PDA

Επιστροφή στο Forum : Το thread του iPad



Σελίδες : [1] 2

subzer0
10-02-11, 05:12
Ας συζητάμε εδώ για το iPad.
Εφαρμογές , updates και οτιδήποτε άλλο.

Προσωπικά το έχω εδώ και 10 μέρες και με την χρήση που εκανα μαζί του δικαιωθηκα έστω και αν ο καιρός και η Cosmote δεν με βοήθησαν και παρά πολύ.

Παρ´ όλα αυτά δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ και παρα πολύ μαζι του και πιο πολύ με βιβλία μια και με ένα που βρήκα στα γρήγορα και που διάβασα λίγο δοκιμαστικά , μου άφησε καλές εντυπώσεις.

ownagE_
10-02-11, 16:50
Ρε τρελέ γιατί δεν περίμενες λίγο για το iPad 2? :p

Με 'γεια πάντως :)

subzer0
10-02-11, 18:39
Δεν θα πάω Μόσχα τελικά αν και τα είχα κλείσει όλα και είπα να ελαφρύνω τον πόνο μου με το iPad. :p

Ευχαριστώ. :)

Πέφτει πολύ ψάξιμο από χτες. :cool:

DRAKOS70
10-02-11, 20:03
Ρε παιδιά για ρίχτε καμιά βοήθεια και σε εμένα τον παππού που στα γεράματα αποφάσισα να πάρω Ipad..
Δεν έχω καμία σχέση με το λειτουργικό της apple ούτε ποτέ μου είχα iphone αλλά σήμερα που πήγα είδα από κοντά το ipad κάτι έπαθα. Αυτό βέβαια που με χάλασε είναι ότι δεν υποστηρίζει flash και δεν ξέρω πως θα ''δείχνουν'' οι περισσότερες σελίδες με την απουσία του. Με ξένισε ακόμα η απουσία usb και φρίκαρα γιατί είμαι αλλιώς συνηθισμένος, αλλά σε γενικές γραμμές η σβελτάδα και η ποιότητα του με εντυπωσίασαν.

Και έρχομαι να ρωτήσω και θέλω τα φώτα σας.
Ποια έκδοση να αγοράσω ρε παιδιά;
Με, ή χωρίς 3g?
16, 32, ή 64gb?

subzer0
10-02-11, 20:23
Για το θέμα , με ή χωρίς 3G εξαρτάται από το μέρος που θα το χρησιμοποιείς.
Πχ , προσωπικά 100-150 μέρες τον χρόνο λείπω από το σπίτι μου και εκεί που είμαι δεν πιάνω wi fi. Άρα αναγκαστικά πήγα σε 3G.
Για αρχή ξεκίνησα με μια προσφορά της Cosmote , που έχει το 1G στα 10€ (αντί για 20€) και με επειδή το έβαλα και στον λογαριασμό του κινητού , έχω και 10% έκπτωση στον λογαριασμό. Πολύ μικρό το κόστος , στην χρήση όμως θα δείξει αν είναι αρκετό.

Για την χωρητικότητα , είναι δικό σου θέμα , απλά όσο και να του φορτώνεις μην φανταστείς πως θα το γεμίσεις και ποτέ. :p

DRAKOS70
10-02-11, 21:15
Για την χωρητικότητα , είναι δικό σου θέμα , απλά όσο και να του φορτώνεις μην φανταστείς πως θα το γεμίσεις και ποτέ. :p

Καλό μου ακούγεται αυτό που είπες για τη χωρητικότητα, όμως αν βαλω 4-5 ταινιούλες hd μέσα δεν θα τιγκάρει; Πόσο πχ χώρο πιάνει μια ταινία σε mp4 format στο ipad?
Συγχώρεσε με αν κάνω λάθος αλλά στο pc οι ταινίες σε mkv πιάνουν το λιγότερο 4gb..:)

subzer0
10-02-11, 21:45
Δυστυχώς δεν ξέρω να σε βοηθήσω για ταινίες. Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα. :(

Μιλούσα για εφαρμογές , μουσική , podcasts κτλ.

Georgevtr
12-02-11, 03:22
Το βρήκες πουθενά σε καλή τιμή?

Γιατί δέν πάς μόσχα?Δε σας δίνουν εισητήρια?

subzer0
12-02-11, 16:41
Το βρήκες πουθενά σε καλή τιμή?

