PDA

Επιστροφή στο Forum : Dslam απορία...



mevan
15-09-06, 14:22
Καλημέρα.. Απο την "αναβάθμιση" των ταχυτήτων και μετά, ενω έχω πάει απο τα 512 στα 1024 (provider+circuit), σέρνομαι. Έχω πάρει μέχρι στιγμής 6 τηλέφωνα στο helpdesk του παρόχου μου αλλα αποτέλεσμα κανένα.. Στο 6ο τηλεφώνημα άκουσα κάτι που με έβαλε σε υποψίες για αυτά που νομίζω οτι ξέρω.

Λέω στον υπάλληλο οτι δοκιμάζω συνδρομή άλλου παρόχου στη γραμμή μου και οτι πηγαίνει πολύ καλύτερα απο την υπάρχουσα. Και μου λεει, - Φυσικα! Συνδέεστε σε άλλο DSLAM που προφανώς είναι λιγότερο πηγμένο!!

Έχει το DSLAM σχέση με τον πάροχο? Δηλαδή στην ίδια τηλεφωνική γραμμή θα πεσω σε άλλο DSLAM αν συνδεθώ με Forthnet και σε αλλο αν συνδεθώ με HOL?

RyDeR
15-09-06, 14:30
Το dslam είναι το ίδιο με οποιονδήποτε πάροχο να συνδέεσαι... Σου λένε μ@λ@κίες τούμπανα. Πάρε και βρίσε τους;)

Hwoarang
15-09-06, 14:31
Βλακείες με υπογραφή σου είπε:mad:

apok
15-09-06, 14:36
φυσικά.. και άμα βάλεις κάνα gprs πάνω θα συνδέεσαι απ ευθείας με τον Hotbird..
Δεν το ξερες????

manoulamou
15-09-06, 14:59
Κατ αρχην mevan καλως ορισες.:)
Δεν μας λες και σε ποιον παροχο τα ακουμπας
για να ξερουμε ποιος εχει τους πιο ασχετους υπαλληλους στην τηλεφωνικη εξυπηρετηση?
Δλδ με το που βαζουμε στο modem/router κωδικους διαφορετικου ISP, αλλαζουμε και dslam?:rolleyes:
Αυτο ουτε ο μαγος Κοπερφιλντ δεν το καταφερνει!

ddeus2003
15-09-06, 16:09
Παιδια φοιτητες ειναι δεν χρειαζεται να βρισεται κανεναν! Τουλαχιστον απο αυτους! Δεν εχεουν εξειδικευμενες γνωσεις! Αν νομιζεται οτι οι γνωσεις οι δικες σας επαρκουν ωστε να βαλετε καποοον στη θεση του ζητειστε καποιον εποπτη η προυσταμενο που να ξερει περισσοτερα! Φυσικα και δεν αλλαζεις DSLAM.

mevan
15-09-06, 16:19
Ευχαριστώ για τον "καταιγισμό" απαντήσεων!:)

Σε άλλη κατηγορία εχω γράψει για τον ...πόνο μου με τη HOL.

Οχι τιποτα, αλλα ρε 'σεις πήγε να με τρελάνει ο τύπος... Να σκίσω τα πτυχία μου!!!

ZORO
15-09-06, 16:30
Παιδια φοιτητες ειναι δεν χρειαζεται να βρισεται κανεναν! Τουλαχιστον απο αυτους! Δεν εχεουν εξειδικευμενες γνωσεις! Αν νομιζεται οτι οι γνωσεις οι δικες σας επαρκουν ωστε να βαλετε καποοον στη θεση του ζητειστε καποιον εποπτη η προυσταμενο που να ξερει περισσοτερα! Φυσικα και δεν αλλαζεις DSLAM.
Υπάρχουν 2 περίπτωσεις:

1. Δεν έχεις γνώσεις, οπώτε έχεις τον ρόλο του τηλεφωνητή. Δηλαδή κρατάς το όνομα και το τηλέφωνο του πελάτη, καταγραφείς το προβλημά του. Αυτά τα στοιχεία τα δίνεις σε κάποιον τεχνικό και αυτός θα αναλάβει να μελετήσει το πρόβλημα και να μιλήσει με τον πελάτη και να του δώσει κάποια λύση.

