι!

Τι να κανω?Εχω κανει απειρα σκαναρισματα τοσο με Norton Antivirus οσο και AD-AWARE..
P4 1.7 GHZ
Gigabyte GA-8iRX
256X2 MB DDR RAM=512 MB
G Force FX 5200
Soundblaster live!
Levicom 420 WATT
Win XP Pro Greek +Service Pack 1
DVD Lite on
Plextor CD-R
WD 4O GB
Maxtor 80 GB

Λετε να φταει για το προβλημα 1 το νετμοντ?

Vadur
26-02-04, 20:53
Παλι???!

giorgosc61
26-02-04, 20:59
Φιλε κανε ελεγχο για ιους με antivirus πχ Karpesky, Mcafee.
Τρεξε ad-aware η spybot για πιθανα spyware.
Δοκιμασε να συνδεσεις netmod απο σειριακη θυρα.

nnn
26-02-04, 22:44
http://www.computing.net/windowsxp/wwwboard/forum/8407.html

ίσως σε βοηθήσει

UGF_GreekMind
27-02-04, 07:11
Αν και δεν το έψαξα και πάρα πολύ, πρέπει να έχεις πρόβλημα με την κάρτα γραφικών :

http://www.videocard-forum.com/nvidia/GeForce_MX440_8X_AGP_is_crashing_my_computer_405873.html

Διάβασέ το...

Vadur
27-02-04, 09:22
Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας..
Θα δοκιμασω ορισμενα πραγματα το σαβ/κυριακο και θα κανω research ακομα και θα ξαναποσταρω..Οτιδηποτε γνωριζετε παρακαλω ενημερωστε

Vadur
27-02-04, 09:33
Τωρα που διαβασα και το link του UGF_GreekMind ειμαι απολυτα σιγουρος οτι φταιει η καρτα!
Θυμαμαι οταν ειχα ακομη την G force 440 MX,και προσπαθουσα να παιξω παιχνιδια του στυλ Baldur's gate [infinity engine games] το pc κολουσε και ακουγωταν ενα beep και επρεπε να κανω restart απο το tower..Βρηκα οτι αν ριξω λιγο το Graphics card acceleration performance εκει που λεει για προβληματα με direct x εφαρμογες..τοτε ολα μια χαρα!Και τα συγκεκριμενα παιχνιδια μπορουσα να παιξω και το pc δεν κολλαγε..
Χμμ φενεται το ιδιο συμβαινει και με την FX 5200,οποτε ειναι προβλημα της καρτας γραφικων της N vidia!
Aν καποιος ξερει οτιδηποτε ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΕ γιατι το προβλημα αυτο με ταλαιπωρει παραπανω απο ενα ολοκληρο χρονο!

xenbast_
27-02-04, 09:51
λέτε ναναι η vga? ψάξε κατέβασε forceware 56.56 που ναι η τελευταία έκδοση για νβίντια και δες με αυτούς τι γίνεται...

Vadur
27-02-04, 10:41
τι driver ειναι οι forceware 56.56?Ειναι official drivers της nvidia?
EDIT:ΟΚ βρηκα να τους κατεβασω,
Leaked NVIDIA ForceWare 56.56 WinXP/2K drivers
αλλα γιατι πιστευεις οτι πρεπει να τους προτιμησω απο τους official?

Vadur
27-02-04, 13:28
Λοιπον καταρχην θελω να διορθωσω λιγο την περιγραφη του προβληματος..
1.Εκεινο το εκρου χρωμα που ελεγα-απλα το θεμα αλλαζει απο ΧP μπλε σε CLASSIC WINDOWS-γκρι και επειτα το internet explorer και το internet γενικα δεν λειτουργει αναγκαζωντας να κανω restart!

2.Αλλο Π Ε Ρ Ι Ε Ρ Γ Ο!Συνεχως ο δεικτης [pointer] κανει refresh ετσι χωρις λογο ακομα και αν δεν πειραζω καθολου το pc!!!Σαν να μου λεει οτι μια εφαρμογη λειτουργει κρυφα!

Εχω βγαλει το συμπερασμα οτι ειναι ιος,εκανα spyware και bot scanning με το spybot αλλα δεν βρηκα τιποτα..Και ουτε το Norton 2004 βρισκει τιποτα!
Τι λετε?