Γιατί δέν πάς μόσχα?Δε σας δίνουν εισητήρια?

Η τιμή ήταν η κανονική , δεν ψάχτηκα και πολύ βέβαια για προσωπικούς λόγους.

Μόσχα δεν πάω γιατί αναβλήθηκε η εκδρομή εκεί που την είχα κλείσει.
Άσε , μεγάλη απογοήτευση και στο χρονικό σημείο που το έμαθα , είχα και δεμένα τα χέρια και δεν μπορούσα να ψάξω αλλού.

hellenicsun
24-02-11, 17:30
Στις 2 Μαρτίου θα ξέρουμε τι καινούριο φέρνει το iPad 2 σε σχέση με το iPad. Πάντως, αν οι διαφορές στο hardware δεν είναι αξιοσημείωτες, θα "χτυπήσω" το iPad (σκέτο). Εξάλλου, για αυτό που με ενδιαφέρει (browsing και mutlimedia πρωτίστως) αρκεί. Έχω βέβαια και την όρεξη να δω πως θα είναι να κουβαλάω (στο αυτοκίνητο βεβαίως) GPS με 10'' οθόνη, αφού η νεότερη έκδοση του Navigon υποστηρίζει την υψηλότερη ανάλυση.

silegav
24-02-11, 23:47
Με 10'' GPS σε βλέπω να χάνεις το δρόμο και να καρφώνεσαι πουθενά!! Δε ξέρω αν θα βολέψει τόσο πολύ να έχεις τηλεόραση για να σου λέει που να πας! :)

hellenicsun
25-02-11, 02:07
Δεν έχεις άδικο, χαχαχα!

Pelspir
10-03-11, 17:55
Πάντως ήδη ανακοινώθηκαν μειωμένες τιμές για το ipad ενόψει του ipad 2...

http://www.golden-i.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=266

hellenicsun
16-03-11, 23:46
Από σήμερα είμαι κι εγώ ένας ευτυχής κάτοχος ενός iPad 1. Δε περίμενα να πάρω το 2 αφού εκτός του ότι το 1 ικανοποιεί πλήρως τις ανάγκες μου, είναι και φθηνότερο! Αυτά που θέλω να κάνει (email, web surfing, multimedia, books & news) τα κάνει πολύ καλά. Αυτό που φαίνεται και θεωρώ αφορά γενικά τα tablets είναι πως οι συσκευές αυτές είναι τόσο καλες όσο οι εφαρμογές που χρησιμοποιούνται. Για παράδειγμα το twitter είναι καλύτερο και από τον υπολογιστή, χωρις να υπερβαλω! Όπως και να έχει είμαι ικανοποιημένος πλήρως.

subzer0
17-03-11, 00:42
Θα συμφωνήσω σε όλα μαζί σου.
Με γεια.
Να είσαι καλά να το χαίρεσαι. :)

hellenicsun
17-03-11, 00:44
Θα συμφωνήσω σε όλα μαζί σου.
Με γεια.
Να είσαι καλά να το χαίρεσαι. :)


Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :)

Ακόμη ψάχνομαι - άσχετα αν έχω χρόνια εμπειρίας στο iPhone - και αυτή τη στιγμή αναβαθμίζω σε 4.3.

blugosi
26-03-11, 00:46
Τον άλλο μήνα πάω Αμερική για λίγες μέρες, και έλεγα να πάρω ένα ipad 2 16GB χωρίς 3G.
Τα βρίσκω 280 Ευρώ με τα μεταφορικά. Είναι καλό Deal;
Η πληκτρολόγηση γίνεται καλά, η θα μου βγάζει το λάδι για να γράφω μέσω του touchpad;

hellenicsun
26-03-11, 00:56
Τον άλλο μήνα πάω Αμερική για λίγες μέρες, και έλεγα να πάρω ένα ipad 2 16GB χωρίς 3G.
Τα βρίσκω 280 Ευρώ με τα μεταφορικά. Είναι καλό Deal;
Η πληκτρολόγηση γίνεται καλά, η θα μου βγάζει το λάδι για να γράφω μέσω του touchpad;


Όσο αφορά τη πληκτρολόγηση, γίνεται άριστα, αρκεί σαφώς να έχεις εξοικειωθεί με το μέγεθος του πληκτρολογίου. Προσωπικά έχω γράψει μεγάλα κείμενα γρήγορα και δίχως προβλήματα.

