PDA

Επιστροφή στο Forum : OTENET 2Mbit τιμή



Avvocato
15-09-06, 16:38
Λοιπον εχω να σας μεταφερω ενα νεο, το οποιο συμφερει πολλους απο εμας.

Εχω απο τον περασμενο απριλιο συνδρομη 1μβ που εγινε με την αναβαθμιση 2μβ.

Η τιμη ηταν στα 43 ευρω το μηνα, αλλα σημερα χωρις να εχω δεσμευθει για επιπλεον χρονο μειωσαν την τιμη στα 26 ευρω το μηνα οπως και σε οσους εχουν αγορασει το κιτ 12μηνης παροχης.

Αυτο ειναι οπως και να το δει καποιος μια θετικη κινιση απο μεριας οτενετ, αλλα ισως και αδικης για οσους αγορασαν το κιτ με την 12μηνη δεσμευση

ipo
15-09-06, 21:18
Πράγματι, οι κανονικές τιμές του OnDSL bundle (http://corporate.otenet.gr/portal/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_pane/P-1075219173b-1000b) (γραμμή ADSL + σύνδεση internet) μειώθηκαν. Υπάρχουν παράλληλα προσφορές, αλλά εγώ αναφέρομαι σε μείωση των κανονικών τιμών.

Αυτό σημαίνει ότι οι χρεώσεις μειώνονται για όλους τους συνδρομητές που τιμολογούνται με βάση τον τιμοκατάγο του OnDSL bundle, δηλαδή και όσοι έχουν OnDSL kit.

Ειδικά όσοι πήρανε την προσφορά του Ιανουαρίου με έκπτωση 50% στις εκάστοτε τιμές, μπορούν να έχουν χρεώσεις:
10,26 ευρώ/μήνα για 768/192 Kbps
13 ευρώ/μήνα για 1024/256 Kbps
21,82 ευρώ/μήνα για 2048/256 Kbps.

Όσοι σκοπεύουν να αναβαθμίσουν τη συνδρομή τους να έχουν υπόψη ότι η αναβάθμιση χρεώνεται 20 ευρώ.

Οπότε σε καμία εβδομάδα με βλέπω με 2 Mbit me 22 ευρώ/μήνα.
:)

stratos2004
15-09-06, 21:24
Με το Connex τι γινεται ..... ?
Ετοιμος ειμαι να κανω επιθεση στο 134.....:hmm:

gallahant
15-09-06, 21:56
Πράγματι, οι κανονικές τιμές του OnDSL bundle (http://corporate.otenet.gr/portal/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_pane/P-1075219173b-1000b) (γραμμή ADSL + σύνδεση internet) μειώθηκαν. Υπάρχουν παράλληλα προσφορές, αλλά εγώ αναφέρομαι σε μείωση των κανονικών τιμών.

Αυτό σημαίνει ότι οι χρεώσεις μειώνονται για όλους τους συνδρομητές που τιμολογούνται με βάση τον τιμοκατάγο του OnDSL bundle, δηλαδή και όσοι έχουν OnDSL kit.

Ειδικά όσοι πήρανε την προσφορά του Ιανουαρίου με έκπτωση 50% στις εκάστοτε τιμές, μπορούν να έχουν χρεώσεις:
10,25 ευρώ/μήνα για 768/192 Kbps
13 ευρώ/μήνα για 1024/256 Kbps
21,82 ευρώ/μήνα για 2048/256 Kbps.

Όσοι σκοπεύουν να αναβαθμίσουν τη συνδρομή τους να έχουν υπόψη ότι η αναβάθμιση χρεώνεται 20 ευρώ.

Οπότε σε καμία εβδομάδα με βλέπω με 2 Mbit me 22 ευρώ/μήνα.
:)

ipo: εισαι σιγουρος γι αυτες τις μειωσεις? Πηρα το ondslkit τον Ιανουαριο με τη προσφορα του -50% στο παγιο. Τοτε μου ειπαν οτι θα πληρωνω 24,90 το μηνα. Τωρα θα πληρωνω 13?? Αν ειναι οντως ετσι ειναι πολυ ευχαριστα νεα!!:oneup:

Επισης , ειμαι στον 7ο μηνα απ τους 12, αν ζητησω αναβαθμιση στα 2048(οταν θυμηθουν να με κανουν αναβαθμιση στα 1024) θα προστεθουν 12 μηνες δεσμευσης η θα συνεχισω με τους 5 μηνες που μου απομενουν?

