PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-x tv και WDS, powerlines κλπ



mpampix
09-02-11, 20:42
Καλησπέρα. Είμαι καινούριος στο forum. Πρόσφατα αποφάσισα να αναβαθμίσω τη σύνδεσή μου σε conn-x tv στα 2 mbps. Aυτό που δε σκέφτηκα όταν είπα το ναι είναι ότι η τηλεόραση είναι σε διαφορετικό δωμάτιο από το ρούτερ (Huawei echolife). Αυτό που δοκίμασα σε πρώτη φάση χωρίς επιτυχία ήταν να προσπαθήσω να βάλω το thomson 585v6 που έχω σε wds ώστε να το συνδέσω με το pirelli και να παίζει. Επειδή όμως δεν τα κατάφερα, αλλά ούτε και ίντερνετ κατάφερα να πάρω από το thomson, σκέφτομαι μήπως έκανα κάτι λάθος ή απλά είναι καταδικασμένη από πριν κάθε προσπάθεια. Αν δεν πετύχει ή δε δουλεύει σκέφτομαι ότι οι εναλλακτικές είναι είτε powerlines είτε να τραβήξω τη γραμμή του οτε δίπλα στην τηλεόραση (το 2ο με ηλεκτρολόγο).

So ακούω λύσεις κι ευχαριστώ εκ των προτέρων.

sdikr
09-02-11, 20:58
Δες λίγο αυτό
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=471143

το κόλπο είναι να δείς πρώτα internet μέσω του 585 και μετά να αλλάξεις το Port maping στο Huawei ώστε να περνά και απο το ασύρματο.

η λυση του Poweplug είναι η ποιο εύκολη

mpampix
10-02-11, 00:43
Thnx το χα δει αυτό, το δοκίμασα και πάλι βάζοντας ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις στο thomson με το huawei (802.11 b/g, wpa 2 aes psk, ίδιο κανάλι χειροκίνητα - 11, ίδιο password) και το thomson σε wds αλλά δεν μπορούσα και πάλι να πάρω ίντερνετ μέσω thomson. Ίσως φταίει το ότι το huawei απ ότι διαβάζω μάλλον δεν υποστηρίζει wds. Οπότε μια και δεν παίζει φράγκο, μάλλον σε πρώτη φάση θα πάρω ένα UTP 15 μέτρα να κάνω τη δουλειά μου.

mpampix
11-02-11, 08:13
Update: Τελικά το έλυσα το πρόβλημα με ένα καλώδιο UTP 20 μέτρων.

@ ADSLgr.com All rights reserved.