weather1967
26-03-11, 18:00
Καλοριζικο φιλε μου,πες μας εντυπωσεις και μοντελο αν θες.

gerry124
25-04-11, 23:55
Το πήρα Μ.Πέμπτη από multirama Πειραιά το ipad1 σε τέλεια τιμή με wifi το 32g +θήκη 497 περίπου• Η αίσθηση στο πληκτρολόγιο που γράφω τώρα πολύ καλή.Πράγματι σε κάνει ναξεχνάς το pc και laptop μόλις το δοκιμάσεις, Εκάναν καλές μειώσεις τιμών τα καταστήματα Όσο για το ipad2 το έχουν ήδη εξαφανίσει μόλις βγήκε από 26/3

Catchphrase
05-05-11, 13:32
Ας μοιραστούμε και καμία εφαρμογή.

Εγώ έχω κατεβάσει στο Ipad το AccuWeather, εφαρμογή για τον καιρό που τουλάχιστον στη 3g έκδοση εντοπίζει τη θέση σου και σου δίνει πρόβλεψη καιρού. (Τώρα που γράφω αυτό το μήνυμα βρέχει και το έχει πιάσει).

kostantis
10-05-11, 22:05
Μία ερώτηση προς του κατόχους.
Υποστήριξη flash player υπάρχει/πρόκειται να βγει or what;

yuk
11-05-11, 13:47
Το Flash δεν πρόκειται (http://www.apple.com/hotnews/thoughts-on-flash/) ποτέ να υποστηριχτεί από iOS συσκευή. H μόνη επιλογή σου είναι ο Skyfire (http://www.skyfire.com/en/product/ipad) browser που παίζει (συνήθως) flash βίντεο.

kostantis
11-05-11, 16:06
Υπάρχει δηλαδή τρόπος για να δεις flash videos με άλλο browser.
Βασικά με ενδιαφέρει κυρίως να παίζει τα βίντεο από το webtv του mega.
Εάν μπορεί κάποιος να το δοκιμάσει...

Ευχαριστώ:oneup:

yuk
11-05-11, 16:30
Με iPhone 4 που το δοκίμασα, δεν παίζει. Δεν έχω το iPad τώρα, αλλά δε νομίζω να αλλάζει κάτι...

kostantis
12-05-11, 23:26
Το iSwifter το έχει δοκιμάσει κανείς παιδιά;
Τυχαία το πέτυχα με λίγο ψάξιμο και από τα λίγα που διάβασα κατάλαβα ότι κάνει δουλειά παρόλο που λαγκάρει λίγο αλλά όχι ιδιαίτερα σε φάση να σου σπάει τα νεύρα από την αργοπορία.

Κάποια γνώμη;
Το έχει δοκιμάσει κανείς;

sotisdiv
25-05-11, 23:17
Τί έγινε ρε παιδιά γιατί τόσο μικρή κινητικότητα στο θέμα; Για πάμε γερά...
Λοιπόν δοκίμασα τον νέο Opera mini ο οποίος μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.
Πιό γρήγορος απο τον safari, πολύ ωραίο smooth και κυρίως εως και 90% οικονομία δεδομένων σε όσους χρησιμοποιούν 3G.
Και μια απορία. Το iPad υποστηρίζει HSPA δίκτυο ή μόνο 3G; ρωτάω διότι δεν είδα ποτέ το σχετικό ¨Η¨ στην οθόνη παρα μόνο το ¨3G¨.

kostantis
07-06-11, 23:53
Τον Αύγουστο έρχετε ξαδερφάκι μου από Αμερική.
Από ότι είδα στο site της apple το 16αρι το δίνουν 499$ δηλαδή 300 κάτι ευρώ,150 ευρώ κάτω από ότι στην Ελλάδα.
Οπότε πιστεύω αξίζει να το αγοράσω από έξω χωρίς δεύτερη σκέψη ε;

Έχω κάποιες απορίες.