ipo
15-09-06, 22:26
ipo: εισαι σιγουρος γι αυτες τις μειωσεις? Πηρα το ondslkit τον Ιανουαριο με τη προσφορα του -50% στο παγιο. Τοτε μου ειπαν οτι θα πληρωνω 24,90 το μηνα. Τωρα θα πληρωνω 13?? Αν ειναι οντως ετσι ειναι πολυ ευχαριστα νεα!!:oneup:
Δεν μπορώ να πάρω ευθύνη εκ μέρους της OTEnet. Αυτά που λέω προκύπτουν με βάση το συμβόλαιό μου και με βάση τις επίσημες τιμές που φαίνονται στο link που έδωσα παραπάνω.

Μάλιστα σήμερα μου ήρθε λογαριασμός της OTEnet με 10,25 ευρώ/μήνα και παραξενεύτηκα, γι' αυτό πήγα στο site. Προφανώς είδαν το "50% στις εκάστοτε τιμές" και με τιμολογήσαν 20,5/2 = 10,25 ευρώ/μήνα για 768/192 Kbps.

Μόλις πήρα τηλέφωνο για να ζητήσω αναβάθμιση. Ο υπάλληλος δεν είχε ιδέα για την έκπτωση που δικαιούμαι και την αμφισβήτησε. Είχα όμως σκεφτεί αυτό το ενδεχόμενο και είχα ζητήσει τον Ιανουάριο να μου στείλουν εγγράφως ότι δικαιούμαι 50% έκπτωση στις εκάστοτε τιμές ακόμα και σε περίπτωση αναβάθμισης.

Προώθησα τώρα το παραπάνω e-mail. Μόλις μου απαντήσουν θετικά (διαφορετικά θα απευθυνθώ στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή) και μου αναβαθμίσουν τη γραμμή μου στα 2048/256 Kbps με τιμή 21,82 ευρώ/μήνα θα σας ειδοποιήσω.


Επισης , ειμαι στον 7ο μηνα απ τους 12, αν ζητησω αναβαθμιση στα 2048(οταν θυμηθουν να με κανουν αναβαθμιση στα 1024) θα προστεθουν 12 μηνες δεσμευσης η θα συνεχισω με τους 5 μηνες που μου απομενουν?
Εγώ είμαι στον 8ο μήνα από τους δώδεκα που λέει το συμβόλαιο. Δεν μπορούν να με κρατήσουν παραπάνω. Αφού 12 μήνες αναφέρει το συμβόλαιο.

gallahant
15-09-06, 23:17
Πολυ ωραια. Αλλα αυτο το τελευταιο μπορουμε να το διευκρινισουμε απο καπου? Επειδη σκεφτομαι μολις με αναβαθμισουν στα 1024, να ζητησω αναβαθμιση του πακετου στα 2048 με 21,82 ευρω αν ειναι οντως ετσι για τους 5 μηνες που μου μενουν.

Επισης δεν μου εχει ερθει ακομη λογαριασμος απο οτενετ (ζητησα να ερχεται μαζι με το λογαριασμο του Οτε) ηρθε ο λογαριασμος του Οτε για τη περιοδο Ιουνιου-Αυγουστου αλλα δεν υπαρχει πουθενα χρεωση dsl. Ν αρχισω ν ανησυχω? Το κιτ μου ενεργοποιηθηκε 8 Φεβρουαριου, οποτε 8 Ιουνιου τελειωσε το προπληρωμενο 4μηνο.

ipo
15-09-06, 23:46
Πολυ ωραια. Αλλα αυτο το τελευταιο μπορουμε να το διευκρινισουμε απο καπου?
Η μόνη εξασφάλιση είναι να ζητήσεις εγγράφως την απάντηση.

Geotzourmi
16-09-06, 03:39
χμμμμ..........