.....demetreus.....
01-03-04, 11:25
Καλημέρα

Πριν γράψω τι βρήκα για το πρόβλημα του Vador

C:\WINDOWS\Minidump\Mini021704-01.dmp
C:\DOCUME~1\SDV\LOCALS~1\Temp\WER2.tmp.dir00\sysdata.xml

το οποίο το έχω κι εγώ να σας ρωτήσω αν ξέρει κανένας πως να βρω το password για το forum γιατί το ξέχασα και χρειάστηκε να ανοίξω καινούριο λογαριασμό.

Ας αρχίσουμε! Πήγα σε πολλά forums και είδα ότι το πρόβλημα αυτό υπάρχει από το 2001!! και ακόμα πονοκεφαλιάζει δεκάδες χρήστες των xp. Ο κάθε ένας φαίνεται να έχει διαφορετικό πρόβλημα οπότε οι λύσεις (αν υπάρχουν και αν δουλέψουν τελικά) διαφέρουν.

Στην δικιά μου περίπτωση όλα άρχισαν από τότε που έβαλα το need for speed:underground πριν καμιά βδομάδα. έπαιζα με τις ώρες (σε έναν φορητό) και ξαφνικά έκανε επανεκκίνηση από μόνο του! Όταν ξεκινούσαν τα xp έβγαινε εκείνο το μήνυμα που βγάζει κι εσένα (τα windows έχουν ανανήψει από ένα σοβαρό πρόβλημα κτλ) και θα έστελνε στην microsoft αυτά τα δύο αρχεία όπως και στο δικό σου.

Διαβάζοντας δεκάδες μηνύματα ανακάλυψα πως στο δικό μου pc υπερθερμαίνοταν η κάρτα γραφικών (λογικό αφού έπαιζα τόσες ώρες συνέχεια) οπότε έκανε επανεκκίνηση. Σε άλλους χρήστες το κρασάρισμα και η επανεκκίνηση συμβαίνει απλά παίζοντας mp3 με τον media player! Σε άλλους υπερθερμαίνοταν η μνήμη (γίνετε αυτό???!!!!) και έριχναν την ταχυτητα της μνήμης τους για να μην τους κρασάρει ή το πρόβλημα το δημιουργούσε ο IE6! με λίγα λόγια πέρα βρέχει εδώ χιονίζει η microsoft!

Αν έχεις όρεξη να "φας" κανα 2-3 ώρες πήγαινε στο
http://www.newbie.org/help/messages/685.html
Ίσως καταλάβεις τι μπορεί να φταίει στο δικό σου μηχάνημα διαβάζοντας τα προβλήματα των άλλων. κάπου στα 3/4 της σελίδας κάποιος έχει γραψει ένα μεγάλο μήνυμα με κάποια πράγματα που ίσως σε βοηθήσουν

Στην σελίδα της microsoft αναφέρουν οτι είναι πρόβλημα με τους drivers της κάρτας γραφικών. έχουν και ένα hotfix το οποίο (δεν δοκίμασα να το βάλω ακόμα) κατά τα λεγόμενα των άλλων μπορεί να μην βοηθήσει.

Στην τελική οπ'οτι κατάλαβα δεν έχει βρεθεί μια λύση για όλους και ούτε ένα πρόβλημα! Μήπως έιναι η υπερθέρμανση του συστήματος? μήπως έιναι ο βασιλάκης που βαριέται να φτιάξει τα windows?

Θα μπορούσα να σου στείλω κι άλλες λεπτομέρειες αλλά θα έπειρνε σελίδες! Αν έχεις καμιά απορία για καμιά λεπτομέρεια στείλε.

Καλή τύχη

.....demetreus.....

ΥΓ:το δικό μου δεν το έφτιαξα απλά σταμάτησα να παίζω ασταμάτητα
ΥΓ2:αν θέλεις την υγειά σου βάλε linux

Vadur
02-03-04, 11:49
Λοιπον..
καταρχην να ευχαριστησω τον .....demetreus..... για το ενδιαφερον link..
Θελω να πω οσον αφορα το προβλημα με το crash στο internet explorer και την αποτομη αλλαγη του theme απο XP Blue σε Windows Classical γκρι..οτι το παρατηρησα και σε αλλο pc που περασα τα ιδια XP..Προκειται για XP Pro +Service Pack 1 Ελληνικα..Οποτε για αυτο το προβλημα ειναι μαλλον σιγουρο οτι φταιει το cd των xp,και οχι καποιος ιος..Εχει αλλος κανεις αυτο το προβλημα?
Οσον αφορα το αλλο προβλημα με το minidump sysdata κτλπ το ψαχνω και θα δοκιμασω τα παντα και θα ξαναποστρω συντομα..

@ ADSLgr.com All rights reserved.