2. Έχεις τις γνώσεις, οπώτε παρέχεις τεχνική υποστήριξη.

Προφανώς ο κύριος/κυρία που απάντησε στο τηλεφωνικό κέντρο ανέλαβε τον δευτερό ρόλο. Οπώτε ή έκανε λάθος και δεν έπρεπε να αναλάβει να απαντήσει ή όφειλε να ξερεί. Βέβαια εγώ προσωπικά ποτέ δεν έχω καταφύγει σε βρίσιμο ακόμη και όταν παίρνω τέτοιες απαντήσεις.

ddeus2003
15-09-06, 18:05
Στην Οτενετ ειναι ολοι σιγουρα φοιτητες. Παρεχουν γρηγορες απαντησεις και αν τα βρουν σκουρα μετα απευθυνονται σε εποπτη! Ξερετε ομως οτι η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια οποτε αν παρει ο αλλος την προτοβουλια γιατι νομιζει οτι ξερει τοτε χαιρετα μας τον πλατανο απαντηση θα παρεις

mevan
15-09-06, 20:47
Ναι ρε παιδιά αλλα αυτούς τους ανθρώπους τους χρυσοπληρώνουμε, αν αναλογιστεί κανείς τις τιμές των συνδέσεων στην Ελλάδα.. Βάζοντας οι εταιρείες άσχετους στην υποστήριξη είναι σαν να μας θεωρούν κορόιδα, το λιγότερο. Και όσον αφορά το βρίσιμο, δεν το κάνω, αλλα κάπου δεν πρέπει να ξεσπάσει ο κοσμάκης όταν τον κοροϊδεύουν;

Chris_Nik
15-09-06, 20:54
Τι αλλο θα ακουσουμε....................:down: :down:

sdikr
15-09-06, 20:56
Ναι ρε παιδιά αλλα αυτούς τους ανθρώπους τους χρυσοπληρώνουμε, αν αναλογιστεί κανείς τις τιμές των συνδέσεων στην Ελλάδα.. Βάζοντας οι εταιρείες άσχετους στην υποστήριξη είναι σαν να μας θεωρούν κορόιδα, το λιγότερο. Και όσον αφορά το βρίσιμο, δεν το κάνω, αλλα κάπου δεν πρέπει να ξεσπάσει ο κοσμάκης όταν τον κοροϊδεύουν;

Δεν πλήρωνεις αυτους τους ανθρώπους στο helpdesk, την εταιρια πλήρωνεις, αυτοι που ειναι στην αλλή ακρη απο το τηλεφωνο δεν φταίνει σε κάτι, ειδικά μάλιστα με αυτά που πέρνουν.

Θα μου πείς γιατί να απαντήσει σε κάτι που δεν ξέρει;
Ισώς αυτές τις οδηγίες να έχει πάρει απο τα ποιο ψηλά κλιμάκια

Tem
15-09-06, 21:11
Δεν πλήρωνεις αυτους τους ανθρώπους στο helpdesk, την εταιρια πλήρωνεις, αυτοι που ειναι στην αλλή ακρη απο το τηλεφωνο δεν φταίνει σε κάτι, ειδικά μάλιστα με αυτά που πέρνουν.

Θα μου πείς γιατί να απαντήσει σε κάτι που δεν ξέρει;
Ισώς αυτές τις οδηγίες να έχει πάρει απο τα ποιο ψηλά κλιμάκια
+ 1 :cool:

joseph
15-09-06, 23:34
Αλλάζεις bbras , αυτό ήθελε να σου πει , ότι για κάποιο λόγο έχουν γονατίσει οι συνδέσεις στην HOL ...

elladara
16-09-06, 15:04
Ούτε BRAS αλλάζεις. Ο BRAS με βάση το username xxx@otenet.gr ή xxx@adsl.gr κλπ κατευθύνει το PPP σου στο αντίστοιχο tunnel (L2TP) προς τον αντίστοιχο πάροχο. Εκεί υπάρχει router ο οποίος τερματίζει και το L2TP που ουσιαστικά έχει μέσα όλα τα PPP από τον συγκκριμένο BRAS προς τον συγκεκριμένο ISP και στη συνέχεια τερματίζει και το PPP σου όπου σου δίνει IP μέσω του LCP.