Ιpo είσαι σίγουρος γι'αυτά που λες?????? Όντως για όσους αγόρασν ondsl kit τον Ιανουάριο έχουν και έκτπτωση 50% στις τιμές του bundle...Αλλά από κει και πέρα νομίζω είσαι 100% λάθος...Διευκρίνιση έχεις 768/192 έτσι? Από τη στιγμή που ζητάς αναβάθμιση υπογράφεις καινούριο συμβόλαιο bundle 12μήνο πχ...Οπότε αυτόματα δεν ισχύει το bonus που είχες τότε κερδίσει με την αγορά του kit...Και επιπλέον θα αναγκαστείς να μείνεις 12+5 μήνες στην otenet...Αυτά ίσχυαν πότε άλλαξαν? Δε νομίζω να άλλαξαν...

ipo
16-09-06, 04:28
Από τη στιγμή που ζητάς αναβάθμιση υπογράφεις καινούριο συμβόλαιο bundle 12μήνο πχ...Οπότε αυτόματα δεν ισχύει το bonus που είχες τότε κερδίσει με την αγορά του kit...Και επιπλέον θα αναγκαστείς να μείνεις 12+5 μήνες στην otenet...Αυτά ίσχυαν πότε άλλαξαν? Δε νομίζω να άλλαξαν...
Υπάρχει όρος στο συμβόλαιό μου, σύμφωνα με τον οποίο δικαιούμαι μετατροπή των υπηρεσιών του OnDSL Kit μετά το πέρας της προπληρωμένης περιόδου (4 πρώτοι μήνες). Μετατροπή ζητάω, όχι ανανέωση συμβολαίου.

Όταν μου απαντήσουν εγγράφως, θα σας πω τις λεπτομέρειες.

gallahant
16-09-06, 06:41
Μαλιστα, αν ειναι οντως οπως τα λεει ο Ipo, θα ζητησω αναβαθμιση στα 2μβιτ , με 21,82 ειναι πολυ καλη προσφορα. Αν πηγαινει καλα η 1024 ομως θα το σκεφτω καλα γιατι θα μου ρχεται πολυ φτηνα και θα εξοικονομησω και καποια λεφτα.

ipo
16-09-06, 13:24
Από τη στιγμή που ζητάς αναβάθμιση υπογράφεις καινούριο συμβόλαιο bundle 12μήνο πχ...Οπότε αυτόματα δεν ισχύει το bonus που είχες τότε κερδίσει με την αγορά του kit...Και επιπλέον θα αναγκαστείς να μείνεις 12+5 μήνες στην otenet...Αυτά ίσχυαν πότε άλλαξαν? Δε νομίζω να άλλαξαν...
Σε σημερινή τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της OTEnet, επιβεβαιώνουν τα λεγόμενά σου.

Επομένως μέχρι να μου απαντήσουν εγγράφως, ας διευκρινίζουν όσοι ζητούν αναβάθμιση, εάν απαιτεί την ανανέωση του συμβολαίου.

haHa
16-09-06, 14:39
Ειμαι και εγω στην κατηγορια με έκτπτωση 50% στις τιμές του bundle. Τον Ιανουαριο ειχα κανει τη συνδεση σε 384.
Με το τελος του 4μηνου προπληρωμενου χρονου εκανα αιτηση για αναβαθμιση στα 512.
Εγινε χωρις χρεωση και τωρα πληρωνω 20,5 ευρω για 1024 (λογω αναβαθμισης του ΟΤΕ).

Ομως οπως λετε θα επρεπε να με χρεωνουν 13 ευρω λογω της εκπτωσης 50% κατι το οποιο δε γινεται.Απο Δευτερα θα επικοινωνησω μαζι τους για να συννενοηθω.

Τελος αυτο που λετε οτι οταν ζητας αναβαθμιση υπογραφεις νεο συμβολαιο 12μηνο
και πρεπει να παραμεινεις 12μηνες επιπλεον + το προηγουμενο υπολοιπο,
στη δικη μου περιπτωση δεν ισχυει γιατι το χαρτι που εστειλα για να με αναβαθμισουν δεν ελεγε τιποτα για νεο συμβολαιο και νεα 12μηνη δεσμευση.
Το επισυναπτω.

Απο Δευτερα που θα τους παρω τηλεφωνο θα δουμε τι θα γινει. Ευελπιστω να τα καταφερω να παω στα 2048 με 22 ευρω το μηνα.

@ipo: Μπορεις να μου στειλεις το ε-μαιλ που σου λενε "Είχα όμως σκεφτεί αυτό το ενδεχόμενο και είχα ζητήσει τον Ιανουάριο να μου στείλουν εγγράφως ότι δικαιούμαι 50% έκπτωση στις εκάστοτε τιμές ακόμα και σε περίπτωση αναβάθμισης."
Το εμαιλ μου ειναι xristoforos@gm*il.*om

ipo
16-09-06, 14:52
haHa, ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Τηλεφωνικώς επιμένουν οι υπάλληλοι ότι υποχρεούμαι να προβώ σε ανανέωση του συμβολαίου, αν θέλω αναβάθμιση.