1) Με την εγγύηση του τι ακριβώς θα παίζει επειδή θα είναι αγορασμένο από εξωτερικό;
2)Στο αεροδρόμιο υπάρχει περίπτωση να πληρώσει κάποιο δασμό για να το περάσει;
3)Η τιμή αυτή 499 ισχύει φαντάζομαι μόνο για αγορά από applestore;
4)Στο αεροδρόμιο υπάρχει περίπτωση να το βρει σε κάποιο κατάστημα τύπου duty free;

Ευχαριστώ

yuk
08-06-11, 02:23
1) Δεν έχει πρόβλημα από τη στιγμή που είναι αγορασμένο από Apple store ή εξουσιοδοτημένο μεταπωλητή και έχει τα χαρτιά του. Κάλεσε και στο support Ελλάδας να δεις ακριβώς τι παίζει: http://support.apple.com/kb/HE57
2) Όχι, θα το βγάλει απο τη συσκευασία και θα το περάσει για δικό του. (Ακόμα και μέσα σε ανοιχτή συσκευασία, δε νομίζω να έχει πρόβλημα). Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια...
3) Να το ψάξετε. Οι αμερικάνικες τιμές είναι συνήθως χωρίς φόρους. (Οι μη Αμερικανοί υπήκοοι έχουν κάποια απαλλαγή φόρων σε κάποια αγαθά, αλλά πρέπει να το δηλώσει πριν την αγορά)
4) Πολύ χλωμό.

Σημαντικό: Η λειτουργία 3G θα είναι κλειδωμένη για AT&T ή Verizon. Θα πρέπει να το ξεκλειδώσεις για να παίξει εδώ με 3G.

ariadgr
11-06-11, 18:46
σημαντικό: Η λειτουργία 3G θα είναι κλειδωμένη για AT&T ή Verizon. Θα πρέπει να το ξεκλειδώσεις για να παίξει εδώ με 3G.

Μάλλον αυτό ισχύει μόνο για τα iPhone.
Στα iPad δεν πρέπει να υπάρχει τέτοιος περιορισμός, είναι unlocked.
Γκούγκλισέ το...

yuk
11-06-11, 19:00
Μάλλον αυτό ισχύει μόνο για τα iPhone.
Στα iPad δεν πρέπει να υπάρχει τέτοιος περιορισμός, είναι unlocked.
Γκούγκλισέ το...
H Apple πουλάει διαφορετικά μοντέλα (http://store.apple.com/us/browse/home/shop_ipad/family/ipad/select) για AT&T ή Verizon, το ίδιο και το Amazon (http://www.amazon.com/Apple-MC769LL-Tablet-Black-NEWEST/dp/B0013FRNKG/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1307807670&sr=8-1).
Δεν ξέρω αν υπάρχουν και κάποια που παίζουν με όλους στις ΗΠΑ...

djuan1988
11-06-11, 19:21
H Apple πουλάει διαφορετικά μοντέλα (http://store.apple.com/us/browse/home/shop_ipad/family/ipad/select) για AT&T ή Verizon, το ίδιο και το Amazon (http://www.amazon.com/Apple-MC769LL-Tablet-Black-NEWEST/dp/B0013FRNKG/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1307807670&sr=8-1).
Δεν ξέρω αν υπάρχουν και κάποια που παίζουν με όλους στις ΗΠΑ...

Θα αγοράσει το μοντέλο για την AT&T, το οποίο δουλεύει στην Ευρώπη και όχι το μοντέλο για τη Verizon.

Κλειδωμένο πάντως δεν είναι, αντίθετα με ότι συμβαίνει στο iPhone.

yuk
11-06-11, 20:07
Kαλή φάση, δεν το ήξερα ότι δουλεύει έτσι! :oneup:
Σόρρυ για την παραπληροφόρηση. :oops:

kostantis
11-06-11, 21:15
Δεν ενδιαφερόμαι για το 3G έτσι και αλλιώς αλλά για το wifi.
Ενδιαφέρουσα η πληροφορία όπως και να έχει.:oneup:

adabter
27-06-11, 17:56
μήπως ξέρετε καμία εφαρμογή που προσφέρει cloud technology όπως το evernote (ψάχνω για κάτι καλύτερο). θέλω να κρατάω notes που θα περιέχουν text, video, photos και να εχω προσβαση σε αυτα από pc,ipad,iphone..

yuk
27-06-11, 18:33
Springpad, Catch, Zootool...

Lagman
29-06-11, 20:27
Τελικά στο site του mega δεν υπάρχει η δυνατότητα από συσκευή ipad να δεις τα βιντεάκια.

kostantis
30-06-11, 20:03
Τελικά στο site του mega δεν υπάρχει η δυνατότητα από συσκευή ipad να δεις τα βιντεάκια.