O τυπάκος του helpdesk θέλει σεμινάριο και να το κάνει άμεσα.

sdikr
16-09-06, 23:58
Αλλάζεις bbras , αυτό ήθελε να σου πει , ότι για κάποιο λόγο έχουν γονατίσει οι συνδέσεις στην HOL ...

Nope, πλέον με την ΟΚΣΥΑΙΙ έχουν μονο εναν

elladara
17-09-06, 00:09
Έχουν έναν BRAS? Είσαι σίγουρος; Δεν νομίζω ρε φιλαράκο. Τόσα PPPs ένας BRAS; λίγο κουφό μου ακούγεται ...

NiKapa
17-09-06, 00:16
Κατ αρχην mevan καλως ορισες.:)
Δεν μας λες και σε ποιον παροχο τα ακουμπας
για να ξερουμε ποιος εχει τους πιο ασχετους υπαλληλους στην τηλεφωνικη εξυπηρετηση?
Δλδ με το που βαζουμε στο modem/router κωδικους διαφορετικου ISP, αλλαζουμε και dslam?:rolleyes:
Αυτο ουτε ο μαγος Κοπερφιλντ δεν το καταφερνει!
Ο φιλος ποσταρε στο τοπικ της Hol...που σημαινει τα αυτονοητα μανουλαμου...αν ποσταραμε ολοι ετσι θα'χαμε 5000+ ποστ'ς...
Φιλικα παντα ..
Νικος

sdikr
17-09-06, 00:16
Έχουν έναν BRAS? Είσαι σίγουρος; Δεν νομίζω ρε φιλαράκο. Τόσα PPPs ένας BRAS; λίγο κουφό μου ακούγεται ...

Ανάλογα το τι έχουν επιλέξει, μπορείς να ριξείς μια ματιά στο www.otewholesale.gr

αυτή την στιγμή υπάρχει μονο στην Αθηνά για ΟΚΣΥΑΙΙ και οι μεγάλοι isp έχουν πλέον επιλέξει ΟΚΣΥΑΙΙ

joseph
17-09-06, 01:06
Ωραίο δίκτυο έχουμε ...

ssotiris
17-09-06, 11:03
Ανάλογα το τι έχουν επιλέξει, μπορείς να ριξείς μια ματιά στο www.otewholesale.gr (http://www.otewholesale.gr)


ευχαριστώ πολύ, έκανες μεγάλο καλό....το Link αυτό δεν το ήξερα....το διάβασα και μου λύθηκαν πολλές απορίες σχετικά με τα προβλήματα που έχουμε, καθώς και με το τι ζητάμε από ποιόν (ΟΤΕ,Πάροχο)....χαρακτηριστικά εκεί http://www.otewholesale.gr/files/LLU_final_Shared_offerv9_final.pdf
τα λέει πολύ ωραία για τις συνδέσεις μεριζόμενου βρόχου.

kostas2000
11-09-17, 18:40
Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να μοιραστώ ακόμη μια απορία μου μαζί σας.

Τα dslam, εχουν κάποιο λειτουργικό; Αν ναι, τι ακριβώς; Ρωτάω διότι εχω ακούσει τεχνικούς να λένε "θα μπουν remote να το ρυθμίσουν". Οπότε υπέθεσα ό, τι για να μπαίνουν απομακρυσμένα, πρέπει να εχει κάποιο λειτουργικό επάνω. Όποιος γνωρίζει κάτι, ας μας πει.

nickmagk
02-10-17, 03:34
Kostas2000,
Συνήθως στα 2nd & 3rd επίπεδα των παρόχων υπάρχουν εφαρμογές ams & ems που οι τεχνικοί έχουν εικόνα του dslam (κάρτες, πόρτες, vlan, profile, selt, melt, delt κτλ) και μπορούν να έχουν access για να ρυθμισουν ή να τροποποιήσουν διάφορες σχετικές παραμέτρους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.