Θα δημοσιεύσω τα e-mail επικοινωνίας με την OTEnet, αφού μου απαντήσουν γραπτώς στα e-mail που έστειλα χτες, ώστε να φανεί η επίσημη θέση τους.

Geotzourmi
16-09-06, 14:59
Ipo αν σου στείλουνε έγγραφο που να υποστηρίζει πάντως αυτό που λες ανέβασέ το να το δούμε να έχουμε ένα αποδεικτικό του τι μπορούμε να κάνουμε...

alexanesta
19-09-06, 09:56
Μου ηρθε λογαριασμος:
------------------------------------------------Αρχικη αξια-----Eκπτωση----Kαθαρη τιμη
Ondsl bundle line----S3 >--------------------26------------10,50----------15.50
Ondsl bundle Home-S3 >-------------------10,39----------4,04------------6,35
Συνολο Kαθαρης τιμης 21,85:clap: :clap: :clap: :lol: :lol:
Ειδικά όσοι πήρανε την προσφορά του Ιανουαρίου-φεβρουαριου με έκπτωση 50% στις εκάστοτε τιμές, μπορούν να έχουν χρεώσεις:
10,25 ευρώ/μήνα για 768/192 Kbps
13 ευρώ/μήνα για 1024/256 Kbps
21,85 ευρώ/μήνα για 2048/256 Kbps.
Η χρεωση μου αφορα 1/9/06 εως 30/9/06.
Το διαβαζω και το ξαναδιαβαζω και δεν το πιστευω!!!!!!
Ποτε πληρωνα για ISDN64 50 E και ημουνα και ευχαριστημενος.:rolleyes: :rolleyes:

solomon992002
19-09-06, 10:39
Δεν μπορώ να πάρω ευθύνη εκ μέρους της OTEnet. Αυτά που λέω προκύπτουν με βάση το συμβόλαιό μου και με βάση τις επίσημες τιμές που φαίνονται στο link που έδωσα παραπάνω.

Μάλιστα σήμερα μου ήρθε λογαριασμός της OTEnet με 10,25 ευρώ/μήνα και παραξενεύτηκα, γι' αυτό πήγα στο site. Προφανώς είδαν το "50% στις εκάστοτε τιμές" και με τιμολογήσαν 20,5/2 = 10,25 ευρώ/μήνα για 768/192 Kbps.

Μόλις πήρα τηλέφωνο για να ζητήσω αναβάθμιση. Ο υπάλληλος δεν είχε ιδέα για την έκπτωση που δικαιούμαι και την αμφισβήτησε. Είχα όμως σκεφτεί αυτό το ενδεχόμενο και είχα ζητήσει τον Ιανουάριο να μου στείλουν εγγράφως ότι δικαιούμαι 50% έκπτωση στις εκάστοτε τιμές ακόμα και σε περίπτωση αναβάθμισης.

Προώθησα τώρα το παραπάνω e-mail. Μόλις μου απαντήσουν θετικά (διαφορετικά θα απευθυνθώ στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή) και μου αναβαθμίσουν τη γραμμή μου στα 2048/256 Kbps με τιμή 21,82 ευρώ/μήνα θα σας ειδοποιήσω.


Εγώ είμαι στον 8ο μήνα από τους δώδεκα που λέει το συμβόλαιο. Δεν μπορούν να με κρατήσουν παραπάνω. Αφού 12 μήνες αναφέρει το συμβόλαιο.

Φιλε IPO θα μπορουσες να μας κανεις share το document αυτο που λεει εγγραφως την προσφορα για τα 50% στα παγια μιας και εγω εχω μπλεξει τωρα και μου αμφισβητουν οτι ηταν αυτη η προσφορα. Επιμενουν οτι το 50% ειναι για την τοτε τιμη και οχι για οποια ισχυει σημερα.

kiriakosk
19-09-06, 11:26
Επιβεβαιώνω και εγώ την μείωση τιμών μου ήρθε λογαριασμός της OTENET 10,26€!!! Δεν με χαλάει καθόλου!!! Αφού πήρα και το netgear ρουτεράκι με την γνωστή προσφορά από το «Πλαίσιο» και πληρώνω 10€ το μήνα!!

