PDA

Επιστροφή στο Forum : Baudtec Χαμηλο browsing στο ασυρματο



Orange_Juice
09-02-11, 02:40
Καλημερα,
Εδω και μερικους μηνες εχω ενα προβλημα με τη συνδεση μου. Εχω connx στα 2 mb.
Το ρουτερ μου ειναι το baudtec. Ειχα απο την αρχη προβλημα με το ρουτερ κ ακομα εχω. |Αν το κλεισω και το ξανα ανοιξω, χανεται το ασυρματο. Οχι μονο δε μπορω να το βρω απο την αναζητηση δικτυων αλλα χανεται και η επιλογη wirless μεσα απο το interface του. Πρεπει δηλαδη να το αφησω πολυ ωρα κλειστο για να επανελθει. Αυτο το εχω συνηθισει πλεον, το προβλημα ειναι αλλου.

Πριν μερικους μηνες αρχισε να μου κανει αποσυνδεσεις, δηλωσα μερικες φορες βλαβη στον οτε. Τι μια μου ειπαν πως πρεπει να αλλαξω τον κωδικο που ειχα δημιουργησει στην αρχη για να συνδεομαι ιντερνετ (πρωτη φορα το ακουω αυτο, δε ξερω αν ισχυει) , αλλη φορα μου ειπανε οτι φταιει το ρουτερ και αλλες φορες κατι μου φτιαχνανε.

Εφ οσων δεν ειχα παρει μια σαφη απαντηση απο τεχνικους η δεν διορθωνοτανε κατι, αρχισα να ψαχνω να δω τι συνεβαινε. Παρατηρησα λοιπον στην ενδειξη της συνδεσης μου οτι πολλες φορες μου ελεγε ¨"αναγνωριση δικτυου." Οποτε υπεθεσα οτι φταιει η καρτα δικτυου του λαπ τοπ μου. Εκανα αναβαθμιση λοιπον της καρτας δικτυου και ανανεωσα το firmware toy router. Επειτα απο αυτο, δεν ειχα τοσες πολλες αποσυνδεσεις για πολυ καιρο..

Πλεον μου ειναι παρα πολυ δυσκολο να ανοιξω μια σελιδα. Δεν μου βγαζει την ενδειξη αναγνωριση δικτυου οπως πριν. Προσπαθησα να συνδεθω σε 2 γειτονικα και κανει παλι το ιδιο, υποθετω οτι κατι φταει στο λαπτοπ, αλλα δε ξερω τι. Εχω καθαρισει coockies και τα συναφη. Εχω κανει επανεγκατασταση mozilla που χρησιμοποιω. Εχω δοκιμασει και σε explorer, chrome, safari κανει τα ιδια. Απενεργοποιησα nod32. Η εκδοση της δικτυου μου λεει οτι ειναι η τελευταια.

Εκανα τεστ ταχυτητας, μου βγαζει οτι κατεβαζω κανονικα με 200.. Επισης οταν ανοιγω και το οutlook μου πλεον τα εμαιλ ερχονται παρα πολυ αργα. Χρησιμοποιοω τα vista sp2, δεξια στην οθονη μου εχω την πλευρικη εργαλειοθηκη οπου εχω ημερολογιο ωρα και τον μετρητη cpu. Πολλες φορες, οταν αργει τοσο μα τοσο να ανοιξει σελιδα βλεπω οτι φτανει 100%. Δεν ξερω αν εχει καποια σχεση αυτο.

Εψαξα στο φορουμ και στο γκουγκλε για κατι σχετικο και δε βρηκα. Μπορει καποιος να με βοηθησει? :)

Seitman
09-02-11, 15:33
Δε μας λες όμως τι ποιότητα σήματος έχεις. Γενικά όμως το wifi δεν είναι για "βαριά" χρήση.

Στο πρόβλημά σου τώρα, για αρχή θα σου πρότεινα να αλλάξεις κανάλι εκπομπής του wifi. Αυτό είναι από τα πρώτα πράγματα που κάνουμε όταν έχουμε προβλήματα συνδεσιμότητας. Υποθέτω πως με την αλλαγή του καναλιού θα λυθεί το θέμα σου, γιατί έχεις και άλλα ασύρματα γειτονικά.

Αν δε "δουλέψει", εδώ είμαστε :oneup:

Orange_Juice
09-02-11, 16:19
Καλησπερα,
Σε ευχαριστω για την απαντηση. Εχω δοκιμασει και τα καναλια, δυστηχως δεν γινεται τιποτα.. Τα δοκιμασα και παλι τωρα. Υπαρχη καλη ισχυς σηματος.

Seitman
09-02-11, 16:29
Ποιόν browser χρησιμοποιείς?
Έλεγχο για τυχόν ιούς/malware έχεις κάνει?

Orange_Juice
09-02-11, 19:03
Νομιζω πως το εφτιαξα!!!!!
Θυμηθηκα το Combofix, μου το ειχανε προτεινει παλιοτερα που ειχα ενα περιεργο προβλημα. Μου ειχε αποκαταστησει το προβλημα και ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενη..

Μολις το ετρεξα και Θαυμα!!! Οι σελιδες τρεχουν οπως πριν!!! Για αλλη μια φορα μου φτιαχνει το pc μου :))) Θα το παρακολουθησω λιγο ακομα γιατι ακομα δε το πιστευω, νομιζω πως θα ανοιξω αλλη μια σελιδα και θα ζοριζομαι κι εγω οπως το λαπτοπ μεχρι να ανοιξει :lol::lol::)

@ ADSLgr.com All rights reserved.