Ναι το τσέκαρα και γω μιας και πήρα iPad τελικά.
Είπα να δοκιμάσω και το swifter,πλήρωσα και συνδρομή για να παίζει flash τάχα μου αλλά αποδείχθηκε τρισμέγιστη π@π@ριά η εφαρμογή.

Lagman
03-07-11, 13:24
πόσες εφαρμογές υπάρχουν για ipad 2 ;

yuk
03-07-11, 13:32
πόσες εφαρμογές υπάρχουν για ipad 2 ;
100.000+ (http://www.macstories.net/stories/the-ipad-now-with-100,000-apps-available/)

Lagman
03-07-11, 13:39
δε το ήξερα ότι υπάρχουν τόσες πολλές, μου κάνει τρομερή εντύπωση γιατί στα android υπάρχουν μόνο 70 ; 100.000 + είναι μαζί με ipad1 εφαρμογές που είναι συμβατές με ipad2 , άραγε πόσες παίζουν μόνο σε ipad2 .

yuk
03-07-11, 13:55
Βασικά οι μόνες εφαρμογές που δεν παίζουν (σωστά) στο iPad 1 είναι αυτές που εκμεταλεύονται τις κάμερες και το γυροσκόπιο του 2, επειδή δεν είχε το 1.
Για τις άλλες που γράφτηκαν για το 1 και δεν έχουν αναβαθμιστεί μέχρι σήμερα, δεν υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας, παίζουν κανονικά και στα 2. Τουλάχιστον δεν έχω πετύχει/διαβάσει για κάποια που δεν δουλεύει.

Ένα συγκριτικό μεταξύ των 2 εκδόσεων μπορείς να δεις εδώ (http://www.pcworld.idg.com.au/article/378714/ipad_vs_ipad_2_we_compare_apple_two_tablets/).

adabter
04-07-11, 14:03
σε ένα video είχα δει, το ipad να συνδεεται wireless με εναν εξωτερικο δισκο και επαιρνε αρχεια ετσι. δηλαδη , επαιζε ταινιες, μουσικη, κάνοντας stream απο το περιεχόμενο του εξωτερικου. έχετε καμια ιδεα για αυτο γιατι δεν το βρισκω?

homo_digital
04-07-11, 15:30
http://www.hypershop.com/HyperDrive-s/119.htm
http://www.airstash.com/

adabter
04-07-11, 16:46
tnx...αυτό εψαχνα

adabter
06-07-11, 14:38
βγήκε jailbreak και για το ipad 2. δεν ξέρω αν πρεπει να παραθεσω link οποτε δεν το κανω.

sotisdiv
06-07-11, 15:54
Καλύτερος browser για το iPad; :hmm:
Έχω χρησιμοποιήσει Safari, Skyfire, Terra, Opera και Puffin αλλά κανένας δεν με κράτησε.
Ο Opera νομίζω οτι υπερτερεί σε smooth και απόκριση αλλά τις μισές σελίδες τις φορτώνει σε mobile μορφή και δεν σου φορτώνει και τα ενσωματωμένα videos.

yuk
06-07-11, 17:07
Δοκίμασε και τον iCab Mobile. Είναι λίγο βαρύς, αλλά είναι απίστευτα παραμετροποιήσιμος και έχει όλα τα χαρακτηριστικά που έχουν όλοι οι άλλοι μαζί και πολλά παραπάνω.

sotisdiv
07-07-11, 21:37
Τον κατέβασα πρίν κανα δυό ώρες. Πράγματι είναι απίστευτα παραμετροποιήσιμος και κερδίζει γρήγορα τις εντυπώσεις. Βέβαια μου έχει κρασάρει σε μερικά δύσκολα sites αλλά ακόμη τον δοκιμάζω. Δείχνει πολύ πολύ πολύ μπροστά απο τους άλλους.

giorgiosb
30-07-11, 01:12
καλημέρα,

κάτοχος και εγώ του ipad 2 3g και θέλω να ρωτήσω

1. αν υπαρχει δυνατότητα εγκατάστασης vpn client μπας και κατάφερνα και το σύνδεα με το πανεπιστήμιο

2. αυτό το 3g πως συνδέεται με την vodafone, έβαλα την Micro simτου καρτοίντερνετ την ξεκλείδωσα και μετά? δεν βρήσκω το application για να βάλω τους κωδικούς της κάρτας!

Ευχαριστώ

@ ADSLgr.com All rights reserved.