Ένα μπράβο στην ΟΤΕΝΕΤ που αντάμειψε τους παλιούς συνδρομητές χωρίς να κάνει κανένα από τα γνωστά τρικ των εταιριών. Προσωπικά σκέφτομαι να παραμείνω στην ΟΤΕΝΕΤ μετά από αυτή την κίνηση της.

Όσο για τις τηλεφωνήτριες αφήστε να μην γίνω κακός… Λέτε να μην ξέρουν τι χρεώνουν στο λογιστήριο που όλα τα περνούν από κόσκινο?
Το συμβόλαιο Ιανουαρίου ανέφερε ότι θα υπάρχει έκπτωση 50% από την εκάστοτε τιμή αορίστου.

alexanesta
19-09-06, 11:26
Φιλε IPO θα μπορουσες να μας κανεις share το document αυτο που λεει εγγραφως την προσφορα για τα 50% στα παγια μιας και εγω εχω μπλεξει τωρα και μου αμφισβητουν οτι ηταν αυτη η προσφορα. Επιμενουν οτι το 50% ειναι για την τοτε τιμη και οχι για οποια ισχυει σημερα.
φιλε μου δεν πιστευω να υπαρχει document που να λεει εγγραφως την προσφορα για τα 50% στα παγια μας αλλα εχω των τελευταιο λογαριασμο του Σεπτεμβρη που μου εκαναν εκπτωση.
Δες εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=48030
Τωρα πως βγαινει το 50% Μονο στο συνολο το βλεπω!!!!!!

ipo
19-09-06, 12:20
Ένα μπράβο στην ΟΤΕΝΕΤ που αντάμειψε τους παλιούς συνδρομητές χωρίς να κάνει κανένα από τα γνωστά τρικ των εταιριών. Προσωπικά σκέφτομαι να παραμείνω στην ΟΤΕΝΕΤ μετά από αυτή την κίνηση της.
Εγώ περιμένω να φύγω τρέχοντας μετά από δηλώσεις των υπαλλήλων του τύπου:
"Δεν υπάρχει OnDSL bundle αορίστου χρόνου. Μόνο με δωδεκάμηνη (1 Mbit) και τετράμηνη (2 Mbit) επιπλέον δέσμευση προσφέρεται το bundle. Αν θέλετε συνδρομή αορίστου χρόνου πρέπει να έχετε γραμμή στο όνομά σας."

Εφηύραν την κατάργηση των συνδρομών αορίστου χρόνου στο OnDSL bundle, ώστε να υποχρεώνουν όποιον συνεχίζει συνδρομή bundle να δεσμεύεται, ακόμα κι όταν η τιμή δεν συνδυάζεται με κάποια προσφορά (αν συνδυάζεται με προσφορά, είναι αναμενόμενη η δέσμευση, αφού το έχουν ανακαλύψει η εταιρείες εδώ και χρόνια).

kiriakosk
19-09-06, 12:23
Τεσπα ο καθένας οπως το βλέπει, αλλά μην περιμένεις οτι οι υπάλληλοι των άλλων εταιριών οτι θα είναι κάτι πιο αξιόλογο.

ipo
19-09-06, 12:29
Τεσπα ο καθένας οπως το βλέπει, αλλά μην περιμένεις οτι οι υπάλληλοι των άλλων εταιριών οτι θα είναι κάτι πιο αξιόλογο.
Φυσικά δεν κατηγορώ τους υπάλληλους. Οι περισσότεροι από αυτούς σωστά κάνουν τη δουλειά τους.

Η πολιτική της εταιρείας και η πονηριά είναι που με ενοχλεί. Αυτή ορίζεται από άτομα που δεν βγαίνουν στο τηλέφωνο.

Καλοδεχούμενες οι εκπτώσεις. Όμως η απουσία συνδρομής αορίστου χρόνου είναι απαράδεκτη κατά την άποψή μου.

gallahant
19-09-06, 13:58
Οντως η προσφορα Ιανουαριου ηταν για τις εκαστοτε τιμες, οποτε μια χαρα μας βγηκε το πακετακι πιστευω!

tengai
20-09-06, 03:24
δηλαδη εγω που ζητησα αναβαθμιση τον αυγουστο απο 384 σε 512 και εγινε μετα απο καποιες
μερες τωρα τινα περιμενω;
σημειωση .... ακομη ειμαι με 512

....

gallahant
20-09-06, 08:59
Λογικα 1024. Εγω περιμενω να με αναβαθμισουν στα 1024 για να ζητησω μεταβαση στα 2048

@ ADSLgr.com All rights reserved.